Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 червня 2009 р. справа № 2а-7081/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Головіної К.І.
при секретарі Усатюк Я.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу запозовом Державної податкової інспекції у Мар'їнському районі Донецької області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мар'їнський райсількомунгосп» про стягнення податкового боргу з власників транспортних засобів, -
В С Т А Н О В И В:
Державна податкова інспекція у Мар'їнському районі Донецької області звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мар'їнський райсількомунгосп» про стягнення заборгованості з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин у розмірі 4380,24 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що станом на 23.04.2009 р. відповідач має податкову заборгованість з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у сумі 4380,24 грн. (основний платіж – 3189, штрафні санкції – 1143,66 грн., пеня – 46,87 грн.).
Відповідно до ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” відповідачу були направлені податкові вимоги за № 1/504 від 05.11.2004 р. і № 2/589 від 13.12.2004 р., але станом на 23.04.2009 р. погашення податкового боргу не здійснено.
Просив стягнути з відповідача на користь держави зазначену суму податкової заборгованості з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, надіслав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, також у заяві зазначив, що позовні вимоги підтримує, просить їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, про що свідчить повідомлення про отримання судової повістки, причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності представник відповідача суду не надавав. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що ТОВ «Мар'їнський райсількомунгосп» є юридичною особою, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с.16-18), знаходиться на обліку у Мар'їнській ОДПІ Донецької області, як платник податків (а.с. 15).
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, позивач ДПІ у Мар'їнському районі Донецької області є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.
Станом на 23.04.2009 року у відповідача існує податковий борг з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин у розмірі 3189,71 грн., що підтверджується розрахунком податкового боргу з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (а.с.9-11).
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”
податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;
податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;
платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобов’язання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).
У відповідності до ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування” податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є загальнодержавним податком..
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Щодо податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та інших самохідних машин і механізмів, то відповідно до ст. 1 Закону України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування. Згідно з ч.5 цього ж Закону податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується юридичними особами - щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.
Відповідно до ст. 6 Закону України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України.
Податковий борг утворився на підставі несвоєчасної сплати податкового зобов’язання відповідно до п.п. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 – ІІІ від 21.12.2000 року в результаті чого були нараховані штрафні санкції у сумі 1143,66 грн., також у зв’язку з несплатою податкових зобов’язань згідно розрахунків суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів № 1959 від 03.02.2009 р., № 1911 від 08.02.2008 р., № 463 від 23.01.2007 р., в тому числі була нарахована пеня у сумі 46,87 грн. за не сплату у встановлений законом строк податку з власників транспортних засобів.
Наявність податкового боргу з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у розмірі 3189,71 грн. підтверджується розрахунком суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (а.с. 9-11).
Крім того, в даному випадку, в тому числі, ставиться питання про стягнення з відповідача на користь місцевого бюджету штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, які у відповідності до п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” накладаються на платника податків за порушення податкового законодавства у розмірах, визначених цією статтею.
Як передбачено п. 17.3 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Як вбачається з матеріалів справи відповідачем були порушені вимоги п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” та ст. 5 Закону України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” в частині несвоєчасної сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів. Такі порушення податкового законодавства є підставою для накладення на відповідача штрафних санкцій відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Згідно повідомлень – рішень № 0006641740 від 29.01.2008 року та № 0006631740 від 29.01.2008 року позивачем на відповідача були накладені такі штрафні санкції, та відповідач має сплатити суму штрафу за порушення граничного строку сплати податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у розмірі 1143,66 грн.(а.с.6-7).
Крім того, підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 того ж Закону встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 зазначеного Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно з п.п. 16.1.1 п. 16.1. ст. 16 цього Закону після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов’язання на суму податкового боргу по податковому зобов’язанню нараховується пеня.
Оскільки відповідач у встановлений законом строк не сплатив податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у розмірі 3189,71 грн., позивачем у відповідності до п.п. 16.1.1 п. 16.1. ст. 16 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами” на суму податкового боргу нарахована пеня у розмірі 46,87 грн., що підтверджується розрахунком (а.с. 5).
Таким чином, з урахуванням приведених норм діючого законодавства з відповідача підлягає стягненню податковий борг з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у сумі 4380,24 грн. (в тому числі основний платіж – 3189,71 грн., штрафні санкції – 1143,66 грн., пеня – 46,87 грн.).
Позивачем були здійснені заходи, передбачені ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Відповідно до ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” відповідачу були направлені податкові вимоги за № 1/504 від 05.11.2004 р. і № 2/589 від 13.12.2004 р., але станом на 23.04.2009 р. погашення податкового боргу не здійснено (а.с. 12-13).
Суми, які визначені податковими вимогами, відповідачем сплачені не були.
У відповідності до п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Таким чином, оскільки відповідач не сплатив суми податкового боргу, суд задовольняє позовні вимоги Державної податкової інспекції у Мар'їнському районі Донецької області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мар'їнський райсількомунгосп» про стягнення податкового боргу з власників транспортних засобів.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 121, 158-164, 167 КАС України, суд, –
П О С Т А Н О В И В:
Задовольнити позов Державної податкової інспекції у Мар'їнському районі Донецької області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Мар'їнський райсількомунгосп» про стягнення податкового боргу з власників транспортних засобів.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Мар'їнський райсількомунгосп» (83630, Донецька область, м. Красногорівка, вул. Ватутіна, 1-а, ЄДРПОУ 01354929) на користь місцевого бюджету Красногорівської міської ради (розрахунковий рахунок - № 33215807700295, ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код платежу 12020100) податковий борг з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у розмірі 4380 (чотири тисячі триста вісімдесят) грн. 24 коп.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 22 червня 2009 року.
Повний текст постанови складений 26 червня 2009 року.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсяі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Головіна К.І.