Єдиний державний реєстр судових рішень справа № 2-а-799/09
категорія 6.14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 серпня 2009 р. м.Житомир
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Капустинського М.М. ,
при секретарі - Миніч Н.М. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом прокурора Богунського району м. Житомира в інтересах держави в особі Житомирського територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку
до Відкритого акціонерного товариства "Овручпобутсервіс"
про стягнення 4250,00 грн.,-
встановив:
Прокурор Богунського району м. Житомира звернувся до суду в інтересахдержави в особі Житомирського територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) з вказаним позовом. При цьому зазначав, що відповідачем порушено вимоги чинного законодавства, яке регулює правовідносини у сфері обігу цінних паперів. У зв»язку з цим постановами № 115-ЖИ та № 116-ЖИ від 29 травня 2008 року, № 208-ЖИ від 30 липня 2008 року, № 367-ЖИ, № 368-ЖИ та № 369-ЖИ від 14 жовтня 2008 року до ВАТ «Овручпобутсервіс» застосовано фінансові санкції у сумі 4250, 00 грн., яку прокурор просить стягнути.
Прокурор і представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі. Просили позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з»явився.
Заслухавши пояснення прокурора і представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Спірні правовідносини регулюються Законами України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.20.1996 року, "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 року, "Про господарські товариства" від 19.09.1991 року (далі - Закон), Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року N 1591 " Про затвердження Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів " (далі - Положення).
Відповідно до ч. 2 ст. 27, ч. 6 ст. 46 і ч. 3 ст. 48 Закону, акціонерне товариство має право випускати цінні папери відповідно до вимог, встановлених Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Не пізніше ніж через шість місяців після реєстрації випуску акцій акціонерне товариство зобов'язано видати акціонерам акції (сертифікати акцій). Члени наглядової ради акціонерного товариства не можуть бути членами виконавчого органу та ревізійної комісії. Головою та членами правління товариства можуть бути особи, які перебувають з товариством у трудових відносинах.
Постановою № 115-ЖИ від 29 травня 2008 року до ВАТ «Овручпобутсервіс» застосовано санкцію у вигляді накладення штрафу у розмірі 510, 00 грн. за ухилення від виконання розпоряджень №№ 146-ЖИ, 147-ЖИ та 148-ЖИ від 13 листопада 2007 року. Відповідно до них, відповідачу потрібно було у термін до 01 травня 2008 року привести склад правління у відповідність до вимог ч. 3 ст. 48 Закону, кількісний склад спостережної ради – до вимог ч. 6 ст. 46 Закону, усунути порушення вимог ч. 2 ст. 27 Закону, проінформувати Житомирське територіальне управління Комісії про виконання цих розпоряджень, надавши відповідні документи.
За неприведення до 30 липня 2008 року складу правління у відповідність до вимог ч. 3 ст. 48 Закону, кількісного складу спостережної ради – до вимог ч. 6 ст. 46 Закону, непроінформування Житомирського територіального управління Комісії про виконання цих розпоряджень, ненадання відповідних документів (розпорядження № 74-ЖИ від 29 травня 2008 року) постановою № 368-ЖИ від 14 жовтня 2008 року до ВАТ «Овручпобутсервіс» застосовано санкцію у вигляді накладення штрафу у розмірі 340, 00 грн.
Постановою № 369-ЖИ від 14 жовтня 2008 року до відповідача застосовано санкцію у вигляді накладення штрафу у розмірі 340, 00 грн. за ухилення від виконання розпорядження № 72-ЖИ від 29 травня 2008 року. Відповідно до останнього, відповідачу потрібно було у термін до 01 вересня 2008 року усунути порушення вимог ч. 2 ст. 27 Закону, видати акціонерам сертифікати акцій, проінформувати Житомирське територіальне управління Комісії про виконання цього розпорядження, надавши відповідні документи.
Згідно з вимогами ст. ст. 4, 37, 41, 43, 45, 46, 49 Закону, акціонерне товариство створюється і діє на підставі статуту. Установчі документи повинні містити відомості про вид товариства, предмет і цілі його діяльності, склад засновників та учасників, найменування та місцезнаходження, розмір та порядок утворення статутного (складеного) капіталу, порядок розподілу прибутків та збитків, склад та компетенцію органів товариства та порядок прийняття ними рішень, включаючи перелік питань, по яких необхідна кваліфікована більшість голосів, порядок внесення змін до установчих документів та порядок ліквідації і реорганізації товариства. Статут акціонерного товариства повинен містити відомості про види акцій, що випускаються, їх номінальну вартість, співвідношення акцій різних видів, кількість акцій, що купуються засновниками, наслідки невиконання зобов'язань по викупу акцій, строк та порядок виплати частки прибутку (дивідендів) один раз на рік за підсумками календарного року. Статутом товариства визначається компетенція загальних зборів товариства, порядок і періодичність скликання загальних зборів акціонерів, компетенція наглядової ради акціонерного товариства, порядок діяльності та кількісний склад ревізійної комісії.
Постановами № 116-ЖИ від 29 травня 2008 року та № 367-ЖИ від 14 жовтня 2008 року до ВАТ «Овручпобутсервіс» застосовано санкції у вигляді накладення штрафу у розмірі 170, 00 грн. та 340, 00 грн. відповідно за неприведення статуту у відповідність до вимог ст. ст. 4, 37, 41, 43, 45, 46, 49 Закону, як того вимагали розпорядження № 145-ЖИ від 13 листопада 2007 року та № 73-ЖИ від 29 травня 2008 року.
Згідно з ст. 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", регулярна інформація про емітента - річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді). Звітним періодом для складання річної інформації про емітента є календарний рік. Річна інформація про емітента є відкритою і підлягає оприлюдненню емітентом у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним, шляхом опублікування її в одному з офіційних друкованих видань Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України або Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку і розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів. Примірник офіційного друкованого видання, в якому опубліковано річну інформацію про емітента, він (емітент) надсилає до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Звітним періодом для складання квартальної інформації про емітента є квартали поточного року. Строки, порядок та форми подання регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку встановлює додаткові вимоги до розкриття регулярної інформації про емітента та вживає заходів щодо її розкриття. Особливості подання та оприлюднення регулярної інформації інститутами спільного інвестування встановлюються законодавством.
Відповідно до вимог частини 2 пункту 1 глави 7 Розділу 5 Положення, розкриття річної інформації здійснюється у такі строки: розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії – у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; опублікування в офіційному друкованому виданні – у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; подання до Комісії – не пізніше 01 червня року, наступного за звітним.
Товариство з обмеженою відповідальністю " Овручпобутсервіс " у визначений законодавством термін не розмістило у загальнодоступній базі даних Комісії, не опублікувало в офіційному друкованому виданні та не подало до Комісії річну інформацію за 2007 рік, допустивши при цьому порушення вимог ст. 40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" та ч. 2 п. 1 Глави 7 Розділу 5 Положення. За вказане порушення постановою № 208-ЖИ від 30 липня 2008 року до відповідача застосовано санкцію у вигляді накладення штрафу у розмірі 2550, 00 грн.
На день розгляду даної справи відповідач добровільно вище зазначені штрафи на загальну суму 4250, 00 грн. не сплатив, вказані постанови не оскаржив.
Відповідно до ст. ст. 11, 12 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку накладає на юридичних осіб штрафи за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірах, встановлених цим Законом. Штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку.
Згідно з ст. 361 Закону України "Про прокуратуру", прокурор має право звертатися до суду з позовами, коли порушуються інтереси держави.
Враховуючи викладене, Житомирський окружний адміністративний суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства і такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб»єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, відповідно до Законів України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.20.1996 року, "Про цінні папери та фондовий ринок" від 23.02.2006 року, Рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 року N 1591 " Про затвердження Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів ", керуючись ст. ст. 94, 158 – 163, 167, 186, 254 КАС України, Житомирський окружний адміністративний суд постановив:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Овручпобутсервіс» (вул. Радянська, 26, м. Овруч, Житомирська область, код 03060942) на користь Житомирського територіального управління державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (вул. В. Бердичівська, 15, м. Житомир) 4250, 00 грн. штрафних санкцій.
Згідно ст. 254 КАС України, постанова, якщо інше не встановлено КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня проголошення постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий суддя: М.М. Капустинський