Постанова № 4819544, 03.06.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2009
Номер справи
2а-6201/09/0570
Номер документу
4819544
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 червня 2009 р. справа № 2а-6201/09/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Головіної К.І.

при секретаріУсатюк Я.О.

за участю представника позивачаМогили Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в м. Сніжному Донецької області до Приватного підприємства „Резус” про стягнення податкового боргу, -

В С Т А Н О В И В:

ДПІ в м. Сніжному Донецької області звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Приватного підприємства „Резус” про стягнення заборгованості перед бюджетом у сумі 663,76 грн., у тому числі: з податку на прибуток підприємства у розмірі 341,20 грн., з комунального податку у розмірі 322,56 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що станом на 23.03.2009 р. відповідач має податкову заборгованість у загальному розмірі 663,76 грн., що складається з:

- податку на прибуток підприємства у сумі 341,20 грн. (в тому числі основний платіж 1,00 грн., фінансові санкції 337,81 грн., пеня 2,39 грн.);

- комунального податку у сумі 322,56 грн. (фінансові санкції 322,56 грн.).

Відповідно до ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” відповідачу були направлені податкові вимоги за № 1/58ід 10.12.2008 р. і № 2/2 від 10.01.2009 р., але станом на 23.03.2009 р. погашення податкового боргу не здійснено.

Просив стягнути з відповідача на користь держави зазначену суму податкової заборгованості з податку з прибутку підприємств, комунального податку.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи від нього не надходило. В адресу суду повернувся конверт з повісткою за закінченням терміну зберігання. Відповідно до ст. 37 КАС України у разі відмови адресата від отримання повістки особа яка її доставляє робить відповідну відмітку та негайно повертає до суду. Особа яка відмовилась від отримання повістки, вважається повідомленою про дату, час та місце судового засідання. За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідач був належним чином повідомлений про дату і місце судового засідання, в звязку з чим вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Державної податкової інспекції в м. Сніжному Донецької області до Приватного підприємства „Резус” про стягнення податкового боргу є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Судом встановлено, що ПП «Резус» є юридичною особою, знаходиться на обліку у ДПІ у м. Сніжному Донецької області, як платник податків (а.с.15).

Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).

Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Таким чином, позивач Державна податкова інспекція в м. Сніжному є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.

Станом на 23.03.2009 року у відповідача існує податковий борг з податку на прибуток у розмірі 341,20 грн., з комунального податку у розмірі 322,56 грн., що підтверджується копією декларації, повідомленнями-рішеннями.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”

податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;

податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;

платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.

Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобовязання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).

У відповідності до ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування” податок на прибуток підприємств є загальнодержавним податком, згідно ст. 15 Закону України „Про систему оподаткування” комунальний податок є місцевим податком.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Щодо податку на прибуток підприємств, то відповідно до п. 2.1.1 п. 2.1 ст. 2 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” платниками податку на прибуток підприємств є з числа резидентів - суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами. Пунктом 16.4 ст. 16 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” передбачено, що податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду. Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону.

Наявність податкового боргу з податку на прибуток підприємств у розмірі 1 грн. підтверджується копією декларації та повідомленнм-рішенням.

Крім того, в даному випадку, в тому числі, ставиться питання про стягнення з відповідача на користь державного бюджету штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати податку на прибуток підприємств, які у відповідності до п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” накладаються на платника податків за порушення податкового законодавства у розмірах, визначених цією статтею.

Як передбачено п. 17.3 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.

Позивачем на відповідача були накладені такі штрафні санкції, та відповідач має сплатити суму штрафу за порушення граничного строку сплати податку на прибуток підприємств у розмірі 340 грн. Відповідачу були виставлені податкові повідомлення рішення 0003681540/0 від 07.10.2008 року, № 0000581540/0 від 10.02.2009 року, які не були оскаржені . Відповідач частково сплатив штраф у розмірі 2,19 грн., залишок боргу склав 337,81 грн. (а.с.4).

Крім того, підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 того ж Закону встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 зазначеного Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Згідно з п.п. 16.1.1 п. 16.1. ст. 16 цього Закону після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобовязання на суму податкового боргу по податковому зобовязанню нараховується пеня.

Оскільки відповідач у встановлений законом строк не сплатив податок на прибуток у розмірі 1 грн., позивачем у відповідності до п.п. 16.1.1 п. 16.1. ст. 16 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами” на суму податкового боргу нарахована пеня у розмірі 2,39 грн., що підтверджується розрахунком (а.с.4).

Таким чином, з урахуванням приведених норм діючого законодавства з відповідача підлягає стягненню на користь державного бюджету податковий борг з податку на прибуток підприємства 341,20 грн., в тому числі податкове зобовязання 1 грн., штрафні санкції 337,81 грн., пеня -2,39 грн.

Щодо порядку обчислення і сплати комунального податку, то відповідно до ст. 15 Декрету Кабінету Міністрів „Про місцеві податки і збори” комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Встановлення і визначення порядку сплати такого податку згідно ст. 18 зазначеного Декрету здійснюють органи місцевого самоврядування відповідно до переліку і в межах установлених граничних розмірів ставок.

Наявність податкового боргу з комунального податку у розмірі 322,56 грн. підтверджується повідомленням-рішенням.

Вказана заборгованість утворилась внаслідок накладення штрафних санкцій на відповідача за несвоєчасне подання податкових декларацій, які у відповідності до п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” накладаються на платника податків за порушення податкового законодавства у розмірах, визначених цією статтею.

Як передбачено п. 17.3 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.

Позивачем на відповідача були накладені такі штрафні санкції за несвоєчасне надання декларації у розмірі 340 грн. Позивачем було виставлене податкове повідомлення рішення 0004071540/0 від 11.11.2008 року.

Оскільки ПП «Резус» частково сплатило суму штрафу у розмірі 17,44 грн., то стягненню підлягає 322,56 грн (а.с.5.)

Таким чином, з урахуванням приведених норм діючого законодавства з відповідача підлягає стягненню на користь державного бюджету податковий борг з комунального податку у розмірі 322,56 грн.

Загальна сума податкової заборгованості відповідача перед бюджетом становить 663,76 грн.

Позивачем були здійснені заходи, передбачені ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

Суми, які визначені податковими вимогами (а.с.20,22), відповідачем сплачені не були.

У відповідності до п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Таким чином, оскільки відповідач не сплатив суми податкового боргу, суд задовольняє позовні вимоги Державної податкової інспекції в м. Сніжному Донецької області до Приватного підприємства „Резус” про стягнення податкового боргу.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 121, 158-164, 167 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Задовольнити позов Державної податкової інспекції в м. Сніжному Донецької області до Приватного підприємства „Резус” про стягнення податкового боргу.

Стягнути з Приватного підприємства „Резус” (86500, м. Донецьк, вул. Леніна, буд.2 кв. 33, ЄДРПОУ 32975890, р/р 26006787 у Донецькій філії ВАТ АБ «Ургазбанк» м. Донецьк) на користь державного бюджету (розрахунковий рахунок - № 31113009700078, отримувач УДК у м. Сніжному ГУ ДКУ у Донецькій області, банк отримувача ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код платежа 11021000) податковий борг з податку на прибуток у розмірі 341 (триста сорок одну) грн. 20 коп.

Стягнути з Приватного підприємства „Резус” (86500, м. Донецьк, вул. Леніна, буд.2 кв. 33, ЄДРПОУ 32975890, р/р 26006787 у Донецькій філії ВАТ АБ «Ургазбанк» м. Донецьк) на користь місцевого бюджету (розрахунковий рахунок - № 33217828700078, отримувач УДК у м. Сніжному ГУ ДКУ у Донецькій області, банк отримувача ГУ ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код платежа 16010200) податковий борг з комунального податку у розмірі 322 (триста двадцять дві) грн. 56 коп.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Головіна К.І.