Постанова № 4819578, 26.06.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.06.2009
Номер справи
2а-6666/09/0570
Номер документу
4819578
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 червня 2009 р.                                                                       справа № 2а-6666/09/0570

час прийняття постанови: 14-35

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого                                                  судді Смагар С.В.

при секретарі                                                  Куранді Т.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Омега», м. Донецьк

до Макіївської об’єднаної державної податкової інспекції

про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 6 квітня 2009 року № 0001701540/0

за участю представників:

від позивача: Скрипник Т.В. – за дов. від 15.06.2009р.

від відповідача: Колосової Ж.Ю. – за дов. від 08.01.2009р.

                               Тюленєвої Я.В. – за дов. від 26.06.2009р.

ВСТАНОВИВ:

Товариством з обмеженою відповідальністю «Омега» заявлено позов до Макіївської об’єднаної державної податкової інспекції про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 6 квітня 2009 року № 0001701540/0, яким визначено податкове зобов’язання за платежем: орендна плата за земельну ділянку на загальну суму 11611 грн. 03 коп.

Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на неправомірність визначення відповідачем податкового зобов’язання шляхом нарахування орендної плати з урахуванням індексу інфляції.

Відповідач проти позовних вимог заперечує, вважає, що спірне рішення прийняте у відповідності до вимог діючого законодавства.

Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.

11 липня 2006 року між позивачем та Макіївською міською радою був укладений договір оренди земельної ділянки несільськогосподарського призначення – землі промисловості для функціонування виробничої бази підприємства. Підставою для укладення договору визначено рішення Макіївської міської ради від 9 червня 2006 року № 3/74.

30 січня 2009 року позивачем до податкового органу (відповідача у справі) подана податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, відповідно до якої позивачем самостійно нарахована орендна плата на 2009 рік згідно з договором оренди у загальному розмірі 60014 грн. 96 коп.

31 березня 2009 року відповідачем складений акт № 2678/15/2/25101682 за результатами камеральної перевірки податкової декларації позивача з орендної плати за земельні ділянки за 2009 рік.

Як вбачається з даного акту камеральної перевірки, відповідачем встановлена методологічна помилка, допущена позивачем при нарахуванні орендної плати, а саме не застосовані коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель за 2007, 2008 роки, внаслідок якої позивачем порушено статтю 7 та частину 2 статті 23 Закону України «Про плату за землю», лист Держкомзему України від 10 січня 2008 року № 14-22-6/55 стосовно інформування власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію грошової оцінки земель та лист Держкомстату України від 9 січня 2008 року № 11/1-8/6 про середньорічний індекс інфляції за 2007 рік, який складає 1,028, лист Держкомзему України від 9 січня 2009 року № 14-22-6/87 стосовно інформування власників землі та землекористувачем про щорічну індексацію грошової оцінки земель, лист Держкомстату України від 8 січня 2009 року № 11/1-8/6 про середньорічний індекс інфляції за 2008 рік, який складає 1,152.

За висновком відповідача в акті сума податкового зобов’язання, яка є належною до нарахування, з орендної плати за земельну ділянку позивача, повинна складати 71073 грн. 08 коп., замість 60014 грн. 96 коп., визначеної позивачем у податковій декларації.

За наслідками камеральної перевірки згідно з підпунктом «в» підпункту 4.2.2 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідачем прийняте спірне податкове повідомлення-рішення від 6 квітня 2009 року № 0001701540/0, яким позивачу визначена сума податкового зобов’язання за платежем: оренда плата за земельні ділянки на загальну суму 11611 грн. 03 коп., в тому числі 11058 грн. 12 коп. за основним платежем, 552 грн. 91 коп. за штрафними (фінансовими) санкціями.

Правовою підставою застосування штрафних (фінансових) санкцій спірним податковим повідомленням-рішенням визначені норми підпункту 17.1.4 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-ІІІ (надалі – Закон № 2181).

Відповідно до статті 2 Закону України «Про плату за землю» від 3 липня 1992 року № 2535-ХІІ (надалі – Закон № 2535) плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Стаття 7 Закону № 2535 ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах п'ятій - десятій цієї статті та частині другій статті 6 цього Закону.

Відповідно до статті 19 Закону № 2535 розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).

Відповідно до пункту 9 договору оренди земельної ділянки від 11 липня 2006 року орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі, у розмірі 1 відсотку нормативної грошової оцінки землі, що складає 60014 грн. 96 коп. в рік на відповідний бюджетний поточний рахунок. Пункт 10 даного договору передбачає, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється без урахування індексів інфляції.

Згідно з пунктом 14 зазначеного договору оренди розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції. Відповідно до пункту 38 договору оренди зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.

Як встановлено судом, при прийнятті спірного рішення відповідачем за основу був взятий пункт 14 договору оренди. Проаналізувавши пункти 14 та 38 договору оренди, а також вищезазначені норми Закону № 2535 суд зазначає, що зміна розміру орендної плати може бути переглянута за взаємною згодою сторін договору. Під час судового розгляду справи судом встановлено, що зміни до умов договору оренди сторонами не вносилися. Фактично спірні правовідносини виникли у зв’язку із самостійним переглядом податковим органом розміру орендної плати, що суперечить нормам Закону № 2535, які пов'язують розмір орендної плати, зміну її розміру із умовами договору між орендодавцем та орендарем.

Суд не приймає посилання відповідача на частину 2 статті 23 Закону № 2535, відповідно до якої грошова оцінка земельної ділянки щороку за станом на 1 січня уточнюється на коефіцієнт індексації, з огляду на те, що дана норма не має бути застосована у спірних правовідносинах з урахуванням норм статті 19 Закону № 2535 та умов договору оренди.

Суд не приймає також посилання відповідача в акті перевірки на порушення позивачем листів Держкомзему та Держкомстату України, з огляду на те, що вони не є нормативно-правовими актами в розумінні статті 117 Конституції України і носять рекомендаційно-інформативний характер.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведений склад правопорушення, за яке ним донарахована орендна плата за землю та застосовані штрафні (фінансові) санкції спірним рішенням, внаслідок чого позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Омега» до Макіївської об’єднаної державної податкової інспекції про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 6 квітня 2009 року № 0001701540/0, яким визначено податкове зобов’язання за платежем: орендна плата за земельну ділянку на загальну суму 11611 грн. 03 коп. задовольнити повністю.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Макіївської об’єднаної державної податкової інспекції від 6 квітня 2009 року № 0001701540/0, яким визначена сума податкового зобов’язання за платежем: орендна плата за земельну ділянку у загальному розмірі 11611 грн. 03 коп.

Присудити з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Омега» витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.

Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 26 червня 2009 року. Постанова у повному обсязі складена 1 липня 2009 року.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя                                                                                           Смагар С.В.