Постанова № 47546242, 22.07.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.07.2015
Номер справи
820/1358/15
Номер документу
47546242
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2015 р. Справа № 820/1358/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Макаренко Я.М.

Суддів: Мінаєвої О.М. , Шевцової Н.В.

за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Луганського національного аграрного університету на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 08.04.2015р. по справі № 820/1358/15

за позовом Луганського національного аграрного університету

до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області

про скасування рішення,

ВСТАНОВИЛА:

Луганський національний аграрний університет (надалі по тексту позивач) звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління мін доходів у Харківській області (надалі по тексту відповідач), в якій, з урахуванням уточнень, просив суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення №0001141703 від 15.01.2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, в якому Луганському національному аграрному університету нараховано штрафу у розмірі 112005,11 грн (10%) та пені у розмірі 57983,35 грн (0,1% від суми недоїмки), в сумі 169988,46 грн, за період з 21.06.2014 року по 25.12.2014 року, видане Державною податковою інспекцією у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 08.04.2015 року адміністративний позов Луганського національного аграрного університету до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування рішення залишено без задоволення.

Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 08.04.2015 року та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на те, що дії відповідача щодо винесення оскаржуваного рішення не відповідають вимогам чинного законодавства, оскільки вимога про сплату недоїмки та її розрахунок позивачу не надсилались, крім того позивач зазначає, що перебування позивача на території проведення АТО унеможливило здійснення господарської діяльності.

Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що Державною податковою інспекцією у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21.06.2014 року по 25.12.2014 року №0001141703 від 15.01.2015 року.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з правомірності застосування до позивача штрафних санкцій за несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску та пені у звязку з несвоєчасною сплатою позивачем самостійно визначених зобовязань з єдиного соціального внеску за період з 21.06.2014р. по 25.12.2014р.

Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває на обліку у Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області та є платником єдиного внеску.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 р. N 2464-VI.

Відповідно до ст. 2 вказаного Закону, дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов'язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Згідно до ч. 2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.

Разом з тим, колегією суддів встановлено, що на час проведення антитерористичної операції з метою забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення прийнято Закон України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" від 02.09.2014 р. №1669-VII (далі - Закон №1669-VII).

Статтею 11 "Прикінцеві та перехідні положення" вказаного Закону №1669-VII передбачено внесення змін до деяких законів України.

Зокрема, частиною 4 ст. 11 Закону №1669-VII передбачено внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а саме розділ VIII1 "Прикінцеві та перехідні положення" доповнено пунктом 9-3 такого змісту:

"Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" (Закон №1669-VII), де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення ОСОБА_1 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 р. №405/2014 (Указ №405/2014), звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються".

Частиною 5 ст. 11 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" передбачено, що Кабінету Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону необхідно: - забезпечити прийняття відповідно до своєї компетенції нормативно-правових актів, що випливають із цього Закону; - затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення ОСОБА_1 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року №405/2014 (далі - Указ №405/2014), у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення; - у десятиденний строк з дня закінчення антитерористичної операції прийняти остаточний перелік; - привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; - забезпечити розробку і перегляд міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади України їх нормативно-правових актів, що випливають із цього Закону.

На виконання абзацу 3 п. 5 ст. 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції", Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження №1053-р від 30.10.2014 р., яким затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Згідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 р. №1053-р, до зазначених населених пунктів належить м. Луганськ.

Між тим, дію цього розпорядження було зупинено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 р. № 1079-р "Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 р. №1053-р".

Колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції, що до вказаних правовідносин не підлягають застосуванню приписи розпорядження Кабінету Міністрів України №1053-р від 30.10.2014 р., оскільки з набуттям законної сили п. 9-3 зазначеного закону та розпорядження Кабінету Міністрів України платник вказаного внеску був звільнений відповідальності за невиконання покладеного на нього обовязку зі сплати єдиного внеску у строки, встановлені діючим законодавством в період з 14 квітня 2014 року,

Враховуючи, що вищезазначене розпорядження Кабінету Міністрів України діяло з 30.10.2014р. по 05.11.2014р. та приписами Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платників єдиного внеску звільнено від відповідальності за невиконання обовязків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, а місто Луганськ було визначено як населений пункт, в якому здійснюється антитерористична операція, колегія суддів вважає, що підстави для застосування до позивача такої відповідальності з огляду на зупинення дії розпорядження від 30.10.2014р. №1053-р відсутні.

Як вбачається із оскаржуваного рішення відповідача, штраф до позивача застосовано за невчасну сплату єдиного внеску, нарахованого позивачу у період з 21.06.2014р. по травень 2014р.

Таким чином, ДПІ у Київському районі м. Харкова застосовано до позивача штрафні санкції у розмірі 112005,11 грн (10%) та пені у розмірі 57983,35 грн (0,1% від суми недоїмки), в сумі 169988,46 грн, за період з 21.06.2014 року по 25.12.2014 року на підставі рішення №0001141703 від 15.01.2015 року, неправомірно.

З огляду на викладені обставини, колегія суддів вважає помилковими висновки суду першої інстанції про відсутність підстав для відмови в задоволенні позову.

Отже, переглянувши постанову суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції через порушення ним норм матеріального та процесуального права, які призвели до ухвалення неправильного рішення, підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Луганського національного аграрного університету задовольнити частково.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 08.04.2015р. по справі № 820/1358/15 скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позов Луганського національного аграрного університету задовольнити.

Скасувати рішення Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області № НОМЕР_1 від 15 січня 2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату єдиного внеску.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_3Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_4 ОСОБА_5 Повний текст постанови виготовлений 27.07.2015 р.