Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 квітня 2009 р. справа № 2а-5090/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Головіної К.І.
при секретаріКутафіній К.Ю.
за участю прокурора Вартанової О.М.,
за участю представника позивачаСидорової Н.О.,
за участю представника відповідача Максименко Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора м. Макіївки Донецької області в інтересах держави в особі Макіївської обєднаної державної податкової інспекції до Комунального підприємства „Житловик - 4” про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
Прокурор м. Макіївки Донецької області звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом в інтересах держави в особі Макіївської обєднаної державної податкової інспекції до Комунального підприємства „Житловик - 4” про стягнення податкового боргу у розмірі 130196, 14 грн., у тому числі: з податку на додану вартість у розмірі 103109,53 грн., з податку на прибуток у розмірі 24880, 51 грн., з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 2206,10 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що станом на 18.03.2009р. відповідач має податкову заборгованість у загальному розмірі 130196, 14 грн., що складається з:
- податку на додану вартість у сумі 103109,53 грн. (в тому числі основний платіж 103109 грн., пеня 0,53 грн.);
- податку на прибуток підприємств у сумі 24880,51 грн. (в тому числі основний платіж 21443,12 грн., фінансові санкції 195,70 грн., пеня 3241,69 грн.);
- земельного податку з юридичних осіб у сумі 2206,10 грн. (в тому числі основний платіж 2137,38 грн., пеня 68,72 грн.);
Відповідно до ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” відповідачу були направлені податкові вимоги за № 1/92 від 02.04.2007 р. і № 2/108 від 07.05.2007р., але станом на 18.03.2009 р. погашення податкового боргу не здійснено.
Просив стягнути з відповідача на користь держави зазначену суму податкової заборгованості з податку на додану вартість, податку з прибутку підприємств, земельного податку з юридичних осіб.
Прокурор та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги визнав, не заперечував проти задоволення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову, а відповідач визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.
Згідно вимог ст. 112 КАС України, зокрема, у разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Крім того, суд не приймає визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Таким чином, суд приймає визнання адміністративного позову, оскільки ці дії відповідача не суперечать закону і не порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси, та приймає постанову про задоволення адміністративного позову, виходячи при цьому з наступного.
Згідно з п. 2 ст. 121 Конституції України на органи прокуратури України покладені функції представництва інтересів держави в суді.
Прокурор м. Макіївки Донецької області представляє інтереси держави в особі Макіївської ОДПІ, яке в свою чергу є субєктом владних повноважень.
Судом встановлено, що КП „Житловик - 4” є юридичною особою, знаходиться на обліку у Макіївській ОДПІ, як платник податків (а.с.10).
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, позивач Макіївська ОДПІ є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.
Станом на 18.03.2009 року у відповідача існує податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 103109,53 грн., з податку на прибуток у розмірі 24880,51 грн., з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 2206,10 грн., що підтверджується копіями податкових декларацій, розрахунком податкового боргу, грошовою вимогою, розрахунками земельного податку, зворотнім біком облікової картки платника податків (а.с.18-73).
Відповідачем зазначені суми податкового боргу визнаються, що підтверджується заявою представника КП «Житловик -4» від 24.04.2008р.
Відповідно до ч.3 ст. 72 КАС України, обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”
податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;
податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;
платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобовязання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).
У відповідності до ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування” податок на додану вартість, податок на прибуток підприємств, плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) є загальнодержавними податками.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Щодо податку на додану вартість, то таким законом є Закон України „Про податок на додану вартість”, згідно з п. 1.6 ст. 1 якого податкове зобов'язання - загальна сума податку, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді, визначена згідно з цим Законом.
Наявність податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 103109 грн. підтверджується копіями податкових декларацій, розрахунком податкового боргу, зворотнім біком облікової картки платника податків (а.с.18-19,20,31-61,65-73), відповідно до яких відповідачем у рахунок погашення податкового боргу не сплачено податок на додану вартість у розмірі 103109 грн..
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.
Крім того, підпунктом 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 того ж Закону встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 зазначеного Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно з п.п. 16.1.1 п. 16.1. ст. 16 цього Закону після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобовязання на суму податкового боргу по податковому зобовязанню нараховується пеня.
Оскільки відповідач у встановлений законом строк не сплатив податок на додану вартість у розмірі 103109 грн., позивачем у відповідності до п.п. 16.1.1 п. 16.1. ст. 16 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами” на суму податкового боргу нарахована пеня у розмірі 0,53 грн., що підтверджується розрахунком (а.с. 5).
Таким чином, з урахуванням приведених норм діючого законодавства з відповідача підлягає стягненню податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 103109,53 грн. ( в тому числі податкове зобовязання 103109 грн., пеня 0,53 грн.).
Стосовно податку на прибуток підприємств, то відповідно до п. 2.1.1 п. 2.1 ст. 2 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” платниками податку на прибуток підприємств є з числа резидентів - суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами. Пунктом 16.4 ст. 16 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств” передбачено, що податок за звітний період сплачується його платником до відповідного бюджету у строк, визначений законом для квартального податкового періоду. Платники податку у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону.
Наявність податкового боргу з податку на прибуток підприємств у розмірі 21443,12 грн. підтверджується копіями податкових декларацій, грошовою вимогою, зворотнім біком облікової картки платника податків (а.с.18-19,20,24-30, 65-73).
Крім того, в даному випадку, в тому числі, ставиться питання про стягнення з відповідача на користь державного бюджету штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати податку на прибуток підприємств, які у відповідності до п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” накладаються на платника податків за порушення податкового законодавства у розмірах, визначених цією статтею.
Як передбачено п. 17.3 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Позивачем на відповідача були накладені такі штрафні санкції, та відповідач має сплатити суму штрафу за порушення граничного строку сплати податку на прибуток підприємств у розмірі 195,70 грн., яке оскаржено не було.
Відповідно до п. 5.2.1 п. 5.1 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобовязання платника податку, нараховане контролюючим органом вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, коли такі рішення оскаржені у апеляційному або судовому порядку.
Крім того, на підставі вищезазначених вимог законодавства позивачем здійснено нарахування пені на суму несплаченого податкового боргу у розмірі 3241,69 грн.
Таким чином, з урахуванням приведених норм діючого законодавства з відповідача підлягає стягненню на користь державного бюджету податковий борг з податку на прибуток підприємства 24880, 51 грн., в тому числі податкове зобовязання 21443,12 грн., штрафні санкції 195,70 грн., пеня - 3241,69 грн.
Відповідно до ст. 1 Закону України „Про плату за землю”, податок - обов'язковий платіж, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками. Платниками земельного податку згідно ст. 2 цього Закону є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції. Статтею 14 Закону України „Про плату за землю” передбачено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Наявність заборгованості з земельного податку юридичних осіб підтверджується розрахунком податкового боргу, грошовою вимогою, розрахунками земельного податку, зворотнім біком облікової картки платника податків (а.с.18-19,20-23 65-73), відповідно до яких відповідач мав сплатити забаргованість з земельного податку у розмірі 2206,10 грн.
Також на суму несплаченого податкового боргу позивачем нарахована пеня у розмірі 68,72 грн.
Таким чином, з відповідача підлягає стягненню на користь державного бюджету податковий борг з податку на землю 2206,10 грн., в тому числі податкове зобовязання 2137,38 грн., пеня 68,72 грн.
Загальна сума податкової заборгованості відповідача перед бюджетом становить 130196,14 грн.
Позивачем були здійснені заходи, передбачені ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Суми, які визначені податковими вимогами (а.с.15,16), відповідачем сплачені не були.
У відповідності до п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Таким чином, оскільки відповідач не сплатив самостійно узгоджені суми податкового боргу, суму позову визнав у повному обсязі, суд задовольняє позовні вимоги Прокурора м. Макіївки Донецької області в інтересах держави в особі Макіївської обєднаної державної податкової інспекції до Комунального підприємства „Житловик - 4” про стягнення заборгованості з податку на додану вартість у розмірі 103109,53 грн., з податку на прибуток у розмірі 24880,51 грн., з земельного податку з юридичних осіб у розмірі 2206,10 грн.
На підставі вищевикладеного, ст. 1, п.п. 3.1.1.п. 3.1. ст. 3, п.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5, п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5, п. 5.1 ст. 5, п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5, ст. 6, п.п. 16.1.1 п. 16.1 ст. 16, п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17, п. 17.3 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”; ст. 2, п. 11 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”; ст. 14, п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування”; ст.ст. 67, 121 Конституції України; п.1.6. ст. 1 Закону України „Про податок на додану вартість”, п. 2.1.1 п. 2.1 ст. 2, п. 16.4 ст. 16 Закону України „Про оподаткування прибутку підприємств”; ст.ст. 1, 14, 17 Закону України „Про плату за землю”; ч.3 ст. 72 КАС України, керуючись ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 121, 158-164, 167 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Задовольнити позов Прокурора м. Макіївки Донецької області в інтересах держави в особі Макіївської обєднаної державної податкової інспекції до Комунального підприємства „Житловик - 4” про стягнення податкового боргу.
Стягнути з Комунального підприємства „Житловик - 4” (86126, Донецька область, м. Макіївка, вул. Лебедєва, 8, р/р 2544110 в обласній дирекції «Райффайзен Банк Аваль» м. Донецька, МФО 335076, р/р 26003528908001 в Донецькому РУ «Приватбанку» м. Донецька, МФО 335496, ЄДРПОУ 31521784):
- на користь державного бюджету податковий боорг з податку на додану вартість на загальну суму 103109 (сто три тисячі сто девять) грн. 53 коп. (розрахунковий рахунок - № 31117029700065 (код 14010100) в ГУ ДКУ в Донецькій області, ЗКПО 34686736;
- на користь місцевого бюджету податковий борг з податку на прибуток на сумму 24880 (двадцять чотири тисячі вісімсот вісімдесят) грн. на р/р 33210861700065 (код 11020201) в ГУ ДКУ в Донецькій області, ЗКПО 34686736 та податковий борг з плати за землю на загальну суму 2206 (дві тисячі двісті шість) грн. 10 коп. на р/р 33215811700065 (код платежу 13050100) в ГУ ДКУ в Донецькій області, ЗКПО 34686736.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Головіна К.І.