Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 червня 2009 р. справа № 2а-7334/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Стирана В.В.
при секретарі Цургановій Г.В.
за участю
представника позивача Троянчука Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Макіївської об’єднаної державної податкової інспекції у Донецькій області до Державного підприємства «Макіїввугілля» про стягнення податкового боргу,
В С Т А Н О В И В:
Макіївська об’єднана державна податкова інспекція звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Макіїввугілля» про стягнення податкового боргу.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що станом на 07.02.2008 р. відповідач має податкову заборгованість з земельного податку у розмірі 193504,86 грн. Заборгованість виникла внаслідок несплати самостійно узгоджених податкових зобов’язань по податковим розрахункам з земельного податку, а саме: № 159 від 25.01.2008 року (13571,21 грн. – за червень 2008 року, з урахуванням часткової сплати у розмірі 20297,81 грн.; 67738,04 – за жовтень - листопад 2008 року, по 33869,02 грн. щомісячно; 33869,03 грн. – за грудень 2008 року), № 329 від 23.01.2009 року (78326,58 грн. – за січень-лютий 2009 року, по 39163,29 грн. щомісячно). На підставі п. 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» контролюючим органом відповідача направлялись податкові вимоги та було прийняте рішення про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу, але такі заходи до сплати податкового боргу не призвели. Крім того, рухоме майно відповідача, загальною вартістю 145819,60 грн. знаходиться у податковій заставі. Просив стягнути з відповідача вказану вище заборгованість.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, надав суду заяву, у якій визнав позовні вимоги та не заперечував проти задоволення позову.
У відповідності до ч. ч. 1, 3 ст. 136 КАС України, відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду; судове рішення у зв'язку з відмовою від адміністративного позову, визнанням адміністративного позову чи примиренням сторін ухвалюється за правилами, встановленими статтями 112, 113 цього Кодексу.
Так, згідно з ч. 3 ст. 112 КАС України у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи або інтереси сторін або інших осіб, у зв’язку з чим суд приймає таке визнання позову і вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги Макіївської об’єднаної державної податкової інспекції у Донецькій області до Державного підприємства «Макіїввугілля» про стягнення податкового боргу.
Судом встановлено, що Державне підприємство «Макіїввугілля» є юридичною особою, зареєстроване Виконавчим комітетом Макіївської міської ради 29.04.2003р., що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію, Довідкою про включення до ЄДРПОУ, Статутом підприємства.
З 15.05.2003 року відповідач знаходиться на податковому обліку у Макіївській ОДПІ.
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, позивач Макіївська об’єднана державна податкова інспекція є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.
Станом на 07.02.2008 року у відповідача існує податковий борг у розмірі 193504,86 грн., що підтверджується розрахунками з земельного податку № 159 від 25.01.2008 року (13571,21 грн. – за червень 2008 року, з урахуванням часткової сплати у розмірі 20297,81 грн.; 67738,04 – за жовтень - листопад 2008 року, по 33869,02 грн. щомісячно; 33869,03 грн. – за грудень 2008 року), № 329 від 23.01.2009 року (78326,58 грн. – за січень-лютий 2009 року, по 39163,29 грн. щомісячно).
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”
податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;
податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;
платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобов’язання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).
Відповідно до ст. 1 Закону України „Про плату за землю”, земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками. Платниками земельного податку згідно ст. 2 цього Закону є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції. Статтею 14 Закону України „Про плату за землю” передбачено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
У відповідності до ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування” плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) є загальнодержавним податком.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Наявність заборгованості з земельного податку юридичних осіб підтверджується розрахунками з земельного податку № 159 від 25.01.2008 року (13571,21 грн. – за червень 2008 року, з урахуванням часткової сплати у розмірі 20297,81 грн.; 67738,04 – за жовтень - листопад 2008 року, по 33869,02 грн. щомісячно; 33869,03 грн. – за грудень 2008 року), № 329 від 23.01.2009 року (78326,58 грн. – за січень-лютий 2009 року, по 39163,29 грн. щомісячно).
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України „ Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами ”, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.
Підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 того ж закону встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно п. п. 5.4.1 п. 5.1. ст. 5 Закону України № 2181 узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена платником податків в строки, встановлені ст. 5 Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Таким чином, з відповідача підлягає стягненню на користь державного бюджету податковий борг у розмірі 193504,86 грн.
Позивачем були здійснені заходи, передбачені ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами” та було прийняте рішення про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу, але такі заходи до сплати податкового боргу не призвели.
Крім того, рухоме майно відповідача, загальною вартістю 145819,60 грн. знаходиться у податковій заставі.
Суми, яки визначені податковими вимогами, відповідачем сплачені не були.
У відповідності до п. п. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Таким чином, оскільки відповідач не сплатив самостійно узгоджені суми податкового боргу, суд задовольняє позовні вимоги Макіївської об’єднаної державної податкової інспекції у Донецькій області до Державного підприємства «Макіїввугілля» про стягнення податкового боргу.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 121, 158-164, 167 КАС України, суд, –
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Макіївської об’єднаної державної податкової інспекції у Донецькій області до Державного підприємства «Макіїввугілля» про стягнення податкового боргу, задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Макіїввугілля» (86157, м. Макіївка, пл. Радянська, 2; ЄДРПОУ 32442295) на користь місцевого бюджету м. Макіївки (р/р 33213811700067, код платежу 13050100, банк отримувач ГУДКУ у Донецькій області, код ОКПО банку 34686736) податковий борг з земельного податку у розмірі 193504 (сто дев’яносто три тисячі п’ятсот чотири) грн. 86 коп.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 15 червня 2009 року в присутності представника позивача.
Повний текст постанови виготовлений 19 червня 2009 року.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсяі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Стиран В.В.