Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 травня 2009 р. справа № 2а-5826/09/0570
час прийняття постанови: 16.20 година
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Могильницького М.С.
при секретарі Асмановій Е.Е.
за участю:
представників позивача Величко Л.В.
відповідача, Макіївської ОДПІ Молчановій Н.К.
розглянувши у відкритому судовому засіданні
адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю
„Агат”
до Макіївської об’єднаної державної
податкової інспекції
про визнання дій Макіївської ОДПІ щодо винесення акта № 6 від 30.03.2009 з анулювання реєстрації ТОВ „Агат” як платника податку на додану вартість неправомірними, визнання рішення Макіївської ОДПІ про анулювання реєстрації ТОВ «Агат» як платника податку на додану вартість недійсним та зобов’язання відновити ТОВ «Агат» як платника податку на додану вартість
ВСТАНОВИВ:
Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю „Агат”, звернулося до суду з адміністративним позовом до Макіївської об’єднаної державної податкової інспекції про визнання дій Макіївської ОДПІ щодо винесення акта № 6 від 30.03.2009 з анулювання реєстрації ТОВ „Агат” як платника податку на додану вартість неправомірними, визнання рішення Макіївської ОДПІ про анулювання реєстрації ТОВ «Агат» як платника податку на додану вартість недійсним та зобов’язання відновити ТОВ «Агат» як платника податку на додану вартість.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем анульована реєстрація платника податку на додану вартість ТОВ «Агат», незважаючи на подання податкових декларацій з ПДВ за період лютий 2008 - січень 2009 та декларування протягом даного періоду оподатковуваних операцій, чим порушені приписи пп.«ґ» п.9.8. ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість».
Тому просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що :
Згідно пп.ґ) п.9.8 ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість» реєстрація діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадках, якщо особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.
Анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах „б”-„г” цього пункту здійснюється за ініціативою податкового органу або такої особи.
Податковий орган вважає по підприємство протягом лютого 2008 року - січня 2009 року не здійснювало оподатковуваних поставок.
Розгляд справи здійснювався із фіксуванням судового процесу за допомогою звукозаписувального пристрою „Камертон”.
Вислухавши у судовому засіданні представників сторін, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Агат» зареєстроване як юридична особа 12.07.2000, ідентифікаційний код юридичної особи 30937041. Перебуває на податковому обліку в Макіївській ОДПІ. 04.04.2007 було зареєстровано як платник податку на додану вартість та отримало Свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість №100032992, індивідуальний податковий номер 309370405952.
30.03.2009 Макіївською ОДПІ проведене засідання комісії, з питання про анулювання свідоцтва платника ПДВ ТОВ «Агат», який надає податкові декларації з ПДВ, що свідчать про відсутність оподатковуваних поставок протягом дванадцяти послідовних податкових місяців. Відповідно до акту про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, затвердженого заступником начальника Макіївської ОДПІ, вирішено анулювати реєстрацію платника податку на додану вартість. ТОВ «Агат» зобов’язаний повернути податковому органу Свідоцтво та всі засвідчені копії, разом із супровідним листом у зв’язку з відсутністю оподаткованих поставок протягом 12 послідовних місяців відповідно до пп. «ґ» п.9.8 ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість».
Відповідно до п.25 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 01.03.2000 №79, анулювання реєстрації здійснюється шляхом анулювання Свідоцтва та виключення платника податку на додану вартість з Реєстру.
Згідно з пп.25.2.2 п.25 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за ініціативою податкового органу оформляється актом про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за формою N 6-ПДВ (додаток 5). Такий акт складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження керівника податкового органу, та затверджується керівником податкового органу. В акті про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість обов'язково вказується підстава для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Закону.
30.03.2009 Відповідачем складений Акт про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість №6, який затверджений заступником керівника податкового органу.
Згідно з таким актом про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість встановлене подання ТОВ «Агат» декларацій з ПДВ, які свідчать про відсутність оподаткованих поставок протягом дванадцяти послідовних податкових місяців, з урахуванням чого відповідно до абз. ґ) п.9.8 ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість» вирішено анулювати реєстрацію платника податку на додану вартість ТОВ «Агат» (ІПН 309370405952). Зазначений акт затверджений керівником податкового органу 30.03.2009. Датою анулювання реєстрації зазначено 30.03.2009. Датою виключення платника з Реєстру зазначене 30.03.2009.
Відповідно до пп.ґ) п.9.8 ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість» реєстрація діє до дати її анулювання, яка відбувається у випадках, якщо особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.
Визначення терміну поставка наведена у п.1.4 ст.1 ЗУ „Про податок на додану вартість” :
Поставка товарів - будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатної поставки товарів (результатів робіт) та операції з передачі майна орендодавцем (лізингодавцем) на баланс орендаря (лізингоотримувача) згідно з договорами фінансової оренди (лізингу) або поставки майна згідно з будь-якими іншими договорами, умови яких передбачають відстрочення оплати та передачу права власності на таке майно не пізніше дати останнього платежу.
Не належать до поставки операції з передачі товарів в межах договорів схову (відповідального зберігання), довірчого управління, оперативної оренди (лізингу), інших цивільно-правових договорів, які не передбачають передачу права власності (користування або розпорядження) на такі товари іншій особі.
Поставка послуг - будь-які операції цивільно-правового характеру з виконання робіт, надання послуг, надання права на користування або розпорядження товарами, у тому числі нематеріальними активами, а також з поставки будь-яких інших, ніж товари, об'єктів власності за компенсацію, а також операції з безоплатного виконання робіт, надання послуг. Поставка послуг, зокрема, включає надання права на користування або розпорядження товарами у межах договорів оренди (лізингу), поставки, ліцензування або інші способи передачі права на патент, авторське право, торговий знак, інші об'єкти права інтелектуальної, в тому числі промислової, власності.
Таким чином терміну поставка об’єднує, як здійснення операцій з купівлі так і здійснення операцій з продажу товарів (робіт, послуг).
У ході судового розгляду встановлено, що Позивачем подані до Макіївської ОДПІ податкові декларації з податку на додану вартість :
за лютий 2008 (вхідний №2310 від 04.03.2008),
за березень 2008 (вхідний № 7940 від 17.04.2008),
за квітень 2008 (вхідний № 11155 від 14.05.2008),
за травень 2008 (вхідний № 13385 від 03.06.2008),
за червень 2008 (вхідний номер № 17668 від 14.07.2008),
за липень 2008 (вхідний № 22631 від 14.08.2008),
за серпень 2008 (вхідний № 23550 від 03.09.2008),
за вересень 2008 (вхідний № 29697 від 17.10.2008),
за жовтень 2008 (вхідний № 34186 від 20.11.2008),
за листопад 2008 (вхідний № 37140 від 22.12.2008),
за грудень 2008 (вхідний № 41028 від 14.01.2009),
за січень 2009 (вхідний № 2433 від 17.02.2009),
У рядку 10.1 таких декларацій «придбання з податком на додану вартість на митній території України товарів (послуг) та основних фондів з метою їх використання у межах господарської діяльності платника податку» у деклараціях за лютий 2008 у сумі ПДВ 10280 грн., березень 2008 у сумі ПДВ – 213 грн., липень 2008 у сумі ПДВ 856 грн., серпень 2008 у сумі ПДВ 855 грн.
Крім цього податковим органом при анулюванні свідоцтва платника ПДВ не враховано вимоги останнього абзацу п.9.8 ст.9 , а саме : платник податку, в обліку якого на день анулювання реєстрації знаходяться товарні залишки або основні фонди, стосовно яких був нарахований податковий кредит у минулих або поточному податкових періодах, зобов'язаний визнати умовний продаж таких товарів за звичайними цінами та відповідно збільшити суму своїх податкових зобов'язань за наслідками податкового періоду, протягом якого відбувається таке анулювання. У поданій підприємством декларації з ПДВ за січень 2009 року рядки 23,24,26 мають однакове значення, яке дорівнює 62055 грн. Податкові зобов’язання на умовний продаж не сформовані.
За таких обставин у податкового органу були відсутні правові підстави для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Агат».
Також суд зазначає що Положенням передбачено, що рішення щодо анулювання платників ПДВ може бути прийнято за наявності відповідних підтверджуючих документів, одним із яких є довідка про результати документальної невиїзної перевірки на підставі поданих податкових декларацій з податку на додану вартість, складена підрозділом оподаткування юридичних осіб, яка свідчить про відсутність у платника податку оподатковуваних операцій протягом 12 послідовних податкових місяців.
Порядок проведення перевірок та складання актів регламентований Порядком оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок.
Згідно пп.1.2,1.3,2.3.6, 4.3 Порядку невиїзною документальною перевіркою вважається перевірка , яка проводиться в приміщенні ОДПС на підставі поданих податкових декларації, звітів та інших документів. За результатами перевірки у разі встановлення порушення складається акт перевірки , підписується посадовими особами органу ОДПІ у м. Донецьку та погоджується з посадовою особою суб’єкта господарювання. Акт (довідка) невиїзної документальної перевірки підписується (погоджується) посадовими особами суб’єкта господарювання у приміщенні органу Державної податкової служби , куди вони письмово запрошуються для підписання.
Тобто в даному випадку законодавство чітко передбачає порядок анулювання та необхідність наявності підтверджуючих документів, які є підставою для проведення анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, складених з дотриманням вимог законодавства.
В той же час , акт відповідача про анулювання реєстрації платника ПДВ не містить будь-якого посилання на наявність документу – довідки про результати документальної невиїзної перевірки, якою було б встановлено подання декларації з відсутністю оподатковуваних операцій.
У зв’язку з відсутністю факту будь яких повідомлень або викликів позивача з приводу складання та підписання акту № 6 від 30.03.2009 - засідання комісії яка погодила анулювання реєстрації платника ПДВ, порушено відповідачем п.2 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування».
За змістом положень Закону України «Про податок на додану вартість» та Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість наслідком скасування Акту про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість є поновлення платника в Реєстрі. Станом на день розгляду справи зазначені вимоги податковим органом не виконані.
За таких обставин з 30.03.2009 (дата анулювання реєстрації позивача як платника ПДВ) по теперішній час позивач безпідставно та всупереч положенням чинного законодавства був позбавлений статусу платника податку на додану вартість.
Відповідно до пп.7.2.4 п.7.2 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку у порядку, передбаченому статтею 9 цього Закону. Відповідно до п.9.8 ст.9 Закону України «Про податок на додану вартість» у разі анулювання реєстрації платник податку позбавляється права на нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування, але у строки, визначені законом, є зобов'язаним погасити суму податкових зобов'язань або податкового боргу з цього податку, що виникли до такого анулювання, за їх наявності, незалежно від того, чи буде така особа залишатися зареєстрованою як платник цього податку на дату сплати такої суми податку, чи ні. Відповідно до пп. 7.7.11 а) п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» не має права на отримання бюджетного відшкодування особа, яка була зареєстрована як платник цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів за рішенням Кабінету Міністрів України).
Таким чином анулювання реєстрації платника податку на додану вартість тягне за собою певні негативні наслідки саме з моменту втрати статусу платника ПДВ.
Відповідно до п.17 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість (в редакції на день прийняття рішення) формування та ведення Реєстру здійснює Державна податкова адміністрація України. Відповідно до п.18 цього ж Положення з числа обов’язків з ведення Реєстру Держана податкова адміністрація України виконує автоматизоване ведення бази Реєстру, виконання функцій адміністратора бази даних, присвоєння платникам податку індивідуального податкового номеру.
Відповідно до п.19 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість державні податкові адміністрації в областях здійснюють, зокрема, передавання змін і доповнень до Реєстру в центральний орган державної податкової служби України.
Підпунктом 25.4 пункту 25 Положення (в редакції на день прийняття рішення) передбачено, що підставою для внесення до Реєстру запису про відміну анулювання реєстрації, що відбулась за ініціативою органу державної податкової служби, є рішення суду, яке набрало законної сили, або рішення органу державної податкової служби про відміну анулювання реєстрації та скасування акта про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість.
Оскільки фактичне виконання рішення податкового органу про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Агат» полягало у анулюванні 30.03.2009 реєстрації такого підприємства як платника ПДВ та виключенні з числа платників податку на додану вартість, поворот виконання рішення можливий шляхом відміни анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Агат» з 30.03.2009 та поновлення в Реєстрі платників податку на додану вартість з дати скасування реєстрації, тобто, з 30.03.2009.
Отже, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо визнання дій Макіївської ОДПІ щодо винесення акта № 6 від 30.03.2009 з анулювання реєстрації ТОВ „Агат” як платника податку на додану вартість неправомірними, визнання рішення Макіївської ОДПІ про анулювання реєстрації ТОВ «Агат» як платника податку на додану вартість недійсним та зобов’язання відновити ТОВ «Агат» як платника податку на додану вартість, підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Агат» щодо визнання дій Макіївської ОДПІ щодо винесення акта № 6 від 30.03.2009 з анулювання реєстрації ТОВ „Агат” як платника податку на додану вартість неправомірними, визнання рішення Макіївської ОДПІ про анулювання реєстрації ТОВ «Агат» як платника податку на додану вартість недійсним та зобов’язання відновити ТОВ «Агат» як платника податку на додану вартість, задовольнити у повному обсязі.
Визнати недійсним з моменту укладання Акт про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «Агат» (ІПН 309370405952) від 30.03.2009 №6.
Зобов’язати Державну податкову адміністрацію України внести зміни до Реєстру платників податку на додану вартість, поновивши в Реєстрі платників податку на додану вартість Товариство з обмеженою відповідальністю «Агат» (ІПН 309370405952) з 30.03.2009.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агат», код ЄДРПОУ 30937041, 86156, м. Макіївка, вул. Академічна, 52, витрати по сплаті судового збору у розмірі 3,40 грн.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 14 травня 2009 року в присутності представників сторін.
Повний текст постанови складений та підписаний 19 травня 2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Могильницький М.С.