Постанова № 47434778, 22.07.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.07.2015
Номер справи
804/6316/15
Номер документу
47434778
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 липня 2015 р. Справа № 804/6316/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді ОСОБА_1

при секретарі судового засіданняОСОБА_2 за участю: представника позивача ОСОБА_3 представника відповідача ОСОБА_4, розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Маркет-А» до Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська, третя особа Головне управління Державної фіскальної служби у м. Києві про скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Маркет-А» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська, третя особа Головне управління Державної фіскальної служби у м. Києві, в якому просить скасувати Рішення про застосування штрафних санкцій Державної податкової інспекції в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська від 27.04.2015р. № 000009/04-61-22-04/37211933.

Позовні вимоги обґрунтовані з посиланням на статтю 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» №481/95-ВР від 19.12.1995р. (надалі Закон №481/95-ВР). При цьому позивач зазначає, що прийняте відповідачем рішення про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу 168554,00грн. є незаконим та таким, що підлягає скасування з огляду на наступне. Відносно імпортованої алкогольної продукції встановлено спеціальний порядок визначення ставки податку, а саме ставка податку визначається не на день розливу такої продукції, а на день подання митної декларації (п.п.222.2.2 ст.222 Податкового кодексу України). Що стосується факту зберігання з метою подальшої реалізації двох пляшок віскі марковані марками акцизного податку, які не видавались імпортеру вказаному на пляшці, позивач зазначає наступне. Чинною редакцією ст. 11 Закону №481/95-ВР визначено, що у разі зміни зразка марок акцизного податку вже закуплені марки попереднього зразка застосовуються у виробництві алкогольних напоїв до їх повного використання, а марковані такими марками алкогольні напої знаходяться в обігу до їх повної реалізації в межах терміну придатності для споживання.

У судове засідання зявився представник позивача та представник відповідача.

Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав, просив суд задовольнити його з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечував в повному обсязі та зазначив, що маркування марками акцизного податку відбувається у процесі виробництва, місяць і рік випуску алкогольного напою не може передувати місяцю і року виготовлення марки акцизного податку, якою він маркований, оскільки сума сплаченого акцизного податку повинна відповідати сумі, визначеній з урахуванням діючих на дату розливу ставок.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що 27.04.2015р. року відповідачем було винесено Рішення №000009/04-61-22-04/37211933 про застосування до позивача фінансових санкцій у вигляді штрафу в розмірі 168554,00грн. згідно з абзацом 15 частини 2 статті 17 Закону №481/95-ВР.

Вказане Рішення винесено на підставі ОСОБА_3 №26/210/21/37211933 від 03.04.2015р. «Про результати фактичної перевірки з питань додержання субєктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обовязковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами». В акті зазначено, що в ході проведення перевірки встановлено факт зберігання з метою подальшої реалізації алкогольних напоїв описаних в додатку №1 до акту на яких зазначена сума акцизного податку сплаченої за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари, чим порушено п.20 Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. №1251 «Про затвердження положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів» та ст.11 Закону №481/95-ВР. Також встановлено факт зберігання з метою подальшої реалізації двох пляшок віскі марковані марками акцизного податку попереднього зразка, які не видавались імпортеру вказаному на пляшці, а саме: віскі-бурбон «Букере», міцністю - 63,2 % об., місткістю 0,7 л., дата виробництва 38 день 2007 року, імпортер -ТОВ «Еліт-А», маркована маркою акцизного податку попереднього зразка AI серія АААЇ №022543, дата 05/3, вид алкоголю -25 % і більше за ціною 4005,00 грн. та віскі-бурбон «Ноб Крік», міцністю -50% об., місткістю 0,7л., дата виробництва 2006, імпортер - ТОВ «Еліт-А», маркована маркою акцизного податку попереднього зразка AI серія АААЇ №022804, дата 05/3, вид алкоголю -25% і більше за ціною 1139,30грн.

Відповідно до ст. 226 Податкового кодексу України у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару. Наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою та пачці (упаковці) тютюнового виробу є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів. Виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України. Марки акцизного податку для вироблених в Україні алкогольних напоїв і тютюнових виробів відрізняються від марок для ввезених на митну територію України алкогольних напоїв і тютюнових виробів дизайном та кольором. Маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється марками акцизного податку, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України. Маркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 відсотка об'ємних одиниць. Маркування вироблених в Україні алкогольних напоїв із вмістом спирту етилового до 8,5 відсотка об'ємних одиниць не здійснюється. Кожна марка акцизного податку на алкогольні напої повинна мати окремий номер, місяць і рік випуску марки та позначення про суму сплаченого акцизного податку за одиницю маркованої продукції, крім суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі алкогольних напоїв. Вважаються такими, що немарковані:

алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками акцизного податку;

алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції;

алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари (п.226.9 ст. 226 Податкового кодексу України).

Згідно ст. 227 Податкового кодексу України суб'єкти господарювання - юридичні та фізичні особи, які уклали з іноземними виробниками або іншими нерезидентами контракт (договір) про постачання в Україну алкогольних напоїв і тютюнових виробів, мають право ввозити на митну територію України імпортні алкогольні напої і тютюнові вироби, якщо:

а) ввезення їх на митну територію України здійснюється виключно через визначені Кабінетом Міністрів України пункти пропуску через державний кордон, які зазначені покупцями марок (імпортерами) у заявці-розрахунку;

б) маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюється в установленому порядку марками акцизного податку встановленого зразка;

в) алкогольні напої в автомобільних і залізничних цистернах, а також у баках, бачках та інших ємностях місткістю більш як 5 літрів ввозяться в Україну з метою продажу або обміну на митній території України та не підлягають маркуванню. У такому разі податок сплачується до або під час митного оформлення. Контроль за його сплатою здійснюється митними органами;

г) покупець марок (імпортер) подав контролюючому органу митну декларацію, копію декларації про максимальні роздрібні ціни (для тютюнових виробів) та примірник заявки-розрахунку з відміткою продавця марок акцизного податку про сплату сум податку до відповідного бюджету в повному обсязі.

У разі ввезення покупцем марок (імпортером) на територію України за контрактом (договором) про постачання алкогольних напоїв і тютюнових виробів кількома партіями у такому контракті (договорі) центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, робляться відмітки про кількість виданих марок акцизного податку із зазначенням дати їх видачі. Строк одержання марок акцизного податку для кожного контракту визначається покупцями марок (імпортерами) за погодженням із продавцем марок залежно від обсягу товарів, що ввозяться, але становить не більше п'яти робочих днів від дати подання документів для одержання марок акцизного податку, зазначених у пункті 226.14 статті 226 цього Кодексу. Придбані марки акцизного податку передаються покупцями марок (імпортерами) іноземним суб'єктам господарювання для маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, що підлягають подальшому ввезенню на митну територію України. У разі порушення порядку маркування ввезених алкогольних напоїв і тютюнових виробів та/або неповної сплати податку товар не допускається до митного оформлення і ввезення його на митну територію України забороняється.

Суми податку з алкогольних напоїв, для виробництва яких використовується спирт етиловий неденатурований, сплачуються при придбанні марок акцизного податку. Податок із ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) сплачується платниками податку до або в день подання митної декларації. У разі ввезення маркованої підакцизної продукції на митну територію України податок сплачується під час придбання марок акцизного податку з доплатою (у разі потреби) на день подання митної декларації. (ст. 222 Податкового кодексу України).

Аналіз правових норм вказує на те, що придбані марки акцизного податку передаються покупцями марок (імпортерами) іноземним суб'єктам господарювання для маркування алкогольних напоїв, що підлягають подальшому ввезенню на митну територію України та у разі ввезення маркованої підакцизної продукції на митну територію України податок сплачується під час придбання марок акцизного податку з доплатою (у разі потреби) на день подання митної декларації. Таким чином, суд приходить до висновку, що положення абз.3 п. 226.9 ст. 226 Податкового кодексу України повинні застосовуватися лише до алкогольної продукції виробленої на території України і не можуть бути застосовані до імпортованої алкогольної продукції.

Що стосується факту зберігання з метою подальшої реалізації двох пляшок віскі марковані марками акцизного податку попереднього зразка, які не видавались імпортеру вказаному на пляшці, а саме: віскі-бурбон «Букере», міцністю - 63,2 % об., місткістю 0,7 л., дата виробництва 38 день 2007 року, імпортер -ТОВ «Еліт-А», маркована маркою акцизного податку попереднього зразка AI серія АААЇ №022543, дата 05/3, вид алкоголю -25 % і більше за ціною 4005,00 грн. та віскі-бурбон «Ноб Крік», міцністю -50% об., місткістю 0,7л., дата виробництва 2006, імпортер - ТОВ «Еліт-А», маркована маркою акцизного податку попереднього зразка AI серія АААЇ №022804, дата 05/3, вид алкоголю -25% і більше за ціною 1139,30грн., суд зазначає наступне.

Посилання позивача на ст. 11 Закону №481/95-ВР в якій, на його думку, зазначено, що у разі зміни зразка марок акцизного податку вже закуплені марки попереднього зразка застосовуються у виробництві алкогольних напоїв до їх повного використання, а марковані такими марками алкогольні напої знаходяться в обігу до їх повної реалізації в межах терміну придатності для споживання, не заслуговує на увагу з огляду на насупне.

Як вбачається із матеріалів справи, під час проведення перевірки встановлено, що віскі-бурбон «Букере» та віскі-бурбон «Ноб Крік» марковані марками акцизного податку попереднього зразка, які не видавались імпортеру вказаному на пляшці, що є порушенням вимог чинного законодавства. Акт підписаний керуючим магазином ОСОБА_5 без зауважень.

Відповідно до пункту 226.9 статті 226 Податкового кодексу України вважаються такими, що немарковані, зокрема, алкогольні напої марковані марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції.

Згідно з абзацом 15 частини другої статті 17 Закону № 481/95-ВР до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.

За таких обставин позовні вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню, а саме в частині скасування рішення №000009/04-61-22-04/37211933 щодо застосування штрафних санкцій в сумі 158265,40грн.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить із того, що відповідно до ч. 1, 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Керуючись ст. 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Скасувати Рішення від 27.04.2015р. № 000009/04-61-22-04/37211933 про застосування штрафних санкцій прийняте Державною податковою інспекцією в Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська в сумі 158265,40грн.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 24 липня 2015 року

Суддя ОСОБА_1