Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 вересня 2009 р. справа № 2а-11520/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Кошкош О.О.
при секретарі
при секретарі Гумуржи Т.В.
за участю
представника позивача Чевичелової О.А.
представника відповідача Асадчива М.В.
В С Т А Н О В И В:
Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції в м. Дзержинську Донецької області про часткове скасування податкового повідомлення-рішення.
В обґрунтування позову зазначає, що відповідачем проведена виїзна планова перевірка з питань дотримання Дзержинським виробничим управлінням водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2007 по 31.12.2008, яке є відокремленим підрозділом комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», за результатами якої винесено податкове повідомлення-рішення від 22.05.2009 № 0000161700/0, яке оскаржено в адміністративному порядку до Державної податкової інспекції у м. Дзержинську.
За результатами розгляду скарги відповідачем 07.07.2009 року надіслано податкове повідомлення-рішення, яке має номер первинного податкового повідомлення, в якому через дріб проставлено номер скарги, щодо якої воно складене, а саме № 0000161700/1, яке позивач вважає протиправним, оскільки Донецькою обласною радою 14.09.2007 було прийнято рішення № 5/11-322 «Про реорганізацію комунального підприємства «Донецькоблводоканал» шляхом приєднання до комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», яке є правонаступником передостаннього. Виконавчим комітетом Донецької міської ради 27.09.2007 року внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців рішення Донецької обласної ради щодо припинення юридичної особи - КП «Донецькоблводоканал», яке пов'язано з реорганізацією.
Державною податковою інспекцією у Ворошиловському районі м. Донецька проведено позапланову виїзну перевірку дотримання вимог податкового та валютного законодавства КП «Донецькоблводоканал» за період з 01.10.2006 року по 30.09.2007 року, за результатами якої складено акт від 17.12.2007 № 2583-23-5/03361425. Усі виявлені зобов'язання та нараховані зобов'язання по сплаті податків, які зафіксовані в акті від 17.12.2007 № 2583-23-5/03361425 було відображено в бухгалтерському обліку КП «Донецькоблводоканал» та відповідно внесені до узагальненого опису основних фондів, виробничих запасів, незавершеного будівництва, дебіторської та кредиторської заборгованості. Згідно з довідкою Відповідача від 27.12.2007 № 24638-10-19 (форма № 22-ОПП) Дзержинське ВУВКГ КП «Донецькоблводоканал» на дату реєстрації цієї довідки у платника податків відсутня заборгованість по податках, зборах (обов'язкових платежах).
За наказом КП «Донецькоблводоканал» від 04.10.2007 № 214 «Щодо припинення діяльності структурних підрозділів» діяльність усіх структурних підрозділів, в тому числі Дзержинського ВУВКГ КП «Донецькоблводоканал», припинена з 01.01.2008, про що свідчить повідомлення Виконавчого комітету Донецької міської ради від 08.01.2008 № 2 «Про закриття відокремлених підрозділів» та витягу з Єдиного реєстру підприємств і організацій України від 14.01.2008 № 14/4-23/31, виданого Головним управлінням статистики у Донецькій області.
Таким чином, у зв'язку з відсутністю у складі кредиторської заборгованості, що передавалась від КП «Донецькоблводоканал» до КП «Компанія «Вода Донбасу» суми в розмірі 1117,05 грн., в тому числі за основним платежем в сумі 372,35 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 744,70 грн. за період з 01.10.2007 по 31.12.2007, КП «Компанія «Вода Донбасу» не є правонаступником по сплаті нововиявлених сум податкових зобов'язань.
В судовому засіданні представник позивача просила скасувати частково податкове повідомлення-рішення № 0000161700/1 від 19.06.2009 р. на суму 1117,05 грн., надали пояснення аналогічні викладеним в позові.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, просив відмовити в задоволені позову.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до рішення Донецької обласної ради № 5/11 – 322 від 14.09.2007 року «Про реорганізацію комунального підприємства «Донецькоблводоканал» з метою вирішення соціальних проблем області в частині забезпечення потреби в послугах централізованого водопостачання, формування єдиної тарифної політики в сфері централізованого водопостачання і водовідведення, а також стабільного функціонування єдиного технологічного комплексу водопостачання Донецької області, на виконання Програм реформування і розвитку водопровідно – каналізаційного господарства Донецької області на 2005 – 2009 роки і період до 2015 року, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2004 року № 1731, припинено діяльність комунального підприємства «Донецькоблводоканал», шляхом приєднання до комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу».
Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» зареєстровано у якості юридичної особи виконавчим комітетом Донецької міської ради 03.09.2007 року, включений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 00191678, знаходиться на податковому обліку в Красноармійській ОДПІ.
Відповідач Державна податкова інспекція у м. Дзержинську Донецької області є суб’єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України «Про державну податкову службу в Україні» повноваження.
Судом встановлено, Державною податковою інспекцією в м. Дзержинську Донецької області проведена виїзна планова перевірка Дзержинського виробничого управління водопровідного каналізаційного господарства Комунального підприємства «Вода Донбасу» з питань дотримання вимог податкового, валютного ті іншого законодавства за період з 01.10.2007 року по 31.12.2008 року, за результатами якої складений акт № 319/23/35580843 від 14.05.2009 року.
Перевіркою встановлені та в акті перевірки відображені порушення, зокрема:
- п.1.2. ст.1., п.п.3.1.3. п.3.1. ст.3., п.п.4.2.1. п.4.2. ст.4., а.б.) п.п.4.3.21. п.4.3 ст.4., п.7.1. ст.7. Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», в результаті чого допущено порушення вимог податкового законодавства під час перевірки питань щодо правильності утримання та своєчасності перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету в періоді, що перевірявся, на загальну суму 822,35 грн., у тому числі по періодах: 2007 рік - 372,35грн., 2008 рік - 450,00грн.
На підставі акту перевірки № 319/23/35580843 від 14.05.2009 року відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 22.05.2009 року № 0000161700/0, яким Дзержинському виробничому управлінню водопровідного каналізаційного господарства Комунального підприємства «Вода Донбасу» визначено суму податкового зобов’язання за платежем – податок з доходів фізичних осіб у розмірі 2467,05 грн., у тому числі за основним платежем 822,35 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 1644,70 грн.
За результатами апеляційного узгодження податкових зобов’язань визначених цими первісно прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями, скарга позивача залишена без задоволення та відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення від 19.06.2009 року №0000161700/1, яке містить ті ж самі суми податкових зобов’язань, прийняте за тих самих підстав, що і первісно прийняте податкове повідомлення-рішення та оспорюється позивачем.
Позивач оскаржує податкове повідомлення-рішення від 19.06.2009 року №0000161700/1 частково, а саме на суму 1117,05 грн., посилаючись на відсутність у складі кредиторської заборгованості, що передавалась від КП «Донецькоблводоканал» до КП «Компанія «Вода Донбасу» суми в розмірі 1117,05 грн.
Суд вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 19.06.2009 року №0000161700/1 в оскаржуваній частині не відповідає вимогам податкового законодавства з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п.п. 1, 2 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що Дзержинське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Вода Донбасу» зареєстрова не Виконавчим комітетом Донецької міської ради, рішення про реєстрацію від 23.11.2007 року №12661030004026990.
Дзержинське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Вода Донбасу» є відокремленим підрозділом Головного управління муні ципального водопостачання, яке входить до складу Комунального підприємства «Ком панія «Вода Донбасу», веде незакінчений баланс, що є складовою частиною балансу Головного управління. Дзержинське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Вода Донбасу» діє на підставі Положення про Дзержин ське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», затвердженого наказом генерального дирек тора Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» від 19.11.2007 року.
Дзержинське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Вода Донбасу» (код ЄДРПОУ - 35580843 - реорганізована структура) створене 19.11.2007 року шляхом реорганізації Виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства м. Дзержинська Комунального підприємства «Донецькоблводоканал» (код ЄДРПОУ -05524216) в Дзержинське виробниче управління водо провідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Вода Донбасу» (код ЄДРПОУ - 35580843- реорганізована структура) згідно рішення Донецької обласної ради від 14.09.2007 року № 5/11-332 «Про реорганізацію Комунального підприємства «Донецькоблводоканал», наказів Комунального підприємства «Донецькводоканал» від 04.10.2007 року № 214 «Про припинення діяльності структурних підрозділів», від 04.10.2007 року № 215 «Про реорганізацію «КП «Донецькоблводоканал».
Згідно п.1 рішення Донецької обласної ради від 14.09.2007 року № 5/11-332 припинення діяльності Комунального підприємства «Донецькоблводоканал» (код ЄДРПОУ -03361425) та його структурних підрозділів здійснюється шляхом приєднання до Комунального підприємства «Вода Донбасу» (код ЄДРПОУ - 00191678). Після приєднання до Комунального підприємства «Вода Донбасу» переходять усі майнові права та обов'язки Комунального підприємства «Донецькоблводоканал».
До ЄДРПОУ запис про закриття відокремленого підрозділу - виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства м. Дзержинська Комунального підприємства «Донецькоблводоканал» (код ЄДРПОУ - 05524216) внесено 08.01.2008 року за № 12661040016002521.
Згідно приписів п. 1.1 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» поняття платника податків - це юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремленні підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та (або) сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом.
Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Як встановлено у судовому засіданні, виконавчим комітетом Донецької міської ради 27.09.2007 року внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців рішення Донецької обласної ради щодо припинення юридичної особи - КП «Донецькоблводоканал», яке пов'язано з реорганізацією.
Відповідно до п. 1,3 ст. 59 Господарського кодексу України припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - за рішенням суду.
У разі приєднання одного або кількох суб'єктів господарювання до іншого суб'єкта господарювання до цього останнього переходять усі майнові права та обов'язки приєднаних суб'єктів господарювання.
Відповідно до Наказу КП «Донецькоблводоканал» від 04.10.2007 № 214 «Щодо припинення діяльності структурних підрозділів» діяльність всіх структурних підрозділів, в тому числі Дзержинського виробничого управління водопровідного каналізаційного господарства Комунального підприємства «Вода Донбасу», припинена з 01.01.2008 року, про що свідчить повідомлення виконавчого комітету Донецької міської ради від 08.01.2008 року № 2 «Про закриття відокремлених підрозділів» та витягу з Єдиного реєстру підприємств і організацій України від 14.01.2008 № 14/4-23/31, виданого Головним управлінням статистики у Донецькій області.
Відповідно до п. 1.2. статті 1 «Загальні положення» Статуту підприємства, КП «Компанія «Вода Донбасу» є правонаступником прав та обов'язків КП «Донецькоблводоканал», в тому числі за раніше укладеними договорами, всіма отриманими ліцензіями, дозволами та іншими нормативними документами, які мають юридичну силу до їх переоформлення на КП «Компанія «Вода Донбасу».
Під терміном «правонаступництво» слід розуміти перехід прав і обов'язків від одного суб'єкта до іншого. У разі приєднання підприємств момент переходу майна та відповідних прав і обов'язків до нових підприємств визначається, якщо інше не передбачено законом чи рішенням про реорганізацію, днем підписання передаточного або розподільчого балансу, і тому не може співпадати у часі з моментом здійснення реорганізації підприємства, тобто виключення його з державного реєстру.
Як встановлено у судовому засіданні, передавальний акт цілісного майнового комплексу комунального підприємства «Донецькоблводоканал» до комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» підписано 01.01.2008 року, тобто правонаступництво настало 01.01.2008 року.
З наведеного виходить, що відсутність у складі кредиторської заборгованості, що передавалась від КП «Донецькоблводоканал» до КП «Компанія «Вода Донбасу» суми в розмірі 1117,05 грн. за період з 01.10.2007 року по 31.12.2007 року, таким чином КП «Компанія «Вода Донбасу» не є правонаступником по сплаті сум податкових зобов'язань.
Згідно з наказом КП «Компанія «Вода Донбасу» від 19.11.2007 року № 65 «Про створення відокремлених підрозділів та затвердження Положень» саме 26.11.2007 року створено Дзержинське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Вода Донбасу», що підтверджується довідкою з Єдиного реєстру підприємств та організацій України Головного управління статистики в Донецькій області від 26.11.2007 року №101-6859, отже господарська діяльність Дзержинського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Вода Донбасу», а також податкові зобов'язання виникли з 26.11.2007 року.
Однак, як вбачається з декларації з податку на прибуток підприємства за 2007 рік, на дату утворення Дзержинського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Комунального підприємства «Вода Донбасу» його господарська діяльність не почалась.
За таких обставин, оскільки суд прийшов до висновку про відсутність з боку позивача порушення вимог податкового законодавства під час перевірки питань щодо правильності утримання та своєчасності перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету в періоді, що перевірявся, на загальну суму 822,35 грн., що обумовлює безпідставність застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 1644,70 грн. спірним податковим повідомленням-рішенням.
В той же час, відповідно до вимог ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Так, суд вважає необхідним зазначити, що правовим наслідком скасування акту індивідуальної дії є втрата ним чинності з часу набрання судовим рішенням законної сили про його скасування, а тому для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача суд вважає необхідним визнати податкове повідомлення-рішення від 19.06.2009 року №0000161700/1 в оскаржуваній частині недійсними, оскільки в такому разі воно втратить чинність з моменту його прийняття.
У пункті 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Так, відповідач не надав суду доказів щодо правомірності прийняття спірного податкового повідомлення – рішення.
Відповідно до ст.94 КАСУ якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Державної податкової інспекції в м. Дзержинську Донецької області про часткове скасування податкового повідомлення-рішення – задовольнити повністю.
Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Дзержинську Донецької області від 19.06.2009 року №0000161700/1 частково на суму 1117,05 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» судовий збір у сумі 3 (три) грн. 40 коп.
У судовому засіданні 09 вересня 2009 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови. Постанова виготовлена в повному обсязі 14 вересня 2009 року.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсяі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кошкош О.О.