Ухвала суду № 47710182, 23.07.2015, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.07.2015
Номер справи
808/2846/14
Номер документу
47710182
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

23 липня 2015 рокусправа № 808/2846/14 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Кругового О.О.

суддів: Уханенка С.А. Богданенка І.Ю.

за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О..

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_2

на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 24 лютого 2015 року у справі №808/2846/14 за позовом ОСОБА_2 до Комунальної установи «Обласна клінічна психіатрична лікарня» Запорізької обласної ради про визнання протиправним висновку та його скасування , -

в с т а н о в и в :

20 квітня 2014 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом в якому він просив визнати протиправним та скасувати висновок оформлений довідкою №107 лікарсько-консультативної комісії КУ Обласної клінічної психіатричної лікарні Запорізької обласної ради від 14.01.2014 року про те, що він не може виконувати роботу пов'язану з обслуговуванням хворих лікаря з ультразвукової діагностики.

Адміністративний позов обґрунтовано тим, що відповідачем було прийнято рішення у формі довідки про заборону йому працювати із пацієнтами через психічне захворювання «Шизофринічно подібний розлад». Вказане рішення відповідача є протиправним та на думку позивача порушує його право на працю, у зв'язку з чим, воно підлягає скасуванню в судовому порядку.

Питання щодо визначення підсудності даного позову КАС України, було вирішено в судовому порядку, ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 18.09.2014 року про визнання даного спору як адміністративного набрала законної сили та є обов'язковою для виконання.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 24 лютого 2015 року в задоволенні адміністративного позову - відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення вимог норм матеріального та процесуального права просить оскаржувану постанову суду скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.

Апеляційна скарга обґрунтована доводами адміністративного позову.

Сторони, які були належним чином повідомлені про час та місце проведення розгляду справи, в судове засідання не з'явились, у зв'язку з чим відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового процесу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального права, надану правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що у період часу з 09.12.2013 по 14.01.2014 позивач перебував на стаціонарному лікуванні в Запорізькій обласній клінічній психіатричній лікарні, де йому був поставлений діагноз щодо наявності психічного розладу.

За наслідками лікування позивачу було видано лікарняний лист, з якого вбачається, що позивач з 09.12.2013 по 14.01.2014 знаходився на стаціонарному лікуванні, за психічним станом знаходитися в загально соматичному стаціонарі може.

Також, позивачу було видано довідку №107 лікарсько-консультативної комісії відповідача від 14.01.2014р., відповідно до якої лікарсько-консультативна комісія дійшла висновку, що згідно Постанови КМУ №924 від 10.10.2012 позивач не може виконувати роботу, пов'язану з обслуговуванням хворих, лікаря з ультразвукової діагностики, може виконувати роботу лікаря, яка не пов'язана з безпосереднім обслуговуванням хворих.

Правомірність та обґрунтованість довідки №107 лікарсько-консультативної комісії відповідача від 14.01.2014 р. є предметом спору переданого на вирішення суду.

Вирішуючи спір між сторонами та відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що оскаржувана довідка носить рекомендаційний характер, та не є фактично рішенням суб'єкта владних повноважень, що саме по собі змінює, породжує або припиняє права та законні інтереси позивача, у зв'язку з чим, підстави для задоволення позовних вимог та скасування довідки №107 відсутні.

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про психіатричну допомогу» від 22.02.2000 №1489-ІІІ (далі - Закон №1489-ІІІ) визначені правові та організаційні засади забезпечення громадян психіатричною допомогою виходячи із пріоритету прав і свобод людини і громадянина, встановлює обов'язки органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з організації надання психіатричної допомоги та правового і соціального захисту осіб, які страждають на психічні розлади, регламентує права та обов'язки фахівців, інших працівників, які беруть участь у наданні психіатричної допомоги,

Відповідно до ст. 1 Закону №1489-ІІІ психічні розлади - розлади психічної діяльності, визнані такими згідно з чинною в Україні Міжнародною статистичною класифікацією хвороб, травм і причин смерті;

психіатрична допомога - комплекс спеціальних заходів, спрямованих на обстеження стану психічного здоров'я осіб на підставах та в порядку, передбачених цим Законом та іншими законами, профілактику, діагностику психічних розладів, лікування, нагляд, догляд та медико-соціальну реабілітацію осіб, які страждають на психічні розлади;

комісія лікарів-психіатрів - два чи більше лікарів-психіатрів, які колегіально приймають рішення з питань, пов'язаних з наданням психіатричної допомоги;

психіатричний заклад - психоневрологічний, наркологічний чи інший спеціалізований заклад, центр, відділення тощо всіх форм власності, діяльність яких пов'язана з наданням психіатричної допомоги;

стаціонарна психіатрична допомога - психіатрична допомога, що включає в себе обстеження стану психічного здоров'я осіб на підставах та в порядку, передбачених цим Законом та іншими законами, діагностику психічних розладів, лікування, нагляд, догляд, медико-соціальну реабілітацію осіб, які страждають на психічні розлади, і надається в стаціонарних умовах понад 24 години підряд.

За приписами ст. 9 Закону №1489-ІІІ особа може бути визнана тимчасово (на строк до п'яти років) або постійно непридатною внаслідок психічного розладу до виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби), що можуть становити безпосередню небезпеку для неї або оточуючих.

З метою встановлення придатності особи до виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби) з особливими вимогами до стану її психічного здоров'я вона підлягає обов'язковому попередньому (перед початком діяльності) та періодичним (у процесі діяльності) психіатричним оглядам. Порядок проведення попередніх і періодичних психіатричних оглядів затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

Рішення про визнання особи внаслідок психічного розладу тимчасово або постійно непридатною до виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби), що можуть становити безпосередню небезпеку для неї або оточуючих, приймається відповідною лікарською комісією за участю лікаря-психіатра на підставі оцінки стану психічного здоров'я особи відповідно до переліку медичних психіатричних протипоказань і може бути оскаржено до суду.

Перелік медичних психіатричних протипоказань щодо виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби), що можуть становити безпосередню небезпеку для особи або оточуючих, затверджується Кабінетом Міністрів України і підлягає періодичному (не рідше одного разу на п'ять років) перегляду.

Постановою КМУ №924 від 10.10.2012 «Про внесення змін до переліку медичних психіатричних протипоказань щодо виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби), що можуть становити безпосередню небезпеку для особи, яка провадить цю діяльність, або оточуючих» затверджено перелік медичних психіатричних протипоказань щодо виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби), що можуть становити безпосередню небезпеку для особи, яка провадить цю діяльність, або оточуючих.

Загальними медичними психіатричними протипоказаннями для зазначених у цьому переліку видів діяльності (в тому числі медичні працівники закладів охорони здоров'я, які здійснюють безпосереднє обслуговування хворих), що можуть становити безпосередню небезпеку для особи, яка провадить таку діяльність, або оточуючих є хронічні та затяжні психічні розлади (захворювання), що супроводжуються затьмаренням свідомості, порушенням сприйняття, мислення, волі, емоцій, інтелекту чи пам'яті, який позбавляє або істотно обмежує здатність особи адекватно усвідомлювати оточуючу дійсність, свій психічний стан і поведінку.

Згідно Приміток до Переліку працівники, які провадять види діяльності, зазначені у графі "Категорія працівників та види діяльності" цього переліку, в тому числі медичні працівники закладів охорони здоров'я, які здійснюють безпосереднє обслуговування хворих, перед влаштуванням на роботу проходять обов'язковий попередній психіатричний огляд.

Відповідно до ст. 9 Закону №1489-ІІІ Кабінет Міністрів України затвердив Порядок проведення обов'язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів і перелік медичних психіатричних протипоказань щодо виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби), що можуть становити безпосередню небезпеку для особи, яка провадить цю діяльність, або оточуючих (додаються) від 27.09.2000 №1465 (далі - Порядок №1465).

Відповідно до п. 1, 2, 3, 4, 6, 7 зазначеного Порядку метою проведення обов'язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів є встановлення придатності особи до виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби) з особливими вимогами до стану її психічного здоров'я.

Обов'язковий попередній психіатричний огляд проводиться перед початком діяльності (влаштуванням на роботу), а обов'язковий періодичний - у процесі діяльності. Періодичність проведення цих психіатричних оглядів визначається переліком медичних психіатричних протипоказань щодо виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби), що можуть становити безпосередню небезпеку для особи, яка провадить цю діяльність, або оточуючих (далі - перелік).

Обов'язкові попередній та періодичний психіатричні огляди проводяться лікарем-психіатром у державних та комунальних психіатричних закладах, закладах охорони здоров'я, що мають у своєму складі спеціалізовані психоневрологічні центри, відділення, кабінети (далі - психоневрологічні заклади), за місцем постійного проживання громадянина.

Обов'язкові попередній та періодичний психіатричні огляди проводяться за програмою, яка передбачає обов'язкове та у разі потреби додаткове обстеження. Обсяги обов'язкового обстеження встановлюються МОЗ.

У разі виявлення в особи ознак психічного захворювання (розладу), зазначеного у переліку, яке є протипоказанням для виконання окремих видів діяльності, або якщо вона страждала на тяжкий психічний розлад в минулому (не менш як 5 років тому), а також у разі незгоди особи з результатами психіатричного огляду вона повинна пройти додаткове психіатричне обстеження амбулаторне або в умовах стаціонару. Рішення про наявність психіатричних протипоказань для виконання окремих видів діяльності після додаткового психіатричного обстеження приймається лікарсько-консультативною комісією.

Після проведення обов'язкових попереднього або періодичного психіатричних оглядів, а у разі потреби додаткового психіатричного обстеження особі видається довідка про проходження обов'язкових попереднього або періодичного психіатричних оглядів (зразок додається), в якій зазначається наявність чи відсутність у неї психіатричних протипоказань для виконання окремих видів діяльності. Термін дії довідки встановлюється відповідно до періодичності психіатричних оглядів.

Відповідно до п. 12, 13 Інструкції про проведення обов'язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів, затвердженої МОЗ України від 17.01.2002 №12 після додаткового психіатричного обстеження особи амбулаторно або в умовах стаціонару рішення про наявність або відсутність психіатричних протипоказань для виконання окремих видів діяльності приймає ЛКК психоневрологічного закладу з відповідним письмовим висновком у медичній документації та подальшим заповненням Протоколу.

Після проведення обов'язкових попереднього та періодичного психіатричних оглядів, а при потребі - додаткового амбулаторного чи стаціонарного обстежень та огляду ЛКК, особі видається медична довідка про проходження обов'язкових попереднього та періодичного психіатричних оглядів, засвідчена круглою печаткою психоневрологічного закладу, в якій зазначається наявність чи відсутність у неї психіатричних протипоказань для виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби), згідно з Переліком протипоказань.

Встановлені обставини справи свідчать про те, що позивач є лікарем ендоскопистом та лікарем ультразвукової діагностики, після стаціонарного лікування позивачем було отримано довідку №107 лікарсько-консультативної комісії відповідача від 14.01.2014, відповідно до якої лікарсько-консультативна комісія дійшла висновку, що згідно Постанови КМУ №924 від 10.10.2012 позивач не може виконувати роботу пов'язану з обслуговуванням хворих лікаря з ультразвукової діагностики, може виконувати роботу лікаря, яка не пов'язана з безпосереднім обслуговуванням хворих.

Складена відповідачем оскаржувана довідка, згідно Порядку №1465, не є довідкою про проходження обов'язкових попереднього та періодичного психіатричних оглядів, в якій зазначається наявність чи відсутність у нього психіатричних протипоказань для виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби).

В свою чергу, з пояснень відповідача слідує, що довідка має суто рекомендательний характер, отримання такої довідку не тягне за собою автоматичні наслідків у вигляді заборони особі займати певну посаду або виконувати певні робочі функції. Зокрема, питання щодо можливості зайняття позивачем посади лікаря ультразвукової діагностики вирішується роботодавцем на власний розсуд, шляхом направлення працівника на повторне медичне обслідування або, взявши на себе відповідальність, допустити особу до роботи.

Також, суд апеляційної інстанції звертає увагу на наступне, у відповідності до ст. 6 КАС України захисту підлягає порушене право особи, у відповідності до приписів. 69-71 КАС України особа зобов'язана надати суду належні та допустимі докази в підтвердження обставин, на яких ґрунтуються її вимоги або заперечення.

В своєму адміністративному позову ОСОБА_2 просить скасувати оскаржувану довідку з тих підстав, що в ній міститься інформація стосовно його психічного захворювання, в свою чергу, позивачем не зазначено в чому саме полягає невідповідність оскаржуваної довідки вимогам чинного законодавства, та не наведено доказів на підтвердження порушення відповідачем вимог закону при прийнятті даної довідки.

Суд зазначає, що оскаржувана довідка відповідає вимогам законодавства щодо своєї форми, матеріали справи не містять доказів на підтвердження порушення відповідачем порядку прийняття та реєстрації даної довідки, у зв'язку з чим, підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_2 відсутні.

З огляду на викладені обставини, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що судом першої інстанції в достатньому обсязі з'ясовано обставини справи та ухвалено законне і обґрунтоване рішення, у зв'язку з чим, підстав для скасування рішення суду, в межах доводів апеляційної скарги, не існує.

Керуючись ст.195, ст.196, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, ст.205, ст.206 КАС України суд, -

у х в а л и в :

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 24 лютого 2015 року у справі №808/2846/14 - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий: О.О. Круговий

Суддя: С.А. Уханенко

Суддя: І.Ю. Богданенко