Рішення № 47676564, 17.12.2014, Немишлянський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Фрунзенський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
17.12.2014
Номер справи
645/6309/14-ц
Номер документу
47676564
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 645/6309/14-ц

Провадження № 2/645/2046/14

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 грудня 2014 року м. Харків

Фрунзенський районний суд м. Харкова в складі:

головуючого судді Алфьорової Т.М.

за участю секретаря Скорікової К.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу за позовом Харківської міської ради до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про відшкодування збитків у вигляді упущеної вигоди (неодержаного прибутку) ,

встановив:

Позивач, Харківська міська рада, звернулась у суд з позовом до відповідачів, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про відшкодування збитків у вигляді упущеної вигоди ( неодержаного прибутку) на користь бюджету м. Харкова в розмірі 86 201,62 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що відповідно до декларації про готовність обєкта до експлуатації, зареєстрованої інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області від 03.02.2014 за №ХК 143140340414 реконструйовані нежитлові приміщення першого поверху №№ 24-1-:-24-8» в літ «А-3» під офісні та складські приміщення по вул. Камишева Івана 28/10 в м. Харкові, прийнято в експлуатацію.Замовником будівництва за даною декларацією є гр. ОСОБА_1 та гр. ОСОБА_2, однак відповідачі не виконалі свого обов'язку взяти участь у розвитку інфраструктури м. Харкова, не уклали договір та не сплатили пайову участь, чим заподіяли збитки (шкоду) - як неодержаний дохід до Харківського міського бюджету у вигляді пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова (втрачена вигода), що міг би реально отримати бюджет м. Харкова за умови виконання відповідачами правових норм, передбачених ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Відповідач ОСОБА_1 проти задоволення позову заперечував, зазначаючи, що з ним не укладений договір про пайову участь. Вони не отримували від Харківської міської ради будь - яких пропозицій щодо його укладення. Крім того, самі збитки розраховані в супереч ст. 40 Закону та Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова, оскільки кошторисна вартість робот по реконструкції вказаного приміщення відповідно до зведеного - смітного розрахунку вартості обєкта будівництва складає 15300 грн. Реконструкція - це перенос дверей і фактично реконструкції не було, інші приміщення залишилися без змін, але на вимогу інспекції ДАБК у Харківській області був складений смітний розрахунку для того щоб заповнити декларацію, тому 10% в даному випадку складають 1530 грн. , які він згоден сплатити.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не зявилися, про день і час слухання справи сповіщалися належним чином.

Суд заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити частково, виходячи з наступного.

Стаття 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлює, що прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I - III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

Згідно з декларацією про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованою Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області 03.02.2014 року за № ХК 143140340414, відповідач здійснив реконструкцію нежитлового приміщення першого поверху №№ 24-1-:-24-8» в літ «А-3» під офісні та складські приміщення по вул. Камишева Івана 28/10 в м. Харкові, об'єкт ІІІ категорії складності.

Відповідно до частини другої статті 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (який набув чинності 12 березня 2011 року) замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

Частиною третьою названої статті встановлено, що пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

Згідно з ч. 1. ст. 40 цього Закону, порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.

На виконання вказаних положень Закону рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 р. № 804, затверджено Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова (далі - Порядок) (зі змінами рішення від 22.05.2013 року № 319), який містить механізм залучення до пайової участі, порядок укладення договорів та розрахунку розміру величини пайового внеску.

Вказаний Порядок був прийнятий та оприлюднений Харківською міською радою на виконання вимог ст. 22 Закону України «Про інформацію» у встановленому порядку, а саме на офіційному сайті Харківської міської ради (www.city.kharkov.ua), на офіційному сайті комунального підприємства «Харківській міській інформаційний центр» (www.citynet.kharkov.ua) та у газеті «Харьковские известия».

Згідно положень пункту 1 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.05.2011 №45, будівництво - це нове будівництво, реконструкція, технічне переоснащення діючих підприємств, реставрація та капітальний ремонт об'єктів будівництва. Також визначено, що об'єкт будівництва - це будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури.

Відповідно до пункту 1.6 Порядку під будівництвом слід розуміти - нове будівництво, реконструкцію, реабілітацію, капітальний ремонт та технічне переоснащення об'єктів будівництва, а під об'єктами будівництва - будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення та їх комплекси.

Згідно з пунктом 1.5 Порядку пайова участь замовника полягає у перерахуванні до бюджету міста Харкова коштів на створення і розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова

Залучення замовників до пайової участі здійснюється шляхом укладення договорів про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова з Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради.

Для укладення такого договору замовник зобовязаний звернутись із відповідною заявою до Департаменту не пізніше, ніж за 30 календарних днів до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

Листами управління соціально-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна від 21.03.2014 року №196/0/114-14 відповідачі були повідомлені про необхідність виконання вимог закону та направлено на підписання проект договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова , однак договір відповідачем підписаний не був, кошти пайової участі не сплачені .

Згідно ч.6 ст. 40 Закону встановлений органом місцевого самоврядування для замовника розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не може перевищувати граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.

Граничний розмір пайової участі у розвитку інфраструктури

населеного пункту з урахуванням інших передбачених законом

відрахувань не може перевищувати 10 відсотків загальної кошторисної вартості будівництва об'єкта - для нежитлових будівель та споруд.

Відповідно до п.п.3.1., 3.2. Порядку величина пайової участі замовників у розвитку інфраструктури міста Харкова визначається у договорі з урахуванням загальної кошторисної вартості будівництва, визначеної згідно з будівельними нормами, державними стандартами і правилами та складає 10% загальної кошторисної вартості будівництва обєкта для нежитлових споруд.

Згідно Декларації про готовність обєкта до експлуатації кошторисна вартість будівництва приміщення першого поверху №№ 24-1-:-24-8» в літ «А-3» розташованого за адресою по вул. Камишева Івана 28/10 в м. Харкові за затвердженою проектною документацією складає 15,3тис.грн.

Вказана кошторисна вартість визначена на підставі зведеного смітного розрахунку вартості обєкта будівництва, який зроблений приватним підприємством «Спецстройпроект-1» та позивачем не спростовані.

Таким чином, розмір пайової участі, що підлягала б перерахуванню до місцевого бюджету, становить 10% від розміру кошторисної вартості будівництва - 15300 гривень, тобто 1530 грн.

Відповідно до приписів статті 22 ЦК України збитками є доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода). Таким чином, у вигляді упущеної вигоди відшкодовуються тільки ті збитки, які б могли бути реально отримані.

При належному виконанні відповідачами положень Закону та Порядку, щодо пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова, місцевим бюджетом м. Харкова дійсно були б отримані доходи в розмірі 1530 грн.. тому саме вказана сума є збитками, яка підлягає стягненню з відповідачів на користь бюджету м. Харкова у відповідності до п.1.5. Порядку.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.3, 4, 10, 60, 61, 79, 88, 212-215 ЦПК України, ст.ст. 14,16, 22, 623 ЦК України, Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» суд ,-

вирішив:

Позовні вимоги Харківської міської ради до ОСОБА_2 та ОСОБА_1 про відшкодування збитків у вигляді упущеної вигоди ( неодержаного прибутку) задовольнити частково.

Стягнути солідарно з ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1» та ОСОБА_2 ідентифікаційний номер НОМЕР_2» до бюджету м. Харкова збитки у розмірі 1530 грн. ( одна тисяча пятсот тридцять грн.).

Стягнути з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь Харківської міської ради судовій збір у розмірі 121,80 грн. з кожного

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Харківської області протягом десяти днів з дня проголошення рішення шляхом подання апеляційної скарги. Особами, які брали участь у справі, але не були присутніми у судовому засіданні під час проголошення судового рішення може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя