Справа № 539/2457/15-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.08.2015 Лубенський міськрайонний суд
Полтавської області
В складі: головуючого судді - Даценка В. М.
при секретарі - Н.М. Ануфрієвій,
за участю позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Лубни адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до УПФ України в м. Лубни та Лубенському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулася з позовом до УПФ України в м. Лубни та Лубенському районі, в якому просила визнати неправомірною відмову включити в заробітну плату для обрахунку пенсії премію до професійного свята, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та індексацію та здійснити виплату пенсії як державному службовцю з 28.05.2015 року на підставі довідки від 27.05.2015 року № 02-32/739 від 27.05.2015 року, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії як державному службовцю з 28.05.2015 року на підставі довідки від 27.05.2015 року № 02-32/739 від 27.05.2015 року з урахуванням премії до професійного свята, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації.
Позивач зазначила, що перебуває на обліку в УПФ та з 28.05.2015 року отримує пенсію державного службовця. 02.07.2015 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням премії до професійного свята, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації, проте рішенням від № 283 від 02.07.2015 року їй було відмовлено в перерахунку пенсії з тих підстав, що вказані складові заробітної плати не враховуються при обчисленні пенсії державного службовця. Позивач вважає, таку відмову незаконною.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала, прохає їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився. Про час та місце судового розгляду повідомлений належним чином.
З'ясувавши обставини справи, дослідивши докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в УПФ.
28.05.2015 року позивач переведена з пенсії за віком на пенсію державного службовця.
02.07.2015 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням премії до професійного свята, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації та надала відповідну довідку № 02-32/739 від 27.05.2015 року про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу».
Рішенням УПФ України в м. Лубни та Лубенському районі від № 283 від 02.07.2015 року позивачу відмовлено в перерахунку пенсії з тих підстав, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація не враховуються при обчисленні пенсії державного службовця.
За змістом ч. 1 статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в постанові від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11.
Частиною першою статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Крім того, до аналогічних висновків щодо врахування премії до професійного свята, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації дійшов ВАС України в ухвалі від 30.06.2015 року К/800/28971/15.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що відмова відповідача є незаконною.
Відповідно до ч.3 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Позивач подала заяву про переведення на пенсію державного службовця 28.05.2015 року, а тому саме з цієї дати відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії.
Разом із тим, позивач просить суд визнати протиправним відмову відповідача в розрахунку пенсії, в той час як норма п.1 ч.2 ст.162 КАС України відносить до юрисдикції адміністративного суду ухвалення постанови про визнання рішення протиправним і його скасування.
На думку суду, заявлені вимоги в первісній редакції не конкретизовані повною мірою, що в наступному може завадити у відновленні права позивача, а тому з урахуванням норми ч.2 ст.11 КАС України суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та з урахуванням усних уточнень позивача ухвалити про визнання протиправним та скасування незаконного рішення УПФ № 283 від 02.07.2015 року.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 160-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до УПФ України в м. Лубни та Лубенському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення УПФ України в м. Лубни та Лубенському районі від № 283 від 02.07.2015 року про відмову ОСОБА_1 здійснити виплату пенсії як державному службовцю з 28.05.2015 року на підставі довідки № 02-32/739 від 27.05.2015 року з урахуванням премії до професійного свята, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації.
Зобов'язати УПФ України в м. Лубни та Лубенському районі здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії як державному службовцю з 28.05.2015 року на підставі довідки № 02-32/739 від 27.05.2015 року з урахуванням премії до професійного свята, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Лубенського
міськрайонного суду Даценко В. М.