ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" жовтня 2010 р. Справа № 2a-3131/10/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Матуляка Я.П.
при секретарі Шварговському Д.Д.,
за участю:
прокурора - Шувара М.Т.,
представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: заступника прокурора м. Івано-Франківська в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську, вул. Незалежності, 20,м. Івано-Франківськ,76000
до відповідача: Управління 417 начальника робіт Міністерства оборони України, вул. Довженка, 5а,м. Івано-Франківськ,76014
про стягнення податкового боргу за рахунок активів платника податків в сумі 1030373,85 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Заступник прокурора м. Івано-Франківська звернувся до суду в інтересах держави в особі державної податкової інспекції в м. Івано-Франківську до управління 417 начальника робіт Міністерства оборони України про стягнення податкового боргу за рахунок платника податків в сумі 1030373,85 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за наслідками проведеної прокуратурою м. Івано-Франківська перевіркою своєчасності сплати обовязкових платежів до бюджету встановлено, що відповідачем не сплачено до бюджету узгоджені податкові зобовязання з податку на додану вартість в сумі 779617,47 грн., по земельному податку 36998,16 грн., по орендній платі з юридичних осіб 38643,85 грн., а також не сплачені адміністративні штрафи та санкції в сумі 172212,70 грн., які виникли згідно рішення суду, й пеня в розмірі 2901,67 грн. Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача перед бюджетом становить 1030373,85 грн.
Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві та пояснив суду, що за результатами проведеної прокуратурою м. Івано-Франківська перевірки встановлено факт несплати узгодженого податкового зобовязання в терміни, встановлені податковим законодавством, внаслідок чого до відповідача застосовані штрафні санкцій. Таким чином податковий борг відповідача на момент звернення до суду складає 1030373,85 грн. Просить позов задовольнити.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю з мотивів, викладених у позовній заяві та пояснили суду, що відповідачем вчасно не сплачено узгоджені податкові зобовязання, внаслідок чого до відповідача застосовані штрафні (фінансові) санкції, а тому загальна сума податкового боргу складає 1030373,85 грн. Просили позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, про дату, час та місце судового розгляду справи судом був повідомлений завчасно та належним чином. Правом подання заперечень щодо задоволення позову не скористався. Заяв та клопотань про відкладення розгляду справи чи про причини неявки суду не надав.
Згідно ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повторного неприбуття відповідача не субєкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття, розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
З таких обставин, суд вбачає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача.
Заслухавши пояснення прокурора та представників позивача, дослідивши письмові докази та інші матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що прокуратурою м. Івано-Франківська проведено перевірку своєчасності сплати обовязкових платежів до бюджету, зокрема, управління 417 начальника робіт Міністерства оборони України та встановлені порушення своєчасності сплати ним до бюджету податків та зборів (обовязкових платежів), в звязку з чим податковий борг відповідача становить 1030373,85 грн., в тому числі борг з податку на додану вартість складає 779617,47 грн., по земельному податку 36998,16 грн., по орендній платі за землю з юридичних осіб 38643,85 грн. Крім того, відповідачем на погашено штрафні (фінансові) санкцій в сумі 172212,70 грн., які до нього застосовано податковим органом на підставі пп. 17.1.8 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та цільовими фондами»за самостійне відчуження активів, які перебувають у податковій заставі та потребують обовязкової попередньої згоди податкового органу на таке відчуження.
Згідно з Положенням про управління 417 начальника робіт, яке затверджено Наказом Начальника Центрального спеціалізованого будівельного управління Міністерства оборони України від 19.10.2004 року № 234 (а.с. 15-18), відповідач є юридичною особою, що також підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 8) та відповідно до ст. 4 Закону України «Про систему оподаткування»є платником податків і зборів (обовязкових платежів).
Проведеною податковим органом вибірковою перевіркою дотримання відповідачем вимог п. 8.6 ст. 8 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»встановлено порушення, зокрема, без попереднього письмового узгодження з податковим органом списано основні засоби на загальну суму балансової вартості 27057,00 грн. без залишкової вартості, реалізовано основні засоби на загальну суму 170000,00 грн., передано приміщення в оренду, передано працівникам відповідача в рахунок погашення заборгованості по заробітній платі матеріальні цінності на загальну суму 2212,70 грн.
За результатами перевірки складено акт від 27.06.2007 р. №36/24-1/67816762, на підставі якого 06.07.2007 року податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №0000022401/0, згідно з яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 172212,70 грн. (а.с. 12-14).
Не погодившись із вищезазначеним податковим рішенням від 06.07.2007року, відповідачем було оскаржено дане рішення в порядку апеляційного узгодження відповідно до вимог ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до ухвали Львівського апеляційного адміністративного суду по справі №22а-6936/08/9104 за позовом управління 417 начальника робіт Міністерства оборони України до державної податкової інспекцій в м. Івано-Франківську про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення від 06.07.2007 року, яким застосовано до відповідача штрафну санкцію в розмірі 172212,70 грн. за самостійне відчуження активів, які перебувають у податковій заставі та потребують попередньої згоди податкового органу на таке відчуження, апеляційну скаргу управління 417 начальника робіт залишено без задоволення, а постанову господарського суду Івано-Франківської області від 25.01.2008 року, яким в задоволенні позову відмовлено, залишено без змін (а.с. 11).
Приписами пп. 5.2.4 п. 5.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»встановлено, що при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.
Відповідно до ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, вказана ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду набрала законної сили, а податкове повідомлення-рішення від 06.07.2007 року №0000022401/0, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 172212,70 грн., є узгодженим податковим зобовязанням в розумінні п. 1.3 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Крім того, згідно п. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням в адміністративній, цідильній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлені ці обставини.
Таким чином, податкове повідомлення-рішення від 06.07.2007 року, на підставі якого до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкцій в сумі 172212,70 грн., є чинним. Оскільки суду не надано доказів сплати податкового зобовязання в зазначеній сумі, то воно підлягає стягненню в судовому порядку.
На підставі наведеного, суд вважає, що позовні вимоги в частині стягнення з відповідача податкового боргу в сумі 172212,70 грн. є обґрунтованими, а позов в даній частині підлягає задоволенню.
Судом також встановлено, що відповідачем вчасно не сплачено до бюджету узгоджені податкові зобовязання з податку на додану вартість в загальній сумі 779617,47 грн.
Згідно ч.1 ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Законом України «Про систему оподаткування»визначені види податків і зборів (обовязкових платежів), що справляються на території України. Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 вказаного Закону платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановленому законом терміни.
Відповідно до п. 1.2. ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181-ІІІ від 21.12.2000 року, зі змінами та доповненнями, податкове зобовязання це зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та в строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Згідно п.п. 5.3.1 п.5.1. ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Підпунктом 5.4.1 п. 5.4. ст. 5 вищевказаного Закону передбачено, що узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до п. 17.1 ст. 17 штрафні санкції за порушення податкового законодавства
накладаються на платника податків у розмірах, визначених даною статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством. Штрафні санкції накладаються контролюючими органами, а у випадках, коли платник податків самостійно виявляє факт заниження податкового зобовязання попередніх податкових періодів, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків.
Згідно п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 вказаного Закону, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання протягом граничних строків, визначених даним Законом, такий платник податку зобовязаний сплатити штраф у розмірах, залежних від терміну затримки сплати такого зобовязання.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем подано декларації з податку на додану вартість та уточнюючих декларацій (а.с. 44-95), якими він самостійно визначив суму податкового зобовязання по даному податку в загальній сумі 363086,00 грн., однак не погасив в терміни, передбачені законом.
Податковим органом проведені перевірки своєчасності сплати узгоджених податкових зобовязань з податку на додану вартість, якими встановлено порушення строків їх сплати.
За результатами проведеної перевірки було складено акти №11200/15-2/07816704 від 18.06.2010 р., № 5940/15-2/07816704 від 22.03.2010 р., № 15071/15-2/07816704 від 28.10.2009 р., № 3557/15-2/07816704 від 19.03.2009 р., № 428/15-2/07816704 від 16.01.2009 р., №12140/15-2/07816704 від 16.09.2008 р., №402/6/152-205 від 22.10.20007 р., №207/6/152-205 від 16.06.2007 р., на підставі яких податковим органом прийняті (відповідно до актів) податкові повідомлення-рішення №0004171502/0 від 18.06.2010 р. на суму 9261,52 грн., №0002001502/0 від 22.03.2010 р. 10541,84 грн., №0008661502/0 від 28.10.2009 р. 5708,21 грн., №0001981502/0 від 19.03.2009 р. 11746,03 грн., №0000071502/0 від 16.01.2009 р. 18189,54 грн., №0014421502/0 від 16.09.2008 р. 14187,53 грн., №0007901502/0 від 22.10.2007 р. 114,00 грн., №0004411502/0 від 16.06.2007 р. 2520,5 грн., відповідно про застосування до відповідача штрафів за порушення строків сплати податку на додану вартість (а.с. 28-43).
Крім того, за несплату податкового зобовязання з податку на додану вартість відповідачу нараховано пеню в загальній сумі 143978,78 грн. та пеня, що обліковується в особовому рахунку відповідача в сумі 72105,23 грн., що підтверджується довідкою про податковий борг відповідача, станом на 02.07.2010 р. (а.с. 7).
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позовні вимоги щодо стягнення суми в судовому порядку податкового зобовязання з податку на додану вартість відповідача в сумі 621434,47 грн. підлягають задоволенню.
Як вбачається з матеріалів справи, згідно поданих розрахунків земельного податку на 2007, 2008, 2009 роки, відповідачем визначене податкове зобовязання з даного податку, яке ним не сплачено до бюджету (а.с. 19-21).
Перевіркою своєчасності та повноти сплати до бюджету земельного податку, результати якої відображені у акті №4527/15-3 від 22.05.2008 року, позивачем встановлено порушення строків сплати податку, внаслідок чого податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №0007221503/0 від 02.06.2008 року, яким застосовано до відповідача штрафні (фінансові) санкції в сумі 9109,24 грн. Податкове рішення відповідачем отримано належним чином, про що свідчить копія повідомлення про вручення поштової кореспонденції, а тому податкове зобовязання з земельного податку є узгодженим та підлягає сплати до бюджету (а.с.22).
Крім того, в звязку з несплатою суми земельного податку, самостійно визначеної відповідачем, позивачем донараховано пеню в загальній сумі 8196,08 грн., що підтверджується довідкою про податковий борг відповідача станом на 02.07.2010 рік, а також іншими матеріалами справи.
Виходячи з вищенаведеного, суд вважає, що позовні вимоги щодо стягнення з відповідача суми податкового боргу з земельного податку в розмірі 36998,16 грн. є обґрунтованими, а позов в даній частині підлягає до задоволення.
Щодо стягнення в судовому порядку з відповідача суми податкового боргу з орендної плати за землю до бюджету в сумі 38643,85 грн., суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а позов в цій частини таким, що також підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що на підставі поданих податкових декларацій від 01.09.2009 р. та 30.01.2010 р. по орендній платі за земельні ділянки, відповідачем самостійно визначено суму податкового зобовязання в розмірі 36057,23 грн., яке не сплачено ним до бюджету.
Як вбачається з акту перевірки №1615/15-3 від 30.01.2010 р., позивачем встановлено порушення граничних строків сплати орендної плати за земельні ділянки відповідача, внаслідок чого позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення №000291503/0 від 30.01.2010 р., яким визначено суму штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 57,75 грн. за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобовязання. Податкове рішення отримано уповноваженої особою відповідача, про що свідчить копія корінця податкового рішення (а.с. 26).
Крім того, за несплату вказаного податкового боргу відповідачу донараховано пеню в сумі 2528,87 грн., про що свідчить довідка про борг по платежам до бюджету (а.с.7.). Таким чином, загальна сума податкового боргу по орендній платі за земельні ділянки відповідача становить 38643,85 грн., що підтверджується матеріалами справи.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що податковий борг в сумі 38643,85 грн. підлягає стягненню в судовому порядку.
Підсумовуючи все вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо стягнення з відповідача до бюджету податковиого боргу з податків та зборів в сумі 872190,85 грн. є обґрунтованими, а позов в даній частині слід задовольнити.
В той же час судом встановлено, що позивачем, в тому числі, заявлено до стягнення з відповідача заборгованість, яка виникла в звзку з несплатою ним узгоджених сум зобовзань визначених податковим повідомленням-рішенням №0004411502/0 від 16.06.2007 року та самостійно задекларованими зобов'язаннями по податку на додану вартість визначеними податковими деклараціями відповідача за період з січня по липень 2007 року, в тому числі й уточнюючими розрахунками поданими в цьому ж періоді.
Відповідно до пп.5.2.1 вказаного Закону податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Виходячи з системного аналізу вимог ст. 5 та п. 17.3 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобовязання, визначене податковим органом, відповідач повинен був сплатити протягом десяти календарних днів, наступних за днем вручення податкового повідомлення-рішення №0004411502/0 від 16.06.2007 року, згідно з яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 2520,50 грн. (а.с. 42).
Крім того, податкове зобовязання, самостійне визначене відповідачем у податкових деклараціях з податку на додану вартість, за січень-липень 2007 року, в тому числі по уточнюючих розрахунках поданих в цьому ж періоді, також необхідно було сплатити протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 вищенаведеного Закону для подання податкової декларації.
Приписами ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»встановлено, що податковий борг, що виник у звязку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобовязання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня узгодження податкового зобовязання.
Відповідно до п.18.2 ст.18 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», підлягає списанню безнадійний податковий борг, у тому числі пеня, нарахована на такий податковий борг, а також штрафні санкції на податковий борг юридичних та фізичних осіб, стосовно якого минув строк позовної давності, встановлений цим Законом.
Відповідно до пп.3.3 п.3 Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом ДПА України від 14.03.2001 року №103, безнадійний податковий борг це податковий борг юридичних та фізичних осіб, стосовно якого минув строк давності - 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобовязання (рішення керівника контролюючого органу або його заступника) на підставі даних обліку.
Виходячи з наведеного, суд приходить до висновку, що в частині позовних вимог щодо стягнення з відповідача податкового боргу в сумі 158183 грн., слід відмовити.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 < Текст > Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з управління 417 начальника робіт податковий борг за рахунок активів платника податків на користь держави в сумі 872 190 (вісімсот сімдесят дві тисячі сто дев"яносто) грн. 85 коп.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя:(підпис)ОСОБА_3
Постанова складена в повному обсязі 11.10.2010 року.