Постанова № 47549925, 20.07.2015, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
20.07.2015
Номер справи
234/9264/15-а
Номер документу
47549925
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 234/9264/15-а

Провадження № 2-а/234/227/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2015 року м. Краматорськ

Краматорський міський суд Донецької області, у складі:

головуючого судді Бакуменко А.В.

при секретарі Кісточка І.В.

за участю позивача ОСОБА_1

представника відповідачів ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до секретаря Краматорської міської ради ОСОБА_3, Краматорської міської ОСОБА_4, виконкому Краматорської міської ОСОБА_4 про визнання протиправною бездіяльність секретаря Краматорської міської ради та органів місцевого самоврядування, про зобов?язання вчинити певні дії , -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Краматорського міського суду Донецької області з адміністративним позовом до секретаря Краматорської міської ради ОСОБА_3, Краматорської міської ОСОБА_4, виконкому Краматорської міської ОСОБА_4 про визнання протиправною бездіяльність секретаря Краматорської міської ради та органів місцевого самоврядування, про зобов?язання вчинити певні дії.

Свої позовні вимоги обґрунтував тим, що відповідно до Положення про загальні збори громадян за місцем проживання в Україні, загальні збори громадян є складовою частиною системи місцевого самоврядування. Закон України «Про місцеве самоврядування» зобов?язує міського голову скликати щорічні загальні збори за місцем проживання. Натомість ця норма не виконується і загальні збори не проводяться. Таким чином він вважає, що Краматорська міська рада, виконком Краматорської міської ради в особі секретаря Краматорської міської ради ОСОБА_3 проявили протиправну бездіяльність щодо виконання законодавчих норм з питання проведення загальних зборів територіальної громади міста Краматорська, що призвело до грубого порушення Конституції України і законів України, принципів служіння територіальній громаді і верховенства права, пріоритету прав і свобод людини і громадянина , захисту інтересів відповідної територіальної громади, нешанобливого ставлення до громадян та їх звернень до органів місцевого самоврядування, не виконання обов?язків щодо забезпечення високого рівня культури, спілкування і поведінки, авторитету органів і посадових осіб місцевого самоврядування, які завдають шкоду інтересам місцевого самоврядування і держави, порушення присяги посадової особи місцевого самоврядування.

В зв?язку з вищевикладеним просить суд визнати протиправною бездіяльність секретаря Краматорської міської ради ОСОБА_3 як виконуючої обов?язки міського голови і виконкому Краматорської міської ради щодо скликання та проведення загальних зборів жителів міста Краматорська.

Зобов?язати секретаря Краматорської міської ради ОСОБА_3 як виконуючої обов?язки міського голови і виконкому Краматорської міської ради скликати щорічні загальні збори жителів (представників) територіальної громади міста Краматорська.

Зобов?язати Краматорську міську раду та виконавчий комітет Краматорської міської ради сприяти у підготовці та проведені зборів , надати необхідне приміщення.

Стягнути з відповідачів сплачений судовий збір в сумі 73.08 грн.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 пояснив, що все що викладено в позові він підтримує в повному обсязі та просить задовольнити позов.

Представник відповідачів, діюча за дорученнями ОСОБА_2 в судовому засіданні заперечувала проти задоволення заявлених позивачем вимог. Суду пояснила, що позов задоволенню не підлягає з тих підстав, що ініціатором скликання загальних зборів громадян за місцем проживання є члени територіальної громади та органи самоорганізації. Тобто , дійсно голова повинен сприяти проведенню загальних зборів, однак за умови звернення не менш як третини від загальної кількості громадян. Такого звернення не надходило. Зобов?язувати громадян зібратись на загальні збори права ніхто не має, таким чином вважає. що жодних прав позивача не порушено.

Суд, вислухавши сторін. дослідивши матеріали справи набуває висновку, що заявлені позивачем вимоги задоволенню не підлягають з наступних підстав.

Згідно до частини 1ст. 2 КАС Українизавданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Статтею 3 Конституції Українипередбачено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Згідно зіст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Відповідно достатті 140 Конституції Українимісцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межахКонституціїі законів України. Особливості здійснення місцевого самоврядування в містах Києві та Севастополі визначаються окремими законами України. ОСОБА_4 самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, є районні та обласні ради. Питання організації управління районами в містах належить до компетенції міських рад. Сільські, селищні, міські ради можуть дозволяти за ініціативою жителів створювати будинкові, вуличні, квартальні та інші органи самоорганізації населення і наділяти їх частиною власної компетенції, фінансів, майна.

Відповідно дост. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання усільськугромадужителівкількох сіл,селища,міста самостійно або під відповідальність органів та посадовихосібмісцевогосамоврядуваннявирішуватипитання місцевого значення в межахКонституціїі законів України.

Згідност. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду;сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської,селищної,міської ради; районні таобласніради,що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.

Статтею 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»закріплено, що територіальна громада - жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр.

Відповідно дост. 8 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»загальні збори громадян за місцем проживання є формою їх безпосередньої участі у вирішенні питань місцевого значення. Рішення загальних зборів громадян враховуються органами місцевого самоврядування в їх діяльності. Порядок проведення загальних зборів громадян за місцем проживання визначається законом та статутом територіальної громади.

Згідност. 19 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»з метою врахування історичних, національно-культурних, соціально-економічних та інших особливостей здійснення місцевого самоврядування представницький орган місцевого самоврядування на основіКонституції Українита в межах цьогоЗаконуможе прийняти статут територіальної громади села, селища, міста. Статут територіальної громади підлягає державній реєстрації в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань.

Суду не надано відповідно дост. 70 КАС Україниналежних та допустимих доказів того, що територіальна громада має статус територіальної громади, який пройшов державну реєстрацію в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань.

Постановою Верховною ОСОБА_4 України від 17 грудня 1993 року затверджено Положення про загальні збори громадян за місцем проживання в Україні. (надалі - Положення).

Відповідно до ст. 3 Положення збори скликаються в міру необхідності, але неменш як один раз на рік і є правомочними занаявностінанихбільше половини громадян,якіпроживаютьнавідповіднійтериторіїі мають право брати участь узборах,авразіскликаннязборів (конференції) представників громадян -неменшякдвохтретин представників відповідних територіальних утворень.

Згідно ст. 8 Положення збори скликаються головою ОСОБА_4абоїївиконавчим органом, громадськими комітетами і радами самоврядування. Збори скликаються за пропозицією не менш як третини від загальної кількості громадян, які проживають у відповідному територіальному утворенні, депутатів ОСОБА_4, членів постійної комісії, депутатської групи, трудового колективу, об'єднання громадян.

У випадках, коли скликання зборів пов'язане з певними організаційними складнощами, можуть скликатися збори (конференції) представників громадян населених пунктів, мікрорайонів, житлових комплексів, вулиць, кварталів, будинків та інших територіальних утворень. Норми представництва на них визначаються відповідною ОСОБА_4, її виконавчим органом або органом територіальної самоорганізації громадян.

Представники громадян для участі в зборах (конференції) обираються зборами відповідних територіальних утворень або визначаються органами територіальної самоорганізації громадян (громадськими комітетами і радами мікрорайонів, житлових комплексів, сільськими, селищними, вуличними, квартальними, домовими комітетами).

У разі коли збори скликаються органами територіальної самоорганізації громадян, вони повідомляють про це відповідну ОСОБА_4 або її виконавчий орган.

ОСОБА_4 та їх виконавчі органи сприяють громадським комітетам і радам самоврядування у підготовці та проведенні зборів, надають їм необхідні приміщення.

Оскільки загальні збори першочергово є формою участі членів громади, а також відповідно доЗакону України «Про органи самоорганізації населення», члени територіальної громади через проведення загальних зборів (конференцій) жителів за місцем проживання створюють органи самоорганізації населення. Таким чином, основними ініціаторами скликання загальних зборів громадян за місцем проживання є члени територіальної громади та органи самоорганізації населення.

В судовому засіданні встановлено. що звернення громадян про проведення загальних зборів не було.

Таким чином суд набуває висновку, про те, що вимоги стосовно визнання протиправною бездіяльність секретаря Краматорської міської ради та органів місцевого самоврядування, про зобов?язання вчинити певні дії, а саме зобов?язати скликати щорічні збори жителів (представників) територіальної громади та зобов?язати відповідачів сприяти у підготовці та проведенні зборів, надавши необхідне приміщення, слід відмовити, в зв?язку з тим, що проведення загальних зборів громадян за місцем проживання в Україні є правом, а не обов'язком.

Оскільки позивачу відмовлено у задоволені позовних вимог, то судові витрати стягненню не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування», Положенням про загальні збори громадян за місцем проживання в Україні, ст.. 2, 6, 17,18, 19, 60,104,105,158,163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до секретаря Краматорської міської ради ОСОБА_3, Краматорської міської ОСОБА_4, виконкому Краматорської міської ОСОБА_4 про визнання протиправною бездіяльність секретаря Краматорської міської ради та органів місцевого самоврядування, про зобов?язання вчинити певні дії залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя ОСОБА_5