Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
23 липня 2015 р. № 820/5127/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді - Панова М.М.,
за участю:
секретаря судового засідання - Золотаренко А.П.,
представників сторін:
позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2,
відповідача 1, 2 та 3 - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом
Публічного акціонерного товариства "Вовчанський агрегатний завод" до Вовчанського районного відділу Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, начальника Вовчанського районного відділу ГУ ДСНС України у Харківській області полковник цивільного захисту ОСОБА_4 , головного інспектора Вовчанського РВ ГУ ДСНС України у Харківській області майор служби цивільного захисту ОСОБА_5 про визнання дій незаконними та скасування припису, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Публічне акціонерне товариство "Вовчанський агрегатний завод", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Вовчанського районного відділу Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, начальника Вовчанського районного відділу ГУ ДСНС України у Харківській області полковник цивільного захисту ОСОБА_4 , головного інспектора Вовчанського РВ ГУ ДСНС України у Харківській області майор служби цивільного захисту ОСОБА_5, в якому просив суд визнати протиправними дії начальника Вовчанського районного відділу Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області полковника цивільного захисту ОСОБА_4 та головного інспектора Вовчанського районного відділу Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області майора цивільного захисту ОСОБА_5 щодо здійснення незаконної позапланової перевірки підприємства; скасувати припис Вовчанського районного відділу Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту №21 від 11 лютого 2015 року; скасувати наказ Вовчанського районного відділу Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області №41 від 04 лютого 2015 року про проведення позапланової перевірки ПАТ Вовчанський агрегатний завод та скасувати Акт перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб №21 від 11 лютого 2015 року Вовчанського районного відділу Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачами в порушення вимог діючого законодавства прийнято спірний наказ, проведено перевірку та за її результатами прийнято припис про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту.
Представники позивача у судовому засіданні позов підтримали та просили задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідачів у судовому засіданні проти позову заперечував та просив відмовити в повному обсязі. В обгрунтування заперечень зазначив, що в спірних правовідносинах відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та законами України.
Суд, вивчивши доводи позову та заперечення проти нього, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.
Згідно положень статті 47 Кодексу цивільного захисту України (далі - Кодекс) Державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", цього Кодексу та інших законодавчих актів.
П. 8 Прикінцевих положень Закону України № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014р. № 76-VIII, встановлено, що перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) здійснюються Протягом січня червня 2015 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою субєкта господарювання щодо його перевірки.
Судом встановлено, що Кабінетом Міністрів України 26 січня 2015 року видане розпорядження № 48-р «Про надання дозволу на проведення перевірок щодо дотримання вимог законодавства у сфері цивільного захисту» на проведення протягом лютого - березня 2015 р. перевірок стану готовності пунктів управління, захисних споруд та наявності планів цивільного захисту на особливий період і планів реагування на надзвичайні ситуації (а.с. 79).
Відповідно положень статті 64 Кодексу Центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.
Отже, ДСНС України, направило до територіальних органів окреме доручення № 02-1241/262 від 29.01.2015 року «Про здійснення перевірок» (а.с. 75) згідно п. 3 якого: "До 12.02.2015р. спільно з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування провести позапланові перевірки підприємств що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, відповідно до переліку підприємств, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави. затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2004р. № 1734, щодо дотримання ними законодавства у сфері цивільного захисту, зокрема з питань реагування на надзвичайні ситуації", у відповідності до якого ГУ ДСНС України у Харківській області до підпорядкованих підрозділів (зокрема до відповідача) направило доручення № 010-926/152 від 31.01.2015 року (а.с. 77), згідно п. 2 якого: "До 12.02.2015р. спільно з місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування провести позапланові перевірки підприємств що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, відповідно до переліку підприємств, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави. затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2004р. № 1734, щодо дотримання ними законодавства у сфері цивільного захисту, зокрема з питань реагування на надзвичайні ситуації".
На підставі отриманого доручення відповідачем підготовлений наказ № 41 від 04.02.2015 року «Про проведення позапланової перевірки» (а.с. 71-72) та доручено відповідним співробітникам органу пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту її провести на об'єкті позивача, враховуючи, що вказаний об'єкт підпадає до визначених Постановою КМУ від 23 грудня 2004 р. N 1734 «Про затвердження переліку підприємств, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави» підприємств: позиція 14309847 ВАТ "Вовчанський агрегатний завод" (а.с. 81). ОСОБА_6 постанова на час проведення перевірки відповідачем була діюча.
Таким чином, згідно. 8 Прикінцевих положень Закону України № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014р. № 76-VIII, дана перевірка була здійснена з дозволу Кабінету Міністрів України оформленого розпорядженням № 48-р «Про надання дозволу на проведення перевірок щодо дотримання вимог законодавства у сфері цивільного захисту» з урахуванням доручення ДСНС України № 02-1241/262 від 29.01.2015 року «Про здійснення перевірок» (а.с. 75) доручення ГУ ДСНС України у Харківській області № 010-926/152 від 31.01.2015 року (а.с. 77).
ОСОБА_6 свідчить про законні підстави прийняття наказу № 41 від 04.02.2015 року «Про проведення позапланової перевірки».
Враховуючи вимоги п. 2.6. наказу МНС України від 25.05.2012 № 863 (далі- наказ), що зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25 червня 2012 р. за N 1054/21366, «Про затвердження Порядку проведення перевірок органами Державної інспекції техногенної безпеки України та визнання такими, що втратили чинність, деяких наказів МНС України» на підставі наказу № 41 оформляється посвідчення на проведення перевірки, що підписується керівником або уповноваженою ним особою відповідного органу... Підпис посадової особи скріплюється гербовою печаткою органу.
У відповідності до п. 2.10. наказу - Позаплановою перевіркою суб'єкта господарювання є перевірка, проведення якої не передбачено планами роботи та за вказаним наказом № 41 посадовою особою, на час перевірки т.в.о. заступника начальника Вовчанського районного відділу ГУ ДСНС України ОСОБА_5 складено відповідне посвідчення № 8 від 4.02.2015 року на проведення позапланової перевірки об'єкту (а.с. 74).
Згідно з наказом № 3 від 06.01.2015 року заступник начальника Вовчанського районного відділу ГУ ДСНС України ОСОБА_7 знаходився у чергової відпустці а обов"язки т.в.о. заступника начальника покладено на ОСОБА_5 (а.с. 73).
04.02.2015 року позивач допустив посадових осіб відповідача до проведення відповідної перевірки, про що свідчить копія журналу реєстрації перевірок ПАТ "Вовчанський агрегатний завод" та тимчасова перепустка на перевіряючих (а.с. 95-98).
За результатом проведеної перевірки відповідачем складений ОСОБА_7 перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб № 21 від 11.02.2015 року (а.с. 11-20).
ОСОБА_6 було підписано уповноваженими особами позивача без зауважень.
На підставі ОСОБА_6 перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб № 21 від 11.02.2015 року відповідачем було прийнято припис № 21 про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту від 11.02.2015р. (а.с. 21-25).
Суд зазначає, що оскільки позивач допустив службових осіб відповідача до проведення перевірки, спірний наказ є реалізованим та таким що вичерпав свою дію, а отже жодним чином не порушує прав позивача.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій по проведенню перевірки за результатами якої складено ОСОБА_6 перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб № 21 від 11.02.2015 року, суд зазначає, що в ході судового розгляду, як зазначалося вище, не встановлено жодних процесуальних порушень з боку службових осіб відповідача при проведенні вищезазначеної перевірки, що додатково підтверджується фактом допуску до проведення перевірки та підписання акту перевірки посадовими особами позивача без заперечень.
Щодо позовних вимог про скасування ОСОБА_6 перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб № 21 від 11.02.2015 року, суд зазначає, що акт перевірки не є рішенням суб"єкта владних повноважень у розумінні КАС України, а отже не містить ознак правового акта індивідуальної дії, є лише викладенням суб"єктивної думки службових осіб відповідача, а тому не може бути скасованим або визнаним протиправним.
Щодо позовних вимог про скасування припису № 21 про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту від 11.02.2015р., суд зазначає, що жодних фактів, які б спростовували порушення виявлені органом ДСНС під час здійснення перевірки та які покладені в основу оскаржуваного припису позивачем не надано, отже, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що дані порушення фактично встановлені, описані і зафіксовані відповідачем в акті перевірки та відповідно підлягають усуненню згідно оскаржуваного припису.
Відповідно до ч. 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В ході судового розгляду відповідачем належними та допустимими доказами доведено правомірність спірних дій та рішень, проте, позивачем не доказано обставини на яких грунтуються його вимоги, тому у задоволенні позову належить відмовити в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 9, 11, 71, 94, 159, 160163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Публічного акціонерного товариства "Вовчанський агрегатний завод" до Вовчанського районного відділу Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області, начальника Вовчанського районного відділу ГУ ДСНС України у Харківській області полковник цивільного захисту ОСОБА_4, головного інспектора Вовчанського РВ ГУ ДСНС України у Харківській області майор служби цивільного захисту ОСОБА_5 про визнання дій незаконними та скасування припису - відмовити в повному обсязі.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня його проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАСУ, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 28 липня 2015 року.
Суддя Панов М.М.