КОПІЯ
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 липня 2015 р. Справа №818/1709/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воловика С.В., суддів Шаповала М.М., Кунець О.М., розглянувши в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу № 818/1709/15
за позовом Публічного акціонерного товариства "Сумихімпром"
до відповідача-1 Управління державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України
відповідача-2 Реєстраційної служби Сумського районного управління юстиції Сумської області
про визнання рішення протиправним та зобовязання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Публічне акціонерне товариство "Сумихімпром" (далі позивач, ПАТ «Сумихімпром») звернулось з адміністративним позовом до Управління державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України (далі відповідач-1), Реєстраційної служби Сумського районного управління юстиції Сумської області (далі відповідач-2), в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати Рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно ОСОБА_1 від 28.04.2015 р. про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень;
- зобовязати Реєстраційну службу Сумського районного управління юстиції здійснити державну реєстрацію права власності на нежитлові приміщення оздоровчого табору «Зоряний», розташований за адресою: Сумська область, Сумський район, с. Вільшанка, за позивачем.
Позовні вимоги ПАТ «Сумихімпром» обґрунтовує наступним. За результатами розгляду заяви позивача про реєстрацію права власності, державним реєстратором прав на нерухоме майно Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України ОСОБА_1 28 квітня 2015 р. прийняте рішення № 20972777 про відмову у державній реєстрації права власності на нежитлові приміщення оздоровчого табору «Зоряний», розташовані за адресою: Сумська область, Сумський район, с. Вільшанка, в звязку з тим, що в Єдиному реєстрі заборон відчуження обєктів нерухомого майна наявне обтяження щодо нерухомого майна, про реєстрацію права власності на яке подана заява.
На переконання позивача, зазначене рішення відповідача-1 підлягає скасуванню, оскільки згідно п. 5 ч. 1 ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" наявність зареєстрованого обтяження може бути підставою для відмови у державній реєстрації права власності на нерухоме майно лише у разі, якщо заява про реєстрацію такого права подана в звязку з відчуженням цього майна. Оскільки в даному випадку, заява про реєстрацію права власності на нежитлові приміщення була подана не через відчуження цих приміщень, державний реєстратор повинен був зареєструвати право власності за позивачем та одночасно перенести відомості щодо наявних обтяжень до відповідного розділу Державного реєстру прав.
Враховуючи наведені обставини, позивач вважає адміністративний позов обґрунтованим, в звязку з чим просить суд його задовольнити.
Представник ПАТ «Сумихімпром», належним чином повідомленого про час та місце розгляду справи, в судове засідання не прибув, надав суду заяву про розгляд справи без його участі.
Представник Управління державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України, належним чином повідомленого про час та місце розгляду справи, в судове засідання не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив. Ухвалу суду від 07.07.2015 р. про витребування доказів по справі, відповідач-1 не виконав, заперечень чи інших пояснень, так само, як і доказів на їх підтвердження, суду не надав.
Представник Реєстраційної служби Сумського районного управління юстиції, належним чином повідомленої про час та місце розгляду справи, в судове засідання також не прибув, про причини неприбуття суд не повідомив. На виконання ухвали суду від 07.07.2015 р. про витребування доказів, відповідачем-2 була надана копія облікової справи № 10755122.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження). Таким чином, фіксування судового засідання по справі не здійснюється.
Дослідивши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи та обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ПАТ «Сумихімпром» 25 березня 2015 р. до Реєстраційної служби Сумського районного управління юстиції Сумської області була подана заява про реєстрацію права власності на нежитлові приміщення (а.с. 47-48), до якої, зокрема, додані свідоцтво про право власності від 20.03.2003 р., витяг з реєстру прав власності від 26.03.2003 р., Ухвала Вищого господарського суду України від 14.03.2011 р. по справі № 13/86-09, Постанова Харківського апеляційного господарського суду від 13.01.2011 р. по справі № 13/86-09, Рішення господарського суду Сумської області від 26.10.2010 р. по справі № 13/86-09, Постанова Вищого господарського суду України від 08.06.2010 р. по справі № 13/86-09, Рішення господарського суду Сумської області від 05.03.2009 р. по справі № 13/86-09, договір оренди землі від 04.06.2007 р., договір купівлі-продажу від 03.10.2008 р., довідка Управління майна комунальної власності Сумської міської ради від 05.12.2014 р., витяг з реєстру прав власності на нерухоме майно від 04.05.2007 р., технічні паспорти та ухвали господарського суду Сумської області від 30.10.2012 р. і від 15.12.2014 р. по справі № 5021/2509/2011.
За результатами розгляду вказаної заяви та доданих до неї документів, Державним реєстратором прав на нерухоме майно Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України ОСОБА_1 28 квітня 2015 р. прийняте рішення № 20972777 (а.с. 30) про відмову у державній реєстрації права власності ПАТ "Сумихімпром" на нежитлові приміщення оздоровчого табору «Зоряний», розташовані в с. Вільшанка, Сумської області, Сумського району. Підставою для прийняття рішення були визначені положення ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та пунктів 20, 28 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету ОСОБА_2 України від 17.10.2013 р. № 868, зокрема те, що під час розгляду заяви встановлена наявність зареєстрованого 22.01.2010 р. обтяження (арешту) нерухомого майна.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд погоджується з доводами позивача щодо протиправності оскаржуваного рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень, з огляду на нижченаведене.
Відносини, пов'язані з державною реєстрацією прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулюються Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (далі - Закон). Процедура проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, також визначаються Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим Постановою Кабінету ОСОБА_2 України № 868 від 17.10.2013 р.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Державній реєстрації підлягають виключно заявлені права та їх обтяження за умови їх відповідності законодавству і поданим документам.
Орган державної реєстрації прав, державні реєстратори зобов'язані надати до відома заявників інформацію про необхідний перелік документів для здійснення державної реєстрації прав. Перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом ОСОБА_2 України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Статтею 17 згаданого Закону встановлено, що текст документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, повинен бути написаний розбірливо. Прізвище, ім'я, по батькові фізичних осіб та їх місце проживання, а також найменування юридичних осіб та їх місцезнаходження повинні бути написані повністю. Не приймаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень документи з підчищеннями або дописками, закресленими словами та іншими не обумовленими в них виправленнями, заповнені олівцем, а також з пошкодженнями, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст. Документи, що встановлюють виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно та їх обтяжень і подаються для державної реєстрації прав, повинні відповідати вимогам, встановленим цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Підставою для реєстрації права власності, у відповідності до ст. 19 Закону є: договори, укладені у порядку, встановленому законом; свідоцтва про право власності на нерухоме майно, видані відповідно до вимог цього Закону; свідоцтва про право власності, видані органами приватизації наймачам житлових приміщень у державному та комунальному житловому фонді; державні акти на право власності або постійного користування на земельну ділянку у випадках, встановлених законом; рішення судів, що набрали законної сили; інші документи, що підтверджують виникнення, перехід, припинення прав на нерухоме майно, подані органу державної реєстрації прав разом із заявою.
На виконання ст. 24 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено лише у разі, якщо: 1) заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; 2) об'єкт нерухомого майна розміщений на території іншого органу державної реєстрації прав; 3) із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; 4) подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; 5) заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; 5-1) заяву про державну реєстрацію обтяжень речових прав на нерухоме майно щодо попереднього правонабувача подано після державної реєстрації права власності на таке майно за новим правонабувачем; 5-2) заяву про державну реєстрацію речових прав, похідних від права власності, подано за відсутності державної реєстрації права власності, крім випадків, установлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; 5-3) під час подання заяви про державну реєстрацію права власності на підприємство як єдиний майновий комплекс, житловий будинок, будівлю, споруду (їх окремі частини), що виникло на підставі документа, за яким правонабувач набуває також право власності на земельну ділянку, не подано заяву про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку; 5-4) після завершення п'ятиденного строку з дня отримання заявником письмового повідомлення про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав не усунено обставин, що були підставою для прийняття такого рішення; 5-5) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень під час вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва подано не до нотаріуса, який вчинив таку дію; 5-6) заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в електронній формі подано особою, яка не є державним кадастровим реєстратором або державним виконавцем; 6) заявником подано ті самі документи, на підставі яких заявлене право та обтяження такого права вже зареєстровано у Державному реєстрі прав.
Аналогічні норми містяться і в Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженому Постановою Кабінету ОСОБА_2 України № 868 від 17.10.13 р.
Так, згідно п.п. 8, 13, 15 згаданого Порядку для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові заяву про державну реєстрацію, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст. Разом із заявою про державну реєстрацію заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові необхідні для такої реєстрації документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату державного мита. Документи, необхідні для проведення державної реєстрації, що подані з порушенням вимог, установлених законом, цим Порядком та іншими нормативно-правовими актами, є підставою для зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію або відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, а не для відмови в прийнятті заяви про державну реєстрацію.
Під час розгляду заяви про державну реєстрацію і документів, що додаються до неї, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, їх обтяженнями, зокрема щодо: 1) обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у встановлених законом випадках); 2) повноважень заявника; 3) відомостей про нерухоме майно, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; 4) наявності обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до закону; 5) наявності факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.
Відповідно до п. 28 згаданого Порядку державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав виключно за наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав, що визначені Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". У рішенні про відмову в державній реєстрації прав зазначаються всі підстави прийняття такого рішення.
На виконання пунктів 20, 22 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень за результатами розгляду заяви та документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав або рішення про відмову в такій реєстрації. На підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав, державний реєстратор вносить записи до Державного реєстру прав.
Під час проведення у випадках, передбачених законодавством, державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна, щодо якого у спеціальному розділі Державного реєстру прав, Єдиному реєстрі заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, Державному реєстрі іпотек та Державному реєстрі обтяжень рухомого майна містяться записи про іпотеку, обтяження речових прав, державний реєстратор переносить їх до відповідного розділу Державного реєстру прав, відкритого на такий об'єкт нерухомого майна.
Орган державної реєстрації прав, нотаріус у строк, що не перевищує трьох робочих днів з моменту перенесення записів із спеціального розділу Державного реєстру прав, надсилає повідомлення про перенесення записів органові державної реєстрації прав, нотаріусові, яким проведено відповідну державну реєстрацію прав у спеціальному розділі.
В даному випадку, матеріалами справи підтверджено, що ПАТ "Сумихімпром", як власник нежитлових приміщень оздоровчого табору «Зоряний», звернулось до відповідача-2 з заявою про реєстрацію права власності на ці приміщення у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. При цьому, вказана заява про реєстрацію права власності була подана не у звязку з відчуженням нерухомого майна, а через набрання чинності Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», з метою отримання можливості здійснювати юридичні дії щодо цього нерухомого майна.
Враховуючи те, що права, про державну реєстрацію яких була подана заява позивачем, не повязані з відчуженням нерухомого майна, на переконання суду, державний реєстратор ОСОБА_1 не мала права відмовляти у державній реєстрації права власності з підстав, визначених п. 5 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію прав та їх обтяжень», зокрема, через наявність зареєстрованого обтяження.
На виконання згаданих норм Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженому Постановою Кабінету ОСОБА_2 України № 868 від 17.10.2013 р., в разі встановлення під час проведення державної реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна наявності зареєстрованого обтяження щодо цього майна, державний реєстратор зобовязаний був перенести відомості про такі обтяження до відповідного розділу Державного реєстру прав, відкритого на об'єкт нерухомого майна.
Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, з огляду на вищевикладене, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що Рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 28.04.2015 р. № 20972777 не відповідає вимогам ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, в звязку з чим позовні вимоги ПАТ "Сумихімпром" в частині визнання цього рішення протиправним є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
В той же час, суд не може погодитись з доводами позивача про обґрунтованість позовних вимог щодо зобовязання відповідача-2 здійснити державну реєстрацію права власності на нежитлові приміщення оздоровчого табору «Зоряний» за ПАТ "Сумихімпром", з наступних підстав.
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян та їх обєднань у діяльність державного реєстратора, повязану з проведенням державної реєстрації прав, забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Вирішення питань щодо реєстрації права власності на нерухоме майно не належить до компетенції адміністративного суду, а відтак суд не повноважний перебирати функції іншого органу. Діючим законодавством встановлена процедура прийняття відповідних рішень державними реєстраторами, і суд не може підміняти цю процедуру та орган, до компетенції якого віднесено прийняття відповідних рішень.
Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність субєкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не може втручатися у дискрецію субєкта владних повноважень в межах такої перевірки.
У відповідності з Рекомендаціями № R (80) 2 Комітету ОСОБА_2 Європи державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980 р. під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Так, на виконання ст. 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", після прийняття і перевірки документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрації заяви, а також встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень, державний реєстратор має право прийняти: або рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, або про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень, або про зупинення державної реєстрації. Тобто, вказана норма свідчить про наявність у державного реєстратора дискреційності повноважень, в яку адміністративний суд при здійсненні судочинства не має права втручатися.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ПАТ "Сумихімпром" в частині зобовязання Реєстраційної служби Сумського районного управління юстиції здійснити державну реєстрацію права власності на нежитлові приміщення оздоровчого табору «Зоряний», розташовані за адресою: Сумська область, Сумський район, с. Вільшанка, за позивачем, не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Сумихімпром" до Управління державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України, Реєстраційної служби Сумського районного управління юстиції про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати Рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України ОСОБА_1 від 28.04.2015 р. № 20972777 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень.
Зобовязати Управління державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Департаменту державної реєстрації Міністерства юстиції України (01001, м. Київ, вул. Городецького, 13) повторно розглянути заяву Публічного акціонерного товариства "Сумихімпром" (40003, м. Суми, вул. Харківська, п/в 12, код 05766356) про державну реєстрацію права власності на нежитлові приміщення оздоровчого табору "Зоряний", що знаходиться за адресою: Сумська область, Сумський район, с. Вільшанка, зареєстровану Реєстраційною службою Сумського районного управління юстиції Сумської області у базі даних про реєстрацію заяв і запитів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 25.03.2015 р. за реєстраційним номером 10755122.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Головуючий суддя (підпис) С.В. Воловик
Суддя (підпис) М.М.Шаповал
Суддя (підпис) О.М. Кунець
З оригіналом згідно
Головуючий суддя С.В. Воловик