Постанова № 4719411, 20.08.2009, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
20.08.2009
Номер справи
к-7707/07
Номер документу
4719411
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

№ К-7707/07

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.08.2009 м. Київ

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючого судді-доповідача Усенко Є.А.

суддів: Брайко А.І., Костенка М.І., Маринчак Н.Є., Рибченко А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні

 

касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва

на ухвалу Київського апеляційного господарського суду від 02.04.2007

у справі № 11/613-А господарського суду міста Києва

за позовом Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва

до суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1

про стягнення 3 824,31 грн.

ВСТАНОВИВ:

Постановою господарського суду м. Києва від 09.01.2007, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 02.04.2007, позов задоволено частково: стягнуто з суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 в доход Державного бюджету України штрафні санкції за порушення законодавства про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у сумі 355,00 грн., податковий борг з податку з доходів фізичних осіб у сумі 162,75 грн. та зі збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства у сумі 1606,56 грн.

В позові про стягнення фінансових санкцій у вигляді штрафу за порушення частини 6 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (Закон № 481/95) у сумі 1700,00 грн. відмовлено.

В касаційній скарзі ДПІ у Шевченківському районі м. Києва просить скасувати ухвалені по справі судові рішення в частині відмови в задоволенні позову та постановити нове рішення про задоволення позову в повному обсязі позовних вимог, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій ст. 16, абзацу 5 частини 2 ст. 17 Закону № 481/95, Закону України «Про державну податкову службу в Україні».

Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Відмовляючи в задоволенні позову в частині стягнення штрафних санкцій у сумі 1700,00 грн., накладених на СПД ОСОБА_1 на підставі частини 6 ст. 15, абзацу 5 частини 2 ст. 17 Закону № 481/95 за здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами без наявності відповідної ліцензії згідно податкового повідомлення-рішення ДПІ у Шевченківському районі м. Києва від 21.07.2003 № 8732308, суд першої інстанції, з висновками якого погодився й апеляційний суд, виходив з того, що ДПІ не наділена законом повноваженнями на застосування фінансових санкцій за порушення вимог Закону № 481/95, а фінансові санкції накладені без дотримання вимог частини 4 ст. 17 зазначеного Закону, Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 №790, щодо форми рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною 2 цієї статті.

Такий висновок, однак не відповідає правильному застосуванню норм матеріального права.

Повноваження органів державної податкової служби України визначені Законом України «Про державну податкову службу в Україні».

Відповідно до статті 1 цього Закону до системи органів державної податкової служби віднесено Державну податкову адміністрацію України, державні податкові адміністрації в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах (далі - органи державної податкової служби).

Згідно з пунктом 1 статті 8 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» на Державну податкову адміністрацію України покладено функцію безпосереднього виконання, а також організації роботи державних податкових адміністрацій та державних податкових інспекцій, пов'язану з проведенням роботи по боротьбі з незаконним обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів, веденням реєстрів імпортерів, експортерів, оптових та роздрібних торговців, місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів; застосування у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до суб'єктів підприємницької діяльності за порушення законодавства про виробництво та обіг спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; здійснення заходів щодо вилучення, знищення або передачі на промислову переробку алкогольних напоїв, знищення тютюнових виробів, що були незаконно вироблені чи знаходилися у незаконному обігу.

Частиною 1 ст. 16 Закону «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.

За порушення норм зазначеного Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами статтею 17 цього Закону встановлено, що посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

До суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів, зокрема, за здійснення роздрібної торгівлі тютюновими виробами без наявності ліцензії - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень (абзац п'ятий частини 2 цієї статті).

Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції визначеної законами України (частина 4 статті 17 Закону «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»).

Зазначивши в постанові , що ДПІ у Шевченківському районі м. Києва не є органом уповноваженим та накладення штрафів за порушення Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» оскільки вона не є органом, уповноваженим видавати ліцензії на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, суд першої інстанції не звернув увагу на те, що ДПІ є іншим органом, якому Законом України «Про державну податкову службу в Україні» надано таке право.

Суд апеляційної інстанції цей висновок не спростував, не дивлячись на його помилковість.

Помилковим слід визнати і висновок суду про невідповідність форми рішення уповноваженого органу, яким застосовано фінансові санкції, як підставу для звільнення особи, що вчинила порушення, від обов'язку сплатити штраф.

Відповідно до частини 2 ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги, але при цьому може встановлювати порушення норм матеріального чи процесуального права, на які не було посилання в касаційній скарзі.

Суд касаційної інстанції має право змінити судове рішення, якщо у справі немає необхідності досліджувати нові докази або встановлювати обставини, а судове рішення, яке змінюється, є помилковим тільки в частині (стаття 225 КАС України).

Керуючись ст.ст. 220, 223, 224, 225, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий адміністративний суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва задовольнити, змінити постанову господарського суду м. Києва від 09.01.2007 та ухвалу Київського апеляційного господарського суду від 02.04.2007 в частині стягнення фінансових санкцій у вигляді штрафу.

Позов задовольнити, стягнути із суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 ( ідентифікаційний код НОМЕР_1; АДРЕСА_1, свідоцтво про державну реєстрацію від 10.02.1994 НОМЕР_2 ) до бюджету ( одержувач ВДК у Шевченківському районі м. Києва, ідентифікаційний код 26077968, банк одержувача: УДК у м. Києві, МФО 820019,розрахунковий рахунок 31418541600011, код платежу 23030100 фінансові санкції у вигляді штрафу в сумі 2055,00 грн.

В іншій частині постанову господарського суду м. Києва від 09.01.2007 та ухвалу Київського апеляційного господарського суду від 02.04.2007 залишити без змін.

Постанова  набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-238 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий

 підпис

Є.А. Усенко

Судді

 підпис

А.І. Брайко

 підпис

М.І. Костенко

 підпис

Н.Є. Маринчак

 підпис

А.О. Рибченко