ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/1747/15
03 серпня 2015 р.м.Тернопіль
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд в складі
головуючої судді Ходачкевич Н.І.
розглянувши у письмовому провадженні в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільоптторг" до ОСОБА_1 об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 26.01.2015 року., -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Тернопільоптторг" звернулось до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 26.01.2015 року.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що не погоджується із винесеним податковим повідомленням -рішеням ОСОБА_1 ОДПІ з наступних підстав
За результатами перевірки складено Акт № 3/19-18-22-02-10 від 05.01.2015 року (надалі-Акг перевірки) з посиланням на акт перевірки ОСОБА_1 ОДПІ від 08.10.2014 №7544/22-01/137076604, «Про результати документальної виїзної перевірки TOB «Тернопільоптторг» з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства по взаємовідносинах з TOB «Талис Плюс» за період діяльності червень 2014 року, яким передбачається начебто відсутність реальності здійснення господарських операцій за вказаний період, в результаті чого завищено податкового кредиту декларації з податку на додану вартість всього на суму 4 945 729,43 грн. Актом перевірки начебто встановлені порушення : ст.22, 44, п.185.1 ст.185, п.188.1. ст.188, п.198.1, 198.3, п. 198.6 ст.198 Податкового Кодексу України , в результаті чого завищено суму податкового кредиту з податку на додану вартість всього на суму 381 158,00 гривень.
На підставі Акта перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення форми «Р» №0000192202 від 26.01.2015 згідно з яким встановлено порушення п. 185.1 ст. 185, п. 188.1 ст. 188, п. 198.1 п. 198.3 п. 198.6 ст. 198 ПК зі змінами та доповненнями на загальну суму грошового зобов'язання 381 158,00 грн та штрафних (фінансових) санкцій на суму 190 579,00 грн. Не погоджуючись із результатами перевірки (актом перевірки) та оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням, підприємством в адміністративному порядку були подані заперечення на акт перевірки та скарги до вищих контролюючих органів на вказане податкове повідомлення-рішення. За результатом розгляду заперечень та скарг в їх задоволенні контролюючим органом підприємству відмовлено.
Враховуючи наведені норми чинного законодавства України та висновки ОСОБА_1 ДПІ про відсутність реальних правових наслідків по правочину, укладеному між TOB «Тернопільоптторг» та TOB «Талис Плюс», на думку позивача контролюючим органом під час розгляду справи в адміністративному порядку об'єктивно не з'ясувались обставини щодо фактичного здійснення господарських операцій, за якими TOB «Тернопільоптторг» сформований податковий кредит по ПДВ, зокрема, належного оформлення первинних документів та дотримання умов формування податкового кредиту з ПДВ, установлення спеціальної податкової правосуб'єктності учасників господарської операції, наявність можливостей певної особи до вчинення тих чи інших дій, що становлять зміст господарської операції, установлення зв'язку між фактом придбання товарів і господарською діяльністю платника податків.
Позивач в судове засідання не зявився, проте подав заяву про розгляд справи без участі представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільоптторг".
Представник відповідача ОСОБА_1 об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області подав до суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, суд вважає, що наявні підстави для розгляду справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
На підставі пп.78.1.11 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України працівниками ОСОБА_1 ОДПІ проведено документальну позапланову виїзну перевірку TOB «Тернопільоптторг» (код ЄДРПОУ 37076604) з питань дотримання вимог податкового та податкового законодавства при взаємовідносинах з TOB «Талис Плюс» за період діяльності з 01.01.2014 по 01.12.2014, результати якої оформлено актом перевірки від 05.01.2015 №3/19-18-22-02-10.
Перевіркою встановлено, що між TOB «Тернопільоптторг» (Покупець) та TOB «Талис Плюс» (Постачальник) укладено договір поставки нафтопродуктів від 01.06.2014 №01/06-38П. Згідно Договору Постачальник зобов'язується передати у власність Покупця, а Покупець зобов'язується прийняти та оплатити нафтопродукти, в подальшому «Товар», згідно умов договору. Номенклатура, кількість, ціна Товару та строки поставки визначаються Сторонами в Додаткових угодах до Договору, які є невід'ємною частиною. Загальна сума Додаткової угоди до договору складає 29674376,57 грн. Якість Товару, що поставляється, повинна відповідати технічним умовам (ТУ) та державним стандартам (ДСТУ), діючим на території України і підтверджуватись паспортом (сертифікатом) якості заводу-виробника. Товар поставляється Покупцеві партіями, протягом поточного місяця, в кількості та за ціною, визначеними у кожній додатковій угоді до Договору на умовах EXW - резервуари нафтобаз ПАТ «Дніпронафтопродукт» і інших нафтобаз, що належать ПАТ «Дніпронафтопродукт» на правах власності або використовується ним на підставі цивільно - правових договорів. Покупець проводить приймання Товару по кількості і якості відповідно до Інструкції про порядок приймання, транспортування, збереження відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20 травня 2008 року N 281/171/578/155 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 2 вересня 2008 року за N805/15496, відповідно до діючого законодавства України, а також з умовами даного Договору й Додатка до нього. Договір набирає чинності з дати його укладення та діє до 31.12.2015, а в частині розрахунків до їх повного завершення.
Виконання умов договору оформлено податковою накладною №66 від 30.06.2014 на суму 29674376,57 грн., в тому числі ПДВ 4945729,43 грн., виписану TOB «Талис Плюс» (ЄДРПОУ 38361594). Згідно картки рахунку 631 за 2014 рік по контрагенту TOB «Талис Плюс», 01.06.2014 TOB «Тернопільоптторг» отримано бензин А-95, бензин А-95Р, дизельне паливо та бензин А-92, разом на суму 29674376,57 грн., в тому числі ПДВ 4945729,43 грн. Інших поступлень від TOB «Талис Плюс» не було
Актом документальної виїзної перевірки товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопільоптторг» з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства по взаємовідносинах з TOB «Талис Плюс» за період діяльності з 01.06.2014 по 30.06.2014 від 08.10.2014 №7544/22-01/37076604 встановлено, що правочини укладені між TOB «Тернопільоптторг» (Покупець) та TOB «Талис Плюс» (Постачальник) у червні 2014 року спричинили реального настання юридичних наслідків. У TOB «Тернопільоптторг», враховуючи матеріали перевірки постачальника (акт ДПІ у Бабушкінському районі № 750/04-62-22-3/38361594 від 22.07.2014) та документи обліку підприємства, відсутні обєкти по операціях з придбання нафтопродуктів у TOB «Талис Плюс» в червні 2014 року, в результаті чого завищено суму податкового кредиту в декларації з податку на додану вартість за червень 2014 року. Згідно з актом звірки, розрахунки з TOB «Талис Плюс» в червні 2014 року не проводилися, станом на 30.06.2014 сальдо по кредиту рахунку становило 29674376,57 грн.
Актом перевірки ОСОБА_1 ОДПІ від 08.10.2014 №7544/22-01/37076604 зроблено висновок, що TOB «Тернопільоптторг» при оформленні взаємовідносин з TOB «Талис Плюс» порушено вимоги статей 1-9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», пунктів 1-2 розділу 2 «Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку Інструкції з контролювання якості нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, що призвело до порушення вимог ст.22, ст.44, п.198.1, п.198.3, п.198.6 ст 198 Податкового кодексу України, внаслідок чого TOB «Тернопільоптторг» завищено суму податкового кредиту в декларації з податку на додану вартість за червень 2014 року на 495729 грн., що призвело до заниження суми податку на додану вартість, що підлягає нарахуванню та сплаті до бюджету за червень 2014 року в сумі 4564571 грн. та завищення відємного значення (рядок 19 декларації) за червень 2014 року в сумі 381158 грн.
За результатами розгляду акту перевірки від 08.10.2014 №7544/22-01/37076604 ОСОБА_1 ОДПІ прийнято податкові повідомлення-рішення від 20.10.2014 форми «Р» №0004872201 на суму 6846856,50 грн., в тому числі основний платіж - 4564571 грн. та штрафні (фінансові) санкції - 2282285,50 грн., та форми «В4» №0004882201 на суму 381158 грн. завищення від'ємного значення по ПДВ, яку не враховано у зменшення суми боргу з податку, що виник за попередні звітні періоди.
Актом перевірки від 05.01.2015 №3/19-18-22-02-10 враховано, що Порядком заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість (затверджено назом Міністерства доходів і зборів України від 13.11.2013 №678, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11 грудня 2013 року за №2094/24626) встановлено, якщо за результатами поточного звітного (податкового) періоду платником податку визначено відємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту (заповнено рядок 19 декларації), така сума: у декларації 0110 враховується у зменшення суми податкового боргу за попередні звітні (податкові) періоди з податку на додану вартість у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу (відображається у рядку 20.1 декларації), а решта зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 20.2 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду
Враховуючи, що платником завищене значення рядка 19 декларації за червень 2014 року у розмірі 381158 грн. зараховано до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (липень 2014 року), перевіркою повноти нарахування податку на додану вартість при взаємовідносинах з TOB «Талис Плюс» встановлено заниження податку на додану вартість на суму 4945729 грн., в тому числі за червень 2014 року на 4564571 (донараховано попереднім актом перевірки) та за липень 2014 року на 381158 грн.
На підставі акту перевірки від 05.01.2015р. №3/19-18-22-02-10 ОСОБА_1 ОДПІ прийняте податкове повідомлення - рішення від 26.01.2015р. №0000192202 про збільшення податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 571737 грн., в тому числі основний платіж - 381158 грн., штрафна (фінансова) санкція - 190 579,00 грн. (50 відс.), яка застосована з посиланням на п. 123.1 статті 123 Податкового Кодексу. Підвищений розмір санкцій застосовано з врахуванням наявних податкових повідомлень - рішень з податку на додану вартість форми «Р» від 20.10.2014 №0004872201, від 19.11.2014 №0005262201
Згідно із статтями 626 та 627 Цивільного Кодексу договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та зв'язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов їтовору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
При обранні контрагента СГД мали би оцінюватися не тільки умови угоди та їх комерційну привабливість, але й ділову репутацію, платоспроможність, ризики невиконання зобов'язань, наявність у постачальника необхідних ресурсів і відповідного досвіду. Наявність держреєстрації постачальника не характеризують підприємство як добросовісного платника з позитивною діловою репутацією. Виявленням доречної обачливості можуть слугувати обгрунтування мотивів вибору контрагента, обставин укладання, перевірка ділової репутації, повноваження осіб, які діють від імені СГД.
Відповідно до статей 656, 658 та 662 Цивільного Кодексу за договором купівлі- продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму. Предметом договору купівлі-продажу може бути товар, який є у продавця на момент укладення договору або буде створений (придбаний, набутий) продавцем у майбутньому. Право продажу товару, крім випадків жимусового продажу та інших випадків, встановлених законом, належить власникові товару. Якщо продавець товару не є його власником, покупець набуває право власності лише у випадку, якщо власник не має права вимагати його повернення. Продавець зобов'язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу. Продавець повинен одночасно з товаром передати покупцеві його приналежності та документи (технічний паспорт, сертифікат якості тощо), що стосуються товару та підлягають переданню разом із товаром відповідно до договору або актів цивільного законодавства.
Згідно з листом ВАСУ від 02.06.2011 № 742/11/13-11, відсутність реального здійснення господарських операцій та як наслідок, юридична дефектність відповідних первинних документів, не дозволяє формувати дані податкового обліку незалежно від спрямованості умислу платників податків - учасників відповідних операцій.
Статтею 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» , передбачено, що бухгалтерський облік - це процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень стосовно господарських операцій, які документуються первинними документами бухгалтерського обліку відповідно визначеної облікової політики, що визначена та використовується підприємством. При цьому, відповідно до вимог наведеної вище статті, первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує факт її здійснення.
Відповідно до вимог п.1 ст.9 Закону №996-XIV, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій та повинні бути складенні та містити обов'язкові реквізити, визначені п.2 ст.9 коном №996-XIV, а саме: назву документа, «форму документа», дата та місце складання, зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції, посади осіб, відповідальних за здійснення господарських операцій та правильність їх оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції
Відповідно до п.22.1 ст.22 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування можуть бути майно, товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів ( робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) та інші об'єкти, визначені податковим законодавством, з наявністю яких податкове законодавство повязує виникнення у платника податкового обовязку.
Відповідно до п. 198.1 «а» ст.198 Податкового кодексу України право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.
Пунктом 198.2 ст. 198 Податкового кодексу України встановлено, що датою винекнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка патника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Згідно з п. 198.3 ст.198 Податкового кодексу України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
- придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
- придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника
Згідно з п. 198.6 ст.198 Податкового кодексу України, не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу. У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтведженими зазначеними цим пунктом документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу.
Порядком заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України від 13.11.2013 №678, зареєстовано в Міністерстві юстиції України 11 грудня 2013 року за № 2094/24626, який діяв на момент здійснення операцій, якщо за результатами поточного звітного (податкового) періоду платником податку визначено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобовязань і сумою податкового кредиту (заповнено рядок 19 декларації), така сума: у декларації 0110 враховується у зменшення суми податкового боргу за попередні звітні (податкові) періоди з податку на додану вартість, у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до Кодексу (відображається у рядку 20.1 декларації), а решта зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду ( відображається у рядку 20.2 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду. Якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення (рядок 22 декларації), до декларації подається (Д2) (додаток 2). Платники, які заповнили рядок 22 декларації 0110 та відповідно до статті 200 розділу V Кодексу мають право на бюджетне відшкодування податку на додану вартість, здійснюють розрахунок бюджетного відшкодування та подають до декларації 0110 (ДЗ) (додаток 3). Значення рядка 3 (ДЗ) (додаток 3) переноситься до рядка 23 декларації 0110 за поточний звітний (податковий) період. Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума вказується або в рядку 23.1, або у рядку 23.2, або частково розподіляється у рядках 23.1 та 23.2 податкової декларації 0110. Залишок відємного значення (для декларації 0110 - після бюджетного відшкодування) включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 24 декларації поточного звітного (податкового) періоду та переноситься до рядка 21.2 декларації наступного звітного (податкового) періоду). Рядок 21.3 передбачений для зображення збільшення або зменшення залишку від'ємного значення, який (для декларації 0110 - після бюджетного відшкодування) включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24) за результатами камеральної чи документальної перевірки, проведеної контролюючим органом, у рядку 25 декларації вказується сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню за підсумками поточного звітного (податкового) періоду, з урахуванням залишку від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду та: сплачується до загального фонду державного бюджету - рядок 25.1 декларації 0110.
Відповідно до вимог п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України, у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків шрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування. При повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов'язання з цього податку, зменшення суми бюджетного відшкодування - тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 50 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Вищенаведені фати дають суду підстави для прийти до висновку про те, що фактичного здійснення господарської операції по поставці нафтопродуктів від TOB Талис Плюс до ТОВ Тернопільоптторг не було, а долучені позивачем до матеріалів справи документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів, що передбачені чинним законодавством.
Враховуючи вищанаведене, суд, вважає, що позивачем не доведено правомірності обставин викладених в позовній заяві, а надані докази не підтверджують заявлених позовних вимог, а тому суд приходить до переконання, що підстав для визнання протиправним та скасування протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 26.01.2015 року.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопільоптторг" до ОСОБА_1 об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 26.01.2015 року - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови виготовлено 06.08.2015р.
Головуючий суддяХодачкевич Н.І.
копія вірна
СуддяХодачкевич Н.І.