Ухвала суду № 48189032, 28.07.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
28.07.2015
Номер справи
820/19542/14
Номер документу
48189032
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 липня 2015 року м. Київ К/800/20035/15

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Головуючого: Маринчак Н.Є.

Суддів: Костенка М.І., Цвіркуна Ю.І.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційні скарги:

1.Західної об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області та

2. Головного управління ДФС у Харківській області

на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 07 квітня 2015 року

у справі №820/19542/14

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Трейдторгопт» (надалі - ТОВ «Трейдторгопт»)

до Західної об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області (надалі - Західна ОДПІ м.Харкова )

про визнання незаконним та скасування рішення,-

встановив:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, поставлено питання про:

- визнання незаконним та скасуваня рішення ГУ Міндоходів у Харківській області від 26.11.2014р. №7902/10/20-40-22-12-18 «Про проведення документальної позапланової перевірки ТОВ «Трейдторгопт»

- визнання незаконним та скасування наказу Західної ОДПІ від 09.12.2014р. №2808 «Про проведення документальної позапланової перевірки ТОВ «Трейдторгопт».

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 03.03.2015р. в задоволенні позовних вимог відмовлено.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 07.04.2015р. рішення суду першої інстанції скасовано та прийнято нове, яким позовні вимоги задоволено.

Не погодившись з рішенням суду апеляційної інстанції, вказуючи на порушення норм процесуального права та неправильне застосування судом норм матеріального права, Західна ОДПІ м.Харкова звернулася з касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій ставить питання про скасування оскаржуваного рішення суду апеляційної інстанції та прийняття нового, яким відмовити в позові.

Також, не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, Головне управління ДФС у Харківській області звернулось із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій ставить питання про скасування оскаржуваного рішення суду апеляційної інстанції та прийняття нового, яким відмовити в позові.

Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи наведені у скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, Західною ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області було проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Трейдторгопт», за результатами якої складено акт від 30.09.2014р. №3178/20-33-22-01-07/38876615.

Головним управлінням Міндоходів у Харківській області в порядку контролю за діями посадових осіб нижчого рівня здійснено аналіз акту документальної виїзної перевірки ТОВ «Трейдторгопт» з питань господарських взаємовідносин з платниками податків за січень - липень 2014 року №3178/20-33-22-01-07/38876615.

26.11.2014р. ГУ Міндоходів у Харківській області прийнято рішення №23722/10/20-40-22-12-16 про призначення позапланової перевірки ТОВ «Трейдторгопт», яке разом з листом ГУ Міндоходів у Харківській області від 07.11.2014р. №22377/7/20-40-22-12-11 про проведення службового розслідування було направлено Західній ОДПІ м. Харкова.

На підставі отриманого рішення ГУ Міндоходів у Харківській області від 26.11.2014р. №23722/7/20-40-22-12-16 про призначення позапланової перевірки та листа ГУ Міндоходів у Харківській області від 07.11.2014 №22377/7/20-40-22-12-11 про проведення службового розслідування, Західною ОДПІ м. Харкова прийнято наказ від 14.11.2014р. №2524 про проведення службового розслідування, а також прийнято наказ від 15.12.2014р. №2850 про внесення змін та доповнень до Наказу Західної ОДПІ м.Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області від 14.11.2014р. №2524 про створення комісії для проведення службового розслідування.

09.12.2014р. на підставі п.п.78.1.12 п.78 ст.78 Податкового кодексу України Західною ОДПІ м.Харкова було прийнято наказ №2808 про проведення документальної виїзної перевірки ТОВ «Трейдторгопт».

Позивач не допустив працівників суб'єкта владних повноважень до проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Трейдторгопт», про що складено акт від 09.12.2014 р. №1597/20-33-22-03-07/38876615.

Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що оскаржуваний наказ від 09.12.2014р. №2808 було прийнято Західною ОДПІ м. Харкова на підставі рішення контролюючого органу вищого рівня з дотриманням процедури його прийняття.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючі позовні вимоги, суд апеляційної інстанції цілком вірно та обґрунтовано виходив з наступного.

Статтею 20 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.

Відповідно до пп. 75.1.2 п. 75 ст. 75 Податкового кодексу України, документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.

Згідно із пп. 78.1.12 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин, як контролюючим органом вищого рівня в порядку контролю за діями або бездіяльністю посадових осіб контролюючого органу нижчого рівня здійснено перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або матеріалів документальної перевірки, проведеної контролюючим органом нижчого рівня, і виявлено невідповідність висновків акта перевірки вимогам законодавства або неповне з'ясування під час перевірки питань, що повинні бути з'ясовані під час перевірки для винесення об'єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Рішення про проведення документальної позапланової перевірки в цьому випадку приймається контролюючим органом вищого рівня лише у тому разі, коли стосовно посадових осіб контролюючого органу нижчого рівня, які проводили документальну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або їм повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення

Згідно з п.78.4 ст.78 зазначеного Кодексу, про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Наведені правові норми свідчать про те, що прийняття рішення щодо проведення документальної позапланової перевірки належить до повноважень контролюючого органу вищого рівня, а наказ про її проведення приймається керівником зазначеного органу.

Крім того, згідно з п.п.1.2.1 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної фіскальної служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, затверджених Наказом Державної фіскальної служби України 31.07.2014р. №22, рішення про проведення документальної планової, позапланової та фактичної перевірки приймається керівником органу державної фіскальної служби відповідно до п.77.4 ст.77, п.78.4 ст.78, п.79.2 ст.79 та п.80.2 ст.80 розділу II Кодексу із зазначенням суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться, мети, виду перевірки, підстав для проведення перевірки, дати початку та тривалості перевірки тощо, яке з урахуванням вимог Кодексу оформлюється наказом: 1.2.1.2. Територіальних органів державної фіскальної служби в областях, м. Києві, регіонального підрозділу Центрального офісу - для проведення документальних планових та позапланових або фактичних перевірок платників податків із залученням працівників органів державної фіскальної служби відповідного регіону.

При цьому до проведення документальних планових та позапланових або фактичних перевірок платників податків, що проводяться за рішенням керівника органу державної фіскальної служби, на обліку в якому перебувають такі платники податків, працівники органів державної фіскальної служби цього регіону можуть залучатися за письмовим дозволом (погодженням) керівника територіального органу державної фіскальної служби в областях, м. Києві.

Як встановлено судом апеляційної інстанції та вбачається з матеріалів справи, позапланову виїзну документальну перевірку ТОВ «Трейдторгопт» було призначено саме Західною ОДПІ м. Харкова на підставі листа ГУ Міндоходів у Харківській області від 26.11.2014р. №23722/7/20-40-22-12-16. При цьому, згідно змісту зазначеного листа, фактично рішення про проведення документальної перевірки підприємства позивача прийнято не було, тоді як в.о. начальника Західної ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області було зобов'язано провести документальну позапланову перевірку ТОВ «Трейдторгопт».

Враховуючи викладене, колегія суддів касаційної інстанції погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про задоволення позовних вимог.

Доводи касаційної скарги не спростовують зазначених висновків суду.

За таких обставин, судом апеляційної інстанції, виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтоване рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.

Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ухвалив:

Касаційні скарги: 1.Західної об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області та 2. Головного управління ДФС у Харківській області - залишити без задоволення.

Постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 07 квітня 2015 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута з підстав, встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: ____ Н.Є. Маринчак

Судді: ____ М.І. Костенко

____ Ю.І. Цвіркун