Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 червня 2009 р. справа № 2а-5105/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Головіної К.І.
при секретаріУсатюк Я.О.
за участю представника позивачаМочкаєва Ю.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Торезі Донецької області до Відкритого акціонерного товариства «Торезький машинобудівний завод» про стягнення податкового боргу, -
В С Т А Н О В И В:
ДПІ в у м. Торезі Донецької області звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства «Торезький машинобудівний завод» про стягнення заборгованості перед бюджетом у сумі 132 080, 82 грн., у тому числі: з податку на додану вартість у розмірі 5860,91 грн., з податку з власників транспортних засобів у розмірі 4143,05 грн., з плати за землю у розмірі 36257,39 грн., з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 85406,32 грн., з комунального податку у розмірі 413,15 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що станом на 18.02.2009 р. відповідач має податкову заборгованість у загальному розмірі 132080, 82 грн., що складається з:
- податку на додану вартість у сумі 5860,91 грн. (в тому числі основний платіж 5859,41 грн., штрафні санкції 1,50 грн.);
- з орендної плати з юридичних осіб у сумі 85406,32 грн.;
- податку з власників транспортних засобів у сумі 4143,05 грн;
- з плати за землю у сумі 36257,39 грн.;
- з комунального податку у сумі 413,15 грн.
Відповідно до ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” відповідачу були направлені податкові вимоги за № 1/42 від 12.10.2001 р. і № 2/158 від 14.11.2001р., але станом на 18.02.2009 р. погашення податкового боргу не здійснено.
Просив стягнути з відповідача на користь держави зазначену суму податкової заборгованості з податку на додану вартість, з податку з власників транспортних засобів, з плати за землю, з орендної плати з юридичних осіб, з комунального податку.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, про що свідчить повідомлення про отримання судової повістки, причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності представник відповідача суду не надавав. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Судом встановлено, що ВАТ «Торезький машинобудівний завод» є юридичною особою, знаходиться на обліку у ДПІ ум. Торезі, як платник податків.
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).
Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Таким чином, позивач Державна податкова інспекція у м. Торезі Донецької області є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані йому Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.
Станом на 18.02.2009 року у відповідача існує податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 5860,91 грн., з податку з власників транспортних засобів у розмірі 4143,05 грн., з плати за землю у розмірі 36257,39 грн., з орендної плати з юридичних осіб у розмірі 85406,32 грн., з комунального податку у розмірі 413,15 грн., що підтверджується податковим повідомленням-рішенням, розрахунками комунального податку, податковими деклараціями орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, податковим розрахунком земельного податку.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”
податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;
податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;
платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Таким чином, податковий борг може існувати у разі, коли існує податкове зобовязання, узгоджене саме платником податків, статус якого визначається відповідним законом щодо відповідного податку, збору (обов'язкового платежу).
У відповідності до ст. 14 Закону України „Про систему оподаткування” податок на додану вартість, податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) є загальнодержавними податками, згідно ст. 15 Закону України „Про систему оподаткування” комунальний податок є місцевим податком.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані, зокрема, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Щодо податку на додану вартість, то таким законом є Закон України „Про податок на додану вартість”, згідно з п. 1.6 ст. 1 якого податкове зобов'язання - загальна сума податку, одержана (нарахована) платником податку в звітному (податковому) періоді, визначена згідно з цим Законом.
Наявність податкового боргу з податку на додану вартість у розмірі 5860,91 грн. підтверджується розрахунком податкового боргу, договором про розстрочення податкових зобовязань, зворотнім боком облікової картки (а.с. 49-72).
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.
Крім того, в даному випадку, в тому числі, ставиться питання про стягнення з відповідача на користь державного бюджету штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати податку на додану вартість, які у відповідності до п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” накладаються на платника податків за порушення податкового законодавства у розмірах, визначених цією статтею.
Як передбачено п. 17.3 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Як вбачається з матеріалів справи відповідачем були порушені вимоги п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” в частині несвоєчасної сплати податку на додану вартість. Такі порушення податкового законодавства є підставою для накладення на відповідача штрафних санкцій відповідно до п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Позивачем на відповідача були накладені такі штрафні санкції, та відповідач має сплатити суму штрафу за порушення граничного строку сплати податку на додану вартість у розмірі 1,50 грн. Відповідачу було виставлене податкове повідомлення рішення 0000211510\0 від 06.02.2007 року (а.с.30).
Таким чином, з урахуванням приведених норм діючого законодавства з відповідача підлягає стягненню на користь державного бюджету податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 5860,91 грн. ( в тому числі податкове зобовязання 5859, 41 грн., фінансова санкція 1,50 грн.).
Відповідно до ст. 1 Закону України „Про плату за землю”, податок - обов'язковий платіж, що справляється з юридичних і фізичних осіб за користування земельними ділянками. Платниками земельного податку згідно ст. 2 цього Закону є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції. Статтею 14 Закону України „Про плату за землю” передбачено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Наявність заборгованості з плати за землю та орендної плати з юридичних осіб підтверджується розрахунок суми боргу, податковими розрахунками земельного податку, податковими деклараціями орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, зворотнім боком облікової картки (а.с.31-32, 38-39,49-72).
Таким чином, з відповідача підлягає стягненню на користь місцевого бюджету податковий борг з плати за землю у сумі 36257,39 грн. та орендної плати з юридичних осіб у сумі 85406,32 грн.
Стосовно податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, то відповідно до ст. 1 Закону України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи (далі - юридичні особи), а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства (далі - фізичні особи), які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та/або мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування. Згідно з ч.5 цього ж Закону податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується юридичними особами - щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.
Відповідно до ст. 6 Закону України „Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів” юридичні особи на основі бухгалтерського звіту (балансу) у строки, визначені законом для річного звітного періоду, подають відповідному органу державної податкової служби за місцем реєстрації транспортних засобів розрахунок суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на поточний рік за формою, затвердженою центральним податковим органом України.
Наявність податкового боргу з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у розмірі 4143,05 грн. підтверджується розрахунок суми боргу, договором про розстрочення податкових зобовязань від 22.08.2005 року № 10\24-014-10, зворотнім боком облікової картки (а.с.40,49-72).
Загальна сума податкової заборгованості відповідача перед бюджетом становить 132080,82 грн.
Щодо порядку обчислення і спати комунального податку, то відповідно до ст. 15 Декрету Кабінету Міністрів „Про місцеві податки і збори” комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Встановлення і визначення порядку сплати такого податку згідно ст. 18 зазначеного Декрету здійснюють органи місцевого самоврядування відповідно до переліку і в межах установлених граничних розмірів ставок.
Наявність податкового боргу з комунального податку у розмірі 413,15 грн. підтверджується податковим розрахунком суми бору, податковими розрахунками комунального податку, зворотнім боком облікової картки (а.с.33,37, 49-72).
Таким чином, з відповідача підлягає стягненню податковий борг з комунального податку у сумі 413,15 грн.
Позивачем були здійснені заходи, передбачені ст. 6 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Згідно п.6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» інспекцією підприємству були направлені поштою перша податкова вимога №1\42 від 12.10.2001 року та друга податкова вимога № 2\158 від 14.11.2001 року про погашення податкового боргу в добровільному порядку, але від отримання листів відмовлено про що поштою зроблена відмітка (а.с.15-20).
Суми, які визначені податковими вимогами (а.с. 15,18), відповідачем сплачені не були.
У відповідності до п.п. 3.1.1. п. 3.1 ст. 3 Закону України „Про порядок погашення зобов`язань перед бюджетами та державними цільовими фондами”, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Таким чином, оскільки відповідач не сплатив суми податкового боргу, суд задовольняє позовні вимоги Державної податкової інспекції у м. Торезі Донецької області до Відкритого акціонерного товариства «Торезький машинобудівний завод» про стягнення податкового боргу.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 121, 158-164, 167 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Задовольнити позов Державної податкової інспекції у м. Торезі Донецької області до Відкритого акціонерного товариства «Торезький машинобудівний завод» про стягнення податкового боргу.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Торезький машинобудівний завод» (86600, м. Торез, вул. Широка, ЄДРПОУ 05744644, п\р 26009301460164 у відділенні Промінвестбанку України у м. Торезі, МФО 334282) податкову заборгованість у сумі 132080 (сто тридцять дві тисячі вісімдесят) грн. 82 коп. з яких:
- податок на додану вартість у сумі 5860,91 грн. у тому числі основний платіж у сумі 5859,41 грн. на р/р 31110029700084, код платежу 14010100, одержувач державний бюджет, банк одержувача ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код 34687305; штрафні санкції у сумі 1,50 грн. на р\р 31110029700084, код платежу 14010100, одержувач державний бюджет, банк одержувача ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код 34687305;
- податок з власників транспортних засобів у сумі 4143, 05 грн., код платежу 12020100, одержувач - місцевий бюджет, банк одержувача - ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код - 34687305;
- плата за землю у сумі 36257, 39 грн., код платежу 13050100, одержувач місцевий бюджет, банк одержувача ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код - 34687305, р\р 33218811700084;
- орендна плата з юридичних осіб у сумі 85406, 32 грн., код платежу 13050200, одержувач - місцевий бюджет, банк одержувача ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код 34687305, р\р 33217812700084;
- комунальний податок у сумі 413, 15 грн., код платежу 16010200, одержувач місцевий бюджет, банк одержувача ГУ ДКУ в Донецькій області, МФО 834016, код 34687305, р/р 33212828700084.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсяі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Головіна К.І.