Постанова № 4817777, 11.08.2009, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.08.2009
Номер справи
2а-3336/09/0870
Номер документу
4817777
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, 65-в

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2009 року Справа №2а-3336/09/0870

(17 год. 50 хв.)

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щербака А.А., при секретарі Запара О.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 році,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - Фонд) до відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (далі - ВАТ «Запоріжжяобленерго») про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені у розмірі 825 993 грн. 76 коп. за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 році.

У позовній заяві Фонд зазначив, що відповідачем не виконується норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів. Беручи до уваги зазначену обставину позивачем були нараховані штрафні санкції, які не були сплачені ВАТ «Запоріжжяобленерго» у встановлений термін. Просить стягнути суму адміністративно-господарських санкцій та пені.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, наполягав на їх задоволенні у повному обсязі. Подав заяву про уточнення позовних вимог, якою уточнив реквізити для стягнення заборгованості зі штрафних санкцій та пені

Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечив. Надіслав до суду заперечення на адміністративний позов, у яких вказав, що підприємством вжито усіх, покладених на нього чинним законодавством, заходів для забезпечення працевлаштування інвалідів однак, з незалежних від нього причин норматив робочих місць, зайнятих інвалідами у розмірі 4% від середньооблікової чисельності виконано не було, що свідчіть про відсутність вини у діях відповідача та недостатність проведеної роботи з боку інших органів, які мають здійснювати дії щодо працевлаштування інвалідів. Наголошує на тому, що працевлаштування інвалідів відповідно до вимог ст.. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» здійснюється при наявності звернень на підприємство. Вказує на те, що підприємством щомісячно подавалися звіти Форми 3-ПН до служби зайнятості та обяви у газету про наявність вакансій для працевлаштування інвалідів. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази суд приходить до думки, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Судом встановлено, що ВАТ «Запоріжжяобленерго» відноситься до суб'єктів підприємницької діяльності, яким, відповідно до ст.. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлюється норматив робочих місць по працевлаштуванню інвалідів.

ВАТ «Запоріжжяобленерго» подано звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів № 040113 (форма 10-ПІ річна-поштова). Відповідно до даних зазначеного звіту середньооблікова кількість штатних працівників, що працювали у відповідача становить 5 631 (рядок 01). Відповідачем у звіті вказано, що кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до ст.. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» становить 2 особи (рядок 03). Однак, відповідно до вимог законодавства, а саме ст. 19 зазначеного закону, норматив робочих місць для інвалідів становить 4% від кількості працівників а саме 5 631х4/100 = 225,24 особа (відповідно до норм Інструкції щодо заповнення форми N 10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів", затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10 лютого 2007 р. N 42, дані заповнюються у цілих одиницях). Таким чином, суд приходить до думки, що відповідачем невірно заповнений рядок 03 звіту форми 10 - ПІ річна, зазначений рядок повинен містити число 225. Згідно з даними звіту, середньооблікова кількість штатних працівників - інвалідів на підприємців становить 193 (рядок 02), що менше встановленого нормативу.

Відповідно до даних звіту форми 10 - ПІ , середньорічна заробітна плата штатного працівника ВАТ «Запоріжжяобленерго» становить 25 326 грн. 05 коп.. Таким чином, відповідно до вимог ч.1 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» сума адміністративно-господарських санкцій становить 25 326 х (225-193) = 810 433 грн. 60коп.

Відповідно до ч.8 ст.69 Господарського кодексу України підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до Закону кількість робочих місць для працевлаштування неповнолітніх, інвалідів, інших категорій громадян, які потребують соціального захисту. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється Законом.

Згідно ст.19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від середньооблікової чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.

Відповідно до ч.4 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Представником відповідача був наданий наказ підприємства №64 від 13.02.2007 року про працевлаштування інвалідів, яким зобов'язано відповідальних осіб створити відповідну кількість робочих місць для інвалідів для забезпечення виконання нормативу, встановленого законом, проводити інформування органів зайнятості населення про наявність робочих місць, подавати інформацію у газети про наявність робочих місць. Однак, слід зауважити, що створення робочих місць не є єдиним обов'язком підприємства, підприємство повинно також повідомляти відповідні органи зайнятості населення про наявні вакансії.

Відповідно до Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. N 70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства подають інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Згідно з даними довідки Орджонікідзевського районного центру зайнятості № 1308 від 22.06.2009 року звіт форми 3-ПН про наявність вакансій подавався відповідачем щомісячно протягом 2008 року. Зазначена обставина також підтверджується наданими представником відповідача копіями звітів форми 3-ПН. Однак, у зазначених звітах заявлена кількість вакансій менша ніж різниця між нормативом робочих місць для працевлаштування інвалідів та фактичною кількістю інвалідів, що працюють на підприємстві, яка складає 32 особи. А саме:

8 січня 2008 року (Орджонікідзевський РЦЗ) - 6 вакансії,

8 січня 2008 року (Запорізький ОЦЗ) - 7 вакансій,

01 лютого 2008 року (Орджонікідзевський РЦЗ) - 3 вакансії,

01 лютого 2008 (Запорізький ОЦЗ) - 4 вакансії,

03 березня 2008 року (Орджонікідзевський РЦЗ) - 4 вакансії,

03 березня 2008 року (Запорізький ОЦЗ) - 4 вакансії,

03 квітня 2008 року (Орджонікідзевський РЦЗ) - 3 вакансії,

03 квітня 2008 року (Запорізький ОЦЗ) - 4 вакансії,

05 травня 2008 року (Орджонікідзевський РЦЗ) - 3 вакансії,

05 травня 2008 року (Запорізький ОЦЗ) - 3 вакансії,

09 червня 2008 року (Орджонікідзевський РЦЗ) - 3 вакансії,

09 червня 2008 року (Запорізький ОЦЗ) - 3 вакансії,

01 липня 2008 року (Орджонікідзевський РЦЗ) - 4 вакансії,

01 липня 2008 року (Запорізький ОЦЗ) - 5 вакансій,

01 серпня 2008 року (Орджонікідзевський РЦЗ) - 2 вакансії,

01 серпня 2008 року (Запорізький ОЦЗ) - 3 вакансії,

10 вересня 2008 року (Орджонікідзевський РЦЗ) - 4 вакансії

01 вересня 2008 року (Запорізький ОЦЗ) - 4 вакансії,

01 жовтня 2008 року (Орджонікідзевський РЦЗ) - 6 вакансій,

01 листопада 2008 року (Орджонікідзевський РЦЗ) - 2 вакансії,

01 грудня 2008 року (Орджонікідзевський РЦЗ) - 2 вакансії.

Суду також надані копії об'яв у газетах «Запорізька Січ» від 28.11.2008 року та 06.06.2008 року про наявність вакантних місць для працевлаштування інвалідів. Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідачем не виконано усіх обов'язків з приводу забезпечення працевлаштування інвалідів у 2008 році.

Частиною 1 ст.20 Закону встановлено, що підприємства (об'єднання), установи і організації незалежно від форми власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою статті 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом. Для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності та господарювання, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір штрафних санкцій за робоче місце, не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (об'єднанні), у відповідній установі, організації.

Згідно з положень ч.4 ст. 20 зазначеного Закону адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.

Відповідно до п.2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2007 р. N 70, роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів (далі - відділення Фонду) за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на балансовий рахунок 3510 в установах Національного банку, відкритий в органах Державного казначейства, або на балансовий рахунок 2510 в установах комерційних банків до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. П.4. зазначеного Порядку встановлює, що порушення строків сплати суми адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за кожний календарний день прострочення.

Пункт 3.7 Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15 травня 2007 р. N 223 встановлює, що у поданій позовній заяві за невиконання нормативу щодо працевлаштування інвалідів до відповідної судової інстанції відділення Фонду розраховує суму пені на дату її подання.

Відповідно до постанови Правління Національного Банку України «Про регулювання грошово-кредитного ринку» від 21 квітня 2008 року N 107 (яка діяла на дату подання адміністративного позову, 02.06.2009 року), облікова ставка НБУ становить 12%

Термін прострочення на дату подання позовної заяви становив 48 днів, таким чином, сума пені становить 15 560 грн. 16 коп.

Посилання відповідача на ст.. 218 господарського Кодексу України, якою встановлено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення, не знімають з нього відповідальності за порушення нормативу працевлаштування інвалідів, оскільки судом встановлено, що ВАТ «Запоріжжяобленерго» не виконано усіх, покладених на нього чинним законодавством обов'язків щодо працевлаштування інвалідів.

Згідно п.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Отже, матеріали справи свідчать про те, що підприємством не виконано вимог чинного законодавства щодо нормативу робочих місць працевлаштування інвалідів у 2008 році в обсязі, встановленому законодавством . Таким чином, суд приходить до думки, що позовні вимоги про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій у розмірі 810 433грн. 60 коп. та пені у розмірі 15 560 грн. 16 коп. підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладено, ст.ст. 94, 158, 161-163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Запоріжжяобленерго» (69035, м. Запоріжжя, вул. Сталеварів, 14, ЄДРПОУ 00130926, р/р 26003317403 МФО 313850 філія АБ «Енергобанк» у Запорізькій обл..) на користь Державного бюджету Орджонікідзевського району м. Запоріжжя (р/р31219230700007, код ЄДРПОУ 34677145, ГУДКУ у Запорізькій області МФО 813015, 50070000 «Платежі до Фонду соціального захисту інвалідів за 2008 рік») суму адміністративно - господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2008 році у розмірі 825 993 грн. 76 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк з дня складання постанови в повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з одночасної подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.

Повне рішення виготовлено 17 серпня 2009 року.

Суддя /підпис/ А.А. Щербак

З оригіналом згідно

Суддя А.А. Щербак

Постанова на не набрала законної сили

Суддя