Справа № 639/1191/15-а
2-а/639/58/15
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 серпня 2015 р. Жовтневий районний суд м.Харкова
у складі: головуючого- судді Єрмоленко В.Б.
при секретарі- Слюсаревій О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Міністерства оборони України, Харківського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 і ОСОБА_2 звернулися до суду з адміністративним позовом до Міністерства оборони України, Харківського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною в частині відмови в призначенні сімї померлого майора Збройних сил України ОСОБА_4 одноразової грошової допомоги згідно до вимог ч.1 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та п. 1 постанови Кабінету Міністрів України « "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві". Позивачі просять зобовязати відповідачів нарахувати та виплатити одноразову грошову допомогу у розмірі, що дорівнює 500-кратному прожитковому мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб.
Пунктом 1 частини 1 ст. 3 КАС України визначено, що справа адміністративноїюрисдикції-це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
З аналізу частини 1 статті 20 КАС України випливає, що до місцевих адміністративних судів як судів першої інстанції належать місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди.
Правила предметної підсудності адміністративних справ визначені у статті 18 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам; усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг; адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, передбачених пунктами 1 - 4 частини першої цієї статті; адміністративні справи щодо примусового повернення в країну походження або третю країну та примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі території України.
Згідно частини 2 цієї ж статті окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
З наведених вище правових положень можна дійти висновку, що для визначення компетентного місцевого адміністративного суду якому предметно належить розглядати дану адміністративну справу необхідно встановити правовий статус відповідача та природу спірних правовідносин.
Предметом спору даної справи є одноразова грошова допомога уразі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців,військовозобов'язаних ірезервістів, призваних нанавчальні (або перевірочні) таспеціальні збори, таінвалідності звільнених з військової служби (зборів), право на яку, як вважають позивачі у них виникло, у зв'язку з проходженням ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 публічної (військової) служби.
Таким чином, спірні правовідносини стосуються виплати коштів під час проходження та звільнення позивача з публічної служби.
Крім того, згідно частини 1 статті 24 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративні справи, предметом оскарження в яких є рішення, дії чи бездіяльність Кабінету Міністрів України, міністерства чи іншого центрального органу виконавчої влади, Національного банку України, їхньої посадової чи службової особи, виборчої комісії (комісії з референдуму), члена цієї комісії розглядаються і вирішуються в окружному адміністративному суді колегією у складі трьох суддів.
З позовної заяви вбачається, що позивач просить суд визнати протиправним бездіяльність Міністерства оборони України щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачам одноразової грошової допомоги.
За вказаних обставин, даний спір предметно не підсудний місцевому загальному суду як адміністративному, а належить до підсудності окружного адміністративного суду.
З урахуванням наведеного, провадження у справі судом першої інстанції було відкрито з порушенням правил предметної підсудності, встановлених ст. 18 КАС України.
Згідно п. 2 ч.1 ст. 22 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншому адміністративному суду, якщо відкрито провадження у справі, яка предметно підсудна іншому суду.
Керуючись ст.ст. 18, 20, 22, 24 Кодексу адміністративного судочинства, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Передати на розгляд адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Міністерства оборони України, Харківського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - Харківському окружному адміністративному суду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку через суд першої інстанції протягом пяти днів з дня її проголошення, з подачею її копії до апеляційної інстанції .
СУДДЯ -