Справа№ 311/2601/15-п
Провадження № 3/311/714/2015
ПОСТАНОВА
Іменем України
22.07.2015 року м. Василівка
Суддя Василівського районного суду Запорізької області Кочева І.В., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Василівського РВ УМВС України в Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, українця, громадянина України, працюючого на АЗС «Укрнафтогаз» - оператором, який проживає та зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, за ст.173 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
В С Т А Н О В И Л А :
В протоколі ЗП №024899 від 13 липня 2015 року вказано, що ОСОБА_1 08 липня 2015 року в 19-15 год. вчинив хуліганські дії по відношенню до неповнолітнього ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, що виразилося в спричиненні остатньому фізичної болі, чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ст.173 КУпАП.
Перевіривши матеріали справи вважаю, що вона підлягає поверненню для належного оформлення виходячи з наступного.
Ст. 256 ч.1 КУпАП передбачено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення), місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвище, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості необхідні для вирішення справи. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
В порушення вимог вказаної статті у протоколі про адміністративне правопорушення не розкрито об'єктивну сторону правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП України (нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян чи інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян (формальний склад)), не зазначено спосіб вчинення правопорушення, не відображено обєкт правопорушення (суспільні відносини у сфері охорони громадського порядку…), не зазначено субєктивну сторону правопорушення (ставлення до наслідків), яка характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу, а також мотиви та мета вчинення правопорушення; не конкретизовано суть вчиненого правопорушення, не вказано спосіб його вчинення, не зазначено місце вчинення правопорушення ( населений пункт (район, область), на території якого було вчинено правопорушення); у протоколі також не вказано щодо наявності чи відсутності речових доказів по справі, місце їх збергання, у разі наявності та
подальшого вилучення з місця подій. У складеному протоколі відсутні відомості щодо свідків (очевидців) вчинення інкримінованого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, їх пояснення не додані до справи.
Як встановлено з матеріалів адміністративного правопорушення, черговою частиною Василівського РВ УМВС України в Запорізькій області 07 липня 2015 року по телефону прийнято повідомлення від ОСОБА_3 про те, що її сусід ОСОБА_4 вдарив її дитину ОСОБА_2, яке зареєстровано у Журналі єдиного обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події за №4218 від 08 липня 2015 року. В той же день начальник СВ Василівського РВ УМВС України в Запорізькій області матеріал за заявою ОСОБА_3 (ЖЄО №4218 від 08 липня 2015 року) направив начальнику Василівського РВ УМВС України в Запорізькій області для їх розгляду згідно Закону України «Про звернення громадян» та «Положення про порядок роботи із зверненнями громадян і організації їх особистого прийому в системі міністерства внутрішніх справ України». В супровідному листі зазначено, що у випадку встановлення в ході розгляду даних матеріалів ознак кримінального правопорушення, їх необхідно невідкладно спрямувати до територіального органу досудового розслідування для подальшого внесення відповідних відомостей до ЄРДР та початку досудового розслідування. Вказані дії суперечать вимогам КПК України, оскільки у заяві ОСОБА_3 йшлося про те, що ОСОБА_1 вдарив її дитину, тобто вказувалося на вчинення злочину, передбаченого ст.126 КК України.
Разом з тим, до протоколу про адміністративне правопорушення додано копії письмових пояснень ОСОБА_3 ОСОБА_3, ОСОБА_2, ОСОБА_5, потерпілого ОСОБА_2, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, вказаним особам розяснювалися положення КПК України. З доданих до протоколу матеріалів також вбачається вчинення злочину, передбаченого ст.126 КК України, а не адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП.
Матеріали справи про адміністративне правопорушення також не містять доказів того, що потерпілій ОСОБА_3 відомо про те, що її заява про вчинений злочин не була внесена до Єдиного реєстру досудових розслідувань, у зв'язку з чим вона позбавлена можливості оскаржити бездіяльність слідчого в порядку, передбаченому ст. 303 КПК України.
Відповідно до ст. 173 КУпАП України на відміну від кримінально-караного хуліганського прояву, дрібне хуліганство не має характеру грубого порушення громадського порядку, яке заподіює істотної шкоди суспільним відносинам, правам і законним інтересам громадян. Необхідно також відрізняти дрібне хуліганство від зовні схожих дій, які містять ознаки таких злочинів, яксамоуправство, образу, нанесення побоїв, чи інших проступків, тягнуть за собою адміністративну відповідальність (поява в п'яному вигляді в громадських місцях, порушення правил руху та ін.).
Приєднаний до матеріалів справи висновок про результати перевірки по письмовій заяві ОСОБА_3 у відповідності вимог Закону України «Про звернення громадян» від 08 липня 2015 року, винесений О/у СКМСД Василівського РВ ГУМВС України в Запорізькій області ОСОБА_9, погоджений начальником СКМСД Василівського РВ ГУМВС України в Запорізькій області ОСОБА_10, яким припинена перевірка за заявою ОСОБА_3, не може братися судом до уваги, оскільки він складений в порушення вимог ст.ст.214,284 КПК України.
Відповідно до Інструкції про порядок ведення єдиного обліку в органах і підрозділах внутрішніх справ України заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події, затвердженої наказом МВС України 19.11.2012 року №1050, встановлено п.3.5. Про наявність письмових заяв про вчинені кримінальні правопорушення та інші події, що надійшли до чергової частини органу внутрішніх справ, а також повідомлень, які надійшли усно, у яких наявні відомості, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, після реєстрації в журналі ЄО оперативний черговий доповідає начальникові слідчого підрозділу для внесення слідчими відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та інформує начальника органу внутрішніх справ.
Вказана Інструкція встановлює порядок ведення єдиного обліку органами і підрозділами внутрішніх справ України заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події, а також порядок здійснення контролю за його дотриманням.
В порушення вимог ст.256 КУпАП до протоколу про адміністративне правопорушення не приєднано доказів щодо внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за заявою ОСОБА_3, відповідно до ст.214 КПК України, а також відомості про результати досудового розслідування постанови про закриття кримінального провадження. Всі вищезазначені обставини, на думку суду, призвели до неповноти перевірки, проведеної за заявою ОСОБА_3 про вчинене кримінальне правопорушення.
За змістом ч.4 ст. 38 КпАП України протокол про адміністративне правопорушення, у разі наявності заяви потерпілого про злочин, може бути складено лише після закриття кримінального провадження, якщо в діях порушника наявні ознаки адміністративного правопорушення.
У випадках не додержання вимог ст.256 КУпАП суддя зобов'язаний повернути протокол про адміністративне правопорушення відповідному органу для належного оформлення.
Таким чином, для своєчасного, всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи, вирішення її в точній відповідності з законом, суд приходить до висновку про повернення протоколу про адміністративне правопорушення у Василівський РВ УМВС України в Запорізькій області для належного оформлення відповідно вимогам чинного законодавства.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 173, 256, 283, 284 КпАП України, суддя, -
П О С Т А Н О В ИЛ А:
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.173 КУпАП повернути до Василівського РВ УМВС України в Запорізькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Василівського районного суду
Запорізької області ОСОБА_11