Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 серпня 2009 р. Справа № 2а-18343/09/0370
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Дмитрука В.В.,
при секретарі судового засідання – Годунок Т.О.,
з участю представників позивача Юрченко Т.Д., Мазурик Г.А.,
представників відповідача Данилюка І.М., Луцика А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом закритого акціонерного товариства «Ратнівський молокозавод» до Ратнівської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
ЗАТ «Ратнівський молокозавод» звернулося з позовом до Ратнівської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення №0000851501/0 від 03.06.2009р., яким податковий орган зменшив позивачу суму бюджетного відшкодування за лютий-березень 2009 року на 134000грн. та визначив податкове зобов’язання з ПДВ і зобов’язав сплатити суму податку в розмірі 39930грн. та штрафні (фінансові) санкції в сумі 3993грн.
Позовні вимоги вмотивовані наступним:
- проведене в лютому 2009 року за домовленістю між позивачем і ПП «Імпексагро» коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної від 31.10.2008р. №1159 у вигляді повернення на рахунок ПП «Імпексагро» суми передоплати, отриманої позивачем в жовтні 2008 року за непоставлений товар на суму 670000грн. (в т.ч. ПДВ – 134000грн.) не зобов’язувало ЗАТ «Ратнівський молокозавод» подавати уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з ПДВ в зв’язку з виправленням самостійно виправлених помилок, оскільки таке коригування не може вважатись самостійно виявленою помилкою в розумінні чинного законодавства України;
- податковий орган не мав права визначати позивачу податкове зобов’язання з ПДВ, оскільки в акті перевірки не вказано про заниження суми податкового зобов’язання, заявленого в декларації за лютий 2009 року;
- відповідач не мав права проводити 27.05.2009р. перевірку достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість згідно податкових декларацій за лютий та березень 2009 року, оскільки така перевірка проводиться в межах 30-денного строку з дня отримання податкової декларації; крім того, бюджетне відшкодування з ПДВ по декларації за лютий 2009 року в сумі 94989грн. вже було повністю перераховано на рахунок ЗАТ «Ратнівський молокозавод»;
В судовому представники позивача позовні вимоги підтримали повністю з підстав, викладених у позовній заяві, доповненні до позовної заяви від 17.08.2009р. та поясненні по справі від 06.08.2009р.
Відповідач у відзиві №2349/10-009 від 22 липня 2009 року та представники в судових засіданнях пред’явленні позовні вимоги заперечили, обґрунтовуючи наступним:
- в жовтні 2008 року товариством як переробним підприємством була подана податкова декларація з податку на додану вартість (скорочена), до якої були включені лише ті операції, що стосуються спеціальних режимів оподаткування, встановлених п.11.21 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість», відповідно при коригуванні в лютому 2009 року згідно податкової накладної №1159 від 31.10.2008р. сума податкового зобов’язання в розмірі 134000грн. не могла бути зменшена в податковій декларації з ПДВ за лютий 2009 року, по якій здійснюються розрахунки з бюджетом;
- висновки податкового органу при проведенні перевірки підтверджені висновком судово-бухгалтерського дослідження №0316 від 01.07.2009р. та висновком експерта №0368 судово-економічної експертизи по кримінальній справі №55-041-09.
Заслухавши пояснення, доводи та заперечення представників сторін, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об’єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову. При цьому судом враховано наступне:
27.05.2009р. Ратнівською МДПІ проведено документальну невиїзну (камеральну) перевірку ЗАТ «Ратнівський молокозавод» щодо достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість по податкових деклараціях з ПДВ за лютий та березень 2009 року, за результатами якої складено акт №15/1501/13360705 від 27.05.2009р.
Згідно акту перевірки позивач, в порушення вимог пп. 7.7.2 п.7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 року № 168/97-ВР (надалі – Закон № 168/97-ВР) завищив суму бюджетного відшкодування з ПДВ за лютий 2009 року на 39930грн. та за березень 2009 року на 94070грн. внаслідок безпідставного коригування податкового зобов’язання в декларації за лютий місяць на суму 134000грн. та відповідно завищення від’ємного значення.
За наслідками перевірки Ратнівською МДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 03.06.2009р. №0000851501/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 134000грн., визначення податкового зобов’язання з ПДВ в сумі 39930грн. та нараховано 3993грн. штрафної санкції.
Висновки перевірки мотивовані тим, що:
1) в порушення підпунктів 5.3.1, 5.3.2 пункту 5.3 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого Наказом ДПА України від 30.05.1997 року №166, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 09.07.1997 року за № 250/2054 підприємством зменшено податкове зобов’язання звітного періоду з декларації по якій здійснюються розрахунки з бюджетом (лютий місяць 2009 року) на суму 134 000 грн. за рахунок здійснення коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної № 1159 від 31.10.2008 року (яка не брала участі у формуванні податкового зобов’язання в загальній декларації) по якій не здійснювалися розрахунки з бюджетом, а була включена до податкового зобов’язання податкової декларації з ПДВ (скороченої) за жовтень місяць 2008 року, по якій відображались суми зобов’язань переробного підприємства для виплати дотацій сільгоспвиробникам, яка подавалася у відповідності до пункту 11.21 ст. 11 Закону №168/97-ВР, який діяв до 01.01.2009р.
2) ЗАТ «Ратнівський молокозавод» при проведенні в обліку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної № 1159 від 31.10.2008 року необхідно було подати уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок (до декларації з податку на додану вартість (скороченої), так як з 01.01.2009 року платник подає одну декларацію, по якій проводяться розрахунки із бюджетом.
Як встановлено перевіркою та не заперечується представниками сторін, ЗАТ «Ратнівський молокозавод» знаходиться на загальній системі оподаткування і на протязі 2008 року користувався пільгою, передбаченою п.11.21 ст.11 Закону № 168/97-ВР як переробне підприємство.
Згідно вказаного пункту Закону № 168/97-ВР (в редакції, що діяла до 01.01.2009р.) до 1 січня 2009 року сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі. Сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також за молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується на підтримку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва. Порядок нарахування і використання зазначених коштів встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Для суб'єктів господарювання сільськогосподарської галузі пунктами 6.2.6 статті 6, 11.21 та 11.29 статті 11 Закону №168/97-ВР передбачено пільговий режим оподаткування ПДВ.
Такий пільговий режим оподаткування ПДВ передбачає застосування нульової ставки ПДВ до операцій з поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою сільськогосподарськими товаровиробниками всіх форм власності і господарювання з подальшою виплатою переробними підприємствами дотацій сільгосптоваровиробникам, а також отримання та акумуляцію коштів ПДВ на спеціальних рахунках сільськогосподарських товаровиробників щодо реалізації сільськогосподарської продукції.
Порядок використання таких пільгових режимів затверджено постановами Кабінету Міністрів України від 12.05.99 р. №805 «Про затвердження Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі» (далі - постанова №805) і від 26.02.99 р. №271 «Про Порядок акумуляції та використання коштів, які нараховуються сільськогосподарськими товаровиробниками - платниками податку на додану вартість щодо операцій з продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини».
Зазначеними нормативними актами передбачено обов’язковість ведення окремого обліку за операціями, що підпадають під дію спеціальних пільгових режимів оподаткування ПДВ, встановлених вищезазначеними пунктами Закону, та щодо іншої діяльності, операції за якою оподатковуються у загальновстановленому порядку. За результатами такого окремого обліку складаються та подаються до органу ДПС відповідні окремі декларації щодо спеціальної діяльності, за якими не здійснюються розрахунки з бюджетом, та щодо іншої діяльності, за якими такі розрахунки проводяться, а саме:
- декларацію з ПДВ (скорочену) №1, за якою не здійснюються розрахунки з бюджетом по операціях відповідно до спеціального режиму, передбаченого абзацом другим п. 11.21 ст. 11 Закону;
- декларацію з ПДВ (скорочену) №2, за якою не здійснюються розрахунки з бюджетом по операціях відповідно до спеціального режиму, передбаченого п. 11.29 ст. 11 Закону;
- декларацію з ПДВ (загальну) №3 по операціях з поставки продукції не власного виробництва, молока та м'яса в живій вазі, реалізованих переробним підприємствам (пп. 6.2.6 ст. 6 Закону), по операціях з продажу підакцизних товарів, за якою позитивне значення суми ПДВ перераховується до державного бюджету, а від’ємне відшкодовується у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до п.1.2 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України №166 від 30.05.1997р. (в редакції наказу ДПА України №159 від 17.03.2008р.), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.07.1997р. за №250/2054 (надалі – Порядок), платники податку, у яких згідно з чинним законодавством (пункти 11.21, 11.29 Закону) суми податку на додану вартість повністю залишаються у розпорядженні цих платників податку для цільового використання, подають податкову декларацію з податку на додану вартість (скорочену). До такої податкової декларації включаються лише ті операції, що стосуються спеціальних режимів, установлених указаними пунктами.
31 жовтня 2008 року ЗАТ «Ратнівський молокозавод» зроблено передоплату ПП «ІмпексАгро» за товар – спред солодковершковий «Щедрий вечір» 81,5% в кількості 195454,596 кг на загальну суму 3010000грн., в тому числі ПДВ – 501666грн.67коп., та виписано податкову накладну №1159 на вказану суму.
Згідно поданої 20.11.2008р. (вх.№15235) ЗАТ «Ратнівський молокозавод» податкової декларації з податку на додану вартість за жовтень 2008 року (скороченої) щодо спеціальної діяльності розрахунки з бюджетом не здійснювалися.
27.02.2009р. позивачем згідно Розрахунку №2 в зв’язку з поверненням на рахунок ПП «ІмпексАгро» частини передоплати в сумі 670000грн., в тому числі ПДВ – 134000грн. проведено коригування кількісних та вартісних показників до податкової накладної №1159 від 31.10.2008р., відповідно до якого податкове зобов’язання продавця (ЗАТ «Ратнівський молокозавод») зменшено на суму 134000грн., податковий кредит покупця (ПП «ІмпексАгро») зменшено на 134000грн.
Проведення коригування сум податкових зобов'язань та податкового кредиту, передбачено вимогами п.4.5 ст.4 Закону №168/97-ВР, відповідно до якого якщо після поставки товарів (послуг) здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за поставкою перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів особі, яка їх надала, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню.
Згідно листа ДПА України від 08.12.2006 р. №23025/7/16-1517-05 на дату повернення продавцем коштів, раніше отриманих від покупця як попередня оплата за товар, продавець може зменшити нараховану по цій операції суму податкових зобов'язань з ПДВ за умови, якщо покупець одночасно зменшить відповідну суму податкового кредиту, при цьому до декларації звітного періоду, в якому проводиться коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту, як продавець, так і покупець продукції, по якій проводяться зміни в податковому обліку, повинні в письмовій та довільній формі додати пояснення причин таких змін.
Пунктом 5.6 Порядку визначено порядок відображення коригувань податкових зобов’язань в податковій декларації з податку на додану вартість, згідно якого коригування податкових зобов'язань відображається у рядку 8. При заповненні цього рядка обов'язковим є подання додатка 1 до податкової декларації, який заповнюється в розрізі контрагентів та податкових накладних. У рядку 8.1 відображається сума податку, яка збільшує або зменшує суму податкового зобов'язання в результаті самостійного виправлення платником помилки, що міститься в раніше поданій податковій декларації. У рядку 8.2 відображаються суми збільшення податкових зобов'язань, що виникають у зв'язку із нецільовим використанням товарів, увезених у пільговому режимі. У рядку 8.3 відображається збільшення або зменшення податкових зобов'язань, що здійснюється відповідно до пункту 4.5 статті 4 Закону. У рядку 8.4 відображаються інші випадки збільшення (зменшення) податкових зобов'язань.
Як вбачається з поданої позивачем 19.03.2009р. податкової декларації з ПДВ за лютий 2009 року в порушення пп.пп.5.3.1, 5.3.2 п.5.3, п.5.6 Порядку в рядку 8 стоїть прочерк, додаток 1 до податкової декларації та письмові пояснення щодо змін, проведених ЗАТ «Ратнівський молокозавод» в податковому обліку за звітний період – лютий 2009 року відсутні.
Крім того, податкові зобов’язання зменшення яких здійснено ЗАТ «Ратнівський молокозавод» в звітному (податковому) періоді лютому 2009 року, виникли у Товариства в жовтні 2008 року за операціями, що відображені підприємством в податковій декларації з податку на додану вартість (скороченій) щодо спеціальної діяльності, за якою не здійснювались розрахунки з бюджетом, оскільки підпадають під дію спеціальний пільгових режимів оподаткування ПДВ, встановлених пунктом 11.21 статті 11 Закону №168/97-ВР, який діяв до 01.01.2009р.
Чинним законодавством України не передбачено відображення в податкових деклараціях з податку на додану вартість коригування суми податкових зобов'язань з ПДВ, які виникли за операціями, що підпадали під дію спеціального пільгового режиму оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 11.21 ст.11 Закону №168/97-ВР та були включені до податкових декларацій з податку па додану вартість (скорочених), за якими не здійснювались розрахунки з бюджетом, в періоді, в якому термін дії п.11.21 статті 11 вищевказаного Закону закінчився.
Таким чином, зменшення ЗАТ «Ратнівський молокозавод» податкового зобов’язання на суму 134 000 грн. по податковій декларації з податку на додану вартість за звітний період лютий 2009 року за рахунок здійснення коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної №1159 від 31.10.2008р., операції по якій стосуються спеціального режиму, встановленого п.11.21 ст.11 Закону №168/97-ВР, термін дії якого - до 1 січня 2009 року, та включені до податкової декларації податку на додану вартість (скороченої), за якою не здійснювались розрахунки з бюджетом, нормативно не обґрунтовано.
Відповідно до пп.7.7.1 Закону №168/97-ВР Сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно пп.7.7.2 вказаного Закону якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то: а)бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); б)залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Оскільки заявлені позивачем суми бюджетного відшкодування по податковій декларації з податку на додану вартість за звітний (податковий) період лютий 2009 року в розмірі 39930грн. та по податковій декларації з податку на додану вартість за звітний (податковий) період березень 2009 року в розмірі 94070грн., всього - 134000 (39930+94070)грн., визначені з урахуванням від’ємного значення суми податку на додану вартість в податковій декларації з податку на додану вартість за звітний (податковий) період лютий 2009 року, отриманого в результаті зменшення податкового зобов'язання з ПДВ на суму 134000грн., операція зі здійснення якого суперечить чинному законодавству, заявлення підприємством бюджетного відшкодування в сумі 39930грн.в лютому 2009 року та в сумі 94070грн. в березні 2009 року є необґрунтованим.
Висновки суду в повній мірі підтверджені висновком судово-бухгалтерського дослідження №0316 від 01.07.2009р. та висновком експерта №0368 судово-економічної експертизи по кримінальній справі №55-041-09.
18.05.2009р. бюджетне відшкодування за лютий 2009 року в сумі 94989грн., яке було заявлене позивачем до повернення 19.03.2009р. було повністю відшкодоване на рахунок ЗАТ «Ратнівський молокозавод».
Враховуючи, що як проведеною перевіркою так і матеріалами справи підтверджено право позивача на повернення бюджетного відшкодування з ПДВ за лютий 2009 року в сумі 55059грн., відповідачем правомірно зобов’язано сплатити податок на додану вартість на суму, відшкодовану на підставі поданих товариством невірних відомостей – 39930грн. відповідно до вимог пп.5.3.1. п.5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. №2181-ІІІ, а також штрафні санкції в сумі 3993грн., що становить 10% від суми податкового зобов’язання згідно ст.17 вказаного Закону.
Посилання позивача на те, що відповідач не мав права проводити 27.05.2009р. перевірку достовірності заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість згідно податкових декларацій за лютий та березень 2009 року, оскільки така перевірка проводиться в межах 30-денного строку з дня отримання податкової декларації; судом до уваги не приймається з тих підстав, що порушення строків проведення перевірки не може слугувати підставою для визнання фактів, що нею встановлені, недоведеними чи необгрунтованими. В даному випадку порушення визначеного строку стало підставою для накладення дисциплінарного стягнення на працівника податкового органу, відповідального за проведення такої перевірки.
Вимога позивача щодо неприйняття судом до уваги експертного висновку №0368 судово-економічної експертизи по кримінальній справі №55-041-09 в зв’язку зі скасуванням постановою Луцького міськрайонного суду постанови слідчого про порушення вказаної кримінальної справи судом відхилена, оскільки вказаний висновок ніким не оскаржений та вищезазначеною постановою не скасований.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає вимогу позивача про визнання нечинним прийнятого Ратнівською МДПІ податкового повідомлення-рішення №0000851501/0 від 03.06.2009р. такою, що не підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі статтей 1, 3, 4, 7 Закону України «Про податок на додану вартість», ст.ст. 5, 17 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не буде подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Заява про апеляційне оскарження подається протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі – 25 серпня 2009 року. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя В.В.Дмитрук