П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
Справа № 2-а-2405/10/1970
17 серпня 2010 р.м.Тернопіль
ОСОБА_1 окружний адміністративний суд в складі:
головуючої Подлісної І.М.
при секретарі Калиняк О.В.
з участю:
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом відкритого акціонерного товариства «ОСОБА_1 автотранспортне підприємство 16154» до ОСОБА_1 обєднаної державної податкової інспекції про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень рішень
в с т а н о в и в:
Відкрите акціонерне товариства «ОСОБА_1 автотранспортне підприємство 16154» звернулось до адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 обєднаної державної податкової інспекції про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень рішень ОСОБА_1 обєднаної державної податкової інспекції № 0001431602/014443 від 04 березня 2010 року, №0001441602/014444 від 04 березня 2010 року, № 0001451602/014445 від 04 березня 2010 року, посилаючись на те, що сплата штрафних санкцій прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум, а тому відповідачем при визначенні штрафних санкцій не дотримано строків давності передбачених п.п. 15.1.1 п. 15.1 ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ, а тому платник податку є вільним від податкового зобовязання.
В суді представник позивача відкритого акціонерного товариства «ОСОБА_1 автотранспортне підприємство 16154» позовні вимоги підтримала повністю, просила їх задовольнити визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення рішення ОСОБА_1 обєднаної державної податкової інспекції № 0001431602/014443 від 04 березня 2010 року, №0001441602/014444 від 04 березня 2010 року, № 0001451602/014445 від 04 березня 2010 року.
Представник відповідача ОСОБА_1 обєднаної державної податкової інспекції позовні вимоги не визнала, проти їх задоволення заперечила та пояснила, що визначений п.п. 15.1.1 п. 15.1 ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ, термін давності стосується лише податкових зобовязань, які визначаються ДПІ у випадках, передбачених п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4, норма даних підпунктів не передбачає застосування строку давності 1095 днів у разі нарахування штрафних санкцій по п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 даного Закону за порушення граничних термінів сплати узгоджених сум податкових зобовязань.
Суд, заслухавши пояснення сторін, проаналізувавши матеріали справи вважає, що вказаний позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
18 лютого 2010 року ОСОБА_1 обєднаною державною податковою інспекцією було проведено невиїзну документальну перевірку своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобовязання та податку на додану вартість, за результатами якої складено акт № 1246/16-02/03118802.
За результатами розгляду вказаного акту перевірки 04.03.2010 р. ОСОБА_1 об'єднана державна податкова інспекція винесла податкові повідомлення-рішення № 0001451602/014443, № 0001441602/0144444, № 0001451602/014445 згідно яких передбачено, що відповідно до акта перевірки № 1246/16-02/03118802 від 18.02.2010 р. встановлено порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) передбаченого п. 5.3.1. п. 5 ст.5 ЗУ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та зобов'язано сплатити позивача штраф у розмір 10% , що становить 4 243 грн., штраф у розмірі 20 %, що становить 9 401 грн., штраф у розмірі 50%, що становить 49 658 грн. відповідно.
При винесені вказаних податкових повідомлень-рішень відповідач виходив з того, що перевіркою було встановлено, що ВАТ "АТП 15164" пропущені граничні строки сплати узгоджених сум податкового зобов'язання згідно декларацій по податку на додану вартість від 19.05.2004 р, 21.06.2004 р, 20.07.2004 р.20.08.2004 р., 20.09.2004 р., 20.10.2004 р., 19.11.2004 р., 20.12.2004 р., 20.01.2005 р., 17.02.2005 р., 18.03.2005 р., 19.04.2005 р., 19.05.2005 р, 17.06.2005 р., 18.07.2005 р., 18.08.2005 р., 20.09.2005 р., 20.10.2005 р., 21.11.2005 р. та по податковому повідомленню-рішенню ф. "Р" № НОМЕР_1 від. 19.11.2004 р. на загальну суму 188 758 грн.
З даного акту перевірки випливає, що ВАТ "ОСОБА_1 АТП 16154" пропустила граничні строки сплати узгоджених сум податкового зобов'язання по податку на додану вартість за період з травня 2004 по листопад 2005 р. за що нараховані вказані суми штрафних санкцій.
Згідно із п. 1.5. ст. 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами", штрафна санкція (штраф) - плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами.
У відповідності до п. 17.3. ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами", сплата (стягнення) штрафних санкцій, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Таким чином, до даних правовідносин з приводу стягнення сум штрафних санкцій застосовується положення Закону України "Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами", зокрема, щодо строків позовної давності стягнення податкових зобов'язань.
Згідно із пп. 15.1.1. п. 15.1. ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами", податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Як вбачається із змісту акту від 18.02.2010 р. відкрите акціонерне товариства «ОСОБА_1 автотранспортне підприємство 16154» пропустило граничні строки сплати узгодженого податкового зобов'язання за період з травня 2004 по листопад 2005 р., разом з тим, штрафні санкції нараховані у 2010 р., тобто після спливу 1095 днів після відповідного терміну подання вказаних декларацій та терміну сплати за податковим повідомленням-рішенням ф. "Р" № НОМЕР_1.
Оскільки на протязі встановленого законом 1095 денного строку податковим органом не було визначено позивачам суми податкового зобовязання вони вважаються вільними від нього.
При цьому суд не приймає до уваги твердження представника ОСОБА_1 ОДПІ про те, що визначений п.п. 15.1.1 п. 15.1 ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ, термін давності стосується лише податкових зобовязань, які визначаються ДПІ у випадках, передбачених п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4, норма даних підпунктів не передбачає застосування строку давності 1095 днів у разі нарахування штрафних санкцій по п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 даного Закону за порушення граничних термінів сплати узгоджених сум податкових зобовязань, оскільки у даному випадку судом встановлено наявність передбачених у п.п. 15.1.2 Закону обставин (з моменту подання позивачем податкової декларації минуло більше 1095 днів).
З огляду на викладене суд прийшов до висновку про обґрунтованість вимог позивача з врахуванням того, що ОСОБА_1 об'єднана державна податкова інспекція з пропуском граничних строків стягнення штрафних санкцій передбачених, ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань перед бюджетами та державними цільовими фондами" протиправно винесла податкові повідомлення-рішення про обов'язок ВАТ "ОСОБА_1 АТП 16154" сплатити вищевказані суми штрафу, а відтак такі повідомлення є таким, що підлягають до скасування.
керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 72, 86, 160-163 КАС України,
Законом України «Про державну податкову службу в Україні»
№ 509-Х11 від 04.12.1990 р., Законом України «Про порядок
Погашення зобовязань платників податків перед бюджетами
та державними цільовими фондами від 21.12.2000р. № 2181-ІІІ,
суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити. Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення рішення ОСОБА_1 обєднаної державної податкової інспекції № 0001431602/014443 від 04 березня 2010 року, №0001441602/014444 від 04 березня 2010 року, № 0001451602/014445 від 04 березня 2010 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10 денний строк з дня постановлення постанови апеляційної скарги у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий суддяПодлісна І.М.