ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 липня 2015 року м. Київ К/9991/26590/12
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Федорова М.О.
суддів: Островича С.Е.
Степашка О.І.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційні скарги Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у місті Луганську, Товариства з обмеженою відповідальністю "Авіакомпанія "Ютейр-Україна" на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 12.01.2012 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 20.03.2012
у справі № 2а-11786/11/1270
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Авіакомпанія "Ютейр-
Україна"
до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у місті Луганську,
Головного управління державного казначейства України
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-
рішення від 08.12.11року № 0000812360, стягнення бюджетного
відшкодування з податку на додану вартість за грудень 2010 року в сумі
703 000 грн, ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Авіакомпанія "Ютейр-Україна" звернулось до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у місті Луганську, Головного управління державного казначейства України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 08.12.11року № 0000812360, стягнення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за грудень 2010 року в сумі 703 000 грн.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 12.01.2012 позовні вимоги задоволено частково, визнані протиправним та скасувані податкові повідомлення-рішення Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську від 08.12.2011 року № 0000812360 про зменшення суми бюджетного відшкодування з ПДВ за грудень 2010 року на суму 703 000 грн., в задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 08.08.2013 постанову Луганського окружного адміністративного суду від 12.01.2012 залишено без змін.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції та ухвалою суду апеляційної інстанції Ленінська міжрайонна державна податкова інспекція у місті Луганську та Товариство з обмеженою відповідальністю "Авіакомпанія "Ютейр-Україна" оскаржили їх в касаційному порядку.
В скарзі Товариство з обмеженою відповідальністю "Авіакомпанія "Ютейр-Україна" просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалу суду апеляційної інстанції в частині відмови в задоволенні позовних вимог, прийняти в цій частині нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
Ленінська міжрайонна державна податкова інспекція у місті Луганську в скарзі просить скасувати частково постанову суду першої інстанції та ухвалу суду апеляційної інстанції в частині задоволення позовних вимог, прийняти в цій частині нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.
Касаційні скарги вмотивовані тим, що судом першої та апеляційної інстанцій при вирішення спору по даній справі порушено норми матеріального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційні скарги слід відхилити з таких підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідачем проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ТОВ «Авіакомпанія «ЮТейр-Україна» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ за грудень 2010 року, за результатом якої складено акт від 25.11.2011 року № 862/23-616/36129430.
За результатами перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 08.12.2011 року № 0000812360/0, яким зменшено суму бюджетного відшкодування з ПДВ по деклараціям за грудень 2010 року в розмірі 703 000 грн.
Перевіркою встановлено порушення позивачем п. 187.1. ст. 187. п.200.4 ст. 200 Податкового кодексу України.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що при прийнятті спірного рішення фіскальний орган виходив з того, що обов'язковими умовами при отриманні права на бюджетне відшкодування суми ПДВ є надмірна сплата цього податку до Державного бюджету України, а також реальність здійснення операцій, однак по контрагентам позивача не підтверджено можливість здійснювати реальну господарську діяльність та факт транспортування, отримання товару від постачальників. Зокрема, встановлено, що у ланцюгу постачання ТОВ «Лук Авіа Ойл», ТОВ «Авіакомпанія «ХОРС», ПрАТ «Міжнародні авіалінії України», ТОВ «МАЦП», ДП «МА»Бориспіль», ТОВ «Югспецсервіс-2», ТОВ «Актив-Компані», ТОВ «Кребо Інтернешнл» є підприємства, щодо яких не можливо встановити сплату ПДВ по ланцюгу постачання до Державного бюджету України.
Датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту у відповідності із пунктом 198.2 статті 198 Кодексу України вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
- дата списання коштів з банківською рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
- дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Згідно з 4 абз. П. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися її оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Відповідно до п.200.1 ст. 200 Податкового кодексу сума податку, що підлягає бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітною (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.
Згідно з пп. А) п.200.4 ст. 200 Податкового кодексу бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що сума податку, що заявлена Авіакомпанією до бюджетного відшкодування фактично сплачена Авіакомпанією. Авіакомпанія є отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах, постачальникам таких товарів/послуг.
Відповідно до п.7 ст. 200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Згідно з п.10 ст. 200 Податковий кодекс України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
Згідно з п.12 ст. 200 Податкового кодексу орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Пунктом 13 ст. 200 Податкового кодексу передбачено, що підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
Відповідно до п.200.15 ст. 200 Податкового кодексу України, у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або орган державної податкової служби розпочинає процедуру судового оскарження, орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган Державного казначейства України та орган Державного казначейства України тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.
Після закінчення процедури судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Враховуючи зазначене колегія суддів погоджує висновок судів попередніх інстанцій, що не підлягає задоволенню вимога позивача щодо стягнення з Державного бюджету України бюджетного відшкодування з ПДВ за грудень 2010 року в розмірі 703 000 грн., оскільки дана вимога є передчасною.
Судами попередніх інстанцій встановлено факт здійснення позивачем господарських операцій та дотримання платником податку спеціальних вимог щодо документального підтвердження сум бюджетного відшкодування з податку на додану вартість.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що податкове повідомлення-рішення від 08.12.2011 року № 0000812360/0 року про зменшення позивачу суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість. є протиправним та підлягає скасуванню.
Враховуючи вищевикладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що касаційні скарги Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у місті Луганську, Товариства з обмеженою відповідальністю "Авіакомпанія "Ютейр-Україна" на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 12.01.2012 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 20.03.2012 у справі № 2а-11786/11/1270 слід відхилити, а судові рішення залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 2201, 221 ,223 ,230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційні скарги Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у місті Луганську, Товариства з обмеженою відповідальністю "Авіакомпанія "Ютейр-Україна" відхилити.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 12.01.2012 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 20.03.2012 у справі № 2а-11786/11/1270 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та порядку, передбачених статтями 236-2392 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий М.О. ФедоровСудді С.Е. Острович О.І. Степашко