Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
16.09.2009 р. № 2-а- 38006/09/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Чалого І.С.,
при секретарі судового засідання –Елоян Ж.Г., Вороніній І.О.,
за участю представників сторін:
позивача - Нос Т.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до приватного сільськогосподарського підприємства "Ажна" про стягнення заборгованості
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ПСП "Ажна", в якому просив суд стягнути з приватного сільськогосподарського підприємства "Ажна" на користь позивача адміністративно-господарські санкції у розмірі 2090,00 грн., а також пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 7,56 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до статті 20 Закону України ( в редакції від 06.10.2005 року Закон № 2960-IV) «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»(на далі –Закон) підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Згідно форми 10-ПІ «Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів»№ 6675 від 27.02.2009 року за 2008 рік. ПСП "Ажна" за 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайнятого інвалідом до 16.04.2009року повинен був сплатити адміністративно господарські санкції у розмірі2090,00 грн. За несвоєчасну сплату належних внесків була нарахована пеня в розмірі 7,56 грн.. Таким чином, утворилась заборгованість у розмірі 2097,56 грн.
Представник позивача в судовому засіданні вимоги адміністративного позову підтримала в повному обсязі та просила їх задовольнити.
Відповідач - ПСП "Ажна" - в судове засіданні свого представника не направив з невідомих суду причин, про день та час розгляду справи повідомлений був своєчасно та належним чином, про причини не явки суду не повідомив, заяв про відкладення розгляду справи чи розгляд справи за відсутності свого представника не надавав.
Згідно зі ст.35 КАС України відповідач є належно повідомлений про дату, час та місце судового засідання. Відповідач відзив на позов не надав, правом участі в судовому засіданні не скористався.
Суд вважає, що не з’явлення відповідача у судове засідання не перешкоджає розгляду справи за наявними в ній матеріалами.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази у справі, суд, встановив наступне:
Згідно з частиною першою статті 20 Закону, в редакції Закону від 31.05.2005, для роботодавців установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця.
За змістом частини другої, третьої зазначеної статті роботодавці самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу і забезпечують працевлаштування інвалідів.
Згідно ст. 18 Закону забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, а в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Стаття 18-1 Закону вказує, що державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань, що не було зроблено, та не заперечується позивачем.
Згідно ст. 18-1 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Статтею 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” встановлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньо облікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.
Відповідно до форми 10-ПІ “Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів” за 2008 рік середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу ПСП "Ажна" у 2008 році становила 10 осіб, тобто, норматив для працевлаштування інвалідів складав 1 робоче місце.
Враховуючи вимоги глави 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", відповідно до якої до компетенції виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) та делеговані повноваження, пункту 12 статті 34 цього Закону, згідно з яким до делегованих повноважень належить бронювання в порядку, встановленому законом, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форм власності робочих місць, призначених для працевлаштування осіб, які відповідно до законодавства потребують соціального захисту і не спроможні конкурувати на ринку праці, визначення нормативів таких робочих місць.
Пунктом 5 “Положення про робоче місце інваліда, про порядок працевлаштування інвалідів” затвердженого постановою КМ України від 03.05.1995р. № 314 підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центр зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення ( пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Як видно з листа Кегичівського районного центру зайнятості № 1030 від 29.05.2009р. протягом 2008 року ПСП «Ажна»не інформувало центр зайнятості про наявність вільних робочих місць для інвалідів.
Таким чином, всупереч викладеним вимогам Положення , відповідач не виконав обов’язок щодо своєчасного інформування державної служби зайнятості про готовність прийняти інваліда на певну посаду, про що свідчить звіт по формі № 10- ПІ, відповідно до якого у 2008 році інваліди на підприємстві не були працевлаштовані, а отже, відповідачем не виконано норматив 1 робочого місця по працевлаштуванню інвалідів.
Суд вважає, що саме з вини відповідача, який своєчасно не повідомив Кегичівський районний центр зайнятості м. Харкова про наявність вакансій для інвалідів, інваліди не були направлені для працевлаштування до ПСП "Ажна" у 2008 році.
Статтею 20 Закону встановлено обов’язок підприємств, установ, організацій у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно –господарської санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно - господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Порушення термінів сплати адміністративно–господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати нарахованої на повну суму недоїмки за весь період її строк.
Враховуючи те, що кожна особа повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що відповідач не надав до суду доказів, які спростовують вимоги адміністративного позову.
За таких обставин суд знаходить позов щодо стягнення з відповідача адміністративно- господарської санкції за незайняте робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів у 2008 році в сумі 2090 грн. 00 коп. та пені в сумі 7 грн. 56 коп. обґрунтованим, доведеним і таким, що підлягає задоволенню.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до приватного сільськогосподарського підприємства "Ажна" про стягнення заборгованості – задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з приватного сільськогосподарського підприємства "Ажна" ( 64011, Харківська область, Кегичівський район, с.Лозова, код ЄДРПОУ 34269949) на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (61022, м.Харків, м-н Свободи, 5, Держпром, 1 під., к.16 код ЄДРПОУ 24134567) адміністративно господарські санкції в розмірі 2090,00 грн. (дві тисячі дев'яносто гривень).
Стягнути з приватного сільськогосподарського підприємства "Ажна" ( 64011, Харківська область, Кегичівський район, с.Лозова, код ЄДРПОУ 34269949) на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (61022, м.Харків, м-н Свободи, 5, Держпром, 1 під., к.16 код ЄДРПОУ 24134567) пеню за порушення термінів сплати адміністративно господарських санкцій у розмірі 7,56 грн. (сім гривень 56 копійок).
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України –з дня складення в повному обсязі, та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 16.09.2009 року.
Суддя І.С. Чалий