ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
28.07.2015Справа №910/13778/15
Господарський суд міста Києва у складі судді Курдельчука І.Д., при секретарі судового засідання Нечай О.Н., розглянув у відкритому судовому засіданні
справу № 910/13778/15
за позовом Донецької обласної громадської організації «Комітет громадського захисту», м. Горлівка,
до Київської міської ради, м. Київ,
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Департамент комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), м. Київ, та комунальне підприємство «Бессарабський ринок», м. Київ,
про спонукання до вчинення певних дій,
за участю представників:
позивача - не з'явився;
відповідача - Захарченко К.П. (довіреність від 02.07.2015 № 225-КР-2343);
третьої особи-1 - Захарченко К.П. (довіреність від 29.12.2014 № 062/02/07-11629);
третьої особи-2 - Якимчук М.М. (довіреність від 12.01.2015 № 06).
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Донецька обласна громадська організація «Комітет громадського захисту» (далі - Організація) звернулася до Господарського суду міста Києва з позовом про:
- спонукання Постійної комісії з питань власності Київської міської ради (далі - КМР) підготувати та подати на розгляд проект рішення КМР про передачу в оренду без проведення конкурсу з єдиним претендентом оренди Організацією нежитлового приміщення за адресою: м. Київ, Бессарабська площа, 2 загальною площею 21,5 м2 (далі - Нежитлове приміщення) строком на 2 роки 364 дні розташування громадської організації зі сплатою оренди 1 грн. на рік;
- спонукання КМР розглянути рішення про передачу в оренду без проведення конкурсу з єдиним претендентом оренди Організацією Нежитлового приміщення строком на 2 роки 364 дні для розташування громадської організації зі сплатою оренди 1 грн. на рік.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.06.2015 порушено провадження у справі; призначено судовий розгляд на 18.06.2015; залучено до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Департамент комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент) та комунальне підприємство «Бессарабський ринок» (далі - Ринок).
10.06.2015 позивач подав суду заяву про забезпечення позову, в якій просив вжити заходи до забезпечення позову шляхом заборони третій особі-1 вчиняти будь-які організаційно-правові заходи щодо публікації оголошення про вивчення попиту та оголошення конкурсу на укладення договору оренди комунальної власності Нежитлового приміщення.
18.06.2015 Організація подала суду заяву про долучення документів на виконання вимог ухвали про порушення провадження у справі.
18.06.2015 третя особа-2 подала суду клопотання про відкладення судового розгляду у зв'язку з неможливістю забезпечити явку повноважного представника.
18.06.2015 представник позивача надав суду пояснення по суті спору; підтримав позовні вимоги та клопотання про забезпечення позову; просив розглядати справу без участі представників відповідача та третьої особи-2.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 18.06.2015 розгляд справи було відкладено на 07.07.2015, у зв'язку з неявкою третьої особи-2 та задоволенням клопотання Ринку про відкладення.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 07.07.2015 розгляд справи було відкладено на 28.07.2015, у зв'язку з неявкою представників позивача.
Ухвалою Господарського суду міста Києва заяву позивача про забезпечення позову було залишено без задоволення.
28.07.2015 відповідач подав суду відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позовних вимог заперечив і просив у задоволенні позову відмовити.
Представники позивача у судове засідання 28.07.2015 не з'явилися, про причини неявки суд не повідомили, вимоги ухвал суду не виконали.
Відповідно до пункту 6 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 12.09.2014 № 01-06/1290/14 «Про Закон України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції» за неможливості здійснити повідомлення учасника судового процесу (поштою за місцезнаходженням учасника судового процесу, шляхом надсилання телеграми, телефонограми, з використанням факсимільного зв'язку чи електронною поштою або з використанням інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення) - інформація про час і місце судового засідання розміщується на сторінці відповідного суду (у розділі «Новини та події суду») офіційного веб-порталу «Судова влада в Україні» в мережі Інтернет (www.court.gov.ua/sudy/).
У зв'язку з тим, що місцезнаходженням позивача є місто Горлівка Донецької області, судом було розміщено відповідну інформацію про дату, час і місце проведення судового засідання зі справи № 910/13778/15 на сторінці Господарського суду міста Києва (у розділі «Новини та події суду») офіційного веб-порталу «Судова влада в Україні» в мережі Інтернет (www.court.gov.ua/sudy/).
У підпункті 3.9.2 пункту 3.9 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» (далі - Постанова № 18) зазначено, що, розпочинаючи судовий розгляд, суддя має встановити, чи повідомлені про час і місце цього розгляду особи, які беруть участь у справі, але не з'явилися у засідання. Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві. У випадку нез'явлення в засідання представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Господарський суд визнав наявні в матеріалах справи документи достатніми для вирішення спору та відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) розглянув справу за наявними в ній матеріалами.
Представники відповідача та третіх осіб надали пояснення по суті спору, проти задоволення позовних вимог заперечили.
У судовому засіданні 28.07.2015 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення, відповідно до статті 85 ГПК України.
Судом, у відповідності до вимог статті 811 ГПК України, складалися протоколи судових засідань, які долучені до матеріалів справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представників відповідача та третіх осіб, Господарський суд міста Києва,
ВСТАНОВИВ:
Позивач зазначає, що на офіційному сайті Департаменту було розміщено інформацію про те, що Нежитлове приміщення є вільним.
30.09.2014 Організація надіслала Департаменту заяву №18/2014 про намір укласти договір оренди нежитлового приміщення за адресою: м. Київ, Бессарабська площа, 2, загальною площею 21,5 кв.м., балансоутримувачем якого є Ринок, що підтверджується відповідним листом останнього від 29.09.2014 № 322, для розміщення громадської організації, для потреб, що не пов'язані із здійсненням підприємницької діяльності, надавши перелік документів для проходження процедури укладання договору оренди, визначених Законом України «Про оренду державного та комунального майна» та Положення про оренду майна територіальної громади м. Києва (далі - Положення), затвердженого рішенням КМР від 22.09.2011 № 34/6250 чинного на момент звернення (Положення втратило чинність відповідно до рішення КМР від 21.04.2015 № 415/1280).
04.11.2014 у газеті «Хрещатик» №161 (4561) опубліковано оголошення про намір передати в оренду об'єкти, що належать до комунальної власності територіальної громади м. Києва, орендодавець - Департамент, балансоутримувач - Ринок, за адресою: Бессарабська площа, 2, 3 поверх, загальна площа 21,50 кв.м.; запропонована заявником мета використання приміщення - громадська організація зі строком оренди 2 роки 364 дні та сплатою орендної плати 1 грн. на рік.
08.12.2014 Департамент надіслав постійній комісії з питань власності КМР листа № 062/07/19-10748, в якому просив доручити вчинити організаційно-правові заходи з укладення договорів оренди з єдиними претендентами на право оренди відповідно до Положення.
23.12.2014 відбулось засідання постійної комісії з питань власності КМР на якому прийнято рішення про:
- відмову в погодженні Організації в укладанні договору оренди на пл. Бессарабській, 2, у зв'язку з необхідністю більш ефективного використання приміщень Бессарабського ринку:
- доручено орендодавцю здійснити організаційно-правові заходи щодо оголошення конкурсу на право оренди нежитлового приміщення на площі Бессарабській, 2 відповідно до Положення.
Вказане рішення оформлене протоколом засідання від 23.12.20014 № 21, копія витягу від 29.12.2014 № 08/283-601 з якого долучена до матеріалів справи.
Позивач вважає, що відповідач порушив термін встановлений Законом України «Про оренду державного та комунального майна», надавши відповідь не в межах 15 днів, а тому укладення договору оренди вважається погодженим.
З огляду на наведене, Організація просить суд: спонукати постійну комісію з питань власності КМР підготувати та подати на розгляд проект рішення КМР про передачу в оренду без проведення конкурсу з єдиним претендентом оренди Організацією Нежитлового приміщення строком на 2 роки 364 дні розташування громадської організації зі сплатою оренди 1 грн. на рік; спонукати КМР розглянути рішення про передачу в оренду без проведення конкурсу з єдиним претендентом оренди Організацією Нежитлового приміщення строком на 2 роки 364 дні для розташування громадської організації зі сплатою оренди 1 грн. на рік.
Доводи позивача є безпідставними, а позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з такого.
Закон України «Про оренду державного та комунального майна» (далі - Закон) покликаний забезпечити підвищення ефективності використання державного та комунального майна шляхом передачі його в оренду фізичним та юридичним особам.
Відповідно до статті 2 Закону орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Частинами другою та третьою статті 9 Закону передбачено, що у разі надходження до орендодавця заяви про оренду цілісного майнового комплексу підприємства, його структурного підрозділу, нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутного (складеного) капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), орендодавець, за умови відсутності заборони на передачу майна в оренду, у п'ятиденний строк після дати реєстрації заяви надсилає копії матеріалів органу, уповноваженому управляти відповідним майном.
Органи, уповноважені управляти майном, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності, розглядають подані матеріали і протягом п'ятнадцяти днів після надходження матеріалів повідомляють підприємство про своє рішення (надання дозволу щодо укладення договору оренди або відмову). При розгляді матеріалів щодо передачі в оренду нерухомого майна можуть враховуватися пропозиції місцевої державної адміністрації, відповідного органу місцевого самоврядування щодо розміщення бюджетних установ і організацій.
Якщо орендодавець не одержав у встановлений термін висновків органу, уповноваженого управляти державним майном, дозволу, відмови чи пропозицій від органу, уповноваженого управляти відповідним майном, укласти договір оренди нерухомого майна з бюджетною установою, організацією, висновків органу Антимонопольного комітету України, укладення договору оренди вважається з цими органами погодженим.
Положенням визначено порядок передачі в оренду об'єктів комунальної власності переданих до сфери управління районних в місті Києві державних адміністрацій.
Згідно з пунктом 2.1 Положення орендодавцями за цим Положенням є: Головне управління комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) - щодо цілісних майнових комплексів комунальних підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло до статутних капіталів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації); районні в місті Києві державні адміністрації - щодо майна, яке передане їм в управління; - комунальні підприємства, установи та організації - щодо нерухомого майна, загальна площа якого не перевищує 200 квадратних метрів на одне підприємство, установу, організацію, та іншого окремого індивідуально визначеного майна, яке закріплено за ними на праві господарського відання або оперативного управління.
Пунктом 4 Положення передбачено, що фізичні та юридичні особи, які можуть бути орендарями та бажають укласти договір оренди, надають документи згідно з переліком, що наведений у додатку 2 до цього Положення, до відповідного орендодавця для розгляду. Вищезазначені управління надають орендодавцям висновки щодо оренди майна протягом п'ятнадцяти днів після надходження запиту. Відповідні орендодавці протягом п'яти робочих днів після закінчення терміну одержання висновків з урахуванням часу поштового обігу, а у випадках, коли розгляд заяви про оренду майна не потребує отримання висновків, протягом п'ятнадцяти робочих днів після дати її реєстрації розміщують в офіційних друкованих засобах масової інформації та офіційному веб-порталі Київської міської влади оголошення про намір передати майно в оренду або відмовляють в укладенні договору оренди і повідомляють про це заявнику. Протягом 10 робочих днів після розміщення оголошення відповідний орендодавець приймає заяви про намір взяти в оренду відповідне майно. Заяви про намір взяти в оренду майно подаються в довільній формі.
Після закінчення строку приймання заяв відповідний орендодавець за погодженням постійної комісії Київради з питань власності протягом трьох робочих днів своїм розпорядчим документом ухвалює рішення за результатами вивчення попиту на об'єкт оренди. У разі, якщо подано лише одну заяву, конкурс на право оренди не проводиться і договір оренди укладається із заявником за рішенням Київської міської ради. У разі надходження двох і більше заяв орендодавець оголошує конкурс на право оренди. Оголошення публікуються після прийняття Київською міською радою рішення про затвердження переліку об'єктів комунальної власності територіальної громади міста Києва, право оренди яких виборюється на конкурсних засадах.
Особливості розгляду звернень та прийняття рішень щодо передачі майна в оренду без проведення конкурсу встановлені пунктом 8 Положення. Так, пунктами 8.1-8.3 Положення передбачено, що передача в оренду майна без проведення конкурсу здійснюється у випадках, передбачених частиною четвертою статті 9 Закону.
Мінімальна площа об'єктів, які пропонуються для надання в оренду без проведення конкурсу, становить 1 кв. м.
Для розгляду питання щодо надання майна в оренду без проведення конкурсу підприємство, установа, організація, яка відповідає вимогам, зазначеним в абзаці четвертому частини четвертої статті 9 Закону, та громадським організаціям, які забезпечують діяльність громадських приймалень депутатів Київської міської ради, надає до відповідного орендодавця документи згідно з додатком 8 до цього Положення. Якщо орендодавцями майна є райдержадміністрації або підприємства, вони подають свої пропозиції до Головного управління. Головне управління протягом 15 днів опрацьовує отримані документи та готує і надає до постійної комісії Київради з питань власності (далі - Комісія) пропозиції щодо оренди майна.
Відповідно до пункту 8.6 Положення Комісія на своєму засіданні розглядає подані пропозиції Головного управління та приймає рішення про погодження надання або відмови у наданні в оренду майна. Відповідний орендодавець на підставі рішення Комісії видає розпорядчий документ про надання або відмову у наданні майна в оренду і письмово повідомляє про це заявнику. Договір оренди укладається на підставі рішення Київської міської ради про передачу об'єкта в оренду.
Рішенням Київської міської ради від 14.07.2011 № 382/5769 затверджено Положення про постійні комісії Київської міської ради (далі - Положення про постійні комісії), згідно з пунктом 4 статті 5 якого постійна комісія Київради з питань власності вивчає, попередньо розглядає, бере участь у підготовці та готує проекти рішень Київради, надає висновки та рекомендації, здійснює контроль за виконанням рішень ради, її виконавчого органу з питань володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності (включаючи питання приватизації, управління, надання в оренду (суборенду), застави, страхування, концесії).
Відповідно до статті 10 Положення про постійні комісії за результатами розгляду питань порядку денного комісія готує і ухвалює рекомендації, висновки та інші рішення, які приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності або неможливості виконання ним своїх обов'язків - заступником голови або секретарем постійної комісії. За результатами розгляду питання порядку денного постійна комісія може: 1) ухвалити висновок; 2) ухвалити рекомендацію; 3) взяти інформацію до відома; 4) створити робочу групу; 5) надати відповідні доручення голові комісії та членам комісії; 6) прийняти інше рішення на виконання повноважень, визначених цим Положенням.
Рекомендації, висновки та інші рішення постійних комісій Київради підлягають розгляду органами державної влади та місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями, їх посадовими особами. Про результати розгляду рекомендацій, висновків та інших рішень постійних комісій Київради, а також вжиті заходи органи державної влади та місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, їх посадові особи повідомляють постійній комісії у встановлений законодавством термін.
Позивач не подав жодного документального підтвердження порушення термінів, визначених Законом та неповідомлення Організації про прийняте рішення щодо відмови у встановлений строк.
Відповідно до частини першої статті 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Статтею 15 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до частин першої та другої статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Чинним законодавством України не передбачено таких способів захисту як спонукання до вчинення дій з розгляду питання, яке вже було розглянуто і з приводу якого прийнято рішення про відмову.
Позивач документально не підтвердив порушення своїх прав та охоронюваних законом інтересів відповідачем.
Саме на позивачеві лежить тягар доказування тих обставин, на які він посилається, заявляючи позовні вимоги.
Відповідно до частини першої статті 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими і речовими доказами, висновками судових експертів; поясненнями представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі. В необхідних випадках на вимогу судді пояснення представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі, мають бути викладені письмово (частина друга статті 32 ГПК України).
Відповідно до пункту 2.3 Постанови № 18 якщо стороною (або іншим учасником судового процесу) у вирішенні спору не подано суду в обґрунтування її вимог або заперечень належні і допустимі докази, в тому числі на вимогу суду, або якщо в разі неможливості самостійно надати докази нею не подавалося клопотання про витребування їх судом (частина перша статті 38 ГПК України), то розгляд справи господарським судом може здійснюватися виключно за наявними у справі доказами, і в такому разі у суду вищої інстанції відсутні підстави для скасування судового рішення з мотивів неповного з'ясування місцевим господарським судом обставин справи; крім того, неподання позивачем витребуваних господарським судом матеріалів, необхідних для вирішення спору, тягне за собою правові наслідки у вигляді залишення позову без розгляду на підставі пункту 5 частини першої статті 81 ГПК України.
Позивач не подав суду належних та допустимих доказів (у розумінні статі 32 ГПК України) наявності обставин та підстав для задоволення позовних вимог.
З огляду на наведене у позові слід відмовити.
Керуючись статтями 43, 49, 75, 82 - 85 ГПК України, Господарський суд міста Києва
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити.
Відповідно до частини п'ятої статті 85 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржено протягом десяти днів з дня підписання повного рішення шляхом подачі апеляційної скарги до місцевого господарського суду.
Відповідно до статті 87 ГПК України повне рішення та ухвали надсилаються сторонам, прокурору, третім особам, які брали участь в судовому процесі, але не були присутні у судовому засіданні, рекомендованим листом з повідомленням про вручення не пізніше трьох днів з дня їх прийняття або за їх зверненням вручаються їм під розписку безпосередньо у суді.
Повне рішення складено 03.08.2015.
Суддя І.Д. Курдельчук