Ухвала суду № 47460381, 04.04.2011, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.04.2011
Номер справи
1170/2а-813/11
Номер документу
47460381
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------У Х В А Л А

про відкриття провадження в адміністративній справі

04 квітня 2011 року Справа №1170/2а-813/11

Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Черниш О.А., розглянувши матеріали позовної заяви товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтохімпром" до Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И Л А:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Нафтохімпром" звернулося до суду з позовом до Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення №0000522310/2 від 28.10.10, яким йому зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ на 16 396, 80 грн., визначено податкове зобов'язання з ПДВ у сумі 16 396, 80 грн. та застосовано штрафні санкції у розмірі 8198, 40 грн.

Ухвалою від 09.03.11 позовну заяву залишено без руху, оскільки вона не відповідала вимогам ст.106 КАС України, та надано строк для усунення її недоліків.

У встановлений строк позивачем недоліки позовної заяви усунуто, тому відповідно до ч.2 ст.108 КАС України вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду.

Частиною 1 ст. 107 КАС України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо подано заяву про поновлення цього строку, то чи є підстави для її задоволення).

До матеріалів позову додана заява про поновлення строку звернення до суду з даним позовом, в якій позивач, посилаючись на положення пп. 5.2.5 п. 5.2 ст. 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", пп.56.18 ст.56, ст.102 Податкового кодексу України, стверджує, що строк для оскарження рішень контролюючого органу про нарахування податкового (грошового) зобов'язання становить 1095 днів. З цих підстав, посилаючись на положення пп. 4.1.1 п.4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" про конфлікт інтересів та необхідність прийняття рішення на користь платника податків, позивач просить поновити строк звернення до суду з позовними вимогами про скасування податкового повідомлення-рішення №0000522310/2 від 28.10.10.

При вирішенні вказаного клопотання суд виходить з того, що предметом даного позову є оскарження рішення контролюючого органу про нарахування податкового зобовязання, що винесене на підставі Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", чинного на момент виникнення спірних правовідносин.

Вбачається, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення видано за наслідками процедури адміністративного оскарження податкових повідомлень-рішень Олександрійської ОДПІ №0000522310/0 від 25.05.10, №0000522310/1 від 16.07.10, якими позивачеві зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ на 16 396, 80 грн., визначено податкове зобов'язання з ПДВ у сумі 16 396, 80 грн. та застосовано штрафні санкцій у розмірі 8198, 40 грн., а саме у зв'язку з залишенням без задоволення Державною податковою адміністрацією в Кіровоградській області повторної скарги позивача на вказані податкові повідомлення - рішення.

Підпунктом 5.2.5 пункту 5.2 статті 5 Закону України від 21.12.00 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що платник податків вправі оскаржити до суду рішення контролюючого органу про нарахування податкового зобов'язання у будь-який момент після отримання відповідного податкового повідомлення з урахуванням строків давності. У свою чергу, строки давності були визначені статтею 15 зазначеного Закону і становили 1095 днів (правова позиція з цього питання визначена у листі Вищого адміністративного суду України від 01.12.09 №1624/13/13-09).

Між тим, пунктом 3.7 Прикінцевих положень Закону України від 07.07.10 "Про судоустрій і статус суддів" внесено зміни до статті 99 КАС України, які набули чинності з 30 липня 2010 року.

Так, відповідно до ч.1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. (ч. 2 ст. 99 КАС України).

Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. (ч.3 ст. 99 КАС України)

Якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень. (ч.4 ст. 99 КАС України)

Нова редакція статті 99 КАС України містить частину пяту, яка передбачає спеціальний скорочений строк в один місяць для звернення особи до адміністративного суду з позовом щодо оскарження рішення субєкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів.

Враховуючи, що рішеннями субєкта владних повноважень, на підставі яких можуть бути заявлені вимоги про стягнення грошових коштів, є, зокрема, податкові повідомлення-рішення, прийняті контролюючими органами на підставі Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", тому з моменту набрання чинності змін до КАС України, внесених Законом України від 07.07.10 "Про судоустрій і статус суддів", строки для звернення особи з позовом про визнання протиправним податкових повідомлень-рішень встановлені безпосередньо цим Кодексом (відповідна правова позиція викладена у листі Вищого адміністративного суду України від 27.09.10 №1343/11/13-10 (в редакції листа ВАСУ №1843/11/13-10 від 24.12.10).

Між тим, відповідно до відбитку календарного штемпеля позовна заява здана на пошту 28.02.11, тобто з пропущенням місячного строку, встановленого ч.5 ст.99 КАС України.

Воднораз, пп. 56.18 ст. 56 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 1 січня 2011 року, передбачено, що з урахуванням строків давності платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання у будь-який момент після отримання такого рішення. У разі коли платником податків до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, строк звернення до суду продовжується на строк, що фактично пройшов з дати звернення платника податків із скаргою до контролюючого органу до дати отримання (включно) таким платником податків остаточного рішення контролюючого органу, прийнятого за результатами розгляду скарги.

Із змісту зазначеної законодавчої норми, з урахуванням вимог статті 102 Податкового кодексу України, випливає, що платник податків може звертатися до суду з вимогою щодо протиправності податкового повідомлення-рішення протягом 1095 днів з моменту отримання такого рішення.

Як зазначено у листі Вищого адміністративного суду України від 10.02.11 №203/11/13-11, судам слід мати на увазі, що застосування строків звернення до адміністративного суду, визначених Податковим кодексом України, можливе лише щодо тих правовідносин, що виникли після набрання чинності Податковим кодексом України. Відповідно нові строки оскарження до суду податкових повідомлень-рішень поширюються на ті податкові повідомлення-рішення, що отримані платником податку починаючи з 1 січня 2011 року.

Відповідно до ч.2 ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Кодекс адміністративного судочинства України передбачає можливість встановлення іншими законами спеціальних строків звернення до адміністративного суду, а також спеціального порядку обчислення таких строків.

Суд вважає, що наведене позивачем обґрунтування поважності причин пропущення строку звернення до суду з позовом про скасування податкового повідомлення-рішення №0000522310/2 від 28.10.10, зокрема, щодо пріоритетності спеціальних строків оскарження податкових повідомлень - рішень, передбачених пп. 5.2.5 пункту 5.2 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", пп. 56.18 ст. 56 Податкового кодексу України, порівняно із загальним строком звернення до адміністративного суду, визначеним ч.2 ст. 99 КАС України, а також скороченими строками, визначеними, зокрема, частинами 4 та 5 ст. 99 КАС України, дають підстави для поновлення цього строку при зверненні позивача з даним позовом, який надійшов до суду 03.03.11.

Відповідно до ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Визнавши наведені у клопотанні позивача причини пропущення строку звернення до суду з даними позовними вимогами поважними, суд дійшов висновку про наявність підстав для його поновлення.

Згідно з п. 7 ч. 5 ст. 107 КАС України в ухвалі про відкриття провадження у справі зазначається, зокрема, висновок суду про поновлення строку звернення до суду, якщо для цього є підстави.

Зазначений спір згідно зі ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України належить до компетенції адміністративних судів. Справа підсудна ОСОБА_1 окружному адміністративному суду.

Позовна заява приведена у відповідність з вимогами ст.ст. 104-106 Кодексу адміністративного судочинства України. Підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, передбачених ст.ст. 100, 108, 109 КАС України, не встановлено.

У ході підготовки справи до судового розгляду уточнено позовні вимоги, визначено факти, які необхідно встановити для вирішення спору, вирішено питання про склад осіб, які беруть участь у справі.

Керуючись ст.ст. 107, 110, 114, п.4 ч.1 ст.121, 160, 165 КАС України, суддя -

У Х В А Л И Л А:

1. Поновити товариству з обмеженою відповідальністю "Нафтохімпром" строк звернення до суду з позовом до Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення №0000522310/2 від 28.10.10.

2. Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Нафтохімпром" до Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення.

3. Призначити справу до судового розгляду у судовому засіданні на 21 квітня 2011 року о 16:00 год. у приміщенні ОСОБА_1 окружного адміністративного суду за адресою: 25006, м.Кіровоград, вул. Карла Маркса, 40, 6 поверх, зал судових засідань №5 .

4. Справа розглядатиметься та вирішуватиметься суддею Черниш О.А. одноособово.

5. У судове засідання викликати сторони по справі.

6. Копії позовної заяви та доданих до неї документів надіслати відповідачеві та зобов'язати його, у разі невизнання адміністративного позову - у строк до 20.04.11 подати до суду письмові заперечення проти позову та всі матеріали, що були або мали бути взяті до уваги при прийнятті рішення, з приводу якого подано позов.

7. Копію ухвали надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 49, 51 КАС України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду ОСОБА_2