Головуючий у 1 інстанції - Троянова О.В.
Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 серпня 2015 року справа №805/1174/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача Компанієць І.Д., суддів Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20 травня 2015 року в адміністративній справі №805/1174/15-а за позовом публічного акціонерного товариства "Металургійний комбінат "Азовсталь" до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів про скасування податкових повідомлень-рішень № 0000034200/1205/10/28-03-40, №0000044200/1204/10/28-03-04 від 17.03.2015 року,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач - ПАТ "Металургійний комбінат "Азовсталь" просив визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення 0000034200/1205/10/28-03-40 від 17.03.2015 року, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за грудень 2014 року в розмірі 668 375,00 грн., нараховано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 334 187,5 грн.;
№0000044200/1204/10/28-03-04 від 17.03.2015 року, яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у сумі 702 160,00 грн.
В обґрунтування позову зазначав, що відповідачем проведено камеральну перевірку з питань правомірності нарахування від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за листопад 2014 року на суму 668375 грн., за грудень 2014 року на суму 709 290,00 грн. та щодо порушення п.п. 14.1.18 п.14.1 ст.14, п.200.4 ст. 200 Податкового кодексу Україну у частині завищення бюджетного відшкодування ПДВ за листопад 2014 року в розмірі 668 375,00 грн.
В акті перевірки зазначено, що позивачем порушено вимоги податкового законодавства у частині формування податкового кредиту у листопаді 2014 року у сумі 668 375,00 грн., що призвело до завищення заявленого до бюджетного відшкодування ПДВ у декларації за грудень 2014 року та податкового кредиту у грудні 2014 року у сумі 709 290,00 грн.
На підставі складеного акту перевірки прийняті спірні податкові повідомлення-рішення, які є протиправними, оскільки позивач не повинен нести відповідальність за невиконання контрагентами податкових зобов'язань перед бюджетом.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 20 травня 2015 року позов задоволено.
Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення - рішення податкового органу від 17 березня 2015 року №0000044200 про зменшення від'ємного значення податку на додану вартість у сумі 702160,00 грн., №0000034200 щодо зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 668 375 грн. та нарахування штрафних(фінансових) санкцій у сумі 334187,50 грн.
Не погодившись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову, прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог
В обґрунтування зазначив, що у разі невідображення даних податкової накладної в податкових зобов'язаннях продавця, така податкова накладна не є податковим документом та не дає покупцю права на податковий кредит. Статус податкового документу податкова накладна набуває в момент відображення її даних в податкових зобов'язаннях контрагента.
Також однією з обов'язкових підстав включення сум до податкового кредиту з податку на додану вартість є фактичне надходження цих сум до Державного бюджету України.
Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах апеляційної скарги, встановила наступне.
ПАТ "Металургійний комбінат "Азовсталь" є юридичною особою, зареєстроване виконавчим комітетом Маріупольської міської ради Донецької області 01.10.1996 року, включене до ЄДРПОУ за номером 00191158, є платником податку на додану вартість, знаходиться на податковому обліку в Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Донецьку з 04.10.1996 року за № 835 (том 3 а.с. 25-53).
Позивачем на адресу відповідача подано податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2014 року від 19.12.2014 р. № 9073756198, податкову декларацію за грудень 2014 року від 20.01.2015р. №9078796220, уточнюючий розрахунок за грудень 2014 року від 30.01.2015р.№ 9006875215 /том 1 а.с.42-139/.
Відповідно до поданої декларації з податку на додану вартість за грудень 2014 року, різниця між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту у листопаді 2014 року, яку заявлено до бюджетного відшкодування, становить від'ємне значення в розмірі 366 236 287 грн.
Разом з декларацією для підтвердження права на податковий кредит подані податкові накладні, отримані від КП "Компанія "Вода Донбасу", Донецька залізниця СП "Енергозбут", які відображені в Додатку №8 "Заява про відмову постачальника надати податкову накладну (порушення ними порядку заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних)" до декларації за грудень 2014 року, з додаванням супроводжувальним листом копій первинних документів, якими підтверджується факт отримання позивачем товарів та послуг від постачальників.
25.12.2014 року позивачем на ім'я начальника СДПІ по роботі з великими платниками в м. Донецьку для визначення достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування, заявленого на розрахунковий рахунок в податковій декларації з податку на додану вартість направлено відповідні підтверджуючи документи /том 1 а.с.140-144/.
СДПІ з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів проведено камеральну перевірку даних, задекларованих ПАТ "МК "Азовсталь" правомірності нарахування від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту та бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за грудень 2014 року, за результатами якої складено акт від 19.02.2015р. № 29/28-03-40/00191129 /том 1 а.с.20-30/.
Акт перевірки підписаний посадовими особами ПАТ "МК "Азовсталь" с запереченнями.
Згідно висновків акту перевірки встановлені порушення позивачем п.198.6 ст.198, п.п.200.1,200.3 ст.200 Податкового кодексу України, в результаті чого завищено податковий кредит та від'ємне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за жовтень 2014 року на суму ПДВ 668 375 грн., за листопад 2014 року на суму ПДВ 709 290 грн.; п.п.14.1.18 п.14.1 ст.14, п. 200.4 ст.200 Податкового кодексу України,що призвело до завищення бюджетного відшкодування ПДВ за листопад 2014 року в розмірі 668 375 грн., яке підлягає зменшенню.
Крім цього, в акті перевірки зазначено, що за результатами перевірки дотримання вимог Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, у частині відображення збільшення або зменшення залишку від'ємного значення, який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, з врахуванням результатів попередньої камеральної перевірки від 21.01.2015 року, проведеної органом податкової служби, встановлено завищення податкового кредиту за листопад 2014 року на суму 668 375 грн;
за листопад 2014 року заниження податкових зобов'язань на суму 21 829,8 грн.;
за листопад 2014 року завищення податкового кредиту на суму 1 132 116,71 грн.;
за грудень 2014 року заниження податкових зобов'язань на суму 40 775,9 грн.;
за грудень 2014 року завищення податкового кредиту на суму 1 060 390 грн
Відповідно до Додатку №5 до податкової декларації з податку на додану вартість та реєстру отриманих податкових накладних за грудень 2014 року позивачем включено до складу податкового кредиту суму ПДВ в розмірі 3 501 886,5 грн. по податковим накладним, виписаним у грудні 2014 року отриманим від КП "Компанія "Вода Донбасу".
За даними АС "Податковий блок" сума податкових зобов'язань КП "Компанія "Вода Донбасу" за грудень 2014 року становить 0,0 грн., оскільки податкову декларацію з ПДВ за грудень 2014 р. КП "Компанія "Вода Донбасу" до СДПІ не надано та не задекларовано свої податкові зобов'язання.
Відповідно до Додатку №5 до податкової декларації з податку на додану вартість та реєстру отриманих податкових накладних за грудень 2014 року позивачем включено до складу податкового кредиту суму ПДВ в розмірі 8 912,17грн. по податковим накладним, виписаним у грудні 2014 року отриманим від ДП Донецька залізниця.
За даними АС "Податковий блок" сума податкових зобов'язань ДП Донецька залізниця за грудень 2014 року становить 0,0 грн., оскільки податкову декларацію з ПДВ за грудень 2014 р. ДП Донецька залізниця до СДПІ не надано та не задекларовано свої податкові зобов'язання.
Отже загальна сума по контрагентах, які не задекларували податкові зобов'язання у грудні 2014 року становить 702 160 грн.: КП "Компанія "Вода Донбасу" -700 377,3 грн., ДП "Донецька залізниця" -1 782,49 грн.
Таким чином, встановлені порушення п.198.6 ст.198 ПК України призвели до завищення податкового кредиту за листопад 2014 року на суму ПДВ в розмірі 668 375 та за грудень 2014 року на суму ПДВ в розмірі 709 290 грн.
За акто перевірки контрагенти позивача підпадають під критерії, визначені Наказом ДПС України від 10.05.2012р. № 390 - податковий кредит сформовано за рахунок підприємств ризикової категорії,що задіяні у формуванні схемного податкового кредиту ("транзитерів", "податкових ям") у тому числі за ланцюгами поставки; порушення п.200.1,200.3 ст.200 ПК України , що призвело до завищення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за листопад 2014 року на суму ПДВ в розмірі 668 375 грн. та до завищення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за грудень 2014 року на суму ПДВ в розмірі 709 289,77 грн.; порушення п.п.14.1.18 п.14.1 ст.14, п.200.4 ст.200 ПК України, що призвело до завищення бюджетного відшкодування за листопад 2014 року на суму ПДВ в розмірі 668 375 грн., яка підлягає зменшенню та до завищення від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за листопад 2014 року на суму ПДВ в розмірі 709 290 грн.
Не погодившись з висновками, викладеними податковим органом в акті позивачем на ім'я начальника СДПІ з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів направлено письмові заперечення від 04.03.2015 року за вих. № 02/212 (том 1 а.с.31-37).
12.03.2015 року на заперечення товариства податковим органом надано відповідь, за якою висновок щодо встановлених порушень податкового законодавства залишається без змін (том 1 а.с.38-41).
За результатами перевірки податковим ограном прийняті податкові повідомлення-рішення:
№ 0000044200, яким зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 702 160 грн.,
№ 0000034200, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на суму 668 375,00 грн. та застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 334 187,5 грн. (том 1 а.с.16-19).
На підставі п.п.14.1.18 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України бюджетним відшкодуванням є відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Відповідно до п.200.7 ст.200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанції 19 грудня 2014 року позивач подав до відповідача податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2014 року, 20 січня 2015 року податкову декларацію за грудень 2014 року та 30 січня 2015 року уточнюючий розрахунок за грудень 2014 року.
Згідно даним декларації за грудень 2014 року сума, що підлягає бюджетному відшкодуванню на розрахунковий рахунок складає різницю між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту у листопаді 2014 р., та становить від'ємне значення у декларації з податку на додану вартість за листопад 2014 року у розмірі 366236287 грн .
На підставі п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до п.198.1 ст.198 Податкового кодексу України право на віднесення суми податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг.
Пунктом 198.3 статті 198 Податкового кодексу України встановлено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної ( контрактної) вартості товарів/послуг Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг (у разі здійснення контрольованих операцій - не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу) та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку. Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Аналіз вищезазначених положень податкового законодавства свідчить, що необхідною умовою для віднесення сплачених у ціні товарів ( послуг) сум податку на додану вартість є факт придбання товарів та послуг з метою їх використання в господарській діяльності.
На підставі п.200.3 ст.200 Податкового кодексу України при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку,що виник за попередні звітні(податкові) періоди ( у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) , а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Пунктом 201.1 статті 201 Кодексу передбачено, що платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою податкову накладну.
Відповідно до абз.11 п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України у разі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення та/або порядку реєстрації в Єдиному реєстрі покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого постачальника. Таке право зберігається за ним протягом 60 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або порушено порядок її заповнення та/або порядок реєстрації в Єдиному реєстрі. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.
З огляду на надані товариством докази, судова колегія визначає, що позивачем дотримано вищезазначені вимоги, що також підтверджується листом від 20.01.2015 року відповідними додатками, який направлено на ім'я керівника податкового органу (том 1 а.с.141-144).
Сума податкового кредиту, фактично сплачена позивачем постачальникам товарів (послуг) у листопаді - грудні 2014 року становить 366702166,21 грн., що підтверджується наданими позивачем як відповідачу, так і суду первинними документами.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанції, між ДП "Донецька залізниця" та ПАТ "МК "Азовсталь" укладено договір № Д/МЕС 07056 від 19.12.2007р. (з додатковими угодами) на відпустку води з відомчого водопроводу та прийом стоків до відомчої каналізації , згідно з яким поставщик бере на себе зобов'язання забезпечувати абонента питною водою.
Постачальник зобов'язаний надати податкову накладну за звітний період до 2-го числа місяця наступного за звітним.
Відповідно до договору підряду № 0165/ЗТО від 30.04.2014 року, укладеного між ПАТ "Металургійний комбінат "Азовсталь" та ТОВ "Донбаський протипожежний центр" (з додатками), підрядчик зобов'язується у відповідності з вимогами цього Договору виконати певний перелік робіт та надати послуги . Відповідно з п.4.1.1 вказаного договору, розрахунок за виконанні роботи в розмірі вартості виконаних робіт здійснюється замовником після підписання акту прийому - передачі виконаних робіт обома сторонами.
Як вбачається з договору про постачання електричної енергії № 002 від 17.09.2010 року, укладеного з ДП "Донецька залізниця" - (Постачальник), постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 4304,5 кВт, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії, з додатковими угодами, які є невід'ємною частиною вказаного договору.
Договором підряду № 2014/41ск від 23.01.2014 року, укладеному між ПАТ "Металургійний комбінат "Азовсталь" та ТОВ "Донавтоматіка" (з додатками) передбачено, шо підрядчик зобов'язується у відповідності з вимогами цього Договору виконати роботи, передбачені графіком проведення ремонтів. Згідно п.4.1.1 вказаного договору, розрахунок за виконанні роботи в розмірі вартості виконаних робіт здійснюється замовником після підписання акту прийому - передачі виконаних робіт.
Згідно до договору на послуги водопостачання № 2 від 18.01.2011 року, укладеного між КП "Компанія "Вода Донбасу" та ПАТ "Металургійний комбінат "Азовсталь" (з додатками), підприємство зобов'язується надати послуги питного та технічного водопостачання з додатковими угодами, які є невід'ємною частиною договору (том 2 а.с.84-255).
Виконання зазначених договорів підтверджується відповідними первинними документами: актами виконаних робіт,рахунками-фактури, рахунками на оплату, податковими накладними, транспортних квитків та посвідчень на відрядження, банківськими виписками, що підтверджують фактичну сплату податку на додану вартість при оплаті позивачем придбаних товарів та послуг (том 1 а.с.159-250,том 2 а.с.1-82).
Позивачем отримано податкові накладні на підставі яких сформовано податковий кредит у листопаді-грудні 2014 року від продавця - КП "Компанія "Вода Донбасу" від 19.12.2014р. № 15/06 на загальну суму 1 295 481,60 грн., в т.ч. ПДВ 215 913,60 грн., від 29.12.2014р. № 45/06 на загальну суму 1 417 840,20 грн., в т.ч. ПДВ 236 306,70 грн., від 09.12.2014р. № 5/06 на загальну суму 1 488 942,00 грн., в т.ч. ПДВ 248 157,00 грн., від 19.11.2014р. № 12/06 на загальну суму 1 295 028,00 грн., в т.ч. ПДВ 215 838,00 грн., від 07.11.2014р. № 03/06 на загальну суму 1 209 070,80 грн., в т.ч. ПДВ 201 511,80 грн., від 27.11.2014р. № 44/06 на загальну суму 1 407157,92 грн., в т.ч. ПДВ 234526,32 грн., від 07.11.2014р. № 90/038 на загальну суму 45126,86 грн., в т.ч. ПДВ 7521,14 грн., від 19.12.2014р. № 15/06 на загальну суму 1 295 481,60 грн., в т.ч. ПДВ 215 913,60 грн.
Продавець ДП "Донецька залізниця" СП "Енергозбут" податкова накладна від 28.11.2014р. № 994/038 на загальну суму 1 338,68 грн., в т.ч. ПДВ 223,11 грн. . Продавець ТОВ "Донавтоматика" від 21.11.2014р. № 14 податкова накладна на загальну суму 48027,60 грн., в т.ч. ПДВ 8004,60 грн. Продавець ДП "Донецька залізниця" Маріупольське будівельно-монтажне управління податкова накладна від 28.11.2014р. № 35/152 на загальну суму 20,81 грн., в т.ч. ПДВ 3,47 грн. , від 28.11.2014 р. № 36/152 на загальну суму 76,30 грн., в т.ч. ПДВ 12,72 грн. Продавець ТОВ "Донбаський протипожежний центр" - податкова накладна від 25.11.2014р. № 75 на загальну суму 51034,80 грн., в т.ч. ПДВ 8505,80 грн.; від 25.11.2014р. № 76 на загальну суму 46515,60 грн., в т.ч. ПДВ 7752,60 грн. (том 1 а.с. 145-158).
Факт здійснення оплати за отриманні роботи та послуги підтверджується банківськими виписками (том 3 а.с.1-11).
На підставі п.п. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 Податкового Кодексу України, господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Згідно пп. 14.1.181 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий кредит - сума, на яку платник податків на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду.
Відповідно до статті 1 Закону України " Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні ", господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства; первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення; фінансова звітність - бухгалтерська звітність, що містить інформацію про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства за звітний період.
Статтею 3 цього Закону передбачено, що метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства. Частина 2 даної статті передбачає, що бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
На підставі ч.1 ст.9 зазначеного Закону, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення.
Відповідно до п.198.1 ст. 198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з: а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг; б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв'язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності); в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.
Згідно з п.198.2 ст. 198 Податкового кодексу України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Пунктом 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України передбачено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
На підставі п.201.7 ст.201 Податкового кодексу України податкова накладна виписується на кожне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів,що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата(аванс). При цьому, відповідно, до пункту 201.8 статті 201 Кодексу право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податків в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу.
Згідно п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України податкова накладна видається платником податку,який здійснює операції з постачання товарів ( послуг), на вимогу їх покупця, та є підставою для нарахування податкового кредиту.
Враховуючи зазначені положення податкового законодавства суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду , що право на формування податкового кредиту з податку на додану вартість виникає у платника податків за наступних умов: наявності у сторін спеціальної податкової правосуб'єктності (особа, що видає податкову накладну, повинна бути зареєстрованою як платник податку на додану вартість); фактичного (реального) здійснення оподатковуваних операцій постачальником на користь покупця; наявності причинно-наслідкового зв'язку між операцією з придбання товарів чи послуг та потребою використання в господарській діяльності; документального підтвердження факту здійснення господарської операції сукупністю належним чином складених (оформлених) первинних та інших документів (у т.ч. платіжних), які супроводжують операції певного виду та підтверджують їх фактичне виконання; наявності у покупця належним чином складеної податкової накладної, яка має усі обов'язкові реквізити.
Відповідно до п.198.6 ст.198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними або оформлені з порушенням вимог чи не підтверджені митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу).
Тобто, виникнення права платника податку на податковий кредит є наслідком фактичного проведення господарської операції, яка є об'єктом оподаткування податком на додану вартість, за наявності первинних документів.
Згідно з п.200.1 ст.200 Податкового кодексу України, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. Відповідно до пункту 200.2 статті 200 цього Кодексу , при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.
Відповідно до п.200.3 ст.200 Податкового кодексу України, при від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Відповідно до розділу 5 Наказу Міністерства доходів і зборів України від 13 листопада 2013 року № 678 "Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість" платники, які заповнили рядок 22 декларації 0110 та відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та подають до декларації 0110 (ДЗ) (додаток 3). Значення рядка З (ДЗ) (додаток 3) переноситься до рядка 23 декларації 0110 за поточний звітний (податковий) період. Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума вказується або в рядку 23.1, або у рядку 23.2, або частково розподіляється у рядках 23.1 та 23.2 податкової декларації 0110. При цьому платники податку, які мають право на отримання бюджетного відшкодування та прийняли рішення про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок у банку (заповнено рядок 23.1 декларації 0110), подають до декларації 0110 (Д4) (додаток 4). Залишок від'ємного значення (для декларації 0110 - після бюджетного відшкодування) включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду). Отже, від'ємне значення суми ПДВ виникає у разі, коли податковий кредит платника більший за податкове зобов'язання, тобто платник податку придбав більше робіт/товарів/послуг ніж продав протягом звітного (податкового) періоду.
Отже, формування податкового кредиту з ПДВ платником податків обумовлено фактичним здійсненням операцій з придбання товарів, робіт (послуг), для подальшого використання в оподатковуваних операціях в межах господарської діяльності платника податку, і реалізується за наявності в платника належно оформлених підтверджуючих проведення господарських операцій первинних документів та в обов'язковому порядку податкових накладних.
Наданими позивачем первинними документами підтверджується факт здійснення господарських операцій з контрагентами.
Таким чином, сума фактично сплаченого позивачем податкового кредиту постачальникам за грудень 2014 року у повному обсязі покриває суму залишку від'ємного значення податку на додану вартість у розмірі 366 236 287 грн., що підтверджує право позивача на отримання бюджетного відшкодування в заявленій в декларації за грудень 2014 року в сумі 366 236 287 грн., в тому числі в сумі 668 375 грн., яка зменшена відповідачем спірним податковим повідомленням-рішенням.
Отже, висновок суду перщої інстанції про необґрунтованість зменшення відповідачем від'ємного значення податку на додану вартість, бюджетного відшкодування з податку на додану вартість і відповідно застосування штрафних (фінансових) санкцій спірними податковими повідомленнями-рішеннями є вірним.
Судом вірно зазначено, що відповідальність за наслідками неналежного виконання контрагентами позивача своїх обов'язків щодо несвоєчасного виконання власних податкових зобов'язань перед бюджетом не повинна бути покладена на добропорядних платників податку та не може вважатися підставою для відповідальності позивача.
Таким чином, в діях позивача як платника податку не вбачається порушень діючого законодавства, а господарські операції не викликають сумніву в їх реальності, що підтверджується наявністю належним чином оформлених документів.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду не вбачається.
Керуючись статтями 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Міндоходів на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20 травня 2015 року у справі №805/1174/15-а - залишити без задоволення.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20 травня 2015 року у справі №805/1174/15-а - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Суддя-доповідач І.Д.Компанієць
Судді: А.А. Блохін
Т.Г. Гаврищук