ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
20 липня 2015 року № 826/11817/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Федорчука А.Б., розглянувши адміністративну справу в письмовому провадженні
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнайтед Форест»
до Київської митниці ДФС України
третя особа Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві
про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити дії
На підставі ч. 6 ст. 128 КАС України, Суд розглядає справу у письмовому провадженні.
ВСТАНОВИВ:
Позивач, в особі ТОВ «Юнайтед Форест» (надалі - Позивач), звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Київської митниці ДФС України (надалі - Відповідач), третя особа Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві (надалі – третя особа) про визнання протиправною бездіяльність Київської міської митниці ДФС України в частині не подання до Управління Державної казначейської служби України у м. Києві висновку про повернення ТОВ «Юнайтед Форест» надмірно сплачених митних та інших платежів у розмірі 16 473,18грн., оплачених при митному оформленні товару відповідно до рішень про коригування митної вартості товарів: № 100270001/2014/300115/2 від 22.05.2014р. та № 100270001/2014/300135/1 від 06.08.2014р.; зобов’язати Київську міську митницю підготувати висновок про повернення ТОВ «Юнайтед Форест» надміру сплачених митних та інших платежів у розмірі 16 473,18грн. та подати його до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві; стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ «Юнайтед Форест» суму надміру сплаченої суми митних платежів у розмірі 16 473,18грн.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує протиправною відмовою Відповідача у поверненні надмірно сплаченої суми митних платежів.
В судовому засіданні представник Позивача позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, про час, дату та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином, докази чого містяться в матеріалах справи. Заяви про розгляд справи без його участі або клопотання про відкладення розгляду справи до суду не надходило. Згідно наданих письмових заперечень, проти позову заперечує та просить суд відмовити в його задоволенні з огляду на те, що відмова у поверненні позивачу надмірно сплачених сум митних платежів є правомірною.
Представник третьої особи в судове засідання не з’явився, про час, дату та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином, докази чого містяться в матеріалах справи. Заяви про розгляд справи без його участі або клопотання про відкладення розгляду справи до суду не надходило. На адресу Окружного адміністративного суду міста Києва від третьої особи надійшли заперечення проти позовних вимог. В обґрунтування заперечень третя особа зазначає, що повернення надмірно сплачених платежів можливе при наявності наступних чинників: наявність факту надмірної сплати коштів та звернення платника до відповідного органу, проте, на адресу казначейства не надходив висновок від митного органу, а отже, підстав для задоволення не вбачається.
Враховуючи, що в судове засідання 30.06.2015 року не прибули представники відповідача та третьої особи, судом було прийнято рішення про розгляд справи в письмову провадженні на підставі частини шостої статті 128 КАС України.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва зазначає наступне.
Як вбачається з наявних матеріалів справи Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 01 вересня 2014 року у справі № 826/9159/14 відмовлено в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ЮНАИТЕД ФОРЕСТ» про скасування рішення про коригування митної вартості товарів № 100270001/2014/300115/2 від 22.05.2014р. та повернення з Держбюджету України переплати митних платежів в сумі 13952,05 грн.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 25.11.2014р. Постанову Окружного адміністративного суду від 01.09.2014р. скасовано та прийнято нову постанову, якою визнано протиправним та скасовано рішення коригування митної вартості товарів № 100270001/2014/300115/2 від12.05.2014р. та картку відмови в прийнятті митної декларації №100270001/2014/00376 від 12.05.2014р., в решті позовних вимог відмовлено.
Відповідно до наявних матерів справи, Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 16.12.2014р. митному органу відмовлено у відкритті касаційного провадження.
Переплата митних платежів склала суму в розмірі 13952,05 грн.
Крім того, Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 24.10.2014р. у справі № 826/15122/14 за позовом ТОВ «ЮНАИТЕД ФОРЕСТ» до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів про визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості та картки відмови, стягнення надмірно сплачених коштів в сумі 2521,13грн., позовні вимоги задоволено частково, а саме: визнано протиправним та скасовано рішення коригування митної вартості товарів №100270001/2014/300135/1 від 06.08.2014р. та картку відмови в прийнятті митної декларації №100270001/2014/00448, в решті позовних вимог відмовлено, як у передчасних.
Вказана постанова залишена без змін Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 04 грудня 2014р. Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 16.12. 2014р. по справі № К 800/64725/14 Київській міжрегіональній митниці Міндоходів відмовлено у відкритті касаційного провадження.
За цим рішенням переплата митних платежів склала 2521,13 грн. (дві тисячі п'ятсот двадцять одна гривня 13 коп.)
Позивач звернувся до Київської міської митниці ДФС України із заявою від 22.04.2015 р. № 22/04 про повернення платнику податків митних платежів надмірно сплачених до бюджету, в якому просив підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України надмірно зарахованих до бюджету митних платежів відповідно до Додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державної казначейської служби.
За результатами розгляду вищевказаної заяви Київською міською митницею ДФС прийнято рішення, викладене в листі від 26.05.2015 р. № 3274/10/26-70-25-01-02, яким позивачу відмовлено у її задоволенні у зв’язку із відсутністю підстав для повернення коштів.
Повно та всебічно дослідивши наявні матеріали справи, а також норми чинного законодавства, Суд прийшов до висновку про обґрунтування позовних вимог, виходячи з наступного.
У відповідності до ч. 1 ст. 301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.
Відповідно до ч. 3 ст. 301 Митного кодексу України помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Процедура повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами регламентується Порядком повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 р. N 618, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2007 р. за № 1097/14364 (надалі – Порядок № 618).
Відповідно до п. 1 Розділу ІІІ Порядку № 618 визначено, що для овернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою. Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.
У відповідності до пунктів 43.1, 43.3 ст. 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Як встановлено судом, Позивач звертався до відповідача із заявою від 22.04.2015 р. № 22/04 щодо повернення сум надмірно сплачених митних платежів до Державного бюджету України. Вказана заява отримана відповідачем 29.04.2015 р., про що свідчить вх. номер КММ 5542/10.
Ознайомившись із заявою позивача, суд прийшов висновку, що остання подана у відповідності до вимог Порядку № 618.
Листом від 26.05.2015 р. № 3274/10/26-70-25-01-02 відповідач повідомив про відсутність правових підстав для повернення коштів з Державного бюджету України.
Як вбачається з п. 2, п. 3 Розділу III Порядку N 618 заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум. Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.
Пунктом 4 Розділу III Порядку № 618 передбачено, що для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, форма якого наведена в додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20.07.2007 № 611/147, керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України.
Отже, згідно з нормами Порядку відповідач зобов'язаний перевірити факт наявності зайвої сплати позивачем грошових коштів до бюджету та надати у разі підтвердження факту до відповідного органу Державного казначейства України висновок про повернення надмірно зарахованих до бюджету митних платежів.
Згідно п. 2.2 Порядку “Розрахунково-касового обслуговування через органи Державної казначейської служби України митних та інших платежів, які вносяться до/або під час митного оформлення”, затвердженого наказом Міністерства фінансів України, Державної митної служби України від 24.01.2006 № 25/44, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 25.01.2006 № 64/11938, для зарахування коштів, що вносяться платниками та громадянами до/або під час митного оформлення товарів, на балансі Головного управління Державного казначейства України у м. Києві відкриті на ім'я митних органів за балансовим рахунком 3734 “депозитні рахунки органів стягнення”.
Відповідно до п. 3.1, 3.3, 3.4 зазначеного Порядку сплата коштів у національній валюті, призначених для забезпечення справляння митних та інших платежів, здійснюється платниками до/або під час митного оформлення товарів з рахунків, відкритих ними в банках, у вигляді передплати та/або доплати, а також готівкою через банки на депозитні рахунки 3734, відкриті на ім'я митних органів в ГУ ДКСУ у м. Києві. Кошти, що надійшли на депозитні рахунки 3734 митних органів згідно з цим Порядком, перераховуються митними органами виключно для здійснення таких операцій: зарахування до відповідних бюджетів України; повернення платникам помилково та/або надміру сплачених коштів.
Розпорядження коштами, що обліковуються на депозитних рахунках 3734 митних органів згідно з цим Порядком, здійснюється виключно на підставі платіжних доручень, що оформлені митними органами в установленому порядку. Повернення платникам помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів, що зараховані на депозитні рахунки митних органів 3734, зокрема, здійснюється відповідно до Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20.07.2007 № 618, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2007 за № 1097/14364.
Тобто, керуючись вказаним Порядком, основною умовою повернення коштів, є обов'язкова їх сплата та зарахування на рахунки відповідного бюджету.
Таким чином, повернення надмірно сплачених платежів, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами можливо при наявності наступних чинників: наявність факту надмірної сплати коштів, звернення до митного органу платника податків, відповідно до якого останній визначається щодо напряму зарахування коштів.
Як вбачається з матеріалів справи, наявність факту надмірної сплати коштів встановлено постановами Окружного адміністративного суду м. Києва № 826/9159/14 від 01.09.2014р. та № 826/15122/14 від 24.10.2014р. Вказані рішення суду, з урахуванням вимог ст. 254 КАС України, набрали законної сили. Факт звернення позивача до відповідача із заявами про повернення коштів підтверджується матеріалами справи.
Водночас, проаналізувавши відповідь Київської міської митниці ДФС від 26.05.2015 р. № 3274/10/26-70-25-01-02, суд зазначає, що останні фактично не містять підстав відмови та носять суто формальний характер.
Натомість, судова практика чітко формулює свою правову позицію з цього приводу, а саме: чинним законодавством чітко визначено механізм повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу чи помилково та/ надмірно сплачених до бюджету. Основною умовою повернення коштів є обов'язкова їх сплата та зарахування на рахунки відповідного бюджету.
Водночас, суд вважає за необхідне зазначити, що вищенаведеними правовими нормами передбачено обов’язок митного органу не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви підготувати висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів (п. 7 Розділ ІІІ Порядку № 618).
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.
Отже, на митний орган покладено обов’язок у визначений строк підготувати висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подати його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, який відповідно здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків.
Натомість відповідачем не підготовлено висновок про повернення.
Отже, вирішуючи питання про повернення з Держбюджету надмірно сплачених митних платежів, суд дійшов висновку, що митницею було допущено порушення вимоги статей 265, 266, 301 Митного кодексу України, Порядку № 618 та Порядку № 611/147.
В постанові Верховного суду України від 15 квітня 2014 року № 21-21а14 зазначено, що у разі якщо після сплати декларантом податків і зборів (обов'язкових платежів) згідно з митною вартістю товарів, визначеною митним органом, буде прийнято рішення про застосування митної вартості, заявленої декларантом, сума надміру сплачених податків і зборів (обов'язкових платежів) повертається декларанту у порядку, передбаченому Порядком повернення та Порядком взаємодії, на підставі його заяви та у місячний термін з дня прийняття висновку митного органу, що здійснював оформлення митної декларації, про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи.
Вказана позиція узгоджується з позицією Верховного Суду України, викладеній у постанові від 03.06.2014 р. у справі № 21-161а14.
Виходячи з вищенаведених положень, суд вважає за необхідне, враховуючи, що відповідачем не було підготовлено висновку про повернення сум надмірно сплачених платежів, прийнятого у встановлений законодавством строк за результатами розгляду заяв позивача, визнати дії Київської міської митниці ДФС України щодо незадоволення заяви ТОВ «Юнайтед Форест» від 22.04.2015 р. № 22/04 про повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених коштів протиправними та, відповідно, зобов’язати Київську міську митницю ДФС України підготувати висновок про повернення надмірно сплачених митних платежів ТОВ «Юнайтед Форест».
Водночас, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні позовних вимог в частині стягнення з Державного бюджету України на користь ТОВ «Юнайтед Форест» надмірно сплачені кошти у сумі на 16 473,18грн., оскільки повернення надмірно сплачених коштів може відбуватися лише на підставі отриманого висновку відповідача та направлення його органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, з огляду на що суд вважає її передчасною.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об’єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з аналізу положень чинного законодавства та доказів, наявних у матеріалах справи, суд вважає, що адміністративний позов ТОВ «Юнайтед Форест» є частково обґрунтованим, а тому, підлягає задоволенню частково.
Відповідно до ч. 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 128, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнайтед Форест» задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Київської міської митниці ДФС України в частині не подання до Управління Державної казначейської служби України у м. Києві висновку про повернення ТОВ «Юнайтед Форест» надмірно сплачених митних та інших платежів у розмірі 16 473,18грн., оплачених при митному оформленні товару відповідно до рішень про коригування митної вартості товарів: № 100270001/2014/300115/2 від 22.05.2014р. та № 100270001/2014/300135/1 від 06.08.2014р.
3. Зобов’язати Київську міську митницю підготувати висновок про повернення ТОВ «Юнайтед Форест» надміру сплачених митних та інших платежів у розмірі 16 473,18грн. та подати його до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві.
4. В іншій частині позовних вимог відмовити.
5. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Юнайтед Форест» (код ЄДРПОУ 22902499) судові витрати в сумі 73,08 грн. (сімдесят три гривні 08 коп.).
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А.Б. Федорчук