Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 липня 2009 р. справа № 2а-9865/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Логойди Т. В.
при секретарі Пальчикова І.Г.
з участю прокурора, представника позивача Домашенко Т.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Ленінського району міста Донецька в інтересах Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Донецька до закритого акціонерного товариства «Донецькмобресурси» про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу,
в с т а н о в и в :
У червні 2009 року прокурор Ленінського району міста Донецька в інтересах Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Донецька звернувся в суд з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначав, що ЗАТ «Донецькмобресурси» як платник податків з 01 березня 1996 року перебуває обліку у позивача.
У податковій декларації з податку на прибуток за 2008 рік відповідач задекларувало річну суму податкових зобов’язань у розмірі 421 685 грн.
Станом на 25 травня 2009 року підприємство має заборгованість перед бюджетом в розмірі 533,31 грн., яка утворилась внаслідок несплати податкових зобов’язань з податку на додану вартість:
- за лютий 2009 року (декларація від 19 березня 2009 року №11488) – 522 грн., яку частково погашено та несплаченою залишилася сума 345,31 грн.;
- за березень 2009 року (декларація від 17 квітня 2009 року №21142) – 188,00 грн.
За наслідками проведеної невиїзної документальної перевірки складено акт від 30 березня 2009 року №906/15-2/24161386, прийняті податкові повідомлення-рішення від 03 квітня 2009 року №001221542/0, №0001231542/0 та №0001241542/0, якими до підприємства застосовані штрафні санкції на загальну суму 881,68 грн., за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов’язань нарахована пеня 39,99 грн.
Інспекцією направлялись перша та друга податкові вимоги, однак заборгованість підприємством сплачена не була.
Просив стягнути з ЗАТ «Донецькмобресурси» заборгованість з податку на додану вартість в розмірі 1 454,98 грн.
Прокурор в інтересах Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Донецька подавав клопотання про забезпечення позову, яке під час розгляду справи було відкликано.
В судовому засіданні представник позивача та прокурор в інтересах позивача підтримали позовні вимоги, просили їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з’явився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Причин неявки суду не повідомив, заяв про відкладення розгляду справи не надсилав.
Суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Судом встановлено, що ЗАТ «Донецькмобресурси» як платник податків перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Ленінському районі міста Донецька і ним подані податкові декларації з податку на додану вартість:
- декларація від 19 березня 2009 року №11488 за лютий 2009 року, в якій зазначено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет, - 522 грн., яку частково погашено та несплаченою залишилася сума 345, 31 грн.;
- декларація від 17 квітня 2009 року №21142 за березень 2009 року, в якій зазначено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет, – 188,00 грн.
У березні 2009 року Державною податковою інспекцією у Ленінському районі міста Донецька проведена невиїзна документальна перевірка своєчасності сплати податку на додану вартість ЗАТ «Донецькмобресурси», за результатами якої складено акт від 30 березня 2009 року №906/15-2/24161386, в якому вказувалося на порушення підприємством п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими», а саме несвоєчасна сплата податку на додану вартість.
На підставі акту від 30 березня 2009 року та підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 вказаного Закону прийняті податкові повідомлення-рішення форми «Ш»:
- від 03 квітня 2009 року №0001221542/0, яким накладено штраф в розмірі 10% узгодженої суми податкового зобов’язання, сплаченої з затримкою, що становить 67,78 грн.;
- від 03 квітня 2009 року №0001231542/0, яким накладено штраф в розмірі 20% узгодженої суми податкового зобов’язання, сплаченої з затримкою, що становить 293 грн.;
- від 03 квітня 2009 року №0001241542/0, яким накладено штраф в розмірі 50% узгодженої суми податкового зобов’язання, сплаченої з затримкою, що становить 520,90 грн.
Загальна сума застосованих штрафних санкцій - 881,68 грн., пеня - 39,99 грн.
Через відсутність посадових осіб підприємства за його місцезнаходженням податкові повідомлення-рішення розміщені на дошці податкових оголошень, про що Державною податковою інспекцією у Ленінському районі міста Донецька складені акти:
- від 03 квітня 2009 року №364/15-2 про відсутність посадових осіб підприємства за його місцезнаходженням;
- від 06 квітня 2009 року №366/15-2/24161386, в якому вказувалося на відсутність посадових осіб підприємства за його місцезнаходженням, та розміщення у зв’язку з цим податкових повідомлень-рішень від 03 квітня 2009 року №0001221542/0, №0001231542/0, №0001241542/0 на дошці податкових оголошень.
Податкові повідомлення-рішення платником податків оскаржені не були.
Таким чином станом на 25 травня 2009 року податковий борг підприємства з податку на додану вартість склав 1454,98 грн., з них: основний платіж – 533,31 грн., штрафні санкції – 881,68 грн., пеня – 39,99 грн.
Отже, податковий борг відповідача складається з суми податкових зобов’язань визначених ним у податкових деклараціях, які відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» є узгодженими та не можуть бути оскарженими платником податків, накладених контролюючим органом штрафних санкцій та нарахованої пені.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Статтею 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» визначені функції державних податкових інспекцій в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій. Зокрема, відповідно до п. 11 ч. 1 ст.11 вказаного Закону вони мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.п. 4.1.4. п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 вказаного Закону, яка визначає строки погашення податкового зобов'язання, визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Пунктом 17.3. ст. 17 вказаного Закону визначено, що сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Відповідно до п.п. 5.2.1. п. 5.2 ст. 5 Закону податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту, який регулює право платника податків звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд визначеної суми податкового зобов'язання або прийнятого ним будь-якого іншого рішення.
Рішення податкового органу, в якому визначені суми штрафних санкцій, в порядку, визначеному законодавством, до контролюючого органу оскаржені не були. Тому такі податкові зобов'язання платника податків вважаються узгодженими.
Згідно з п.п. 16.1.1 п. 16.1 ст. 16 вказаного Закону після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня в розмірі, встановленому п. 16.4 ст. 16 Закону.
Відповідач протягом встановленого законом строку та на час розгляду справи суми узгоджених податкових зобов'язань, що зазначені у поданих ним податкових деклараціях, повність не сплатив. Тому контролюючим органом правильно накладено штраф та нараховано пеню в порядку та розмірах, що відповідають вимогам законодавства.
Згідно з п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п.п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Виходячи з вимог законодавства несплачені суми узгоджених податкових зобов’язань, накладених контролюючим органом штрафних санкцій та нарахованої пені, є податковим боргом, який підлягає стягненню з відповідача.
Керуючись статтями 23, 94, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в :
Позов прокурора Ленінського району міста Донецька в інтересах Державної податкової інспекції у Ленінському районі міста Донецька до закритого акціонерного товариства «Донецькмобресурси» про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу задовольнити.
Стягнути з закритого акціонерного товариства «Донецькмобресурси» на користь держави в рахунок погашення податкового боргу з податку на додану вартість 1 454 (одну тисячу чотириста п’ятдесят чотири) гривні 98 (дев’яносто вісім) копійок на рахунок №31117029700009 у ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, отримувач: Державний бюджет міста Донецька (ЄДРПОУ 34687064), код платежу: 14010100.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання вказаної заяви, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанову складено в повному обсязі 23 липня 2009 року.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсяі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Логойда Т. В.