Справа № 524/1014/15-к
У Х В А Л А
31.07.2015 року Слідчий суддя Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області Пальчик О.О., при секретарі - Тараненко А.Г., за участю прокурора - Карабаш Ю.О., розглянувши клопотання старшого прокурора прокуратури м. Кременчука Карабаш Ю.О. про надання дозволу на проведення позапланової ревізії фінансово-господарської діяльності Кременчуцької виховної колонії УДПтС України в Полтавській області, внесене у кримінальному провадженні № 420151700900000326 від 06.02.2015 року, -
В С Т А Н О В И В :
Старший прокурор прокуратури м. Кременчука Карабаш Ю.О. звернулася до суду з клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової ревізії фінансово-господарської діяльності Кременчуцької виховної колонії УДПтС України в Полтавській області, внесене у кримінальному провадженні № 420151700900000326 від 06.02.2015 року.
На обґрунтування клопотання зазначила, що в ході досудового розслідування встановлено, що Кременчуцька виховна колонія має єдиний депозитний рахунок, на якому зберігаються кошти вихованців, а саме: заробітна плата, пенсії, особисті кошти, кошти від переказів рідних або інших осіб.
Станом на 01.01.2015 року в КВК відбувало покарання 65 вихованців. З них 57 мають особові рахунки на суму 47274,59 гривень. Одночасно, встановлено, що залишок коштів на депозитному рахунку становить, станом на 01.01.2015 року - 26591,42 гривень. Тобто, на вказаному рахунку відсутні належні вихованцям кошти в сумі 20683,17 гривень.
Також, під час досудового розслідування призначено судово-економічну експертизу в Полтавському відділенні Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса.
Згідно висновку судової економічної експертизи № 326 від 03.07.2015 року, нарахування заробітної плати вихованцям Кременчуцької виховної колонії здійснюється у відповідності з вимогами укладених договорів на використання праці засуджених Кременчуцької виховної колонії УДПтС України в Полтавській області.
Однак, відповідно даних меморіальних ордерів № 4 (накопичувальна відомість за розрахунками з іншими дебіторами (розрахунки по контрагентським розрахункам) та (розрахунки по послугам) станом на 01.03.2015 року обліковується заборгованість контрагентів перед Кременчуцькою виховною колонією в сумі 62 797,06 грн. Відповідно даним виписки з рахунку № НОМЕР_1 Кременчуцької виховної колонії 11.03.2015 року на зазначений рахунок перераховано ФОП ОСОБА_5 42 000,00 грн.
Крім того, при умові одночасного звільнення вихованців Кременчуцької виховної колонії, станом на 01.01.2015 року на депозитному рахунку установи недостатньо коштів для виплати (перерахуванню) особистих грошей вихованців в повному обсязі, облікованому в бухгалтерському обліку установи.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» «Головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, …, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності …, в бюджетних установах …, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи».
Згідно з ч. 5 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин передбачених цією статтею.
Разом з тим, відповідно до частини 5 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише на підставі рішення суду.
Тому, з метою встановлення та підтвердження фактів порушення законодавства про оплату праці вихованців колонії, та встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб, прокуратура м. Кременчука просить дозволу на проведення позапланової ревізії фінансово-господарської діяльності Кременчуцької виховної колонії УДПтС України в Полтавській області.
Заслухавши прокурора, який підтримав клопотання, дослідивши додані до клопотання матеріали, які обґрунтовують доводи клопотання, приходжу до наступного.
П.6 ч.2 ст. 36 КПК України передбачає, що прокурор уповноважений призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом.
Таким чином збирання доказів прокурором здійснюється, зокрема, шляхом витребування та отримання ним висновків ревізій та актів перевірок. В той же час, згідно з нормами ст. 36 КПК України, законодавець наділяє його і повноваженням щодо призначення ревізій та перевірок у порядку, визначеному законом. Такий порядок встановлено Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні».
Абз. 1 ч. 6 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» визначає, що позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду.
Ч. 7 ст. 11 вказаного закону передбачає, що позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за рішенням суду, ухваленим на підставі клопотання слідчого, прокурора для забезпечення розслідування під час кримінального провадження.
При цьому у ч.8 зазначеної статті наведено, що орган державного фінансового контролю, прокурор або слідчий, який ініціює проведення позапланової виїзної ревізії, подає до суду письмове обґрунтування підстав такої ревізії та дати її початку і закінчення, документи, які відповідно до частин п'ятої і сьомої цієї статті свідчать про виникнення підстав для проведення такої ревізії, а також на вимогу суду - інші відомості.
Тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів відповідно до ч. 11 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні».
Стороною кримінального провадження, яка звернулась із даним клопотанням, в судовому засіданні, поза розумним сумнівом, доведено про необхідність отримання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії, оскільки отримані за результатами такої ревізії відомості матимуть істотне значення для встановлення обставин у вказаному кримінальному провадженні, що підтверджується і матеріалами кримінального провадження, відтак призначення позапланової ревізії є доцільним та відповідає завданням кримінального провадження, а тому наявні підстави для задоволення клопотання.
Керуючись ст. 2, 36, 309, 395 КПК України, ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», слідча суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання старшого прокурора прокуратури м. Кременчука Карабаш Ю.О. про надання дозволу на проведення позапланової ревізії фінансово-господарської діяльності Кременчуцької виховної колонії УДПтС України в Полтавській області, внесене у кримінальному провадженні № 420151700900000326 від 06.02.2015 року - задовольнити.
Надати дозвіл на проведення позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Кременчуцької виховної колонії УДПтС України в Полтавській області, яке зареєстроване за адресою: Полтавська область, м. Кременчук, вул. 50 років Жовтня, буд. 10/30, код ЄДРПОУ 08564280 за період 2014 - 2015 р. з правом проведення зустрічних звірок.
До проведення ревізії залучити працівників державної фінансової інспекції в Полтавській області та поставити наступні питання:
1. Правильність та законність зарахування доходів від працевлаштування засуджених;
2. Правильність та законність витрачання бюджетних коштів на утримання установи:
1) нарахування та виплата грошового забезпечення (заробітної плати);
2) витрачання коштів на комунальні послуги та придбання товарно - матеріальних цінностей.
3. Дозволити службовим особам Державної фінансової інспекції України проводити зустрічні звірки по контрагентам установи.
2. Визначити строк перевірки - 15 робочих днів, початок перевірки з 17.08.2015 року по 31.08.2015 року.
3. Проведення перевірки доручити працівникам Державної фінансової інспекції в Полтавській області.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п'яти днів з дня її проголошення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до апеляційного суду Полтавської області.
Слідчий суддя