Постанова № 4794880, 25.06.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2009
Номер справи
8287/08/0570
Номер документу
4794880
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И 25 червня 2009 р.                                                                       справа № 8287/08/0570 час прийняття постанови: Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючого                                                  судді Кошкош О.О. при секретарі                                                   при секретарі                                                   Гумуржи Т.В. за участю

представників позивача                     Ситник С.В., Наумової О.С., Руднєвої Н.Ф., Шляхової О.А.

представників відповідача                    Лисак Т.Г., Гапонова А.І., Твардовської Л.Г., Оніпко Н.О., Голоти В.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку адміністративну справу за позовом Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Добропіллявугілля» про стягнення заборгованості, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Добропільська об’єднана державна податкова інспекція, звернулась з позовом до Державного підприємства «Добропіллявугілля» про стягнення заборгованості. Позовні вимоги мотивуючи наступним.

Станом на 01.02.2008 року у відповідача у зв'язку з постійною несплатою поточних податкових зобов'язань виникла податкова заборгованість у розмірі 1194366,35 грн. у тому числі: з податку на додану вартість та з плати за податковий кредит з податку на додану вартість у розмірі 1 176 778,56 грн., а також пеня, нарахована на суму податкового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 17 587,79 грн., що виникла з наступних підстав. Наказом № 238 від 26.05.2005р. «Про реорганізацію ДП «Донецька вугільна коксівна компанія» реорганізовано Державного підприємства «ДВКК» шляхом виділення з його складу відокремлених підрозділів «Добропіллявугілля», «Пансіонату «Волга», «Санаторію-профілакторію «Дружба» та приєднання їх до складу Державного підприємства «Добропіллявугілля». Згідно підпункту 4.5. п. 4 наказу № 238 від 26.05.2005р. Державного підприємства «Добропіллявугілля» прийнято на баланс вказані підприємства, майно майнові права та обов'язки, а також документи відокремлених підрозділів за актом приймання-передавання на підставі розподільчого балансу.

Наказом № 237 від 26.05.2005р. «Про реорганізацію Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» реорганізовано Державне підприємство «ДВЕК» шляхом виділення з його складу відокремлених підрозділів та виробничих одиниць. Згідно п. 3.1. вказаного наказу ВП «Шахта «Білицька», ВП «Шахта «Новодонецька», ВП «Шахта «Піонер», ВП «Добропільське територіальне управління» виділені зі складу Державного підприємства «ДВЕК» та приєднана до складу Державного підприємства «Добропіллявугілля». Згідно п. 4 вказаного наказу Державне підприємство «ДВЕК» зобов'язано передати, а Державне підприємство «Добропіллявугілля» прийняти на баланс вказані підприємства, майно майнові права та обов'язки, а також документи відокремлених підрозділів за актом приймання-передавання на підставі розподільчого балансу.

Згідно акту приймання-передачі станом на 01.07.2005 року Державне підприємство «ДВКК» та Державне підприємство «ДВЕК» передано Державному підприємству «Добропіллявугілля» податкову заборгованість з ПДВ у розмірі 26768688,28 грн.

Згідно п. 18.1.2 п. 18.1. ст. 18 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за розстрочення вказаного податкового боргу Державному підприємству «ДВКК» нараховані проценти за розстрочення податкового боргу (податковий кредит) у розмірі 690 769,01 грн., Державному підприємству «ДВЕК» у розмірі 486 009,55 грн.

За актом прийому-передачі (за період 01.01.2005р. - 31.05.2005р.) ДП «ДВЕК» та ДП «ДВКК» 25.03.2005 року передано Державному підприємству «Добропіллявугілля» суму нарахованої пені за несплату податкового боргу з податку на прибуток у розмірі 25264,28 грн.

Станом на 01.02.2008 року заборгованість з урахуванням сплаченого податкового боргу складає 1194366,35 грн.

Позивачем на підставі норм Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» для стягнення податкової заборгованості направлені перша та друга податкові вимоги, прийнято рішення про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків у рахунок погашення його податкового боргу, описувалось та реалізовувалось майно платника податків у рахунок погашення податкової заборгованості, однак заборгованість лишилась несплаченою.

Просив стягнути суму податкового боргу у розмірі 1194366,35 грн.

В судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги, надали пояснення, аналогічні викладеним в позові.

Представники відповідача проти позову заперечували та зазначили, що акти приймання-передачі не є документами, на підставі яких здійснюється нарахування або сплата податків, тому висновок позивача про узгодженість податкових зобов’язань з податку на додану вартість є недоведеним.

Представники відповідача наполягали на відмові в задоволені позову.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими і не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що Державне підприємство «Добропіллявугілля» є юридичною особою, зареєстроване 11.03.03 року. виконавчим комітетом Добропільської міської ради Донецької області (ЄДРПОУ 32186934), здійснює фінансово-економічну діяльність на підставі Статуту, є юридичною особою, має самостійний баланс, знаходиться на податковому обліку у Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції з 01.04.03 року.

Згідно наказів Міністерства палива та енергетики України № 492 та № 493 від 18.08.04р. прийнято рішення щодо припинення діяльності державних підприємств, у тому числі «Добропіллявугілля» шляхом реорганізації у формі приєднання до складу Державного підприємства «Донецька вугільна коксівна компанія» (ДП «ДВКК») та виділення окремих підрозділів та їх приєднання до складу Державного підприємства «Державна вугільна енергетична компанія» (ДП «ДВЕК»). Тобто, ДП «ДВКК» та ДП «ДВЕК» стали правонаступниками прав та обов'язків Державного підприємства «Добропіллявугілля», пов'язаних з діяльністю відокремлених підрозділів відповідно до розподільчого балансу.

Наказом Міністерства палива та енергетики України від 26.05.05 року № 238 «Про реорганізацію Державного підприємства «Донецька вугільна коксівна компанія» припинено процедуру припинення діяльності державних підприємств, у тому числі «Добропіллявугілля» та передбачено відновлення їх господарської діяльності.

Пунктом 3 зазначеного наказу передбачено реорганізацію Державного підприємства «Донецька вугільна коксівна компанія» шляхом виділення з його складу відокремлених підрозділів, у тому числі пунктом 3.5 визначено «Добропіллявугілля» та приєднання до його складу Державного підприємства «Добропіллявугілля».

Пунктом 6 зазначеного наказу передбачено, що відновлені підприємства, у тому числі Державне підприємство «Добропіллявугілля», є правонаступником усіх прав та обов'язків Державного підприємства «Донецька вугільна коксівна компанія», пов'язаних з діяльністю виділених з його складу відокремлених підрозділів відповідно до розподільчих балансів.

Згідно п.3 Наказу Мінпаливенерго України «Про реорганізацію ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» № 237 від 26.05.2005 року ДП «ДВЕК» реорганізовано шляхом виділення з його складу структурних підрозділів і приєднання їх до складу ДП «Добропіллявугілля».

Згідно п.12 Наказу Мінпаливенерго України № 237 від 26.05.2005 року Державне підприємство «Добропіллявугілля» є правонаступником прав та обов'язків Державного підприємства «ДВЕК», пов'язаних з діяльністю відокремлених підрозділів.

Згідно п.1.2 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-111 від 21.12.2000 р. податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Відповідно до п.1.3 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податковий борг (недоїмка) — податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання

Відповідно до п.1.3, п.1.5, п.1.6 «Порядку розстрочення та відстрочення податкових зобов'язань платників податків», затвердженого наказом ДПА від 18.09.2001 р. № 378, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені законом, визнається сумою податкового боргу платника податків, яка може бути розстрочена або відстрочена на умовах податкового кредиту.

Пунктами 4.3, 4.5, вищенаведеного Порядку обумовлено дострокове розірвання договору про розстрочення (відстрочення) податкових зобов'язань з ініціативи податкового органу - у разі, якщо:

платник податків накопичує новий податковий борг, тобто не сплачує поточних платежів до бюджету після укладення договору про розстрочення (відстрочення); платник податків своєчасно не сплачує чергової частки розстроченої (відстроченої) суми та нараховані на неї проценти. При цьому, рішення про розстрочення (відстрочення) скасовується в повному обсязі (за всіма платежами) з одночасним проведенням нарахування процентів за фактичний термін користування розстроченням (відстроченням).

Пунктом 14.1. ст.14 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що розстроченням податкових зобов'язань є надання платнику податків бюджетного кредиту на основну суму його податкових зобов'язань без урахування сум пені під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеної згідно з пунктом 16.4 статті 16 цього Закону. Відстроченням податкових зобов'язань є перенесення сплати основної суми податкових зобов'язань платника податків без урахування сум пені під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеної згідно з пунктом 16.4 статті 16 цього Закону, на пізніший термін.

Відповідно до п.1, п.3 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків зобов’язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Обов'язок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обов'язкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».

У разі ліквідації юридичної особи заборгованість з податків і зборів (обов'язкових платежів) сплачується у порядку, встановленому законами України. У разі укладення мирової угоди у процедурі провадження у справі про банкрутство заборгованість з податків і зборів (обов'язкових платежів) сплачується у розмірах, визначених мировою угодою.

Відповідно до п.5 ст. 50 «Бюджетного кодексу України» № 2542-ІІІ від 21 червня 2001 р (зі змінами та доповненнями) податки, збори (обов'язкові платежі) та інші доходи державного бюджету визнаються зарахованими в доход державного бюджету з моменту зарахування на єдиний казначейський рахунок державного бюджету.

Відповідно до п.20.1 ст.20 п.21.1 ст.21 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» № 2346-ІІІ від 5 квітня 2001 р. ініціатором переказу може бути платник, ініціювання переказу проводиться шляхом подання ініціатором до банку, в якому відкрито його рахунок, розрахункового документа.

Статтею 133 Господарського Кодексу України визначено, що основу правового режиму майна суб'єктів господарювання, на якій базується їх господарська діяльність, становлять право власності та інші речові права - право господарського відання, право оперативного управління.

Відповідно до п.1 ст. 66 Господарського Кодексу України, майно підприємства становлять виробничі і невиробничі фонди, а також інші цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі підприємства.

Відповідно до ст. 134 Господарського Кодексу України, суб'єкт господарювання, який здійснює господарську діяльність на основі права власності, на свій розсуд, одноосібно або спільно з іншими суб'єктами володіє, користується і розпоряджається належним йому (їм) майном.

Розділами 3-6 Інструкції «Про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби», затвердженої наказом ДПА України за N 276 від 18 липня 2005 р., визначені порядки ведення особових рахунків платників податку, обліку нарахованих сум, обліку відстрочення і розстрочення податкових зобов'язань.

Пунктом 11.4 розділу 11 вищенаведеної Інструкції визначено, що під погашенням податкового боргу за певним видом платежу слід розуміти зменшення абсолютного значення від'ємного сальдо розрахунків платника з бюджетом та пені, підтверджене відповідним документом. Погашення податкового боргу може бути повним або частковим.

Пунктом 2.1, п.2.2, п.2.3. розділу 2 даної Інструкції визначено, що органи державної податкової служби для ведення оперативного обліку платежів, що надходять до бюджету, одержують відповідні документи від органів Державного казначейства України та інших установ згідно з чинними порядками передачі інформації, в тому числі і виписки з рахунків у вигляді електронного реєстру розрахункових документів.

Дослідженням експерта встановлено, що станом на 01.07.2005 року, на підставі рішень Добропільської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування розстрочення податкового боргу №№ 7, 8, 9 від 29.04.2003 р, № 12 від 29.10.03 р, №№ 14,16,17, від 23.10.2003 р., № 18 від 03.10.2003р., даних зворотного боку облікової картки платника податку (код платежу 14010100) була досліджена сума заборгованості по відсотках за розстрочення податкового боргу (податковий кредит) по податку на додану вартість, в розрізі структурних підрозділів, що ввійшли до Державного підприємства «Добропіллявугілля» на момент реорганізації, та встановлено, що сума переданої заборгованості по відсотках за розстрочення податкового боргу (податковий кредит) по податку на додану вартість становить 1 436 539,35 грн., та сумарно не співпадає (на 0,50 грн. більше) з розміром, вказаним в зворотному боці облікової картки Державного підприємства «Добропіллявугілля» по податку на додану вартість та даними Актів приймання-передачі податкового боргу.

З висновку експерта вбачається, що дані розбіжності виникли внаслідок того, що в зворотньому боці облікової картки Державного підприємства «Добропіллявугілля» по податку на додану вартість за період 2003 року, відображені суми нарахованої пені по податку на додану вартість у вигляді відсотків за податковий кредит, які не відповідають рішенням Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції про скасування розстрочення податкового боргу, а саме:

-           запис по ДВАТ шахта «Алмазна» ДП ДХК «Добропіллявугілля» від 31.05.2003 р. в зворотному боці облікової картки ДП «Добропіллявугілля» по податку на додану вартість за період 2003 року на 0,40 грн. більше від запису в рішенні № 8 та рішенні № 9 від 29.04.2003 року Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції про скасування розстрочення податкового боргу;

-          запис по ДВАТ шахта «Білицька» від 23.10.2003 року в зворотньому боці облікової картки Державного підприємства «Добропіллявугілля» по податку на додану вартість за період 2003 року на 0,10 грн. більше від запису в рішенні № 11 від 29.10.2003 року Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції про скасування розстрочення податкового боргу. Нараховані згідно рішень Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції про скасування розстрочення податкового боргу, відсотки за розстрочення податкового боргу (податковий кредит) по податку на додану вартість відображені у складі пені на підставі п.п. 14.1.1 п.14.1 ст.14 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Дослідженням сплати суми заборгованості по відсотках за розстрочення податкового боргу (податковий кредит) по податку на додану вартість Державного підприємства «Добропіллявугілля», встановлено, що за даними зворотного боку облікової картки платника податку, платіжних доручень та даними бухгалтерського обліку у період з 29.04.2003 р. по 30.06.2005 р., документально не підтверджена сплата відсотків за розстрочення податкового боргу (податкового кредиту) по податку на додану вартість у сумі 259 761,29 грн..

З висновку експерта вбачається, що розбіжності даних дослідження та даних податкової інспекції щодо погашення заборгованості по відсотках за розстрочення податкового боргу (податковий кредит) по податку на додану вартість склалися в наслідок того, що черговість погашення податкового зобов'язання, виходячи з даних облікових карток , значиться здійсненою позивачем без урахування призначення платежу, наведеного в платіжних (розрахункових) документах (додаток № 1), що не відповідає п.1 ст.4 Закону «Про власність» № 697-Х11 від 07.02.1991 р., п.20.1 ст.20, п.21.1ст.21 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» № 2346-111 від 05.04.2001 р, ст.134 Господарського Кодексу України. Так, відповідачем, сплачувався податок на додану вартість з визначенням призначення платежу «...відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 270».

Так, Постановою Кабінету Міністрів України від 7 березня 2002 р. № 270, яка набрала чинність с 2 квітня 2002 року, були внесені зміни в постанову Кабінету Міністрів України № 892 від 5 червня 2000 року «Про заходи щодо стабілізації роботи підприємств вугільної промисловості».

Пунктом 7.1 Постанови Кабінету Міністрів України № 892 (в редакції Постанови КМУ № 270) визначено, що суми податку на додану вартість, отримані від споживачів за поставлену вугільну продукцію, підприємства вугільної промисловості (далі - платник податку) перераховують не пізніше наступного операційного дня на поточний рахунок із спеціальним режимом використання, відкритий у відповідній установі банку, для розрахунків з податку на додану вартість. У міру надходження коштів на зазначений поточний рахунок платник податку спрямовує їх на сплату податку на додану вартість в державний бюджет і на поточні розрахунки з постачальниками за поставлені в поточному місяці товари (роботи, послуги), необхідні для виробництва вугільної продукції, та з іншими кредиторами, визначеними пропорційно частці сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість, належних до сплати в державний бюджет, та сум податку, належних до сплати постачальникам, за підсумками місяця, що передує місяцю, в якому проводився такий розподіл. Кошти для розрахунків з податку на додану вартість, зараховані на поточний рахунок із спеціальним режимом використання, використовуються лише в порядку і за напрямами, визначеними у цьому пункті.

Отже, виходячи з вищезазначених нормативних актів, сплата позивачем податку на додану вартість з визначенням призначення платежу «відповідно до постанови Кабінету міністрів № 270» є сплатою поточних податкових зобов'язань.

Суми, які зараховані позивачем в рахунок сплати заборгованості по відсотках за розстрочення податкового боргу (податковий кредит) по податку на додану вартість, документально підтверджують сплату поточних зобов'язань з податку на додану вартість у сумі 259 761,29 грн.

Таким чином, під час дослідження сплати суми заборгованості по відсотках за розстрочення податкового боргу (податковий кредит) по податку на додану вартість Державного підприємства «Добропіллявугілля» за період з 30.06.2005 р. по 01.02.2008 р. експертом встановлено, що згідно платіжних доручень, даних бухгалтерського обліку документально не підтверджується сплата заборгованості по відсотках за розстрочення податкового боргу (податковий кредит) по податку на додану вартість у сумі 259761,29 грн.

Станом на 01.02.2008 року, експертним дослідженням документально підтверджується наявність заборгованості по відсотках за розстрочення податкового боргу (податковий кредит) по податку на додану вартість Державного підприємства «Добропіллявугілля» у сумі 1 436 539,35 грн.

З висновку експерта вбачається, що розбіжності виникли у наслідок того, що в зворотньому боці облікової картки Державного підприємства «Добропіллявугілля» по податку на додану вартість за 2003 рік документально не підтверджені суми нарахованої пені по податку на додану вартість у вигляді відсотків за податковий кредит відповідно до рішень Добропільської ОДПІ про скасування розстрочення податкового боргу на загальну суму 0,50 грн., а саме, по ДВАТ «Шахта «Алмазна» зайво відображено 0,40 грн., та ДВАТ «Шахта «Більцька» - 0,10 грн., не врахована черговість погашення податкового зобов'язання з урахуванням призначення платежу, наведеного в платіжних (розрахункових) документах, у зв'язку з чим за даними дослідження документально не підтверджена сплата заборгованості по відсотках за розстрочення податкового боргу (податковий кредит) по податку на додану вартість у сумі 259 761,29 грн..

Дослідженням дати узгодження податкового зобов'язання по відсотках за розстрочення податкового боргу (податковий кредит) по податку на додану вартість встановлено, що відповідно до п.5.1, п.5.2.1, п.5.2.2 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації, а податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом.

Відповідно до п.п. 13.1.1 п.13.1 ст.13 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» якщо реорганізація здійснюється шляхом розподілу платника податків на дві або більше особи з ліквідацією такого платника податків, усі платники податків, які виникнуть після такої реорганізації, набувають усіх прав і обов'язків щодо погашення податкових зобов'язань чи податкового боргу, які виникли до такої реорганізації. Якщо реорганізація здійснюється шляхом об'єднання двох або більшої кількості платників податків в одного платника податків з ліквідацією платників податків, що об'єдналися, такий об'єднаний платник податків набуває усіх прав і обов'язків щодо погашення податкових зобов'язань або податкового боргу всіх платників податків, що об'єдналися.

Отже, виходячи із норм з вищезазначених нормативних актів, датою узгодження податкового зобов'язання по пені з податку на додану вартість (у вигляді відсотків за податковий кредит), є дата отримання Рішень Добропільської ОДПІ про скасування розстрочення податкового боргу.

Враховуючи, що в рішеннях про скасування розстрочення податкового боргу відсутня дата їх отримання підрозділами ДХК «Добропіллявугілля», за дату узгодження податкового зобов'язання, експертом прийнята дата, зазначена як дата прийняття рішення.

З висновку експерта вбачається, що під час дослідження пені, нарахованої на суму податкового зобов'язання з податку на прибуток (код платежу 21010100) у розмірі 17587,79 грн., експертом встановлено, що заявлена позивачем заборгованість виникла за актом прийому-передачі від Державного підприємства «ДВЕК» та Державного підприємства «ДВКК» до Державного підприємства «Добропіллявугілля».

Крім цього, експертом встановлено, що у наданих на дослідження облікових картках платника податку на прибуток, значиться погашення боргу зазначеного в рішеннях про правонаступництво, що не відповідає п.п 17.1.7 п 17.1 ст.17, п.1.2, п.1.3 ст.1, п.5.1 ст.5 Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 р. N 2181-ІП., р. 4 Інструкції «Про порядок ведення органами державної податкової служби платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України», затвердженої Наказом ДПАУ від 18.07.05р. № 276., а саме не наведено по яких саме узгоджених податкових зобов'язаннях значиться погашеним податковий борг (податкові декларації, уточнюючи розрахунки, донарахування за актами перевірки, повідомленням-рішенням). В зв'язку з цим, експертом проведено дослідження структури податкового зобов'язання при проведені приймання-передачі до Державного підприємства «Добропіллявугілля» в процесі реорганізації Державного підприємства «ДВЕК» та Державного підприємства «ДВКК».

Під час дослідження даних облікових карток платника податку на прибуток Державного підприємства «Добропіллявугілля» за 2004-2008 роки, акту розподілу податкової заборгованості Державного підприємства «Добропіллявугілля» станом на 15.03.2005 р, актів приймання-передачі податкового боргу від 30.06.2005 року, від 26.07.2005 року, та від 13.07.2005 року, експертом встановлено, що згідно з акту розподілу податкової заборгованості, під час реструктуризації Державного підприємства «Добропіллявугілля», станом на 15.03.2005 року, зворотного боку облікової картки платника податку значиться, що до ДП «ДВКК» передано пені по податку на прибуток (код платежу 21010000) у сумі 26 234,05 грн., а до ДП «ДВЕК» у сумі 18 484,58 грн. Загальна сума розподілу склала 44718,63 грн., але за даними облікової картки сума податкової заборгованості з податку на прибуток по Державному підприємству «Добропіллявугілля» на момент розподілу складала 44728,23 грн. Заборгованість, яка не розподілена під час реорганізації Державного підприємства «Добропіллявугілля», складала 9,60 грн.

Дослідженням встановлено, що за даними зворотнього боку облікової картки платника податку, під час розподілу основного боргу Державного підприємства «Добропіллявугілля» з податку на прибуток до Державного підприємства «ДВЕК» та Державного підприємства «ДВКК», на підставі акту приймання-передачі від 15.03.2005 року, 25.03.2005 року, значиться нарахована пеня за несвоєчасну сплату податкового боргу у сумі 807 632,57 грн., яка скасована рішенням про зменшення нарахованої пені № 1/19 від 04.04.2005 року у сумі 805 425,93 грн..

Відповідно до п. 16.1.2., п.16.2, п. 16.3.1 ст.16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» нарахування пені розпочинається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання. Нарахування пені закінчується у день прийняття банком, обслуговуючим платника податків, платіжного доручення на сплату суми податкового боргу. У разі часткової сплати суми податкового боргу нарахування пені зупиняється на таку сплачену частку.

Розподіл податкового боргу на підставі акту приймання-передачі не посвідчує факт сплати узгодженої суми податкових зобов'язань і не є погашеною сумою в розумінні приписів частини 3 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25.06.1991 р. та п.16.1.2., п.16.2, п.16.3.1 ст.16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Отже, за даними дослідження зворотнього боку облікової картки платника податку, встановлено нарахування пені з податку на прибуток по Державного підприємства «Добропіллявугілля» за несвоєчасну сплату податкового боргу у розмірі 807 632,57 грн., та скасування її не в повному обсязі, що не відповідає діючим нормам законодавства.

Загальна сума зайво нарахованої та не скасованої пені складає 2 206,64 грн., обґрунтованість нарахування якої документально не підтверджується.

З наведеного виходить, що станом на 30.06.2005 року за даними зворотного боку облікової картки платника податку Державного підприємства «Добропіллявугілля» рахується заборгованість по пені за несвоєчасну сплату податкового боргу з податку на прибуток у сумі 2 216,24 грн., яка складається з зайво нарахованої суми пені (2 206,64 грн.) та не розподіленої суми пені під час передачі заборгованості від Державного підприємства «Добропіллявугілля» до Державного підприємства «ДВКК» та Державного підприємства «ДВЕК» (9,60 грн.).

Згідно з актом приймання-передачі від 30.06.2005 року, даними особового рахунку платника податків, Державне підприємство «ДВКК» передало Державному підприємству «Добропіллявугілля» заборгованість по пені з податку на прибуток у сумі 25 264,28 грн. та згідно з актом приймання-передачі від 20.05.2005 року від Державного підприємства «ДВЕК» у сумі 27 623,00 грн. Загальна сума переданої заборгованості складає 52887,28 грн.

Експертом на підставі дослідження зворотнього боку облікової картки платника податку, актів приймання - передачі податкової заборгованості від Державного підприємства «Добропіллявугілля» до Державного підприємства «ДВКК» та Державного підприємства «ДВЕК» станом на 15.03.2005 року, актів приймання - передачі податкової заборгованості від Державного підприємства «ДВКК» та Державного підприємства «ДВЕК» до Державного підприємства «Добропіллявугілля» від 30.06.2005 року, від 26.07.2005 року, від 13.07.2005 року встановлено, що передана сума заборгованості з пені по податку на прибуток склалася у наступних періодах: протягом 2004 року у сумі 39097,12 грн., протягом 2005 року у сумі 13 790,16 грн.

Дослідженням зворотнього боку облікової картки платника податку встановлено, що за період з 20.07.2005 року по 16.12.2005 року нарахована пеня за несвоєчасну сплату податку у сумі 4216,33 грн., та зазначено погашення пені в результаті розподілу у сумі 1660,78 грн., рішенням про прощення заборгованості №3 від 22.05.06 року списано пені нарахованої станом на 01.01.2005 р. у сумі 39 097,12 грн., за період з 29.03.2006 року по 27.06.2006 року нарахована пеня за несвоєчасну сплату податку у сумі 1820,00 грн. та зазначено погашення пені в результаті розподілу у сумі 294,16 грн., за період з 01.01.2007 року по 28.02.2007 року та зазначено погашення пені в результаті розподілу у сумі 2500,00 грн.

Враховуючи, що за даними зворотнього боку облікової картки платника податку значаться записи про нарахування та сплату пені, експертом 26.11.2008 р. надіслано клопотання про надання документів на підставі яких були внесені записи про нарахуванню пені, нарахованої на суму податкового зобов'язання з податку на прибуток (код 21010100) за період з 2003 року по лютий 2008 року.

Стаття 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначає - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

По даному клопотанню позивачем не надані додаткові матеріалі, щодо документального підтвердження наявності узгодженого податкового зобов'язання по пені, нарахованої на суму податкового зобов'язання з податку на прибуток. У зв'язку з ненаданням на дослідження первинних документів про нарахування та сплату пені не виявляється можливим документально підтвердити розмір пені, нарахованої на суму податкового зобов'язання з податку на прибуток та вирахувати кількість календарних днів, що минули від дня узгодження такого податкового зобов'язання.

З огляду на зазначене, суд дійшов до висновку, що акти приймання-передачі податкового боргу від 30.06.2005 року не є документами, на підставі яких здійснюються нарахування та сплата податків Державним підприємством «Добропіллявугілля».

Само по собі рішення про правонаступництво не є підставою виникнення зобов'язань, і те, що позивач в обліковому рахунку сформував момент виникнення узгодженості як дату складання акту передачі податків і зборів, відповідає виключно хронології внесення певного запису зо зворотного боку облікової картки відповідача.

Крім того, стаття 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачає, що у разі коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або до визнання боргу безнадійним (пп. 15.2.1. п. 15.2).

Як вбачається з висновку експерта та підтверджується матеріалами справи, розмір податкової заборгованості по відношенню до якої минуло 1095 календарних днів складає 1436539,35 грн., з них входять до суми позову 1194336,35 грн.

З урахуванням викладеного, суд вважає суму заборгованості у розмірі 1194366,35 грн., що заявлена позивачем, безпідставною, а тому вимоги позивача не підлягають задоволенню.

ПОСТАНОВИВ:

У задоволені позову Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції до Державного підприємства «Добропіллявугілля» про стягнення заборгованості – відмовити.

У судовому засіданні 25 червня 2009 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови. Постанова виготовлена в повному обсязі 30 червня 2009 року.

          Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

          Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

          

Суддя                                                                                           Кошкош О.О.