ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2009 року Справа №2а-2137/09/1370
«17» год. «57» хв. м. Львів, вул. Чоловського, 2
Зал судових засідань № 7
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Карп'як О.О.
при секретарі судового засідання Занов'як О.П.
за участю:
представника позивача - Водолазський Д.Д. (довіреність від 13.01.2009 року №332/14)
відповідача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу за позовом Львівського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів, виплачених як допомога по безробіттю в розмірі 4611,75 грн.,-
в с т а н о в и в :
Львівський міський центр зайнятості звернувся із адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення коштів, виплачених як допомога по безробіттю в розмірі 4611,75 грн. ( в тому числі: 4316,28 грн. - кошти, виплачені як допомога по безробіттю; 295,47 грн. - кошти затрачені на навчання).
Ухвалою від 13 березня 2009 року відкрито провадження у справі.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач перебував на обліку в Львівському центрі зайнятості як безробітний з 20.02.2006 року по 03.07.2007 року та одночасно був зареєстрований суб'єктом підприємницької діяльності, та не повідомив про дану обставину при реєстрації в центрі зайнятості. Внаслідок чого, відповідач незаконно отримував виплати із коштів фонду допомоги з безробіття, а тому суми, які йому були виплачені як безробітному та кошти, затрачені на його навчання підлягають поверненню.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечив, подав письмові заперечення на позовну заяву від 15.06.2009 року. Відповідач вказує на те, що ним припинено підприємницьку діяльність, що підтверджується нотаріально посвідченою заявою від 28.11.2005 року, яку він надсилав до державного реєстратора цінним листом 29.11.2005 року. Вважає безпідставними твердження позивача про те, що він був зареєстрований суб'єктом підприємницької діяльності, тому немає підстав для стягнення коштів, виплачених йому як допомога по безробіттю
Суд розглядає справу в порядку ст. 71 КАС України на основі наявних доказів.
Постанова в повному обсязі складена 18 вересня 2009 року.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши наявні у справі докази та давши їм оцінку, суд дійшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про зайнятість населення», від 01 березня 1991 року № 803 - ХІІ з наступними змінами та доповненнями, встановлено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Пунктом 5 ч.2 ст.12 Закону України від 2 березня 2000 року №1533-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (далі - Закон № 1533 - ІІІ) установлено, що виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому спеціально уповноваженими центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом за погодженням з правлінням фонду.
Розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним здійснюється у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2006 р. № 357 «Деякі питання загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття».
Відповідно до ч.2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до заяви від 27.02.2006 року відповідачу надано статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю. Як вбачається з тексту цієї заяви, ОСОБА_1 повідомив, що не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсії не отримує.
Згідно довідки від 09.12.2008 року №1673, за період з 27.02.2006 року по 03.07.2007 року ОСОБА_1 було виплачено матеріального забезпечення на випадок безробіття на суму 4316,28 грн.
Крім того,відповідач проходив професійне навчання у КП «Львівському обласному учбовому центрі підготовки та підвищення кваліфікації робітників та ІТП і спеціалістів для виконання робіт з підвищеною небезпекою» з 29.06.2006 року по 02.10.2006 року за професією «Оператор котельні», на що були затрачені кошти в сумі 295,47 грн. Дані обставини підтверджуються: копією корінця направлення на навчання №15604 від 29.06.2006 року, копією посвідчення №23/063-06 від 02.10.2006 року, копією листа від 12.02.2009 року №08528/009.
Твердження відповідача про те, що він припинив свою підприємницьку діяльність спростовується наявними в справі доказами, зокрема:
Згідно свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи, виданого 19.12.1996 року, № запису 570, відповідач, ОСОБА_1, зареєстрований суб'єктом підприємницької діяльності. Дані обставини також підтверджуються листом Управління державної реєстрації Львівської міської ради від 27.11.2008 року №2-15497/03/01-4492, листом від 15.06.2009 року №1.4-2087/03/01-1274, листом від 08.09.2009 року №1.7-6832/03-01-2051.
28 листопада 2005 року ОСОБА_1 підписано заяву про припинення підприємницької діяльності, яка була посвідчена приватним нотаріусом ОСОБА_2, зареєстровано в реєстрі за №1342.
Твердження відповідача про те, що ним надсилалась вказана заява держаному реєстратору цінним листом спростовується наявними у матеріалах справи листами державного реєстратора.
Крім того, на запитання головуючого в судовому засіданні відповідач повідомив, що його лист, яким він направляв державному реєстратору заяву про припинення підприємницької діяльності повернувся йому у зв'язку з закінченням терміну зберігання.
Як вбачається з листа Управління державної реєстрації Львівської міської ради за підписом керівника управління та державного реєстратора від 08.09.2009 року №1.7 - 6832/03-01-2051, ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 11.12.1996 року зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа, його заяви про намір припинити підприємницьку діяльність державному реєстратору не надходила.
Таким чином, за час перебування на обліку в центрі зайнятості та отримання допомоги по безробіттю відповідач був зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа тому не мав права на отримання статусу безробітного.
Частиною 3 ст.36 Закону № 1533-ІІІ встановлено, що сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання послуг.
Отже, станом на момент розгляду справи заборгованість відповідача перед позивачем становить: борг у розмірі 4611,75 грн. ( в тому числі: 4316,28 грн. - кошти, виплачені як допомога по безробіттю; 295,47 грн. - кошти затрачені на навчання).
За наведених обставин, суд вважає, що позов є підставний та обґрунтований, а тому підлягає до задоволення.
Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог частини 2,4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати у формі судового збору, з відповідача не належить стягувати.
Керуючись ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», ст. ст. 69, 70, 71, 128, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов задоволити повністю.
2. Стягнути з ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_1, ідентифікаційний №НОМЕР_1) на користь Львівського міського центру зайнятості (юридична адреса : 79060, м. Львів, вул. Кн. Ольги, 122, р/р 37170001000584 банк ГУДКУ у Львівській області, МФО 825014, ЄДРПОУ 25555035) суму виплаченого забезпечення застрахованій особі в розмірі 4611 (чотири тисячі шістсот одинадцять) гривень 75 коп. ( в тому числі: 4316,28 грн. - кошти, виплачені як допомога по безробіттю; 295,47 грн. - кошти затрачені на навчання).
3. Виконавчий лист видати після набрання постановою законної сили.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанову суду першої інстанції повністю або частково в порядку і строки встановлені ст. 186 КАС України.
Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження рішення та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого ст. 186 КАС України, якщо таку заяву не було подано.
Якщо подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя - підпис, з оригіналом згідно.
Суддя Карп'як О.О.