ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
21.07.2015 Справа № 920/939/15
За позовом: Заступника прокурора Сумського гарнізону в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Сумській області, м. Суми
до відповідача: Казенного підприємства «Шосткинський казенний завод «Зірка», м. Шостка Сумської області
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Шосткинської міської ради, м. Шостка Сумської області
про стягнення 11 472 грн. 20 коп.
Суддя В.Л.Котельницька
Представники сторін:
від позивача - не прибув
від відповідача - І.В.Топтунов (довіреність № 3/юр від 20.01.2015)
від третьої особи - не прибув
прокурор - А.М.Рудяк
За участю секретаря судового засідання - Ю.О.Зері
Суть спору: прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся до господарського суду з позовною заявою, відповідно до якої просить стягнути з відповідача в доход держбюджету 11472 грн. 20 коп. збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону атмосферного повітря; а також покласти на відповідача витрати по сплаті судового збору.
Відповідач у поданому до суду відзиві на позов проти вимог позивача та прокурора заперечує та зазначає, що не з його вини ним несвоєчасно був отриманий дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами викидів.
Від третьої особи надійшло клопотання про розгляд справи без участі його представника в судовому засіданні.
Представник позивача в судове засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши подані сторонами докази та заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, суд встановив:
У період з 11.06.2014 по 01.07.2014 Держаною екологічною інспекцією у Сумській області проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у діяльності КП «Шосткинський казенний завод «Зірка», в результаті якої встановлено факт порушення діяльності підприємства, а саме: здійснення стаціонарними джерелами викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без одержання дозволу спеціально уповноваженого органу на викиди забруднюючих речовин, що є порушенням ст. ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
За наслідками перевірки державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Сумській області складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами та направлено відповідачу претензію № 1681/08-14 від 02.07.2014 щодо добровільного відшкодування заподіяних державі збитків.
У відповідності до положень «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних речовин в атмосферне повітря», зареєстрованої 21.01.2009 в Міністерстві юстиції України за №48/16064, затвердженої наказом Мінприроди №639 від 10.12.2008, державним інспектором Державної екологічної інспекції у Сумській області здійснено розрахунок розміру відшкодування збитків, які заподіяні державі відповідачем. Так, згідно уточненого розрахунку, внаслідок роботи КП «Шосткинський казенний завод «Зірка» без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря за період з 01.12.2012 по 02.06.2014 завдана останнім державі шкода становить 11472 грн. 20 коп.
Відповідач із сумою заборгованості не погодився, оскільки, на його думку, несвоєчасність отримання ним дозволу на викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря сталося з вини третіх осіб.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік; заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря; забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок; забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин; використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел; здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення
газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря; своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.
Виконання заходів щодо охорони атмосферного повітря не повинно призводити до забруднення ґрунтів, вод та інших природних об'єктів.
Згідно з положенням статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання.
Відповідно до п.2 Порядку проведення та оплати робіт, пов'язаних з видачею дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами викидів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №302 від 13.03.2002, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - це офіційний документ, який дає право підприємствам, установам, організаціям та громадянам-підприємцям експлуатувати об'єкти, з яких надходять в атмосферне повітря забруднюючі речовини або їх суміші, за умови дотримання встановлених відповідних нормативів граничнодопустимих викидів та вимог до технологічних процесів у частині обмеження викидів забруднюючих речовин протягом визначеного в дозволі терміну.
Як вбачається з матеріалів справи у відповідача на момент перевірки був відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» та спричинило шкоду навколишньому природному середовищу.
Дане порушення зафіксоване в акті перевірки дотримання КП «Шосткинський казенний завод «Зірка» вимог природоохоронного законодавства. При цьому сам відповідач не заперечує факту відсутності дозвільних документів, але зазначає про відсутність його вини у цьому.
Положеннями статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, установлених законодавством України.
Згідно з п. 7 ч. 3 ст. 29 Бюджетного кодексу України джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Відповідно до пункту п. 4 ч. 1 ст. 69-1 Бюджетного кодексу України до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.
Враховуючи наведені положення законодавства, господарський суд дійшов висновку про стягнення з відповідача шкоди, завданої навколишньому природному середовищу, шляхом її стягнення до місцевого бюджету Шосткинської міської ради для подальшого перерозподілу між бюджетами відповідних рівнів.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Позивачем надані необхідні документи в обґрунтування позовних вимог, зокрема щодо наявності факту спричинення шкоди навколишньому природному середовищу, правомірності та обґрунтованості розрахованої суми нанесеної неправомірними діями відповідача збитків.
На підставі наведеного, суд дійшов висновку про правомірність та обґрунтованість вимог прокурора та позивача та про задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Заперечення відповідача стосовно відсутності вини у його діях, пов'язаних з тривалим оформленням дозвільних документів, суд до уваги не приймає, оскільки доводи відповідача спростовуються матеріалами справи, а саме : матеріалами справи підтверджується факт бездіяльності відповідача протягом майже року з моменту введення в експлуатацію стаціонарних джерел. Крім зазначеного, діюче законодавство не містить таких підстав для звільнення від відповідальності за порушення природоохоронного законодавства, як затримка у виготовленні дозвільних документів, тим більше, що сам факт спричинення шкоди навколишньому природному середовищу відповідачем не оспорюється.
Відповідно до ст. ст. 44, 49 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 33, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Казенного підприємства «Шосткинський казенний завод «Зірка» (41100, Сумська область, м. Шостка, вул. Леніна, 36; код ЄДРПОУ 14315351) завдану шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу в дохід місцевого бюджету Шосткинської міської ради - 24062100 (грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням природоохоронного законодавства), р/р 33110331700012, код ЄДРПОУ 37512251, МФО 837013, в ГУДКУ у Сумській області в сумі 11472 грн. 20 коп., для подальшого перерозподілу: 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності зарахувати до Державного бюджету України та 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності зарахувати в доход місцевого бюджету.
3. Стягнути з Казенного підприємства «Шосткинський казенний завод «Зірка» (41100, Сумська область, м. Шостка, вул. Леніна, 36; код ЄДРПОУ 14315351) в доход Державного бюджету (р/р 31218206783002, отримувач УДКС у м. Суми (м. Суми), 22030001, МФО 837013, ЄДРПОУ 37970593) 1827 грн. 00 коп. судового збору.
4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 24.07.2015.
Суддя В.Л.Котельницька