Справа № 626/1233/15-а
Провадження № 2-а/626/49/2015
ПОСТАНОВА
Іменем України
05.08.2015 м.Красноград
Суддя Красноградського районного суду Харківської області Дудченко В.О., розглянувши в порядку письмового провадження у м. Краснограді адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Красноградської районної державної адміністрації Харківської області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулись до суду з позовом до Красноградської районної державної адміністрації про визнання протиправним і скасувати рішення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області у вигляді Протоколу № 1 від 18.05.2015 року засідання ради з вирішення питань надання допомоги малозабезпеченим верствам населення, яким відмовлено ОСОБА_1 і ОСОБА_2 у наданні матеріальної допомоги та зобов'язання Красноградську районну державну адміністрацію Харківської області, вчинити дії по повторному розгляді у відповідності до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2013 року № 947 «Про затвердження Порядку надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій, які залишилися на попередньому місці проживання», заяви ОСОБА_1 і ОСОБА_2 для отримання грошової допомоги від 21.04.2015 року, реєстраційний номер Р-31.
Позивачі по справі ОСОБА_1 і ОСОБА_2 є співвласниками двохкімнатної квартири АДРЕСА_1
23 січня 2015 року під час гасіння пожежі у квартирі АДРЕСА_2, Харківської області, затокою належній відповідачам квартирі АДРЕСА_3 яка розташована нижче поверхом, було завдано матеріальної шкоди, яка оцінюється в цінах станом на 23.01.2015 року в суму 11154 грн. 17 коп., яка підтверджується кошторисною документацією на ремонт АДРЕСА_1
21.04.2015 року із письмовою завою для отримання допомоги позивачі звернулись до Красноградської районної державної адміністрації Харківської області, як до суб'єкта владних повноважень, до функцій якого належить прийняття Рішення щодо надання постраждалим грошової допомоги та її виплати.
Красноградською районною державною адміністрацією Харківської області прийнято 18.05.2015 року рішення у вигляді Протоколу № 1 засідання ради з вирішення питань надання допомоги малозабезпеченим верствам населення, яким відмовлено ОСОБА_1 і ОСОБА_2 у наданні матеріальної допомоги. Підставою для відмови є надання постраждалим недостовірної інформації про встановлення статусу особи, яка постраждала від надзвичайної ситуації. Також суб'єктом владних повноважень вирішено передати матеріали звернення позивачів до Красноградської міської ради щодо розгляду можливості надання матеріальної допомоги внаслідок завдання матеріальної шкоди під час гасіння пожежі на верхньому поверсі.
Рішення Красноградської міської ради Харківської області у вигляді Протоколу №1 від 18.05.2015 року засідання ради з вирішення питань надання матеріальної допомоги малозабезпеченим верствам населення є протиправним, оскільки:
-до повноважень Красноградської районної державної адміністрації Харківської області належить прийняття рішення щодо надання постраждалим грошової допомоги;
-п. 5 Постанови КМУ від 18 грудня 2013 року № 947 має вичерпний перелік документів, які постраждалі подають на розгляд;
-у Протоколі № 1 від 18.05.2015 року на вказано чітко документа, який наданий позивачами, є недостовірним;
-Красноградська міська рада не має повноважень щодо надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій;
-посилання відповідача на Класифікатор надзвичайних ситуацій ДК 019:2010, Постанову КМУ від 24.03.2004 року №368, є безпідставним, оскільки пожежа у визначенні п. 24 ч. 1 ст. 2 КЦЗ України є надзвичайною ситуацією, що підтверджується листами №380-40 від 27.01.2015 року і № 380-79 від 17.02.2015 року Красноградського районного відділу Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області; Актом обстеження матеріально-побутових умов від 28.04.2015 року; Довідками № 1134 від 16.04.2015 року і № 1110 від 14.04.2015 року про становлення статусу особи, яка постраждала від надзвичайної ситуації;
-Постанова КМУ від 18 грудня 2013 року № 947 «Про затвердження Порядку надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій, які залишилися на попередньому місці проживання» не має інформації щодо підстав для відмови у наданні постраждалим грошової допомоги в залежності від наявності або відсутності форми 1НС та реєстрації в ДСНС України.
Представник позивачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2, ОСОБА_3, в судове засідання не з'явився, від нього надійшла письмова заява про розгляд справи за його відсутності та просив задовольнити позов.
Від представника Красноградської районної державної адміністрації Харківській області надійшла заява в якій просить розгляд справи проводити без їх представника, з урахуванням письмових заперечень, проти позову заперечують.
Відповідно до наданих заперечень відповідач позов не визнав та пояснив, що 21.04.2015 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись з заявою до Красноградської районної державної адміністрації для отримання грошової допомоги на відшкодування матеріальних збитків, пов'язаних з пошкодженням майна під час гасіння пожежі.
Засідання Ради з питань надання матеріальної допомоги малозабезпеченим верствам населення було прийнято рішення від 18.05.2015 року щодо відмови в наданні допомоги їм у зв'язку з наданням недостовірної інформації про встановлення статусу особи, яка постраждала від надзвичайної ситуації та передати матеріали звернення до Красноградської міської ради щодо розгляду можливості надання матеріальної допомоги внаслідок завдання матеріальної шкоди під час гасіння пожежі на верхньому поверсі.
Відповідно до Класифікатору надзвичайних ситуацій ДК 019:2010, Класифікаційних ознак надзвичайних ситуацій, затверджених наказом МНС України від 12 грудня 2012 року за № 1400, постанови КМУ від 24.03.2004 року № 368 «Про затвердження Порядку класифікації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру за їх рівнями», не відноситься до надзвичайної ситуації, тому форма 1НС не готувалася, не надавалася та не пройшла реєстрацію в ДСНС України.
Згідно до постанови КМУ від 29.03.2002 року № 415 «Про затвердження Порядку використання коштів резервного фонду бюджету» та застосування Порядку надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій, які залишились на попередньому місці проживання, затвердженого постановою КМУ від 18.12.2013 року № 947, враховуючи викладене, виділення коштів з резервного фонду усіх рівнів не можливе.
Згідно з Конституцією України кожен громадянин має право володіти, користуватися і розпоряджатися своїм майном на власний розсуд (ч.1 ст. 319 ЦК України). У той час законодавство зобов'язує власника не використовувати своє майно на шкоду іншим особам. Що стосується цієї ситуації, це означає, що власник повинен стежити, щоб його квартира не стала джерелом шкоди для інших приміщень.
На той же випадок, коли шкода майну третіх осіб (тобто квартирі) все-таки завдано, передбачено обов'язок винної особи компенсувати наслідки своїх протиправних дій. Так ст. 1166,1167 ЦК України передбачають обов'язок винної особи компенсувати майнову та моральну шкоду, завдану його неправомірними діями або бездіяльністю. Таким чином, особа, квартирі якого було завдано шкоди внаслідок затоплення, може пред'явити (усно або письмово) претензію винуватцю з вимогою добровільно відшкодувати завдану шкоду.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявляти клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
За таких обставин суд вирішив можливим розглянути справу у відсутності сторін, за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження, відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України.
Перевіривши письмові докази, суд вважає позов таким, що підлягає задоводенню виходячи з наступного.
Позивачі по справі ОСОБА_1 і ОСОБА_2 є співвласниками двохкімнатної квартири АДРЕСА_1
23 січня 2015 року під час гасіння пожежі у квартирі АДРЕСА_2, Харківської області, затокою належній відповідачам квартирі АДРЕСА_3 яка розташована нижче поверхом, було завдано матеріальної шкоди, яка оцінюється в цінах станом на 23.01.2015 року в суму 11154 грн. 17 коп., яка підтверджується кошторисною документацією на ремонт АДРЕСА_1
Вказані факти наявності самої пожежі та спричинення позивачам матеріальної шкоди відповідачем не заперечується.
При цьому виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. ( ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про місцеві державні адміністрації»)
Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. ( ч. 2 ст. 1 ЗУ «Про місцеві державні адміністрації»).
Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою. ( ч. 3 ст. 1 ЗУ «Про місцеві державні адміністрації»).
Кодекс цивільного захисту України регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності. ( ст. 1 КЦЗ України).
Ліквідація наслідків надзвичайної ситуації - проведення комплексу заходів, що включає аварійно-рятувальні та інші невідкладні роботи, які здійснюються у разі виникнення надзвичайної ситуації і спрямовані на припинення дії небезпечних факторів, рятування життя та збереження здоров'я людей, а також на локалізацію зони надзвичайної ситуації . ( п. 22 ч. 1 ст. 2 КЦЗ України).
Надзвичайна ситуація - обстановка на окремій території чи суб'єкті господарювання на ній або водному об'єкті, яка характеризується порушенням нормальних умов життєдіяльності населення, спричинена катастрофою, аварією, пожежею, стихійним лихом, епідемією, епізоотією, епіфітотією, застосуванням засобів ураження або іншою небезпечною подією, що призвела (може призвести) до виникнення загрози життю або здоров'ю населення, великої кількості загиблих і постраждалих, завдання значних матеріальних збитків, а також до неможливості проживання населення на такій території чи об'єкті, провадження на ній господарської діяльності. ( п. 24 ч. 1 ст. 2 КЦЗ України).
Пожежа - неконтрольований процес знищування або пошкодження вогнем майна, під час якого виникають чинники, небезпечні для істот та навколишнього природного середовища. ( п. 32 ч. 1 ст. 2 КЦЗ України).
Цивільний захист - це функція держави, спрямована на захист населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій шляхом запобігання таким ситуаціям, ліквідації їх наслідків і надання допомоги постраждалим у мирний час та в особливий період. ( ст. 4 КЦЗ України).
Громадяни України мають право на: соціальний захист та відшкодування відповідно до законодавства шкоди, заподіяної їхньому життю, здоров'ю та майну внаслідок надзвичайних ситуацій або проведення робіт із запобігання та ліквідації наслідків. ( п. 6 ч. 1 ст. 21 КЦЗ України).
До повноважень Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій у сфері цивільного захисту належить: забезпечення соціального захисту постраждалих внаслідок надзвичайної ситуації, зокрема виплати матеріальної допомоги. ( п. 19 ч. 1 ст. 19 КЦЗ України).
Гасіння пожеж здійснюється безоплатно. ( ч. 1 ст. 80 КЦЗ України).
Матеріальні збитки, пов'язані з пошкодженням майна під час гасіння пожежі, пожежно-рятувальні підрозділи не відшкодовують. Відшкодування матеріальних збитків, завданих під час гасіння пожеж, здійснюється відповідно до глави 17 цього Кодексу. ( ч. 8 ст. 80 КЦЗ України).
Постраждалий внаслідок надзвичайної ситуації - це особа, якій заподіяно моральну, фізичну або матеріальну шкоду внаслідок надзвичайної ситуації або проведення робіт з ліквідації її наслідків. ( ч. 1 ст. 84 КЦЗ України).
Заходи соціального захисту та відшкодування матеріальних збитків постраждалим внаслідок надзвичайної ситуації включають: надання інших видів допомоги. ( п. 5 ч. 2 ст. 84 КЦЗ України).
Постраждалим, які залишилися на попередньому місці проживання, надається грошова допомога у порядку та розмірі, встановлених Кабінетом Міністрів України.( ч. 3 ст. 89 КЦЗ України).
Відповідно до ч. 3 ст. 89 КЦЗ України, Кабінет Міністрів України затвердив Постановою № 947 від 18 грудня 2013 року «Порядок надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайної ситуацій, які залишилися на попередньому місці проживання».
Позивачі мають Довідки про встановлення статусу особи, яка постраждала від надзвичайної ситуації, виданих Красноградською міською радою Красноградського району Харківської області від 16.04.2015 року саме по подіям гасіння пожежі і пошкодження їх квартири затокою в результаті гасіння пожежі, які на час розгляду справи не скасовані, а отже вказані особи ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не втратили статусу осіб, які постраждали від надзвичайної ситуації (а.с. 13-14).
21.04.2015 року із письмовою завою для отримання допомоги позивачі звернулись до Красноградської районної державної адміністрації Харківської області, як до суб'єкта владних повноважень, до функцій якого належить прийняття Рішення щодо надання постраждалим грошової допомоги та її виплати.
Красноградською районною державною адміністрацією Харківської області прийнято 18.05.2015 року Рішення у вигляді Протоколу № 1 засідання ради з вирішення питань надання допомоги малозабезпеченим верствам населення, яким відмовлено ОСОБА_1 і ОСОБА_2 у наданні матеріальної допомоги. Підставою для відмови є надання постраждалим недостовірної інформації про встановлення статусу особи, яка постраждала від надзвичайної ситуації. Також суб'єктом владних повноважень вирішено передати матеріали звернення позивачів до Красноградської міської ради щодо розгляду можливості надання матеріальної допомоги внаслідок завдання матеріальної шкоди під час гасіння пожежі на верхньому поверсі.
В даному рішенні, а саме Протоколі № 1 від 18.05.2015 року відповідач не вказав саме в чому інформація ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є недостовірною та чітко не зазначив документа, який наданий позивачами, є недостовірним.
Крім цього до повноважень Красноградської районної державної адміністрації Харківської області належить прийняття рішення щодо надання постраждалим грошової допомоги.
П. 5 Постанови КМУ від 18 грудня 2013 року № 947 має вичерпний перелік документів, які постраждалі подають на розгляд, цедовідку про встановлення статусу особи, яка постраждала від надзвичайної ситуації; копію паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу; копію картки платника податків (крім випадків, коли особа через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку та повідомила про це відповідний орган доходів та зборів і має відмітку у паспорті).
Красноградська міська рада не має повноважень щодо надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій, так як відповідно до п. 4 Постанови КМУ від 18 грудня 2013 року № 947 «Про затвердження Порядку надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій, які залишилися на попередньому місці проживання» рішення про надання постраждалим грошової допомоги та її розмір приймає Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві органи виконавчої влади.
Посилання відповідача на Класифікатор надзвичайних ситуацій ДК 019:2010, Постанову КМУ від 24.03.2004 року №368, є безпідставним, оскільки пожежа у визначенні п. 24 ч. 1 ст. 2 КЦЗ України є надзвичайною ситуацією, що підтверджується листами №380-40 від 27.01.2015 року і № 380-79 від 17.02.2015 року Красноградського районного відділу Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області; Актом обстеження матеріально-побутових умов від 28.04.2015 року; Довідками № 1134 від 16.04.2015 року і № 1110 від 14.04.2015 року про становлення статусу особи, яка постраждала від надзвичайної ситуації.
Постанова КМУ від 18 грудня 2013 року № 947 «Про затвердження Порядку надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій, які залишилися на попередньому місці проживання» не має інформації щодо підстав для відмови у наданні постраждалим грошової допомоги в залежності від наявності або відсутності форми 1НС та реєстрації в ДСНС України.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. ( ч. 2 ст. 19 Конституції України).
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з належних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. ( ст. 46 Конституції України).
Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. ( ч. 2 ст. 55 Конституції України).
Суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. ( ч. 1 ст. 8 КАСУ).
Акт обстеження матеріально - побутових умов від 28.04.2015 року підтверджує скрутне матеріальне становище позивачів.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне визнати протиправним і скасувати Рішення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області у вигляді Протоколу № 1 від 18.05.2015 року засідання ради з вирішення питань надання допомоги малозабезпеченим верствам населення, яким відмовлено ОСОБА_1 і ОСОБА_2 у наданні матеріальної допомоги та зобов'язати Красноградську районну державну адміністрацію Харківської області, код ЄДРПОУ 04059549, вчинити дії по повторному розгляді у відповідності до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2013 року № 947 «Про затвердження Порядку надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій, які залишилися на попередньому місці проживання», заяви ОСОБА_1 і ОСОБА_2 для отримання грошової допомоги від 21.04.2015 року, реєстраційний номер Р-31.
Керуючись ст.ст. 6-14, 122, 160-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати Рішення Красноградської районної державної адміністрації Харківської області у вигляді Протоколу №1 від 18.05.2015 року засідання ради з вирішення питань надання допомоги малозабезпеченим верствам населення, яким відмовлено ОСОБА_1 і ОСОБА_2 у наданні матеріальної допомоги.
Зобов'язати Красноградську районну державну адміністрацію Харківської області, код ЄДРПОУ 04059549, вчинити дії по повторному розгляді у відповідності до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2013 року № 947 «Про затвердження Порядку надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій, які залишилися на попередньому місці проживання», заяви ОСОБА_1 і ОСОБА_2 для отримання грошової допомоги від 21.04.2015 року, реєстраційний номер Р-31.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом 10 днів з моменту отримання копії цієї постанови через Красноградський районний суд в апеляційний адміністративний суд Харківської області з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя