Постанова № 4725714, 27.01.2009, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2009
Номер справи
2991/08/0570
Номер документу
4725714
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 січня 2009 р. справа № 2991/08/0570

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Кошкош О.О.

при секретарі

при секретарі Гумуржи Т.В.

за участю

представників позивача Копилової О.В., Кошуби В.О.

представників відповідача Демниченко С.Б., Романіка О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за адресою: м. Донецьк-62, вул. І. Ткаченка, 140а, адміністративну справу за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Шахтарської обєднаної державної податкової інспекції про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» звернулось до суду з позовом до Шахтарської обєднаної державної податкової інспекції про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення.

В обґрунтування позову зазначає, що відповідачем проведена перевірка позивача, в результаті чого донараховано збір за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 337,00грн., в тому числі за основним платежем 167,00грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями -170,00грн. та прийняте податкове повідомлення-рішення від 10.12.2007 № 0002442341/0/1733 за порушення п.5.5. Інструкції визначено суму податкового зобов'язання у розмірі 337,00грн., в тому числі за основним платежем 167,00грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями -170,00грн.

Позивач вважає, що податкове повідомлення-рішення від 10.12.2007 № 0002442341/0/1733 підлягає визнанню недійсним, оскільки спеціальне водокористування - забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів, здійснюється на підставі дозволу, який видається органом охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення. Строки спеціального водокористування встановлюються органами, яки видали дозвіл на спеціальне водокористування, що встановлено ст.49 Водного кодексу України.

Відповідно до ст.56 Водного кодексу України, п.9 Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 № 321 припинення права спеціального дозволу у випадку закінчення строку дії дозволу здійснюється за рішенням органу, який видав дозвіл на спеціальне водокористування.

Згідно п.5.5. Інструкції, у разі відсутності в платника затверджених у встановленому порядку лімітів скидів і розміщення відходів збір обчислюється в пятикратному розмірі.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20.03.2008 у справі № 2-а-218/08 затверджено мирову угоду, укладену між КП «Компанія «Вода Донбасу» та Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Донецькій області, відповідно до умов якої, всі умови водокористування, встановлені у дозволі УКР-ДОН-2978 від 21.12.2005 року дійсні до отримання дозволу УКР - ДОН-3339 від 14.06.2007 р., тобто у період з 01.01.2007 року по 14.06.2007 року діяли ліміти скидів, встановлені у дозволі № УКР-ДОН-2978 від 21.12.2005 року.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги змінили та просили визнати недійсним податкове повідомлення-рішення № 0002442341/0/1733 від 10.12.2007 р., надали пояснення аналогічні викладеним в позові.

Представники відповідача у судовому засіданні позов не визнали, просили відмовити в задоволені позову.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно рішення Донецької обласної ради № 5/11 322 від 14.09.2007 року «Про реорганізацію комунального підприємства «Донецькоблводоканал» з метою вирішення соціальних проблем області в частині забезпечення потреби в послугах централізованого водопостачання, формування єдиної тарифної політики в сфері централізованого водопостачання і водовідведення, а також стабільного функціонування єдиного технологічного комплексу водопостачання Донецької області, на виконання Програм реформування і розвитку водопровідно каналізаційного господарства Донецької області на 2005 2009 роки і період до 2015 року, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.12.2004 року № 1731, припинено діяльність комунального підприємства «Донецькоблводоканал», шляхом приєднання до комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу».

Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» зареєстровано у якості юридичної особи виконавчим комітетом Донецької міської ради 03.09.2007 року, включений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за № 00191678, знаходиться на податковому обліку в Красноармійській ОДПІ.

Відповідач Шахтарська ОДПІ є субєктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом України «Про державну податкову службу в Україні» повноваження.

Судом встановлено, що актом Шахтарської обєднаної державної податкової інспекції № 1235/23-1/05524357 від 28.11.2007 року про результати виїзної позапланової перевірки Виробничого управління водопровідного каналізаційного господарства державного обласного комунального підприємства «Донецькоблводоканал» з питань дотримання вимог податкового законодавства та інших законодавчих актів, контроль за якими покладено на органи ДПС за період з 01.10.2006 року по 30.09.2007 року встановлені порушення Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999 року № 303, «Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища», затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, ДПА України від 19.07.1999 року № 162/379, Водного кодексу України, в результаті чого донараховано збір за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 337,00грн., в тому числі за основним платежем 167,00грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями -170,00грн.

На підставі акту перевірки № 1235/23-1/05524357 від 28.11.2007 року відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 10.12.2007 року № 0002442341/0/1733, яким Шахтарському виробничому управлінню водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства «Донецькоблводоканал» визначено суму податкового зобовязання за платежем збір за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 337,00 грн., у тому числі за основним платежем 167,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 170,00 грн.

Суд вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 10.12.2007 року № 0002442341/0/1733 не відповідає вимогам податкового законодавства з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.п. 1, 2 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Крім того, відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Підставою для прийняття спірного повідомлення-рішення відповідач зазначає порушення позивачем ст.44 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999 року № 303, п.п. 5.1, 5.4, 5.5 п.5, п.п.6.3 п.6 «Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища», затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, ДПА України від 19.07.1999 року № 162/379.

Згідно п. 1.2 ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 2000.12.21, податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Відповідно до вимог статті 6 Закону України від 21.12.2000 N 2181-III "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (далі - Закон) у разі, коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).

Згідно Закону України «Про внесення змін до водного кодексу України» від 21.09.2000 року спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування, відповідно до ст. 49 Водного кодексу України здійснюється на підставі дозволу, який видається державним органом охорони навколишнього природного середовища у разі використання води водних обєктів загальнодержавного значення. Однією з підстав припинення права юридичних та фізичних осіб на спеціальне водокористування є закінчення строку спеціального водокористування. Строки спеціального водокористування встановлюються органами, які видали дозвіл на спеціальне водокористування. Згідно ст. 56 Водного кодексу України, п. 9 «Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування», затвердженого Постановою кабінету Міністрів україни від 13.03.2002 року № 321 припинення права спеціального дозволу у випадку закінчення строку дії дозволу здійснюється за рішенням органу, який видав дозвіл на спеціальне водокористування. Таким чином, в даному випадку таким органом є Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області.

Відносини у галузі охорони навколишнього природного середовища в Україні регулюються законом України «Про охорону навколишнього природного середовища», а також розроблюваними відповідно до нього земельним, водним, лісовим законодавством, законодавством про надра, про охорону атмосферного повітря, про охорону і використання рослинного і тваринного світу та іншим спеціальним законодавством.

У відповідності до ст. 44 закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» збір за забруднення навколишнього природного середовища встановлюється на основі фактичних обсягів викидів, лімітів скидів забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище і розміщення відходів.

Ліміти скидів забруднюючих речовин, крім утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) та тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками, в навколишнє природне середовище, утворення і розміщення відходів промислового, сільськогосподарського, будівельного й іншого виробництва та інші види шкідливого впливу в цілому по території Автономної Республіки Крим, областей, міст загальнодержавного значення або окремих регіонів встановлюються:

а) у випадках, коли це призводить до забруднення природних ресурсів республіканського значення, територій інших областей, - спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів;

б) в інших випадках - в порядку, що встановлюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, міськими (міст загальнодержавного значення) Радами, за поданням органів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 1 березня 1999 р. № 303 затверджено Порядок встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, який визначає єдині на території України правила встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища, а також його стягнення.

У відповідності до п. 4 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору в редакції, яка діяла на момент перевірки позивача, за понадлімітні обсяги скидів і розміщення відходів збір обчислюється в установленому порядку в п'ятикратному розмірі. У разі відсутності у платників збору затверджених в установленому порядку лімітів скидів і розміщення відходів збір справляється як за понадлімітні скиди та розміщення відходів відповідно до їх обсягів.

Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України 19.07.99 № 162/379 затверджено Інструкцію про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, відповідно до п. 5.5 якої встановлено, що у разі відсутності в платника затверджених у встановленому порядку лімітів скидів і розміщення відходів збір обчислюється і сплачується в п'ятикратному розмірі.

Разом з тим, судом встановлено, що Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20.03.2008 року у справі № 2-а-218/08 затверджено мирову угоду між Комунальним підприємством «Компанія «Вода Донбасу» та Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Донецькій області, відповідно до умов якої усі умови водокористування, встановлені у дозволі № УКР-ДОН-2978 від 21.12.2005 року дійсні до отримання дозволу № УКР-ДОН-3339 від 14.06.2007 року.

Тобто, судом встановлено, що у період з 01.01.2007 року по 14.06.2007 року, саме той період, який перевірявся Шахтарською ОДПІ, діяли ліміти скидів, встановлені дозволом № УКР-ДОН-2978 від 21.12.2005 року, а за таких обставин твердження відповідача щодо закінчення терміну дії дозволу на здійснення спеціального використання водних ресурсів є помилковим.

За таких обставин, оскільки суд прийшов до висновку про відсутність у діях позивача порушень Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999 року № 303, «Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища», затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, ДПА України від 19.07.1999 року № 162/379, суд задовольняє позовні вимоги та визнає недійсним спірне податкове повідомлення-рішення.

У пункті 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Так, відповідач не надав суду доказів щодо правомірності прийняття спірного податкового повідомлення рішення.

Відповідно до ст.94 КАСУ якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позов Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Шахтарської обєднаної державної податкової інспекції про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення задовольнити повністю.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Шахтарської обєднаної державної податкової інспекції від 10.12.2007 року № 0002442341/0/1733.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» судовий збір у сумі 3 (три) грн. 40 коп.

У судовому засіданні 27.01.2009 року проголошена вступна та резолютивна частина постанови в присутності представників сторін. Постанова виготовлена в повному обсязі 01.02.2009 року.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсяі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Кошкош О.О.