Справа №263/8180/15а
ПОСТАНОВА Провадження №2а/263/225/2015
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10.08.2015 року місто Маріуполь
Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області в особі судді Ікорської Є.С., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ :
Позивачка звернулася до суду з зазначеним позовом.
В обґрунтування своїх вимог позивачка зазначила, що перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Жовтневому районі міста Маріуполя. Постановою Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 25.03.2015 року, залишеною у силі ухвалою Донецького апеляційного суду від 12.05.2015 року, адміністративний позов позивачки до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити певні дії було задоволено. Визнано незаконним та скасовано рішення Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя від 28.01.2015 року №6 про відмовуІванниковій В.П. у перерахунку пенсії, за заявою від 10.12.2014 року, довідкою №22 від 08.12.2014 року;зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи з 10.12.2014 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за сумлінну працю, отриманих позивачкою у 2009-2011 роках. Рішенням Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя від 25.06.2015 року № 115 у перерахунку пенсії ОСОБА_1 було відмовлено. Позивачка просить визнати протиправним та скасувати рішення заступника Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполявід 25.06.2015 року № 115.
Позивачка у судове засідання не зявилась, в матеріалах позовної заяви міститься клопотання з проханням розглянути справу за її відсутністю.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності таписьмові заперечення, в яких позовні вимоги ОСОБА_1П не визнав у повному обсязі, заперечував проти задоволення позову, в обґрунтування зазначив наступне. Відповідно до вимогст.33 Закону України «Про державну службу»заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватись надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки та доплати, а також надаватись матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань. При цьому умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Зауважує, що системний аналіз положеньст.33 Закону України «Про державну службу»дозволяє зробити висновок про те, що законодавець у тексті статті відокремив поняття «надбавки та доплати» від поняття «матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань» За таких обставин посилання позивача на те, що матеріальна допомога відноситься до надбавок та доплат є таким, що входить у протиріччя до норм ст.33 Закону України «Про державну службу». Вважає, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань не носить систематичного характеру, а відноситься до інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми. З огляду на викладене відповідач вважає, що у даному випадку немає правових підстав для включення матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань до складу заробітної плати для обчислення пенсії у відповідності доЗакону України «Про державну службу».
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до вимог статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-VII, який набрав чинності з 1 травня 2014 року, внесено зміни до статті 37 Закону України «Про державну службу», згідно з якими пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до постанови Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 25.03.2015 р. адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити певні дії було задоволено. Визнано незаконним та скасовано рішення Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя від 28.01.2015 року №6 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за заявою від 10.12.2014 року, довідкою №22 від 08.12.2014 року;зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи з 10.12.2014 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за сумлінну працю, отриманих позивачкою у 2009-2011 роках(а.с.9-10).
Згідно з ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 12.05.2015 року постанова Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 25.03.2015 р. залишена у силі (а.с. 11-12).
Відповідно до ст. 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
13.05.2015 р. до УПФУ в Жовтневому районі м. .Маріуполя надійшло рішення для виконання Жовтневого районного суду від 25.03.2015 р. та Донецького апеляційного адміністративного суду від 12.05.2015 р. про проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1, починаючи з 10.12.2014 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за сумлінну працю, отриманих позивачкою у 2009-2011 роках.
Згідно з рішенням УПФУ в Жовтневому районі м.Маріуполя від 25.06.2015 року №115 «Про відмову у перерахунку пенсії» ОСОБА_1 за її заявою від 10.12.2014 року відмовлено у перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги та інших соціальних виплат, відповідно доЗакону України «Про державну службу»(а.с. 7-8).
Попереднім судовим рішенням встановлено, що з 16.05.2011 року позивачці ОСОБА_1 призначена пенсія за віком у відповідності доЗакону України «Про державну службу», на теперішній час вона перебуває на обліку в УПФУ в Жовтневому районі м.Маріуполя. Останнім її місцем роботи було Фінансове управління Маріупольської міської Ради,загальний страховий стаж складає 39 років 6 місяців 20 днів, стаж державної служби становить 36 років 6 місяців 20 днів. Також встановлено, що згідно з довідкою Департаменту фінансів Маріупольської міської ради №22 від 8.12.2014 рокупро складові заробітної плати ОСОБА_1 за період з 1.05.2009 року по 30.04.2011 року, що подаються для призначення пенсії відповідно доЗакону України «Про державну службу»: матеріальна допомога для оздоровлення складає 16685,90 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань - 10949,51 грн., грошова винагорода за сумлінну працю - 8488,97 грн. На всі виплати, включені в довідки, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 1.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
За змістом статті 37 Закону N 3723-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% суми їх заробітної плати. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на 1% заробітку, але не більш 90 % заробітної плати.
Відповідно до ст.ст.22, 64 Конституції Україниправо на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі іЗаконом України «Про державну службу») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню. До спірних правовідносин підлягають застосуванню саме нормиЗакону України «Про державну службу», в редакції, що діяла на момент призначення пенсії позивачці.
Принципом верховенства права, який визнається і діє в Україні, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановленихКонституцією України у межах і відповідно до законів України.
Відповідно дост. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку, у тому числі, органів державної влади.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
13.05.2015 року позивач звернулася до відповідача не за новим перерахунком її пенсії в розумінні ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», а за відновленням своїх прав, порушених при призначенні їй пенсії, під час якого при обрахунку її заробітної плати були враховані не всі складові заробітної плати, що підтверджено постановою Жовтневого районного суду м.Маріуполя Донецької області від 25.03.2015 року.
У даному випадку перерахунок пенсії держслужбовця здійснюється на виконання постанови суду, якою відновлюється порушене відповідачем право пенсіонера на пенсію в більшому розмірі, ніж призначена, тому посилання відповідача на те, що перерахунок пенсії в розмірі 70% обумовлений нормоюЗакону України «Про державну службу», чинною на момент здійснення такого перерахунку, є необґрунтованими.
Враховуючи вищевикладене, позовну заяву необхідно задовольнити, визнавши незаконним і скасувавши рішення Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м.Маріуполя Донецької області в частині визначення загального відсотку розрахунку пенсії позивачці як державному службовцю в розмірі 70% від заробітної плати та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 10.12.2014 року ОСОБА_1 як державному службовцю в розмірі 90 відсотків від заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування відповідно до довідки Департаменту фінансів Маріупольської міської ради №22 від 08.12.2014 року, у відповідності до Закону України «Про державну службу»в редакції, що діяла станом на час призначення пенсії, зобовязавши сплатити недоотримані суми пенсії.
Керуючись ст.ст.2,5,6,71,122, 128, 158-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання провести перерахунок пенсії задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати рішення заступника начальника Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя від 25.06.2015 року № 115.
Зобовязати Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області Маріуполя здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з розрахунку 90 %від заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, зобовязавши сплатити недоотримані суми пенсії, починаючи з 10.12.2014 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в сумі 73 гривні 08 копійок.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького Апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд міста Маріуполя протягом десяти днів з дня її отримання.
Суддя: Є.С. Ікорська