№ 2-а-13/09
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 січня 2009 року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області в складі
головуючого: судді Рогожиної А.В.,
при секретарі Костенко А.К.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, третя особа на стороні відповідача - Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області, про визнання неправомірними дій Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради щодо перерахунку та поверненню заборгованості по разовій грошовій допомозі до 9 травня та стягнення недоотриманих сум за 2005-2007 роки, -
ВСТАНОВИВ:
17 листопада 2008 року ОСОБА_1звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання неправомірними дій Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради щодо перерахунку та поверненню заборгованості по разовій грошовій допомозі до 9 травня та стягнення недоотриманих сум за 2005-2007 роки, обгрунтовуючи свої вимоги тим, що що він є інвалідом 3-ої групи внаслідок захворювання, пов,язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст.7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», має статус інваліда війни. Згідно з ч.5 ст. 13 цього Закону щорічно до 5 травня інвалідам третьої групи виплачується разова грошова допомога в розмірі семи мінімальних пенсій за віком.
Відповідач виплатив йому в 2005 році частину вказаної грошової допомоги в розмірі 270 гривень, в 2006 році частину вказаної грошової допомоги в розмірі 270 гривень, в 2007 році частину вказаної грошової допомоги в розмірі 300 гривень, але він вважає, що відповідач порушив норми Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а також норми Конституції України і просив визнати вказані дії відповідача неправомірними та стягнути на його користь недоотриману щорічну разову грошову допомогу за 2005-2007 роки в розмірі 6839 гривень.
Позивач ОСОБА_1надав заяву про розгляд справи у його відсутності, вказуючи, що позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача Якубова Н.М. звернулась до суду із заявою про розгляд справи у її відсутність, вказавши в заяві та наданих до суду запереченнях, що позовні вимоги позивача відповідач не визнає, просить відмовити в їх задоволенні, посилаючись на те, що відповідач є бюджетною установою, яка за своїми функціями здійснює нарахування та виплату вказаних допомог відповідно до діючого законодавства в межах, затверджених кошторисом асигнувань на зазначені витрати. Других коштів відповідач не мав і тому вважає, що їх дії були правомірні, а вимоги позивача є необгрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню.
Третя особа - Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області в судове засідання не з,явилась, звернулась до суду із заявою про розгляд справи за її відсутності, вказуючи у заяві, що вважають позовні вимоги ОСОБА_1такими, які не підлягають задоволенню у зв,язку з тим, що установами можуть виділятися бюджетні кошти тільки за наявності затверджених кошторисів і планів асигнувань, тобто дії відповідача, який здійснював виплати відповідно до вимог діючого законодавства, є правомірними, проведеними в межах затверджених кошторисом асигнувань.
Дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, бо судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, є інвалідом 3-ої групи відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1, виданого 24 грудня 2007 року (а.с.4), має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чернобильскої катастрофи», і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни.
Згідно довідки УПСЗН Костянтинівської міської ради № 01-22-3559 від 18 грудня 2008 року (а.с.22)ОСОБА_1 були сплачені суми разової грошової допомоги до 9 травня в наступних розмірах:
за 2005 рік - 270 грн.(платіжне доручення № 469 від 13 квітня 2005 року);
за 2006 рік - 270 грн (платіжне доручення № 684 від 19 квітня 2006 року);
за 2007 рік - 300 грн. (платіжне доручення № 1265 від 18 квітня 2007 року), що також підтверджується листом Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради від 16.01.2008 року № 02-42-К-1-08 (а.с.6).
Згідно п.2 ч.2 ст.7 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, які стали інвалідами внаслідок каліцтва або захворювання, одержаних під час виконання службових обов,язків, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до ч. 5 ст.13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам 1 групи - десять мінімальних пенсій за віком; 2 групи - вісім мінімальних пенсій за віком; 3 групи - сім мінімальних пенсій за віком.
Дію частини п,ятої статті 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” зупинено на 2006, 2007 роки в частині визначення розміру виплат щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни Законом України від 20 грудня 2005 року № 3235-IV та Законом України від 19 грудня 2006 року № 489-V.
Відповідно до ст. 34 Закону України “Про державний бюджет на 2005 рік” № 2285-IV від 23 грудня 2004 року та ст. 34 Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про державний бюджет на 2005 рік” № 2505- IV від 25 березня 2005 року було встановлено, що у 2005 році виплата щорічної разової допомоги відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” здійснюється у таких розмірах: інвалідам війни 1 групи - 400 грн, інвалідам війни 2 групи - 330 грн, інвалідам війни 3 групи - 270 грн.
Відповідно до ст. 30 Закону України “Про державний бюджет на 2006 рік” № 3235-IV від 20 грудня 2005 року було встановлено, що у 2006 році виплата щорічної разової допомоги відповідно до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” здійснюється у таких розмірах: інвалідам війни 1 групи - 400 грн, інвалідам війни 2 групи - 330 грн, інвалідам війни 3 групи - 270 грн.
Приймаючи до уваги, що п.13 ст.71 Закону України “Про державний бюджет на 2007 рік” № 489-V від 19 грудня 2006 року, яким було встановлено розміри щорічної разової грошової допомоги до 5 травня на 2007 рік (яким керувався відповідач при нарахуванні та виплаті зазначеної допомоги в 2007 році), втратило чинність, оскільки визнане відповідно до рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року неконституційним, суд вважає за необхідне визнати дії відповідача неправомірними в частині відмови в перерахунку і виплати Кульхову В.А. разової грошової допомоги до 5 травня в 2007 році в розмірі, встановленому Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне позовні вимоги ОСОБА_1щодо визнання дій відповідача неправомірними і стягнення недоотриманої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2005-2007 роки задовольнити частково - лише за 2007 рік.
Згідно ч.1 ст. 28 Закону України “Про загальнообов,язкове державне пенсійне страхування”, мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно ст. 62 Закону України “Про Державний бюджетУкраїни на 2007 рік” від 19 грудня 2006 року № 489-V (зі змінами і доповненнями згідно Закону України № 749-V від 15 березня 2007 року) був встановлений прожитковий мінімум для особи, яка втратила працездатність з 1 січня у розмірі 380 грн, з квітня - 406 грн, з 1 жовтня - 411грн. Зазначена стаття доповнена абзацем, яким встановлено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов,язкове державне пенсійне страхування” з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацем п,ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток, що складає відповідно з 1 квітня 2007 року - 410,06 грн.
Таким чином, розмір грошової допомоги до 5 травня за 2007 рік ОСОБА_1як інваліду 3 групи, яким він був на момент виплати, повинен становити 7 мінімальних пенсій за віком, що дорівнює : 410,06 грн. х 7 = 2870,42 грн.
З урахуванням отриманої ОСОБА_118 квітня 2007 року разової щорічної допомоги до 5 травня за 2007 рік у сумі 300 гривень, стягненню підлягає сума 2570,42 грн.
Суд вважає, що відповідач правомірно використовував зазначені Законом суми при нарахуванні та виплаті позивачу разової грошової допомоги до 5 травня, передбачений ч.5 ст.13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту за 2005 та 2006 роки, оскільки положення ст.34 Закону України “Про Державний бюджет України на 2005 рік ”, ст.34 Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет на 2005 рік”, а також положення ст. 30 Закону України № 3235-4 від 20 грудня 2005 року Закону України “Про Державний бюджет України на 2006 рік”, якими були встановлені розміри разової грошової допомоги до 5 травня на 2005-2006 роки, оскільки вони не втратили чинність та не визнані Контитуційним Судом України неконституційними, тому позовні вимоги ОСОБА_1в частині визнання дій відповідача неправомірними при нарахуванні та виплаті разової грошової щорічної допомоги до 5 травня в 2005, 2006 році та стягнення недоотриманих сум за зазначені роки задоволенню не підлягають.
Суд вважає, що, невиплата в повному обсязі позивачеві разової грошової допомоги до 9 травня за 2007 рік, а саме - разової грошової допомоги до 9 травня в розмірі 2570,42 грн. за 2007 рік є неправомірними діями з боку відповідача, якими порушено норми Конституції України та Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чернобильскої катастрофи», так як рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/208 встановлено, що «зупинення законом про Державний бюджет України дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає ст.ст. 1,3, ч.2 ст.8, ч.2 ст.19,ст.ст. 21,22, п.1 ч.2 ст.92, ч.1,2,3 ст.95 Конституції України. Закон про Держбюджет є основним фінансовим документом держави. Через своє спеціальне призначення цей закон не повинен ругулювати відносини в інших сферах суспільного життя. Конституція України не надає закону про Держбюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів. Законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об,єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві і, як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянин».
Суд, визнаючи вказані вище дії відповідача протиправними, вважає за необхідне зобов,язати Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради сплатити позивачеві недоплачені суми допомог за рахунок Державного бюджету.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256, якою затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належить питання праці та соціального захисту населення (далі-розпорядники коштів). Таким чином, відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради є головним розпорядником коштів місцевого бюджету за рахунок субвенцій з державного бюджету.
Відповідно до ст.48 спеціального закону та приписів п.п.1-3 Порядку використання коштів Державного бюджету для виконання програм, пов,язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 936 від 20.09.2005року, у управління праці та соціального захисту населення з,явився обов,язок щодо реалізації механізму фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо, зокрема, пільг громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Суд вважає, що звернення позивача з позовними вимогами до Управління праці та 9 травня за 2007 рік як інваліду війни є обгрунтованими і саме цей відповідач зобов,язаний сплатити за рахунок Державного бюджету недоплачені суми допомоги, оскільки статтею 63 спеціального Закону встановлено, що фінансування витрат, пов,язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок Державного бюджету України і Управління є розпорядником коштів Державного бюджету України.
Згідно ст. 94 КАС України судові витрати слід віднести на рахунок держави.
Керуючись ст. ст. 11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, третя особа на стороні відповідача - Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області, про визнання неправомірними дій Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради щодо перерахунку та поверненню заборгованості по разовій грошовій допомозі до 9 травня та стягнення недоотриманих сум за 2005-2007 роки задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради стосовно відмови ОСОБА_1 в донарахуванні та доплаті одноразової грошової допомоги до 9 травня за 2007 рік, передбаченої Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради на користь ОСОБА_1за рахунок Державного бюджету України:
недоотриману разову грошову допомогу до 9 травня за 2007 рік в розмірі 2570 (дві тисячі п,ятсот сімдесят) гривень 42 копійки,
шляхом перерахування з розрахункового рахунку № 35213023001529 в УДК м. Костянтинівка Донецької області, КПК 2501250, КЕКВ 1341, МФО 834016, код ОКПО 03197428.
В іншій частині позову - відмовити.
Судові витрати віднести на рахунок держави.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького Апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги і надсланням її копії до апеляційного суду, або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вонане скасована, набирає законної сили після розгляду справи Донецьким апеляційним адміністративним судом.
Суддя