УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
_______________
10002, м. Житомир, майдан Путятинський,3/65
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "05" березня 2009 р. Справа № 10/598
Господарський суд Житомирської області у складі:
Судді Терлецької-Байдюк Н.Я.
при секретарі Осіпчук О.В.
за участю представників сторін
від позивача Ковальчук П.П. - доручення №566/10/21-106 від 19.03.07р.
від відповідача ОСОБА_2 - довіреність від 09.07.07р.
Розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі справу за позовом Регіонального управління Департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів ДПА України в Житомирській області (м.Житомир), правонаступником якого є Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Житомирській області (м. Житомир)
до Приватного підприємця ОСОБА_1(м. Житомир)
про стягнення 45875,00 грн.
В судовому засіданні оголошувалась перерва з 03.03.09 до 05.03.09о 09:50 відповідно до ст.150 КАС України.
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 45875,00 грн. штрафних санкцій, застосованих згідно рішення №060235/25-21 від 27.12.06р.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, повідомив про часткову сплату боргу відповідачем в сумі 6227,43 грн., залишок несплачених штрафних санкцій на день розгляду справи складає 39647,57 грн.
Крім того, представник позивача заявив клопотання про заміну позивача Регіонального управління Департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів ДПА України у Житомирській області на його правонаступника - Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в Житомирській області.
Відповідач проти позову заперечив, письмового відзиву на позовну заяву не надав.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
22.11.06р. працівниками відділу оперативного контролю ДПА в Житомирській області на підставі направлень від 01.11.06р. №№922,860 була проведена перевірка магазину ПП ОСОБА_1, розташованого в м.Житомир, майдан Згоди, 2/98, про що складено акт перевірки №06300349/2320 від 22.11.06р. (а.с.11).
Проведеною перевіркою було встановлено факт реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів без наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами і зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів у місцях, не внесених до Єдиного реєстру.
Перевірка здійснена в присутності продавця магазину ОСОБА_3, якою акт перевірки підписано без зауважень, встановлені факти порушення чинного законодавства підтверджено письмовим поясненням останньої. ПП ОСОБА_1 була особисто присутня під час перевірки та особисто підписала всі додатки до акту перевірки, в яких зазначено опис тютюнових виробів та алкогольних напоїв, які зберігались у магазині, на суму 42475 грн.
Станом на 22.11.06р. ПП ОСОБА_1 не отримала в Департаменті ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами за місцем здійснення діяльності: м.Житомир, майдан Згоди, 2/98, і таким чином, не мала права займатися певними видами діяльності, хоча фактично було продано перевіряючим алкогольних виробів на суму 19,05грн. та тютюнових виробів на суму 1,75грн.
ПП ОСОБА_1 не внесено до Єдиного реєстру місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів - місце зберігання за адресою : м.Житомир, майдан Згоди, 2/98, хоча фактично зберігаються алкогольні напої на суму 33226,95 та тютюнові вироби на суму 9249,45 грн.
На підставі вказаного акту перевірки, за порушення підприємцем ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами" від 19.12.1995р. №481/95-ВР, до останнього згідно ч.2 абз.5 ст.17 цього Закону застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу:
за здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями без наявності ліцензії на даний вид діяльності в розмірі 1700,00грн.;
за здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами без наявності ліцензії на даний вид діяльності в розмірі 1700,00грн.;
за зберігання алкогольних напоїв в місці зберігання, не внесеного до Єдиного реєстру в розмірі 33226,95 грн.;
за зберігання тютюнових виробів в місці зберігання, не внесеного до Єдиного реєстру в розмірі 9249,45 грн., про що зазначено в рішенні про застосування фінансових санкцій від 27.12.2006р. №060235/25-21 (а.с.7).
Всебічно та повно з'ясувавши всі обставини справи, господарський суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до абз.5 ч.2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами" до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі роздрібної торгівлі тютюновими виробами без наявності ліцензій, - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.
Відповідно до абз.9 ч.2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами" передбачено відповідальність за зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, у вигляді штрафу у розмірі 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень.
Згідно ч.10 ст.15 Закону України від 19.12.1995р. №481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Крім того, зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта підприємницької діяльності таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру (ч.30 ст.15 Закону України від 19.12.95р. №481/95).
Внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви суб'єкта підприємницької діяльності з обов'язковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також: для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження, коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; для фізичних осіб - підприємців - прізвища, імені, по батькові, місця проживання, номера свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності (ч.31 ст.15 Закону України від 19.12.95р. №481/95).
Заява від приватного підприємця ОСОБА_1 до Департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів на внесення місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів за адресою м.Житомир, майдан Згоди, 2/98, не подавалась.
Відповідно до Постанови КМУ від 07.08.2001 року "Про заходи, щодо посилення державного контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та справляння акцизного збору", наказу ДПА України від 09.08.01р. №320 "Про створення Департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів" (із змінами та доповненнями) на регіональному рівні утворено регіональне управління ДААК ДПА України в Житомирській області, на яке покладено функції щодо ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами, здійснення контролю за дотриманням вимог чинного законодавства у сфері виробництва і обігу алкоголю і тютюну та застосування у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій.
Згідно пункту 2.2 наказу ДААК ДПА України від 08.07.03р. №80 "Про затвердження Інструкції про порядок застосування фінансових санкцій", прийняття рішення про застосування фінансових санкцій за порушення вимог законодавства, щодо умов провадження діяльності, пов'язаної з роздрібною торгівлею алкогольними та тютюновими виробами покладено на начальника РУ ДААК ДПА України в області з виписаними процедурами щодо порядку розгляду матеріалів, прийняття рішень та його оскарження.
Відповідно до Положення регіональне управління ДААК ДПА України в Житомирській області бере участь у проведенні державної політики у сфері адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів, спрямованої на захист економічної безпеки держави, вітчизняних товаровиробників і прав споживачів. Здійснює контроль за дотриманням суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавства з питань адміністрування акцизного збору, зберігання. транспортування та реалізації спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, застосовує у випадках, передбачених законодавством, фінансові санкції до суб'єктів підприємницької діяльності за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини у сфері обігу алкогольних напоїв та інше.
Рішення РУ ДААК ДПА України в Житомирській області щодо застосування штрафних санкцій від 27.12.06р. №060235/25-21 оскаржувалось ПП ОСОБА_1 до господарського суду Житомирської області.
Постановою господарського суду Житомирської області від 08.11.07р. по справі №11/1188-НМ позов ПП ОСОБА_1 до Регіонального управління Департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів ДПА України у Житомирській області задоволено частково. Скасовано рішення РУ ДААК ДПА України у Житомирській області про застосування фінансових санкцій №060235/25-21 від 27.12.2006р. в частині стягнення 33226,95 грн. - за збереження алкогольних напоїв в місці зберігання не внесеному до Єдиного реєстру та 9249,45 грн. - за збереження тютюнових виробів в місці зберігання не внесеному до Єдиного реєстру.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 12.12.08р. постанову господарського суду Житомирської області від 08.11.07р. скасовано в частині задоволення позовних вимог про скасування податкового рішення в частині застосування фінансових санкцій за зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів у місцях, не внесених до Єдиного реєстру.
У задоволенні позову приватного підприємця ОСОБА_1до Регіонального управління департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Житомирській області про скасування податкового рішення в частині застосування фінансових санкцій за зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів у місцях, не внесених до Єдиного реєстру відмовлено.
Таким чином, позивачем правомірно та у відповідності до вимог чинного законодавства застосовані штрафні санкції, які підлягають стягненню з відповідача.
Позивач в судовому засіданні надав довідку про часткову сплату відповідачем заборгованості в сумі 6227,43 грн. Станом на 04.03.09р. заборгованість по застосованих до ПП ОСОБА_1 фінансових санкцій складає 39647,57грн.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позов обґрунтований в сумі 39647,57грн. та підлягає задоволенню. В частині стягнення боргу в сумі 6227,43грн. слід відмовити в зв'язку із сплатою.
Судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст.94, 158-163, 167, 254, п.6 Прикінцевих та перехідних положень КАС України, господарський суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Замінити позивача Регіональне управління Департаменту з питань адміністрування акцизного збору і контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів ДПА України у Житомирській області (10003, м.Житоимр, вул.Войкова, 7) на його правонаступника - Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України в Житомирській області (10003, м. Житомир, вул.Войкова, 7, код 35021333).
2. Позов задовольнити частково.
3. Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_1(10003, АДРЕСА_1, ідент.код НОМЕР_1)
на користь державного бюджету в особі Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Житомирській області (10003, м. Житомир, вул.Войкова, 7) - 39647,57 грн. штрафних санкцій;
- в доход державного бюджету - 3,40 грн. держмита.
4. В іншій частині позову відмовити.
Постанова господарського суду Житомирської області набирає законної сили в строки, встановлені ст.254 КАСУ.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції в порядку та строки, встановлені ст.186 КАС України.
Суддя
Віддрукувати:
1 - в справу
2 - позивачу
3 - відповідачу