Постанова № 4762693, 12.02.2009, Чистяківський міський суд Донецької області (до 25.04.2025 - Торезький міський суд Донецької області)

Дата ухвалення
12.02.2009
Номер справи
2-а-94/09
Номер документу
4762693
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

№2-а-94/09

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 лютого 2009 року Торезький міський суд Донецької області в складі :

головуючої-судді Чапланової О.М.

при секретарі Кононенко Л.І.

за участю: позивача ОСОБА_1

представника відповідача УПСЗН Касьянової І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Торезі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, третя особа - Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області, про поновлення строку звернення, визнання дій протиправними, зобов'язання виплатити недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007, 2008 роки, -

В С Т А Н О В И В :

 Позивачка звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської Ради Донецької області (далі - УПСЗН), третя особа - Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області про поновлення строку звернення, визнання дій протиправними, зобов'язання виплатити недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007, 2008 роки. Свої вимоги обґрунтовує тим, що 23 листопада 2006 року у неї народилася дочка - ОСОБА_2, у зв'язку із чим вона перебуває на обліку в УПСЗН з 29.09.2006 року по теперішній час, як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідно до частини 1 ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції від 22.03.2001 р.) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Відповідач виплачував допомогу не у повному розмірі. З урахуванням прожиткового мінімуму, затвердженого ЗУ „Про Державний бюджет на 2007 рік”, ЗУ „Про Державний бюджет на 2008 рік”, недоплата допомоги за період з ІНФОРМАЦІЯ_1р. по 31 грудня 2007 р. склала 3951 грн. 93 коп., з 01 січня 2008 р. по 30 листопада 2008 р. - 4496 грн. Вона звернулася до відповідача з заявою про виплату їй недоотриманої допомоги, але їй було відмовлено. Вважає, що річний строк звернення до суду вона пропустила з поважних причин, оскільки її законні права були обмежені шляхом прийняття окремих неконституційних положень нормативно-правових актів вищої сили, Законів України, тому про факт порушення її прав їй стало відомо тільки після висвітлення вказаних подій у пресі у зв'язку із прийняттям відповідного рішення КСУ 09.07.2007 р.

Позивачка просить поновити строк для звернення до суду за захистом порушених прав з липня 2007 р. по теперішній час. Визнати дії УПСЗН щодо відмови у перерахунку допомоги по догляду за дитиною до трьох років в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років за період з січня 2007 р. по 30 листопада 2008 р. протиправними. Зобов'язати УПСЗН виплатити їй недоотриману щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з січня 2007 р. по грудень 2007 р. в сумі 3951 грн.93 коп., з січня 2008 р. по листопад 2008 р. в сумі 4496 грн., а всього - 8447 грн.93 коп.

 У судовому засіданні позивачка дала пояснення, аналогічні викладеним у позові, повністю підтримала позовні вимоги, просила їх задовольнити. Додатково пояснила, що причиною пропуску строку для звернення до суду за захистом порушених прав з'явилось і те, що вона має чотирьох дітей, двоє з яких неповнолітні, часто хворіють і вона здійснює за ними догляд. Її чоловік являється інвалідом 2 групи, 2 рази на рік знаходиться на стаціонарному лікуванні у психіатричній лікарні м.Жданівка, потребує постійного догляду. Вважає вказані причини поважними причинами пропуск строку звернення до суду за захистом її порушених прав.

Представник відповідача УПСЗН - Касьянова І.В., в судовому засіданні заперечила проти задоволення позовних вимог. Заперечення мотивувала тим, що виплата позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку здійснена у розмірах, визначених в 2007 році ПКМУ «Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми» від 11.01.2007 р. №13, у порядку, встановленому ПКМУ «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» від 27.12.2001 р. №1751, та ст. 56 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік», а в 2008 році новою редакцією ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”. Заборгованості з виплат не має. Наполягає на застосуванні судом при розгляді справи ч.2 ст.99 КАСУ, якою встановлено річний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи. Враховуючи викладене просить у задоволенні позовних вимог позивачці відмовити.

Представник третьої особи ГУ ДКУ, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явився, подав до суду клопотання про розгляд справи у його відсутності та письмове заперечення на позов, в якому просив у задоволенні позовних вимог до ГУ ДКУ відмовити за їх безпідставністю.

Вислухавши позивача, представника відповідача УПСЗН, дослідивши матеріали справи, судом фактично встановлено, що позивачка ОСОБА_1. не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, 23 листопада 2006 року народила дитину - ОСОБА_2. ІНФОРМАЦІЯ_1року позивачка подала до відповідача Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області заяву про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку і УПСЗН їй була призначена така допомога починаючи з ІНФОРМАЦІЯ_1року. Фактично позивачці відповідачем виплачена така допомога у розмірах:

- З 31.01.2007 р. - по 31.01.2007 року - 6 грн. 08 коп.;

- з 01.02.2007 р. по 28.02.2007 р. - 94 грн. 23 коп.;

- з 01.03.2007 р. по 30 .06.2007 р. - по 99 грн.72 коп. щомісяця;

- з 01.07.2007 р. по 31.07.2007 р. - 101 грн.16 коп.;

- з 01.08.2007 р. по 31.08.2007 р. - 103 грн.41 коп.;

- з 01.09.2007 р. по 31.10.2007 р. - по 104 грн.85 коп. щомісяця;

- з 01.11.2007 р. по 30.11.2007 р. - 107 грн.73 коп.;

- з 01.12.2007 р. по 31.12.2007 р. - 110 грн. 88 коп.;

- з 01.01.2008 р. по 31 грудня 2008 р. - по 130 грн. щомісяця (а.с.35).

Зідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст. 62 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” № 489-V від 19.12.2006 року, затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.

Згідно із абз. 3 ч. 2 ст. 56 цього ж Закону, встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 ПКМУ від 11.01.2007 р. № 13 встановлено, що на виконання ст. 56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, не застрахованим у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, призначається та виплачується з метою створення належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини з урахуванням таких особливостей: допомога призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень (мінімальний розмір); для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про середньомісячний сукупний дохід сім'ї, визначений згідно з методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан усіх членів сім'ї.

Згідно Рішення Конституційного Суду N 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, положення абзацу третього частини другої статті 56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” втратило чинність, як таке, що визнано неконституційним.

Згідно ст. 5 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року, всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків

Згідно ч. 1 ст. 15 цього ж Закону (в редакції чинній до 31.12.2007 року), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Згідно ч. 1 ст. 15 цього ж Закону (в редакції чинній з 01.01.2008 року і на час розгляду справи в суді), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Згідно ст. 23 вказаного Закону, рішення органу, що призначає і здійснює виплату державної допомоги, може бути оскаржено у вищестоящих органах виконавчої влади або у судовому порядку.

Згідно п. 3 Прикінцевих положень цього ж закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

 Вирішуючи заявлені вимоги позивачки щодо поновлення строку звернення до суду за захистом порушених прав за період з липня 2007 р. по теперішній час, суд вважає їх такими, що підлягають частковому задоволенню і виходить з того, що строк звернення до суду за захистом порушених прав за період з 09 липня 2007 р. по 16.12.2007 р., виходить за межі позовної давності відповідно до ст.99 КАС України. Суд вважає, що вимоги позивачки у цієї частині підлягають задоволенню на підставі ст.ст.100, 102 КАС України. Позивачка звернулась із заявою про поновлення строку, навела причини його пропуску, пояснивши що вона має двох неповнолітніх дітей, які часто хворіють і вона здійснює за ними догляд. Її чоловік являється інвалідом 2 групи, 2 рази на рік знаходиться на стаціонарному лікуванні у психіатричній лікарні м.Жданівка, потребує постійного догляду.

Суд вважає, що ці причини наведені позивачкою є поважними, що підтверджується доданими до позовної заяви документами: свідоцтвами про народження дітей позивачки, які є малолітніми і потребують постійного материнського догляду, висновком лікарської комісії від 28.01.2009 р., щодо необхідності постійного догляду за хворим інвалідом 2 групи Микуцьким В.В., 1972 року народження, довідкою Торезькою міською поліклінікою №4 від 28.01.2009 р. (а.с.5,6,44-45,47). Крім того, грошові зобов'язання держави щодо громадянина в світлі рішень Европейського суду з прав людини та Европейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод розцінюються як власність громадянина, термін давності застосування до якої перевищує строк давності по адміністративним справам і в сукупності з вищевикладеним зумовлює поновлення позивачу терміну звернення до суду з вимогами щодо захисту своїх конституційних прав. Суд вважає, що заперечення відповідача проти поновлення позивачу даного строку є необґрунтованими.

Вирішуючи заявлені позовні вимоги що стосуються виплати допомоги з ІНФОРМАЦІЯ_1по 31 грудня 2007 року, суд виходить з того, що ч. 1 ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Згідно із законом України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” № 489-V від 19.12.2006 року дію ч.1 ст. 15 зупинено на 2007 рік і ст. 56 цього Закону, встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ЗУ “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду N 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, положення абзацу третього частини другої статті 56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” в частині зупинення на 2007 рік дії ч.1 ст. 15 ЗУ “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”  визнано неконституційним.

Відповідно до ст. 152 ч.2 Конституції України Закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані неконституційними, втрачають силу з дня ухвалення Конституційним судом рішення про їх неконституційність, а тому з 09.07.2007 р. відновлено дію ч. 1 ст. 15 ЗУ “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” в редакції, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. З таких підстав, право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виникає за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р. в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.

Визначений Кабінетом Міністрів розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення неї 3-річного віку не відповідає вимогам ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), тому до спірних правовідносин суд застосовує акт вищої юридичної сили - Закон. Нарахування та виплата такої допомоги позивачці здійснювалася відповідачем у розмірі, значно нижчому за прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, який відповідно до ЗУ “Про Державний бюджет України на 2007 рік” становив: 1 січня 2007 р. - 434 гривні, з 1 квітня 2007 р.- 463 гривні, з 1 жовтня 2007 р. - 470 гривень на місяць. Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині щодо визнання дії УПСЗН щодо відмови у перерахунку допомоги по догляду за дитиною до трьох років в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років за період з ІНФОРМАЦІЯ_1р. по 09 липня 2007 р. протиправними, зобов'язання УПСЗН виплатити позивачці недоотриману щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з ІНФОРМАЦІЯ_1р. по 09 липня 2007 р. не підлягають задоволенню. Позовні вимоги в частині щодо визнання дії УПСЗН щодо відмови у перерахунку допомоги по догляду за дитиною до трьох років в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років за період з 09 липня 2007 р. по 31.12.2007 р. протиправними, зобов'язання УПСЗН виплатити позивачці недоотриману щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 р. по 31.12.2007 р. підлягають задоволенню.

Визначаючи розмір недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, яку відповідач зобов'язаний виплатити позивачці, суд виходить з наступних розрахунків:

- з 09 липення 2007 року по 31.07.2007 р. (за 23 дня)- 463 грн. :31 х 23 = 343,52 грн. - 75,05 грн. (101,16 грн. :31 х23) = 268,47 грн.;

- за серпень 2007 р. - 463 грн. - 103 грн.41 коп. = 359,59 грн.;

- за вересень 2007 р. - 463 грн. - 104 грн. 85 коп.= 358,15 грн.;

- за жовтень 2007 р. - 470 грн. - 104 грн.85 коп. = 365,15 грн.;

- за листопад 2007 р. - 470 грн.- 107 грн. 73 коп. = 362,27 грн.;

- за грудень 2007 року - 470 грн. - 110 грн. 88 коп. = 359,12 грн.

всього 2072 грн. 75 коп.

Вирішуючи заявлені позовні вимоги що стосуються виплати допомоги за період з 01 січня 2008 року по 30 листопада 2008 року суд виходить з того, що нарахування та виплата такої допомоги відповідачем здійснювалася у відповідності до чинної редакції ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, тому у задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування.

Згідно ч. 3 ст. 94 КАС України, враховуючи що позовні вимоги позивача задоволено частково у сумі 2072 грн. 75 коп., відповідно до задоволених вимог з місцевого бюджету м.Тореза на користь позивача слід стягнути: 20 грн.72 коп. (2072,75 грн. х1%= 20 грн.72 коп.).

Керуючись ч. 2 ст. 19 Конституції України, абз. 3 ч. 2 ст. 56, ст. 62 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” № 489-V від 19.12.2006 року, рішенням Конституційного Суду N 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, ст. 5, 15, 23, п. 3 Прикінцевих положень Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року, ПКМУ «Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми» від 11.01.2007 р. №13, ПКМУ «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» від 27.12.2001 р. №1751, ст.ст. 2, 8, 9, 10, 11, 69-71, 79, 86, 87, 94, 98, 99, 100, 102, 104, 105, 158-163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, третя особа - Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області, про поновлення строку звернення, визнання дій протиправними, зобов'язання виплатити недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007, 2008 роки - задовольнити частково.

ПоновитиОСОБА_1строк звернення до адміністративного суду з 09 липня 2007 року по 16 грудня 2007 року як пропущений з поважних причин.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області щодо відмовиОСОБА_1перерахувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року такими, що не відповідають вимогам Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року, протиправними.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області (86600, Донецька обл., м. Торез, вул. Сизранцева, б. 76, ЄДРПОУ 25968041), здійснити ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_2року народження, яка мешкає в АДРЕСА_1, ідентифікаційний №НОМЕР_1, виплату недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі 2072 грн. 75 коп.

Стягнути з місцевого бюджету м. Тореза на користь ОСОБА_1 судові витрати з оплати судового збору у розмірі 20 грн. 72 коп.

У задоволенні позовних вимог в іншій частині - відмовити.

Постанова постановлена в нарадчій кімнаті та проголошено вступну та резолютивну частини в судовому засіданні 12 лютого 2009 року.

Постанова буде виготовлена в повному обсязі 13 лютого 2009 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Торезький міський суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Торезький міський суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуюча-суддя О.М. Чапланова