Постанова № 47174523, 15.07.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.07.2015
Номер справи
820/2385/15
Номер документу
47174523
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 липня 2015 р. Справа № 820/2385/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Лях О.П.

Суддів: Яковенка М.М. , Старосуда М.І.

при секретарі судового засідання Клочко Ю.О.

за участю представника відповідача Архіпової О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 21.05.2015р. по справі № 820/2385/15 за позовом Бєлова Володимира Володимировича - Голови ліквідаційної комісії, заступника директора Міжшкільного навчально-виробничого комбінату №1 Харківської районної ради Харківської області до Державного реєстратора юридичних осіб-підприємців реєстраційної служби Харківського управління юстиції Харківської області Тесленко Вікторії Володимирівни , Реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач - Бєлов Володимир Володимирович - Голова ліквідаційної комісії, заступник директора Міжшкільного навчально-виробничого комбінату № 1 Харківської районної ради Харківської області звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області в якому просив : дії державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківській області Тесленко Вікторії Володимирівни стосовно відмови здійснити державну реєстрацію припинення юридичної особи Міжшкільного навчально-виробничого комбінату № 1 Харківської районної ради Харківської області, 35598159, в результаті його ліквідації за принципом мовчазної згоди, визнати протиправними; зобов'язати державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківській області Тесленко Вікторію Володимирівну здійснити державну реєстрацію припинення юридичної особи Міжшкільного навчально-виробничого комбінату № 1 Харківської районної ради Харківської області, 35598159, в результаті його ліквідації за принципом мовчазної згоди, зазначивши конкретний термін для виконання цих дій та внести відповідний запис до Єдиного державного реєстру, зазначивши конкретний термін для виконання цих дій.

В обґрунтування позову зазначав, що рішенням Харківської районної ради від 27.06.2014 ліквідовано Міжшкільний навчально-виробничий комбінат № 1 Харківської районної ради Харківської області, позивача призначено головою ліквідації комісії.

25.07.2014 позивачем до реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції були надані документи для здійснення ліквідації МНВК № 1.

04.09.2014 до Харківської ОДШ позивач подав заяву для проведення перевірки МНВК № 1 та видачі довідки про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів.

07.10.2014 Харківській ОДПІ, було вручено лист відділу освіти Харківської райдержадміністрації з проханням зазначити терміни, у які буде здійснено перевірку МНВК № 1 та видано довідку про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів.

10.02.2015 позивач подав державному реєстратору : довідку Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості із сплати страхових коштів; довідку Харківського архіву про прийняття документів, які підлягають довгостроковому зберіганню; Реєстраційну карту про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи у зв'язку з ліквідацією; лист з проханням здійснити державну реєстрацію припинення юридичної особи МНВК № 1 в результаті його ліквідації за принципом мовчазної згоди, внести відповідний запис до Єдиного державного реєстру.

Однак відповідачем надано повідомлення про залишення документів без розгляду від 10.02.2015 № 022-12-БС/562.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від "21" травня 2015 р. У справі № 820/2385/15 адміністративний позов - задоволено частково.

Визнано протиправними дії державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківській області Тесленко Вікторії Володимирівни стосовно відмови здійснити державну реєстрацію припинення юридичної особи Міжшкільного навчально-виробничого комбінату № 1 Харківської районної ради Харківської області, 35598159. Повідомлення державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківській області Тесленко Вікторії Володимирівни від 10 лютого 2015 року про залишення документів без розгляду - скасовано.В іншій частині позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права , неповне з'ясування обставин справи, що мають значення по справі, просить постанову суду першої інстанції скасувати, прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову позивачу - відмовити.

Вислухавши суддю-доповідача, пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, суд приходить до наступного.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, рішенням XIX сесії Харківської районної ради V скликання від 15.07.2008 було створено Кулиничівський міжшкільний навчально-виробничий комбінат Харківської районної ради Харківської області (далі - Кулиничівський МНВК).

Рішенням Харківської районної ради від 02.07.2013 Кулиничівський МНВК було перейменовано на Міжшкільний навчально-виробничий комбінат № 1 Харківської районної ради Харківської ради (далі - МНВК № 1).

25.11.2013 реєстраційною службою Харківського районного управління юстиції Харківській області було зареєстровано зміну назви Кулиничівського МНВК на МНВК № 1

Рішенням Харківської районної ради від 27.06.2014 Міжшкільний навчально-виробничий комбінат № 1 Харківської районної ради Харківської області - ліквідовано, позивача призначено головою ліквідації комісії.

25.07.2014 позивачем до реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції були надані документи для здійснення ліквідації МНВК № 1.

04.09.2014 до Харківської ОДПІ Харківської області позивачем було надано заяву для проведення перевірки МНВК № 1 та видачі довідки про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів.

07.10.2014 Харківській ОДПІ, було направлено лист відділу освіти Харківської райдержадміністрації з проханням зазначити терміни, у які буде здійснено перевірку МНВК № 1 та видано довідку про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів.

10.02.2015 року Державним реєстратором юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області Тесленко В.В. було винесено повідомлення про залишення документів без розгляду з підстав, що від органів державної податкової служби та/або Пенсійного фонду України надійшли повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, і воно не відкликане; документи подані не в повному обсязі.

Задовольнючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції дійшов висновку щодо протиправності дії відповідача стосовно відмови здійснити державну реєстрацію припинення юридичної особи Міжшкільного навчально-виробничого комбінату № 1 Харківської районної ради Харківської області, 35598159.

Колегія суддів вважає такий висновок суду першої інстанції помилковим з огляду на з наступне.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Спірні правовідносини регулюються - Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», який набрав чинності з 1 липня 2004 року.

Відповідно до ч. ч. 1,2 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Порядок проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації визначено статтею 36 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".

Згідно приписів статті 36 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії, уповноважена ним особа або ліквідатор після закінчення процедури ліквідації, передбаченої законом, але не раніше закінчення строку заявлення вимог кредиторами повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстраторові такі документи:

заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи у зв'язку з ліквідацією;

довідку відповідного органу доходів і зборів про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів;

довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та страхових коштів до Пенсійного фонду України і фондів соціального страхування;

довідку архівної установи про прийняття документів, які відповідно до закону підлягають довгостроковому зберіганню.

У реєстраційній картці на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії, уповноважена ним особа або ліквідатор письмово зазначають та підтверджують своїм особистим підписом, що ними вчинено всі передбачені законодавством дії стосовно порядку припинення юридичної особи, включаючи завершення розрахунків з кредиторами (у тому числі із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування).

Державний реєстратор, отримавши документи для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, зобов'язаний перевірити інформацію про наявність відкритих виконавчих проваджень стосовно такої юридичної особи.

У разі якщо після закінчення процедури припинення, передбаченої законом, але не раніше закінчення строку заявлення кредиторами своїх вимог юридичній особі в установленому законом порядку органом доходів і зборів та/або Пенсійного фонду України не надані довідки про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування або рішення про відмову в їх видачі, голова комісії з припинення або уповноважена ним особа не раніше ніж через десять робочих днів з дня закінчення такого строку набуває право на подання державному реєстраторові документів, передбачених частинами першою - третьою статті 36 цього Закону, за винятком зазначених довідок, для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації за принципом мовчазної згоди.

Згідно до частини 9 статті 36 Закону органи доходів і зборів, Пенсійного фонду України під час проведення заходів щодо припинення юридичної особи надсилають в електронній формі або на паперовому носії державному реєстраторові протягом десяти робочих днів з дати публікації повідомлення про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи одне з таких повідомлень, що має бути засвідчено підписом відповідної посадової особи у встановленому порядку, а саме:

- повідомлення про початок проведення позапланової перевірки, призначеної у зв'язку з рішенням про припинення юридичної особи;

- повідомлення про неможливість проведення позапланової перевірки, призначеної у зв'язку з рішенням про припинення юридичної особи.

У разі надіслання державному реєстраторові повідомлення про неможливість проведення органами доходів і зборів, Пенсійного фонду України позапланової перевірки, призначеної у зв'язку з рішенням про припинення юридичної особи, таке повідомлення не пізніше двох місяців з дати публікації повідомлення про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи має бути замінено відповідним органом доходів і зборів та/або Пенсійного фонду України повідомленням про проведення позапланової перевірки або про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.

Повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації органами доходів і зборів та/або Пенсійного фонду України надсилаються державному реєстраторові в електронній формі або на паперовому носії із зазначенням обґрунтованих обставин, які підтверджують проведення перевірки або неможливість її проведення, наявність грошових зобов'язань або заборгованості із сплати податків, зборів та/або єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування або наявність інших обставин, за яких юридичну особу не може бути припинено.

Органи доходів і зборів та/або Пенсійного фонду України зобов'язані не пізніше десяти робочих днів з дати, коли вони дізналися про усунення обставин, які були підставою заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, в електронній формі або на паперовому носії відкликати повідомлення про наявність таких заперечень.

Форми повідомлень, зазначених у цій частині, порядок їх заповнення та подання державному реєстраторові встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику та Пенсійним фондом України відповідно.

Дата надходження до державного реєстратора повідомлень органів доходів і зборів, Пенсійного фонду України вноситься до журналу обліку реєстраційних дій.

За приписами частини 10 зазначеної статті Закону державний реєстратор залишає без розгляду документи, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, якщо, зокрема документи подані не у повному обсязі.

Залишення документів, які подавалися для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, без розгляду не перешкоджає голові ліквідаційної комісії або уповноваженій ним особі повторному зверненню до державного реєстратора в загальному порядку після усунення причин, що були підставою для залишення цих документів без розгляду.

Норми Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" в частині дій державного реєстратора є імперативними нормами.

Зважуючи на повідомлення від органів державної податкової служби та/або Пенсійного фонду України про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті ліквідації і воно не відкликане та документи подані не в повному обсязі, держаний реєстратор у відповідності до вимог частини 10 статті 36 Закону правомірно залишив без розгляду документи позивача , надавши роз'яснення про право на повторне звернення до державного реєстратора в загальному порядку після усунення причин, що були підставою для залишення цих документів.

Колегія суддів зазначає, що згідно до листа Головного управління ДФС у Харківській області за даними АІС «Податковий блок» підприємство за останні три роки жодного разу не надавало звітності до Харківської ОДП, в зв'язку з чим необхідно підготувати всі первинні документи, фінансову та статистичну звітність, документальне підтвердження виділення бюджетних коштів для фінансування діяльності (а.с. 70-71).

Отже, порушення строків відкликання заперечень податковим органом зумовлено саме поведінкою позивача.

Крім того, в запереченнях проти адміністративного позову відповідач зазначав про те, що при прийомі документів державним реєстратором не враховано надану заявником реєстраційну карту на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи, оскільки вона не відповідала формі реєстраційної картки на проведення державної реєстрації припинення юридичної особи, затвердженої наказом Міністерства юстиції №2046/5 від 03.12.2014 року.

Судом першої інстанції ці обставини не були прийняті до уваги, а тому доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції про протиправність дій відповідача.

За приписами статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення , ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обгрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Оскільки висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, постанова суду першої інстанції відповідно до вимог пункту 3 частини 1 статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови - про відмову у задоволенні позову.

На підставі викладеного, керуючись статтями , 195, 196, 198, 202, 207, 212,254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області - задовольнити.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 21.05.2015р. по справі № 820/2385/15 скасувати. Прийняти нову постанову.

У задоволенні позову Бєлова Володимира Володимировича - Голови ліквідаційної комісії, заступника директора Міжшкільного навчально-виробничого комбінату №1 Харківської районної ради Харківської області до Державного реєстратора юридичних осіб-підприємців реєстраційної служби Харківського управління юстиції Харківської області Тесленко Вікторії Володимирівни, Реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.

Повний текст постанови виготовлений 20.07.2015 р.

Головуючий суддя Лях О.П.Судді Яковенко М.М. Старосуд М.І.