Постанова № 47343968, 28.07.2011, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.07.2011
Номер справи
2а-1870/2776/11
Номер документу
47343968
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 липня 2011 р. Справа № 2a-1870/2776/11

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Глазька С.М.,

за участю секретаря судового засідання - Чикалової М.С.,

представника прокуратури - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом прокурора Сумського району в інтересах держави в особі Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Агрофірма "Перше травня" про стягнення заборгованості зі сплати адміністративно-господарських санкцій та пені у загальному розмірі 52805 грн. 19 коп.,-

В С Т А Н О В И В:

Прокурор Сумського району в інтересах держави в особі Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Агрофірма "Перше травня" адміністративно-господарські санкції та пеню у загальному розмірі 52805 грн. 19 коп.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що відповідач, всупереч вимог ст. 20 Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні, маючи середньооблікову чисельність працюючих інвалідів менше ніж встановлено нормативом, передбаченим ст. 19 даного Закону, не сплатив у передбаченому Законом розмірі до 16 квітня 2011 року 52396 грн. 47 коп. адміністративно-господарських санкцій. За порушення строків сплати адміністративно-господарських санкцій відповідачу була нарахована пеня в розмірі 408 грн. 72 коп.

Від представника відповідача надійшло заперечення (а.с.14-16), в якому він зазначає, що СВК "Агрофірма "Перше травня" у 2010 році належним чином інформувала центр зайнятості про наявність вільних робочих місць на підприємстві та потребу у направленні йому центром зайнятості інвалідів для працевлаштування.

Представник прокуратури в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила позов задовольнити.

Представник позивача в судовому засіданні вищевказані позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала з підстав викладених у запереченні.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне позов задовольнити частково, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що Сільськогосподарський виробничий кооператив "Агрофірма "Перше травня", зареєстрований як юридична особа та відповідно до вимог Закону України Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні (далі по тексту Закон) перебуває на обліку за місцем реєстрації в СОВ Фонду соціального захисту інвалідів, що вбачається з позовної заяви та підтверджується поясненнями представників сторін.

Відповідно до ст. 4 Закону діяльність держави щодо інвалідів виявляється у створенні правових, економічних, соціально-побутових і соціальне-психологічних умов для задоволення їх здоров'я, матеріальному забезпеченні, посильній трудовій та громадській діяльності.

Статтею 19 Закону для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форм власності і господарювання встановлено норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі 4% від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 осіб у кількості 1 робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Згідно поданого відповідачем звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік (а.с.5), середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу підприємства у 2010 році становила 226 осіб, тому відповідно до ст. 19 Закону, норматив числа робочих місць для працевлаштування інвалідів для відповідача становить 9 робочих місць, однак у 2010 році на підприємстві середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність становила 6 осіб.

Статтею 18 Закону передбачено обовязок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, (до них відноситься і відповідач) виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Як встановлено в судовому засіданні та вбачається з матеріалів справи, відповідачем протягом 2010 року до Сумського районного центру зайнятості подавалися звіти про наявність вакансій (а.с.17-24), в яких відповідач вказував про потребу у направленні йому інвалідів для працевлаштування.

Однак судом було встановлено, що за 2, 7, 10, 11 та 12 місяці 2010 року звіти про наявність вакансій до Сумського районного центру відповідачем не подавалися.

В судовому засіданні представник відповідача зазначала, що у вказані місяці в СВК "Агрофірма "Перше травня" існувала потреба у працевлаштуванні інвалідів, однак не змогла пояснити у зв'язку з чим до Сумського районного центру зайнятості не подавалися звіти про наявність вакансій у вказані місяці та зазначала, що звіти про наявність вакансій подавалися до Сумського районного центру зайнятості у попередні періоди.

Відповідно до ч.1 ст. 20 Закону підприємства (об'єднання), установи і організації незалежно від форм власності і господарювання, де кількість працюючих інвалідів менша ніж установлена нормативами зазначеними вище, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду України соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.

Як вбачається із звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік (а.с.5), середньорічна заробітна плата штатного працівника працюючого в СВК "Агрофірма "Перше травня" становить 17465 грн. 49 коп. Сума адміністративно-господарських санкцій за нестворені 3 робочі місця складає 52396 грн. 47 коп. за рік, відповідно за місяць сума адміністративно-господарських санкцій за нестворені 3 робочі місця складає 4366 грн. 37 коп.

Суд приходить до переконання, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця. Такий обов'язок покладається на органи працевлаштування, що перелічені в частині першій статті 18 зазначеного вище Закону.

У зв'язку з викладеним суд вважає, що до відповідача повинні застосовуватися адміністративно-господарські санкції за 3 нестворені робочі місця тільки за ті місяці, коли відповідачем не надавалася до державної служби зайнятості інформація, необхідна для організації працевлаштування інвалідів, а саме: за 2, 7, 10, 11 та 12 місяці 2010 року.

Таким чином до відповідача повинні застосовуватися адміністративно-господарські санкції за 5 місяців у розмірі 21831 грн. 85 коп.

Стаття 20 Закону передбачає, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

За порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій відповідачу була нарахована пеня за 5 місяців у розмірі 170 грн. 30 коп.

Враховуючи, що адміністративно-господарські санкції у розмірі 21831 грн. 85 коп. та пеня у розмірі 170 грн. 30 коп., залишаються несплаченими відповідачем, що підтверджується поясненнями представників сторін, суд приходить до висновку, що вимоги позивача щодо стягнення з Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Агрофірма "Перше травня" вказаної суми адміністративно-господарських санкцій та пені підлягають задоволенню. В іншій частині позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов прокурора Сумського району в інтересах держави в особі Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Агрофірма "Перше травня" про стягнення заборгованості зі сплати адміністративно-господарських санкцій та пені у загальному розмірі 52805 грн. 19 коп. задовольнити частково.

Стягнути з Сільськогосподарського виробничого кооперативу "Агрофірма "Перше травня" (і.к.02137513) на користь Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (40004, м. Суми, вул. Горького, 2, р/р 31212230700002 в ГУДКУ в Сумській області, код ЄДРПОУ 23636315, код МФО 837013) заборгованість зі сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 21831 грн. 85 коп. та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 170 грн. 30 коп.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) С.М. Глазько

З оригіналом згідно

Суддя С.М. Глазько

Повний текст постанови складений 02 серпня 2011 року