| Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 квітня 2009 р. справа № 2а-2785/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Головіної К.І.
при секретарі Кутафіній К.Ю.
за участю представника позивача Понасенкової О.М., розглянувшиу відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Донецька до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного податку у розмірі 1574,86 грн. та штрафних санкцій у сумі 1020 грн., - В С Т А Н О В И В:
ДПІ у Кіровському районі м. Донецька звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного податку у розмірі 1574,86 грн. та штрафних санкцій у сумі 1020 грн. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач переведений на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності на 2008 рік. Ставка єдиного податку згідно рішення Донецької міської ради „Про зміну ставок єдиного податку, торгівельного патенту та фіксованого податку” від 24.01.2003 року № 4/5 складає 200,00 грн. на місяць. Відповідач у порушення ст. 67 Конституції України, п.2 Указу Президента України „Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва” сплачувала до бюджету єдиний податок не у повному обсязі, у результаті чого станом на 03.02.2009 року має заборгованість у розмірі 1574,86 грн. Також 10.11.2008 р. працівниками ДПІ Кіровського району м. Донецька проведена перевірка за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій у міні закусочній «Гріль» по вул. Ляшенко, 4 в м. Донецьку, що належить відповідачеві. В ході перевірки встановлені порушення, а саме: - порушення п.13 ст. 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, а саме не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, про що був складений акт. На підставі акту перевірки позивачем було прийняте рішення № 0003272320 від 12.11.2008 року про застосування до відповідача штрафних санкцій у сумі 1020 грн.Позивачем вживалися заходи щодо погашення заборгованості, але до теперішнього часу відповідач заборгованість не сплатив. Просили стягнути з відповідача на користь бюджету заборгованість з єдиного податку у розмірі 1574,86 грн. та штрафні санкції у сумі 1020 грн. Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі. Відповідач у судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлялася належним чином, про що свідчить розписка про отримання судової повістки, причин неявки суду не повідомила. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за її відсутності відповідач не надавала. З урахуванням вказаних обставин, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності відповідача. Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав. Судом встановлено, що суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_1 зареєстрована в якості суб'єкта підприємницької діяльності Виконавчим комітетом Кіровської районної ради 23.04.2003 року, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця (а.с. 3). Відповідач перебуває на обліку в ДПІ у Кіровському районі м. Донецька як платник податків з 24.04.2003 року (а.с. 4). Відповідач є платником єдиного податку з січня 2008 року, що підтверджується його заявою від 14.12.2007р. (а.с. 6). Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі). Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна. Таким чином, позивач Державна податкова інспекція у Кіровському районі м. Донецька є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження. Станом на 03.02.2009 року у відповідача існує податковий борг з єдиного податку у розмірі 1574,86 грн. та штрафні санкції у сумі 1020 грн., згідно акта перевірки від 10.11.2008р. № 3381/23-2/291031/644/107 що підтверджується розрахунком заборгованості по платежам до бюджету (а.с. 10-а). Відповідно до ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання; податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України; платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції. Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобов'язання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу). Щодо єдиного податку, то такими нормативно-правовими актами є Указ Президента України „Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва” та Закон України „Про державну підтримку малого підприємництва” Так, у відповідності до ст. 11 Закону України „Про державну підтримку малого підприємництва” для суб'єктів малого підприємництва в порядку, встановленому законодавством України, може застосовуватися спрощена система оподаткування, бухгалтерського обліку та звітності, яка передбачає заміну сплати встановлених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів) сплатою єдиного податку; застосування спрощеної форми бухгалтерського обліку та звітності. Згідно п. 2 Указу Президента України „Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва” ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць. Суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України. У судовому засіданні встановлено, що рішенням Донецької міської ради „Про зміну ставок єдиного податку, торгівельного патенту та фіксованого податку” від 24.01.2003 року № 4/5 встановлена ставка єдиного податку за надання послуг населенню у розмірі 200,00 грн. Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни. Відповідно до зазначених вище матеріалів справи, якими підтверджується наявність податкового боргу з єдиного податку, відповідач з вересня 2008 року не сплатила єдиний податок у розмірі 555,49 грн. Згідно з п. 5 Указу Президента України „Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва” суб'єкти малого підприємництва несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків та сплати сум єдиного податку згідно із законодавством України. Відповідно до п. п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення. Крім того, судом встановлено, що на підставі ст. 11-1 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” позивачем 10.11.2008 року була проведена перевірка відповідача в межах повноважень, визначених Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". За результатами перевірки ДПІ Кіровського району м. Донецька складений акт від 10.11.2008р. (а.с.7-8), яким встановлено наступні порушення відповідачем, а саме: - порушення п.13 ст. 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, а саме не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, про що був складений акт. Відповідно до п.13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня. Згідно ст. 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до субєктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність. Відповідно до ст. 25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій. На підставі акту перевірки позивачем було прийняте рішення № 0003272320 від 12.11.2008 року про застосування до відповідача штрафних санкцій у сумі 1020 грн., але станом на 03.02.2009 р. штрафні санкцій не сплачені. У відповідності до п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду. Таким чином, оскільки відповідач не сплатила самостійно суму податкового боргу, суд задовольняє позовні вимоги ДПІ у Кіровському районі м. Донецька про стягнення податкового боргу у повному обсязі. На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 121, 158-164, 167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Задовольнити позов Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Донецька до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення заборгованості зі сплати єдиного податку у розмірі 1574,86 грн. Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь бюджету: - податкову заборгованість з єдиного податку у сумі 555, 49 грн. на розрахунковий рахунок № 34219379700007, код платежу 16050200, одержувач - місцевий бюджет Кіровської районної у м. Донецьку ради, банк одержувача - ГУДКУ у Донецькій області, МФО - 834016, ЄДРПОУ 34687153); - штрафні санкції у сумі 1020 грн. на розрахунковий рахунок № 31415541700007, код платежу 21080900, одержувач - Державний бюджет, банк одержувача - ГУДКУ у Донецькій області, МФО - 834016, ЄДРПОУ 34687153).
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження. Суддя Головіна К.І.