ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"20" липня 2015 р. Справа № 809/2492/15
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Кафарський В.В., розглянувши у порядку скороченого провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "ГЕОМАКС-РЕСУРС" про застосування заходів реагування,-
ВСТАНОВИВ:
24.06.2015 року Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області звернулося з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю (далі-ТОВ) "ГЕОМАКС-РЕСУРС" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Позовні вимоги мотивовані тим, що за наслідками планової перевірки щодо додержання (виконання) вимог законодавства з питань цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки на автозаправній станції за адресою: м. Луцьк, вул. Карпенка Карого,5, ТОВ "ГЕОМАКС-РЕСУРС", зафіксованими в акті № 236 від 06.06.2015 року, посадовою особою Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області встановлено, що відповідачем порушено вимоги законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоровю людей.
Отже, у відповідності до ч.5 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області із метою захисту прав та законних інтересів людей просить застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації АЗС ТОВ "ГЕОМАКС-РЕСУРС", крім робіт, пов'язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Ухвалою суду від 08.07.2015 року у відповідності до п.5 ч.1 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України відкрито скорочене провадження в даній адміністративній справі та на виконання вимог частини 3 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачу за адресою зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, направлено копію ухвали про відкриття скороченого провадження та запропоновано у десятиденний строк з дня отримання копії даної ухвали подати заперечення проти позову або заяву про визнання позову.
14.07.2014 року на адресу суду надійшло заперечення, згідно з яким ТОВ "ГЕОМАКС-РЕСУРС" не погоджується із заявленими позовними вимогами. Так у вказаному запереченні відповідач зазначає, що ним не здійснюється експлуатація автозаправної станції за адресою: м. Луцьк, вул. Карпенка Карого,5, а останню згідно акту повернення об'єкту оренди від 14.06.2015 року передано ТзОВ Бастет-НП".
Таким чином відповідач вважає, що на нього не можуть бути покладені будь-які зобов'язання щодо зупинення роботи вказаного об'єкта.
Проте, на думку суду зазначені обставини не спростовують факту виявлених порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоровю людей.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов підлягає до задоволення з наступних мотивів.
Судом встановлено, що відповідно до наказу Луцького міськрайонного відділу Управління ДСНС України у Волинській області за № 13 від 22.04.2015 року проведено планову перевірку.
За результатами проведеної перевірки складено акт від 06.06.2015 року № 236, в якому вказано, що експлуатацією приміщень АЗС ТОВ "ГЕОМАКС-РЕСУРС" порушено вимоги законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
- не проведено технічне обслуговування наявних на АЗС вогнегасників у яких вийшов гарантійний термін експлуатації (п. 3.7 глава3 розділу V НАПБ А.01.001-2015);
- працівники АЗС не пройшли навчання за програмою пожежно-технічного мінімуму і не мають про це відповідних посвідчень (п. 10.1 глава10 розділу VI НАПБ А.01.001-2015);
- складування продукції та тари проводиться на відстані менше 1 метра від електрообладнання ( п. 1.18 глава 1 розділу IV НАПБ А.01.001-2015);
- АЗС не оснащена жорсткою буксирною штангою довжиною не менше 3 м для евакуації транспортних засобів з території АЗС у випадку пожежі (п. 11 розділу VII НАПБ В.01.058-2008/112);
- АЗС не забезпечена переносним газосигналізатором у вибухозахищеному виконанні (п. 30 розділу VII НАПБ В.01.058-2008/112);
-АЗС не забезпечена розрахунковою кількістю плівкоутворювального піноутворювача для ліквідації можливих пожеж протипожежною технікою (п. 31 розділу VII НАПБ В.01.058-2008/112);
- не проведено чистку внутрішньої поверхні резервуарів нафтопродуктів (п. 7, 9 розділу VII НАПБ В.01.058-2008/112);
- не забезпечена відстань від АЗС до споруд транспорту (міст, шляхопровід) (п. 1.4 НАПБ Б.05.019-2005; додаток 8.3 ДБН 360-92* );
- підсобні приміщення не відокремлені від суміжних перегородками, які забезпечують непоширення пожежі і суміжні частини будинку в разі її виникнення (не доведені до рівня покрівлі АЗС) (п. 1.4 НАПБ Б.05. 019-2005; п. 4.3, додаток Б ДБН 1.1-7-2002);
- особи, які задіяні в оповіщенні, локалізації та ліквідації аварійних ситуацій та аварій, не забезпечені засобами захисту органів дихання з переговорним пристроєм (протигазами) ( п. 4.3.4 ПТБ);
- на АЗС не встановлена автоматизована система раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення (ст. 53 Кодексу цивільного захисту України).
У відповідності до приписів ст.64 Кодексу цивільного захисту України Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області реалізує повноваження центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки (Державної служби України з надзвичайних ситуацій).
Згідно п.п.63 п.4 Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій У Волинській області, затвердженого наказом ДСНС України № 3 від 04.02.2013 року Управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд ( контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання, а також громадянами України, іноземцями та особами без громадянства.
Частиною 5 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності"встановлено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. При цьому на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. ( ч.7 ст.7 Закону)
Відповідно до п.12 ч.1 ст.67, ч.2 ст.68 , ч.1 ст.67, ч.2 ст.68, ч.1 та 2 ст.70 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції , систем та засобів протипожежного захисту.
Таким чином, у випадку наявності підстав для застосування одного з таких заходів реагування як повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг, орган контролю звертається до суду із адміністративним позовом, предметом якого є застосування одного з вищенаведених заходів.
За таких обставин, оскільки, подальша експлуатація товариству з обмеженою відповідальністю "ГЕОМАКС-РЕСУРС" несе загрозу для життя та здоров'я людей, то позовні вимоги Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Волинській області є обґрунтованими та підлягають задоволення.
Крім того суд роз'яснює відповідачу, що у відповідності до частин 12-13 ст. 183-2 КАС України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації Автозаправної станції, за адресою: 43020, Волинська область, м. Луцьк, вул. Карпенка Карого, 5, шляхом опечатування дверей.
Заборонити Товариству з обмеженою відповідальністю "ГЕОМАКС-РЕСУРС" ( код ЄДРПОУ 3855592) використовувати будівлі, споруди, приміщення автозаправної станції, за цільовим призначенням, окрім робіт пов'язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Постанову допустити до негайного виконання.
Відповідно до ч.9 ст.183-2 КАС України постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України, апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Відповідно до ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, рішення суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточним і оскарженню не підлягає.
Суддя:/підпис/ОСОБА_1