ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 липня 2015 року справа № 823/1532/15
15 год. 25 хв.м.Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бабич А.М.,
за участю:
секретаря судового засідання Шоколенко Т.М.,
представника позивача ОСОБА_1 (згідно з довіреністю),
представника відповідача не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства «Жашківський маслозавод» до Уманської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області про скасування вимоги,
ВСТАНОВИВ:
26.06.2015 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов адміністративний позов публічного акціонерного товариства «Жашківський маслозавод» (далі-позивач) до Уманської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області (далі-відповідач) про скасування вимоги від 06.04.2015 №Ю-01-11 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальну суму 266264,18грн.
Позов мотивовано тим, що оскаржувана вимога прийнята з порушенням процедури її прийняття без проведення документальної перевірки. Тому, просив задовольнити позов.
Відповідач надіслав заперечення проти позову, в яких зазначив, що оскаржуване рішення сформоване на підставі поданих позивачем звітів з єдиного внеску, у звязку з чим у задоволенні позову просив відмовити.
Заслухавши пояснення та доводи представника позивача, дослідивши докази у взаємозвязку та логічній послідовності, суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає, з огляду на таке.
Суд встановив, що позивач зареєстрований юридичною особою з 01.09.1999 та перебуває на обліку у відповідача.
06.04.2015 відповідач (Жашківське відділення) сформував вимогу №Ю-01-11 про необхідність сплати позивачем боргу (недоїмки) у сумі 266264,18грн.
Станом на 06.04.2015 недоїмка позивача згідно з його звітами за жовтень, грудень 2014 року та січень, лютий 2015 року, враховуючи часткову сплату позивачем зобовязань в сумі 30995,52грн., становила 266264,18грн.
Суд не погоджується з доводами позивача про порушення порядку оформлення вимоги з огляду на таке.
Спеціальним законом, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення є ЗУ № 2464-VI, а також інші чинні нормативно-правові акти.
Платниками єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування згідно з п.1 ч.1 ст.4 Закону України від 8 липня 2010 року №2464-VI Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі ЗУ №2464-VI) є підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Єдиний внесок відповідно до п.1 ч.1 ст.7 ЗУ №2464-VI нараховується для платників, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Статтею 9 ЗУ №2464-VI передбачено, що єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі (ч.1 ст.9 ЗУ № 2464-VI).
Обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок (ч.2 ст.9 ЗУ № 2464-VI).
Обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок (ч.3 ст.9 Закону № 2464-VI).
П.4.9 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 №455 (що діяла станом на час прийняття оскаржуваної вимоги), встановлено, що обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів здійснюється, зокрема, на підставі звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму виплат (доходу), на які нараховується єдиний внесок.
Отже, доводи позивача, що нарахування єдиного внеску має здійснюватись виключно за наслідками відповідної перевірки спростовується наведеною нормою.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.1 ЗУ №2464-VI недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Суд встановив, на підставі самостійно поданих позивачем до податкового органу звітів з єдиного внеску за жовтень, грудень 2014 року та січень, лютий 2015 року, враховуючи часткову сплату позивачем зобовязань в сумі 30995,52грн. Станом на час прийняття оскаржуваної вимоги відповідно до даних особового рахунку позивача недоїмка становила 266264,18грн.
При цьому, суд зясував, що недоїмка з єдиного внеску згідно з декларацією за листопад 2014 року включена до вимоги від 06.01.2015 №Ю01-11 та в подальшому стягнута з відповідача органами виконавчої служби.
Ч.1 ст.25 ЗУ №2464-VI визначено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Згідно з ч.4 цієї статті орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
Аналогічні положення закріплені також в Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою наказом Міністерства фінансів України 20 квітня 2015 року №449, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 07 травня 2015 року за №508/26953 (далі Інструкція).
Відповідно до пунктів 3-4 розділу VI Інструкції фіскальні органи надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки) в таких випадках: якщо дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску фіскальними органами; якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску; якщо платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи фіскального органу платника на суму боргу, що перевищує 10 гривень, і, окрім загальних реквізитів, повинна містити відомості про розмір боргу, у тому числі суми недоїмки, штрафів та пені, обов'язок погасити борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк. Вона є виконавчим документом. Сума боргу у ній проставляється у гривнях з двома десятковими знаками.
Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи фіскального органу за формою згідно з додатком 6 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).
Основною вимогою для такого рішення податкового органу є узгодженість визначеного зобов'язання. Самостійно задекларовані суми не підлягають оскарженню.
Фіскальний орган веде реєстр виданих вимог про сплату боргу (недоїмки) за формою згідно з додатком 8 до цієї Інструкції. При формуванні вимоги про сплату боргу (недоїмки) їй присвоюється порядковий номер, який складається з трьох частин: 1 частина - літера "Ю" (вимога до юридичної особи) або "Ф" (вимога до фізичної особи), 2 частина - порядковий номер, 3 частина - літера "У" (узгоджена вимога).
Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується під одним порядковим номером до повного погашення сум боргу.
Після формування вимоги про сплату боргу (недоїмки) та внесення даних до відповідного реєстру вимога надсилається (вручається) платнику. При надсиланні вимоги платнику рекомендованим листом з повідомленням про вручення корінець вимоги залишається у фіскальному органі. При врученні вимоги платнику під підпис така вимога залишається у платника, а корінець вимоги, на якому платник проставляє свій підпис, - у фіскальному органі.
Вказаних вимог законодавства відповідач, приймаючи оскаржуване рішення, дотримався.
Тому, суд дійшов висновку про безпідставність заявлених позовних вимог.
Керуючись ст.94 КАС України та ст.4 Закону України Про судовий збір, суд вирішив стягнути решту судового збору за подання цього позову.
Керуючись ст.ст.160-165, 254-256 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. У задоволенні адміністративного позову публічного акціонерного товариства «Жашківський маслозавод» про скасування вимоги Уманської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області від 06.04.2015 №Ю-01-11 про сплату боргу (недоїмки) з єдиного внеску на загальну суму 266264,18грн. відмовити повністю.
2. Стягнути з публічного акціонерного товариства «Жашківський маслозавод» (код ЄДРПОУ 00447793) на користь Державного бюджету України судовий збір за подання цього позову в сумі 4384,80грн. (чотири тисячі триста вісімдесят чотири гривні 80коп.).
3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з моменту отримання повного тексту постанови. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
4. Копії постанови направити особам, які брали участь у справі.
Суддя А.М. Бабич
Повний текст постанови виготовлений 24.07.2015