Дата документу 24.07.2015
Справа № 334/3770/15-п
Провадження № 3/334/869/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 липня 2015 року суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя КОЛЕСНИК С.Г., розглянувши матеріали, які надійшли Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Запоріжжя відносно:
ОСОБА_1, який народився 05.06.1979р.н. в с. Відрадне, Запорізького району Запорізької області, громадянин України, працює директором ПП «НВК«Метінвест плюс», зареєстрований: ІНФОРМАЦІЯ_1
за ч.1 ст. 163-1 КУпАП, -
в с т а н о в и в:
12 травня 2015 року відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення, у звязку з перевіркою ПП «НВК «Метінвест плюс», юридична адреса: АДРЕСА_1, де встановлено порушення порядку ведення податкового обліку неправомірне використання пільги по операціях з поставок металобрухту за лютий 2015 року, чим допустив порушення вимог пункту 23 підрозділу 2 розділу 20 Податкового кодексу України № 2755-6 від 02.12.2010 (зі змінами та доповненнями), за що передбачена адміністративна відповідальність по ч.1 ст.163-1 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 та його представник заперечували проти складеного протоколу, надали суду свої письмові заперечення та пояснили, що підприємство правомірно використовувало податкову пільгу по ПДВ в лютому 2015 року, тому що керувалося Податковим кодексом України, згідно вимог якого дію вказаної пільги по ПДВ продовжено до 1 січня 2017. Підприємство керувалося також принципами податкового законодавства, а саме стабільності та презумпції правомірності дії платника податків.
Вислухав пояснення учасників процесу, дослідив письмові докази по справі, суд приходить до наступних висновків.
Підставою для складання протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 по ч.1 ст.163-1 КУпАП став акт про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість № 284/08-28-15-01/37778049 від 17.04.2015 р., де зазначено, що у податковій декларації з податку на додану вартість за реєстраційним номером НОМЕР_1 від 27.03.2015 за лютий 2015 року неправомірно використано пільгу за кодом 14010465 по операціях з поставок металобрухту.
Обґрунтовуючи свої висновки про порушення вимог Закону у акті перевірки, ДПІ у Ленінському районі м. Запоріжжя зазначено наступне. Згідно Закону від 28.12.2014 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» продовжено до 01.01.2017 дію режиму звільнення від оподаткування ПДВ для операцій з постачання, у тому числі операцій з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, визначеного п. 23 підрозділу 2 розділу 20 ПК України. При цьому переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Дія постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 № 15 «Про затвердження переліків відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2015 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість», якою затверджено переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких тимчасово звільнялися від оподаткування ПДВ, залишається обмеженою періодом до 2015 року.
Таким чином, до затвердження Кабінетом Міністрів України нових переліків відходів та брухту чорних і кольорових металів чи продовження дії попередніх, постачання металу, що здійснюється ПП «НВК«Метінвест плюс» з 01.01.2015 оподатковується за ставкою 20%.
У відповідності до пункту 201.14 статті 201 ПК України, платники податку зобов'язані вести окремий облік операцій з постачання та придбання товарів/послуг, які підлягають оподаткуванню, а також які не є об'єктами оподаткування та звільнені від оподаткування згідно з цим розділом.
За правилами пункту 201.15 статті 201 ПК України, зведені результати такого обліку відображаються в податкових деклараціях, форма яких встановлюється у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу. Платник податку веде реєстр виданих та отриманих податкових накладних в електронному вигляді, у якому зазначаються порядковий номер податкової накладної, дата її виписки (отримання), загальна сума постачання та сума нарахованого податку, а також реєстраційний номер платника податку - продавця, який видав податкову накладну такому платнику податку. Форма і порядок заповнення реєстру виданих та отриманих податкових накладних встановлюються відповідно до вимог розділу II цього Кодексу.
Пунктом 23 підрозділу 2 розділу XX ПК України (в редакції, чинній до 01.01.2014) було визначено, що тимчасово до 1 січня 2014 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів та деревини товарних позицій 4401, 4403, 4404 згідно з УКТ ЗЕД (крім брикетів та гранул товарної підкатегорії УКТ ЗЕД 4401 30 90 00). Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
28.12.2014 Верховною Радою України прийнято Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким продовжено до 01.01.2017 дію режиму звільнення від оподаткування ПДВ для операцій з постачання, у тому числі операцій з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів. Крім того, цей Закон мав імперативну норму: «Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом: прийняти нормативно-правові акти, необхідні для реалізації цього Закону; привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити перегляд та приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади своїх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом. Закон був опублікований в «Голосі України» 31.12.2014 та набув чинності 01.01.2015.
Після зазначених змін п.23 підрозділу 2 розділу 20 ПК України мав наступний зміст: «Тимчасово до 1 січня 2017 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД. Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України».
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 № 15 «Про затвердження переліків відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2015 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість», затверджено переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2015 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість, згідно з додатками 1 і 2.
Таким чином, логіка законодавця у тому, що звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання відходів та брухту чорних і кольорових металів, безперервна до конкретної дати - 1 січня 2017 року.
25.03.2015 Кабінет міністрів України прийняв постанову «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 р», згідно змісту якої «Внести до постанови Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 р. № 15 Про затвердження переліків відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 1 січня 2015 року, звільняються від обкладення податком на додану вартість (Офіційний вісник України, 2011 р., № 2, ст. 112; 2012 р., № 3, ст. 93; 2014 р., № 16, ст. 484) такі зміни: у назві та пункті 1 постанови цифри і слово 1 січня 2015 замінити цифрами і словом 1 січня 2017; у назві додатків 1 і 2 до постанови цифри і слово 1 січня 2015 замінити цифрами і словом 1 січня 2017. 2. Ця постанова набирає чинності з дня опублікування. Цю постанову опубліковано 31.03.2015 в газеті «Урядовий курєр», тобто цього дня вона набрала чинності.
Юридична сила закону як основного джерела права, його місце в системі нормативно-правових актів закріплені в Конституції України. Однією з ознак, яка відрізняє закон від інших нормативно-правових актів, є прийняття його вищим представницьким органом державної влади. Пунктом 3 частини першої статті 85 Конституції України закріплено, що прийняття законів належить до повноважень Верховної Ради України. Вища юридична сила закону полягає у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України.
Частиною 3 статті 113 Конституції України визначено, що Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.
Відсутність норм, які у період з 01.01.2015 по 31.03.2015 визначали перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість (постанови Кабінету міністрів України), ніяким чином не може впливати на дію норм ПК України, як кодифікованого нормативно-правового акта, та нівелювати право платника податків на відповідне відображення показників у податкових деклараціях за цей період.
Суд вважає, що у даному випадку суперечності норм підзаконного акта нормам закону (ПК України) немає, натомість має місце повна відсутність норм підзаконного акта, що регулює питання визначення переліку відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість, у період з 01.01.2015 по 31.03.2015. Проте, право платника податків, визначене у пункті 23 підрозділу 2 розділу XX ПК України, у будь-якому випадку повинно бути реалізовано, а відсутність норм підзаконного акта, який визначає сам перелік товару, не може обмежувати чи взагалі виключати таке право.
Відповідно до статті 4 ПК України податкове законодавство ґрунтується на таких принципах, зокрема, стабільність - зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року; презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.
За приписами пункту 7.3 статті 7 ПК України, будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.
Відповідно до пункту 56.21 статті 56 ПК України, у разі коли норма цього Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Статтею 247 КУпАП передбачається, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Проаналізувавши у сукупності надані докази, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.163-1 КУпАП.
Керуючись ст.ст.ст. 163-1 ч.1, 247, 283, 284 Кодексу України про адміністративне правопорушення, суд
п о с т а н о в и в:
Провадження у справі відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 163-1 КУпАП на підставі п.1 ч.1 ст. 247 закрити у звязку з відсутністю в діях останнього складу адміністративного правопорушення .
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Запорізької області через Ленінський районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: Колесник С. Г.