ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
14 липня 2015 рокусправа № 804/16392/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Ясенової Т.І.
суддів: Головко О.В. Суховарова А.В.
за участю секретаря судового засідання: Троянова А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпропетровську адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2014 року у справі № 804/16392/14 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Реєстраційної служби Дніпропетровського районного управління юстиції Дніпропетровської області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Реєстраційної служби Дніпропетровського районного управління юстиції Дніпропетровської області, в якому просила визнати протиправним та скасувати рішення Реєстраційної служби Дніпропетровського районного управління юстиції Дніпропетровської області про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обмежень №1613814 від 30.09.2014 р.; зобов'язати Реєстраційну службу Дніпропетровського районного управління юстиції Дніпропетровської області зареєструвати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер НОМЕР_1.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2014 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування судом обставин справи, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
В судове засідання суду апеляційної інстанції сторони не прибули, про час та місце розгляду справи повідомлялись у встановленому законом порядку, від позивача до суду повернувся конверт за закінченням терміну зберігання, відповідач причини неявки до суду не повідомив.
Відповідно до частини 11 статті 35 КАС України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Відповідно до ч.4 ст.196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Судом встановлено, що 16.09.2014 р. позивач звернувся до Реєстраційної служби Дніпропетровського районного управління юстиції Дніпропетровської області із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, яка зареєстрована за номером 8163973 для державної реєстрації права власності на земельну ділянку, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер мНОМЕР_1, до заяви були додані документи, а саме: витяг із Рішення Кіровської селищної ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області „Про об'єднання земельних ділянок та видачу державного акту на право власності на земельну ділянку громадянці ОСОБА_1" від 27 грудня 2012 р. №341-16/VI.
Рішенням Реєстраційної служби Дніпропетровського районного управління юстиції Дніпропетровської області від 30.09.2014 р. за №16138314 було зупинено розгляд заяви про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1, кадастровий номер мНОМЕР_1, у зв'язку з тим, що до поданої заяви від 16.09.2014 р. за №8163973 не подані усі необхідні документи, а саме: рішення про затвердження технічної документації та рішення про дозвіл на зміну конфігурації земельної ділянки.
Судом встановлено, що у відповідності до пункту 2 рішення Кіровської селищної ради від 03.08.2012 р. №256-13/VI зобов'язано затвердити на сесії Кіровської селищної ради технічну документацію щодо об'єднання земельних ділянок гр.ОСОБА_2 та відповідно до пункту 3 рішення Кіровської селищної ради від 27.12.2012 р. №341-16/VI, яке містило вимогу щодо затвердження змін конфігурації земельних ділянок для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і спору та ведення особистого селянського господарства, однак позивачем при поданні заяви від 16.09.2014 р. за №8163973 до Реєстраційної служби Дніпропетровського районного управління юстиції Дніпропетровської області не було надано до розгляду як рішення Кіровської селищної ради про затвердження технічної документації на об`єднання земельних ділянок, відповідно до вимог пункту 2 рішення Кіровської селищної ради від 03.08.2012 р. №256-13/VI, так і рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність, відповідно до вимог пункту 3 рішення Кіровської селищної ради від 27.12.2012 р. №341-16/VI.
У зв'язку із зазначеним, Реєстраційною службою Дніпропетровського районного управління юстиції у Дніпропетровській області і було прийнято рішення від 30.09.2014 р. за №16138314 про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, яким позивачу роз'яснено що, до розгляду його заяви потрібно подати такі документи як: рішення про затвердження технічної документації та рішення про дозвіл на зміну конфігурації земельної ділянки.
Правовідносини сторін, що виникають у сфері визначення правових та організаційних основ діяльності у сфері землеустрою і спрямований на регулювання відносин, які виникають між органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами із забезпеченням сталого розвитку землекористування та визначення процедури проведення державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення регулюються нормами Конституції України від 28.06.1996 № 254к/96-ВР, Законом України „Про землеустрій" від 22.05.2003 № 858-IV, Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 р. № 868, тощо.
Згідно до статті 4 Закону України „Про землеустрій" суб'єктами землеустрою є: органи державної влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, юридичні та фізичні особи, які здійснюють землеустрій, землевласники та землекористувачі.
Відповідно до статті 25 Закону України „Про землеустрій" документація із землеустрою розробляється у вигляді програм, схем, проектів, спеціальних тематичних карт, атласів, технічної документації.
Згідно до статтті 55 Закону України „Про землеустрій", встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) проводиться відповідно до топографо-геодезичних і картографічних матеріалів. Встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на основі технічної документації із землеустрою, якою визначається місцеположення поворотних точок меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).Документація із землеустрою щодо встановлення меж житлової та громадської забудови розробляється у складі генерального плану населеного пункту, проектів розподілу територій і є основою для встановлення меж земельних ділянок в натурі (на місцевості).
Межі земельної ділянки в натурі (на місцевості) закріплюються межовими знаками встановленого зразка.
У разі, якщо межі земельних ділянок в натурі (на місцевості) збігаються з природними та штучними лінійними спорудами і рубежами (річками, струмками, каналами, лісосмугами, шляхами, шляховими спорудами, парканами, огорожами, фасадами будівель та іншими лінійними спорудами і рубежами тощо), межові знаки можуть не встановлюватися.
Власники землі та землекористувачі, у тому числі орендарі, зобов'язані дотримуватися меж земельної ділянки, закріпленої в натурі (на місцевості) межовими знаками встановленого зразка.
Межові знаки здаються за актом під нагляд на збереження власникам землі та землекористувачам, у тому числі орендарям.
Згідно до пункту 2.1. розділу II Інструкції про встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) та їх закріплення межовими знаками, затвердженої Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів 18.05.2010 р. №376 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.06.2010 р. за №39117689 зазначено, що встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) здійснюється на підставі розробленої та затвердженої технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок або проекту землеустрою щодо відведення
земельної ділянки.
Згідно пункту16 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 №868, визначено що у разі подання документів, необхідних для проведення державної реєстрації речових прав, не в повному обсязі державний реєстратор приймає рішення про зупинення розгляду заяви, яке містить рекомендації щодо усунення обставин, що були підставою для його прийняття.
Орган державної реєстрації прав, нотаріус у день прийняття рішення про зупинення розгляду заяви видає таке рішення особисто або надсилає поштою заявникові з повідомленням про вручення.
У разі коли заявник особисто отримує рішення про зупинення розгляду заяви, він пред'являє органові державної реєстрації прав, нотаріусові документ, що посвідчує його особу. На примірнику рішення, що залишається для формування реєстраційної або облікової справи, проставляються дата його отримання та підпис заявника.
Заявник усуває обставини, що були підставою для прийняття державним реєстратором рішення про зупинення розгляду заяви, у строк, що не перевищує п'яти робочих днів з моменту отримання відповідного рішення.
Державний реєстратор з моменту усунення обставин, що були підставою для прийняття ним рішення про зупинення розгляду заяви, приймає рішення про відновлення її розгляду. Перебіг строку державної реєстрації продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.
Орган державної реєстрації прав, нотаріус у день прийняття рішення про відновлення розгляду заяви видає таке рішення особисто або надсилає поштою заявникові.
У разі коли заявник особисто отримує рішення про відновлення розгляду заяви, він пред'являє органові державної реєстрації прав, нотаріусові документ, що посвідчує його особу. На примірнику рішення, що залишається для формування реєстраційної або облікової справи, проставляються дата його отримання та підпис заявника.
Якщо протягом п'яти робочих днів після отримання заявником рішення про зупинення розгляду заяви до органу державної реєстрації прав, нотаріуса не надійшли документи, які підтверджують усунення в повному обсязі обставин, що були підставою для прийняття такого рішення, державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав.
У відповідності до пункту 36 порядку від 17 жовтня 2013 №868, для проведення державної реєстрації речових прав необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення таких прав на нерухоме майно, та інші документи, визначені цим Порядком.
Згідно з пунктом 39 зазначеного вище порядку від 17 жовтня 2013 №868, для проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, яке набувається у зв'язку з настанням або ненастанням певної події, заявник, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, подає документ, що підтверджує факт настання або ненастання такої події.
При з'ясуванні судом правових наслідків для позивача щодо оскаржуваного рішення було встановлено, що у разі якщо позивачем не буде надано документів, які зазначені в ньому то, Реєстраційна служба Дніпропетровського районного управління юстиції Дніпропетровської області прийме рішення про відмову у державній реєстрації та їх обтяжень, відповідно до п.16 порядку від від 17 жовтня 2013 №868.
Під час судового розгляду справи позивачем не було надано ні до суду першої інстанції, ні до суду апеляційної інстанції будь-яких доказів стосовно винесення рішення Реєстраційної служби Дніпропетровського районного управління юстиції Дніпропетровської області про відмову у державній реєстрації та їх обтяжень, відносно гр.ОСОБА_1
Враховуючи наведене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про правомірність прийняття відповідачем оскаржуваного рішення від 30.09.2014 р. за №16138314.
Крім того, судом вірно зазначено, що оскаржуване рішення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, не породжує будь-яких правових наслідків відносно позивача, а лише роз'яснює йому, що для її розгляду необхідно надати такі документи як: рішення про затвердження технічної документації, рішення про дозвіл на зміну конфігурації земельної ділянки, як того вимагає п.39 порядку від 17 жовтня 2013 №868, яким зазначено, що крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, в даному випадку - витяг із рішення Кіровської селищної ради Дніпропетровського району Дніпропетровської області «Про об'єднання земельних ділянок та видачу державного акту на право власності на земельну ділянку громадянці ОСОБА_1.» від 27.12.2012 р. за №341-16/VI, який був наданий до розгляду, заявник подає також документ, що підтверджує факт настання або ненастання такої події.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції вірно встановлено обставини справи та правильно застосовано до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують. Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.ст.200, 205, 206 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2014 року у справі № 804/16392/14 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: Т.І. Ясенова
Суддя: О.В. Головко
Суддя: А.В. Суховаров